Gorąca prośba w związku z ostatnią zmianą w Gwintcie.

+
Przyznam się szczerze, że mniej więcej od połowy grudnia nie śledziłem nowinek dotyczących Gwinta na forum, czy redditcie, w związku z przedświątecznymi kolokwiami na studiach, a potem ze względu na święta i czas spędzany z rodziną i znajomymi. Dziś spotkała mnie bardzo niemiła niespodzianka, próbując stworzyć kartę premium za skrawki, na początku nieco zmieszany, później smutny i rozczarowany - gdy już dotarło do mnie, że weszła zmiana w ekonomii Gwinta. Okazało się, że gdzieniegdzie zapowiedź tej zmiany pojawiła się dwa tygodnie temu (ale zdaje się, że w grze taka informacja się nie pojawiła - poprawka, była ale zniknęła w gąszczu innych mniej istotnych informacji jak dni bonusowego doświadczenia), jednak nie miałem szczęścia jej przyswoić z przyczyn wymienionych na początku. Niestety za skrawki zdążyłem stworzyć jedynie te karty premium, których używałem w taliach, mimo, że chciałem mieć całą kolekcję premium resztę skrawków oszczędziłem (ponad 500k), myśląc, że i tak będę w stanie zrobić to w każdej chwili, bo przecież hej! zawsze można trafić animowane karty z beczek, dlatego nie widziałem potrzeby tworzenia całej kolekcji naraz. Jednak przez ostatnią zmianę, która została wprowadzona bardzo szybko (i to, że po homecoming dostaliśmy skrawki zamiast równowartości pyłu) , nie zdążyłem wytworzyć tych kart i znalazłem się w bardzo przykrej sytuacji bez możliwości wytworzenia animowanej kolekcji, z toną skrawków i z mizerną ilością pyłu (dodam, że przed HC miałem większość animowanych kart, teraz mniejszość, tu nie chodzi o przeoczenie drobnej okazji na uzyskanie dodatkowej ilości skrawków po nerfie, tylko o utratę ponad połowy kolekcji premium). Stąd też moja gorąca prośba, czy jest jakaś możliwość pomocy w jakiś sposób starym graczom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji (i dowiedzieli się dopiero z informacji w grze, po zmianie) np. jako, że informacja o niej została wprowadzona chaotycznie i w niefortunnym okresie świątecznym, danie nieco więcej czasu graczom po świętach, na tworzenie kart za skrawki, do następnej dużej aktualizacji, albo czy jest możliwość kontaktu z kimś kto byłby w stanie dodać kolekcję premium na konto i odjąć odpowiednią ilość skrawków? Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam - wielce zrozpaczony fan i weteran Gwinta. Dodam jeszcze post wspomniany przeze mnie na dole, który dodatkowo wyjaśnia dlaczego ta zmiana nie powinna miała mieć teraz miejsca i powinna zostać przesunięta.
zgadzam się z tym, że ludzie zawsze mogą usprawiedliwiać się "przegapianiem", oraz to, że odpuszczanie gry online wiąże się z takimi konsekwencjami, ale zważ uwagę na to, że odpuściłem granie na dwa tygodnie i to w okresie świątecznym (nie na miesiąc, dwa). Byłem przekonany, że żadna istotna zmiana w tym czasie nie będzie miała miejsca, na streamie (ten z 12 grudnia) twórcy twierdzili, że następną dużą aktualizacją będzie dodanie nowych leaderów to też w tym czasie nie śledziłem postów i odpuściłem nieco granie i co się okazało? W trakcie tych dwóch tygodni zmienili zdanie i kiedy ludzie myśleli o świętach, o wakacjach, twórcy wcisnęli kolejną aktualizację o której ledwie raczyli wspomnieć (19 grudnia) między tą większą zapowiedzianą na streamie i zmienili kompletnie ekonomię gry. O takich zmianach powinni informować ze znacznie większym wyprzedzeniem, przypiąć posty tak, żeby były widoczne, nie zanikały w tłumie mniej istotnych. To by nie było tak wielkim problemem gdyby nie fakt, że wcześniej zrobili też niezbyt fair posunięcie i karty premium po homecomingu, przetworzyli na same skrawki zamiast na skrawki i pył. Teraz jestem podwójnie pokrzywdzony (bo nawet obecnej animowanej kolekcji nie złożyłem w całości ze skrawków, a moja kolekcja pyłu nie jest zbyt imponująca, przynajmniej nie na tyle, żeby złożyć teraz brakujące karty). Według mnie taka sytuacja, gdzie tak duża zmiana została po chamsku wciśnięta między te wcześniej zapowiedzianą z dodaniem nowych dowódców nie powinna się była wydarzyć i należą się jakieś przeprosiny, oraz powinni przywrócić możliwość tworzenia kart premium za skrawki (bądź też jakiś transfer, zmieniający jednorazowo odpowiednią ilość skrawków na pył) , a następnie wprowadzić tę zmianę ekonomii Gwinta dopiero po tym styczniowym, zapowiedzianym na streamie patch'u (zwłaszcza, że o ile dobrze pamiętam i nie zmyślam, na owym streamie obiecali poprawić komunikację z graczami, a ta sytuacja to kompletne przeciwieństwo).
 
Last edited:
Na moje nieszczęście, jedyne co rzucało się w oczy to dni bonusowego doświadczenia, szkoda, że twórcy nie wspomnieli o tak dużej zmianie na streamie kilka dni wcześniej. Moim zdaniem powinni byli to ogłosić w bardziej sprzyjającym terminie, dać ludziom więcej czasu, przynajmniej miesiąc (a nie dwa tygodnie, gdzie w tym czasie ktoś mógł być na wakacjach, mieć krótką przerwę w grze) i lepiej to wyeksponować, teraz jedyne co mogę zrobić to prosić o jakąś pomoc, może ktoś z twórców się zlituje. Dlaczego mam zostać ukarany, w tak brutalny sposób, tylko dlatego, że nie poświęcałem wystarczająco uwagi grze w okresie świątecznym, a twórcy ledwie wspomnieli o tak ogromnej zmianie. Myślę, że jest to nie fair wobec graczy, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji (stracili mnóstwo pyłu, których już nie odzyskają, bo przegapili tą informację, spędzali święta z rodziną i znajomymi, byli na wakacjach zamiast grać i nie wytworzyli kolekcji premium, chociaż mogli). Stąd też cicha nadzieja, że jest jakaś możliwość otrzymania pomocy od supportu gry (wspomniane dodanie kart premium za odpowiednią cenę w skrawkach), tylko nie wiem dokładnie gdzie i do kogo się z taką prośbą zwrócić, oraz czy muszę napisać wiadomość po angielsku czy może być po polsku (ups, nie ważne. Sprawdziłem, że support nie zajmuje się sprawami craftowania/niszczenia kart na kontach, R.I.P. me, teraz jest mi super smutno, że nie ma dla mnie nadziei). Może chociaż twórcy przemyślą tę propozycję z wydłużeniem czasu na dostosowanie się do zmian i przywrócą możliwość craftingu kart za skrawki do następnej dużej aktualizacji.
 
Last edited:

Wikli

Forum regular
@Xiwer Z jedenej strony Cię rozumiem, zwłaszcza że zmiany w Gwincie są ogłaszane w sposób TRAGICZNY - trzeba śledzić forum/Reddita/Twittera/FB/discord/oficjalne komunikaty, bo informacje mogą pojawiać się wszędzie, co udowadniał kilka razy @Lexor I jak już wspominałem w innym wątku - prywatna wiadomość w grze do wszystkich graczy to najprostszy i najbardziej efektywny sposób komunikacji, obecne komunikaty w grze są "częścią" tła, przez co łatwo je przeoczyć.

Z drugiej strony "przegapieniem" zawsze usprawiedliwialiby się ludzie. Bez względu na to, czy zmiana byłaby zapowiadana dwa tygodnie wcześniej, czy też miesiąc wcześniej. Niestety odpuszczając grę online "zostajesz w tyle" - czasem boli to mniej, czasem bardziej.
 
@Wikli zgadzam się z tym, że ludzie zawsze mogą usprawiedliwiać się "przegapianiem", oraz to, że odpuszczanie gry online wiąże się z takimi konsekwencjami, ale zważ uwagę na to, że odpuściłem granie na dwa tygodnie i to w okresie świątecznym (nie na miesiąc, dwa). Byłem przekonany, że żadna istotna zmiana w tym czasie nie będzie miała miejsca, na streamie (ten z 12 grudnia) twórcy twierdzili, że następną dużą aktualizacją będzie dodanie nowych leaderów to też w tym czasie nie śledziłem postów i odpuściłem nieco granie i co się okazało? W trakcie tych dwóch tygodni zmienili zdanie i kiedy ludzie myśleli o świętach, o wakacjach, twórcy wcisnęli kolejną aktualizację o której ledwie raczyli wspomnieć (19 grudnia) między tą większą zapowiedzianą na streamie i zmienili kompletnie ekonomię gry. O takich zmianach powinni informować ze znacznie większym wyprzedzeniem, przypiąć posty tak, żeby były widoczne, nie zanikały w tłumie mniej istotnych. To by nie było tak wielkim problemem gdyby nie fakt, że wcześniej zrobili też niezbyt fair posunięcie i karty premium po homecomingu, przetworzyli na same skrawki zamiast na skrawki i pył. Teraz jestem podwójnie pokrzywdzony (bo nawet obecnej animowanej kolekcji nie złożyłem w całości ze skrawków, a moja kolekcja pyłu nie jest zbyt imponująca, przynajmniej nie na tyle, żeby złożyć teraz brakujące karty). Według mnie taka sytuacja, gdzie tak duża zmiana została po chamsku wciśnięta między te wcześniej zapowiedzianą z dodaniem nowych dowódców nie powinna się była wydarzyć i należą się jakieś przeprosiny, oraz powinni przywrócić możliwość tworzenia kart premium za skrawki (bądź też jakiś transfer, zmieniający jednorazowo odpowiednią ilość skrawków na pył), a następnie wprowadzić tę zmianę ekonomii Gwinta dopiero po tym styczniowym, zapowiedzianym na streamie patch'u (zwłaszcza, że o ile dobrze pamiętam i nie zmyślam, na owym streamie obiecali poprawić komunikację z graczami, a ta sytuacja to kompletne przeciwieństwo).
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Najgłupszy w tym wszystkim jest fakt, że sama zmiana obecnie nie działa do końca jak powinna, bo w żaden sposób nie można utworzyć premium wersji kart z talii startowych. Zamiast dopiąć wszystko na ostatni guzik to zdecydowali się tę zmianę wprowadzić "terminowo". Skoro już opóźniają wszystko inne to i tę kwestię (niekorzystną dla graczy) też mogli opóźnić.
 
@Lexor Nadal mam nadzieję, że ktoś czyta te posty i tak zrobią, zwłaszcza, że przeglądałem komentarze po aktualizacji tu i ówdzie i nie jestem jedynym nieszczęśnikiem, który miał pecha i nie miał możliwości przystosowania się do tych zmian w tak krótkim terminie z tego czy innego powodu, a nie wszyscy wytworzyli kolekcję premium zaraz po HC, bo nikt nie dawał im do tego powodu (nikt nie wspomniał wtedy o tym, że ekonomia się zmieni w drastyczny sposób i jeśli ktoś chce mieć te karty premium za skrawki musi je koniecznie wytworzyć, inaczej szansa przepadnie). Sama zmiana mnie nie boli, uważam, że jest słuszna, ale sposób w jaki została wprowadzona już tak, bo krzywdzi okrutnie graczy, którzy wypadli z obiegu na dwa tygodnie (w dodatku okres świąteczny). Mam nadzieję, że CDPR zrozumie tę sytuację i coś zaradzi.
 
Last edited:
Jak najbardziej można w tej sytuacji przywołać system z mtg:arena. Mianowicie w momencie wyjścia z closed beta do open bety, każdy gracz tracił całą kolekcję. Natomiast w przypadku gdy ktoś posiadał walutę w grze kupioną za pieniądze, automatycznie po zalogowaniu się w open becie na to samo konto, odzyskiwał ją. Po okresie bodajże 2-3 tygodni opcja ta została wyłączona(tej domyślnej migracji walut z bądź co bądź starych na zupełnie nowe konta, które trzeba było zakładać na ten sam mail), lecz pozostawiono opcję przez następny miesiąc lub półtora, na zwykłe support tickety, w którym wystarczyło wpisać swój ign, napisać z maila od konta oraz poprosić o transfer i zazwyczaj w ciągu godziny od ręki ktoś z supportu weryfikował informację i dokonywał transferu.

Myślę, że w Gwincie taka opcja również powinna występować, powiedzmy przez najbliższe 2tyg-miesiac, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Okres świąteczno-noworoczny, to czas gdy wiele osób wyjeżdża, jest zawalona obowiązkami lub po prostu nie gra.
Sam o mało nie przegapiłem terminu i w nowy rok siedziałem 3h na kacu po powrocie aby otworzyć ponad 200 beczek, zmillować to co się powtórzyło i docraftować kolekcję premium.
Wydaje mi się, że taki system zmiany ilości skrawków z dnia 2.01 na pył po napisaniu ticketa byłby optymalny, bądź co bądź niektórzy możliwe że inwestowali w gwinta w becie, uzbierali kolekcję premium a po HC dostali za nią skrawki, cóż nie do końca zostało to widać przemyślane, bo problemu chyba by nie było, gdyby za karty premium po wyjściu z Bety oddawano value w skrawkach+pyle odpowiednio na craft i transmutację.
Sam czułbym się oszukany, gdybym po 2-3 tygodniach nieaktywności wrócił do gry, w którą mam przegrane 800h, aby dowiedzieć się, że straciłem w pewien sposób zamrożoną misternie zbieraną kolekcję premium i nie odróżniam się niczym od gracza który ma 100h, to chyba po prostu zrezygnowałbym z dalszej rozgrywki.
Co innego gdyby sprawa była znacząca, zapowiadana kilka miesięcy wcześniej a informacja powtarzana kilkukrotnie, wtedy każdy miałby czas na spokojnie zareagować i nie byłoby dyskusji.

Praise be to the great sun!
 
@komandos59 dokładnie, tak jak piszesz. Myślę, że gracze MTG wiedzieli znacznie wcześniej, że twórcy tak postąpią, choć mogę się mylić (tu sytuacja jest taka, że zaraz po wiadomości o nadchodzącej zmianie, która nie była w żaden sposób zasygnalizowana, okres dwóch tygodni wystartował). Część graczy została ukarana dlatego, że CDPR nie przemyślał do końca swojej ekonomii i z dnia na dzień ogłosił nowe zasady w sposób, który mógł powodować, że jeśli ktoś wrócił do gry przed nowym rokiem to mógł tej wiadomości najzwyklej w świecie już nie widzieć (gra pokazuje chyba tylko 3 najświeższe wiadomości). Wiadomość o tak dużej zmianie powinna była się pojawić co najmniej dwa razy, żeby ktoś kto akurat nie sprawdzał nowości kilka dni po 19 nie został pokrzywdzony, myślę, że powinni byli to ogłosić również na streamie. Wiem też, że CDPR nie ma w zwyczaju zostawiać graczy w potrzebie i tym razem liczę na pomoc.
 
Last edited:
@Lexor Masz rację, stwierdzenie, że "nie powinni karać części graczy za własne błędne decyzje dotyczące ekonomii gry", może jest zbyt ostre, bo to też nie jest tak, że nie poinformowali, ale co by nie mówić jest to po części prawda a ja czuję się zrozpaczony w związku z tą sytuacją, więc też piszę nieco sfrustrowany.
 
Last edited:
o ile rozumiem wewnętrzną złość o to że te kilkaset tysięcy skrawków praktycznie straciło ileś tam wartości to niestety ale prawda jest taka, że za Twoją nie uwagę CDPR nie mogą odpowiadać

w kwesti komunikacji CDPR ma swoje grzechy na sumieniu no ale info nt zmian ekonomii było co najmniej 2 tygodnie przed wprowadzeniem zmian - pewnie nawet jakby dali i miesiąc wyprzedzenia też by się znalazły osoby co by się obudziły z ręką w nocniku
 

Lexor

Forum veteran
info nt zmian ekonomii było co najmniej 2 tygodnie przed wprowadzeniem zmian - pewnie nawet jakby dali i miesiąc wyprzedzenia też by się znalazły osoby co by się obudziły z ręką w nocniku

Ja osobiście nie mam co do tych "dwóch tygodni" żadnych "skarg", ale termin zapowiedzi / wprowadzenia zmian uważam za ostro nietrafiony.

Po pierwsze: Dla wielu osób koniec grudnia to "dłuższy czas wolny", więc niektórzy wyjeżdzają / odwiedzają daleką rodzinę i mogą nie mieć dostępu do internetu / PCta / konsoli / itd itp.

Po drugie: CDPR sam "poszedł na urlop" więc liczne pytania graczy pozostały bez odpowiedzi.
 
Ja osobiście nie mam co do tych "dwóch tygodni" żadnych "skarg", ale termin zapowiedzi / wprowadzenia zmian uważam za ostro nietrafiony.

Po pierwsze: Dla wielu osób koniec grudnia to "dłuższy czas wolny", więc niektórzy wyjeżdzają / odwiedzają daleką rodzinę i mogą nie mieć dostępu do internetu / PCta / konsoli / itd itp.

Po drugie: CDPR sam "poszedł na urlop" więc liczne pytania graczy pozostały bez odpowiedzi.

może można to było zrobić lepiej (na komunikację sam narzekałem) ale równie dobrze mozna było pomyśleć że okres świąteczny to czas w którym ma się trochę więcej czasu wolnego np żeby pograć sobie w Gwinta
 
Martwi mnie ten czas, w którym ta zmiana została wprowadzona, ale też to, że kilka dni wcześniej developerzy na streamie zaznaczyli, że pierwszą dużą zmianą w grze będzie patch dodający nowych leaderów w styczniu, a tę zmianę (czy raczej informację o niej) wcisnęli tydzień po streamie, która sama w sobie jest już krzywdząca dla weteranów gry (ze względu na niekorzystne zmielenie pyłu w skrawki, przez co gracze zostali pozbawieni tego surowca). Trudno nazwać ją nieistotną zmianą niewartą zaznaczenia na streamie, przez to też nie śledziłem nowinek przed świętami i czuję się nieco oszukany (co innego było powiedziane, co innego zrobili).
ale prawda jest taka, że za Twoją nie uwagę CDPR nie mogą odpowiadać
Za moją nieuwagę nie mogą, ale za swoją podczas streamu już tak (albo za swoje niedopowiedzenie), a jako, że sytuacja jest na niekorzyść gracza, przechyliłbym rację nieco bardziej na moją stronę (czy też poszkodowanych sytuacją).
 
Last edited:
Przyznam się szczerze, że mniej więcej od połowy grudnia nie śledziłem nowinek dotyczących Gwinta na forum, czy redditcie, w związku z przedświątecznymi kolokwiami na studiach, a potem ze względu na święta i czas spędzany z rodziną i znajomymi. Dziś spotkała mnie bardzo niemiła niespodzianka, próbując stworzyć kartę premium za skrawki, na początku nieco zmieszany, później smutny i rozczarowany - gdy już dotarło do mnie, że weszła zmiana w ekonomii Gwinta. Okazało się, że gdzieniegdzie zapowiedź tej zmiany pojawiła się dwa tygodnie temu (ale zdaje się, że w grze taka informacja się nie pojawiła - poprawka, była ale zniknęła w gąszczu innych mniej istotnych informacji jak dni bonusowego doświadczenia), jednak nie miałem szczęścia jej przyswoić z przyczyn wymienionych na początku. Niestety za skrawki zdążyłem stworzyć jedynie te karty premium, których używałem w taliach, mimo, że chciałem mieć całą kolekcję premium resztę skrawków oszczędziłem (ponad 500k), myśląc, że i tak będę w stanie zrobić to w każdej chwili, bo przecież hej! zawsze można trafić animowane karty z beczek, dlatego nie widziałem potrzeby tworzenia całej kolekcji naraz. Jednak przez ostatnią zmianę, która została wprowadzona bardzo szybko (i to, że po homecoming dostaliśmy skrawki zamiast równowartości pyłu) , nie zdążyłem wytworzyć tych kart i znalazłem się w bardzo przykrej sytuacji bez możliwości wytworzenia animowanej kolekcji, z toną skrawków i z mizerną ilością pyłu (dodam, że przed HC miałem większość animowanych kart, teraz mniejszość, tu nie chodzi o przeoczenie drobnej okazji na uzyskanie dodatkowej ilości skrawków po nerfie, tylko o utratę ponad połowy kolekcji premium). Stąd też moja gorąca prośba, czy jest jakaś możliwość pomocy w jakiś sposób starym graczom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji (i dowiedzieli się dopiero z informacji w grze, po zmianie) np. jako, że informacja o niej została wprowadzona chaotycznie i w niefortunnym okresie świątecznym, danie nieco więcej czasu graczom po świętach, na tworzenie kart za skrawki, do następnej dużej aktualizacji, albo czy jest możliwość kontaktu z kimś kto byłby w stanie dodać kolekcję premium na konto i odjąć odpowiednią ilość skrawków? Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam - wielce zrozpaczony fan i weteran Gwinta. Dodam jeszcze post wspomniany przeze mnie na dole, który dodatkowo wyjaśnia dlaczego ta zmiana nie powinna miała mieć teraz miejsca i powinna zostać przesunięta.
https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/gwent-ask-a-dev.8684150/post-11326408
 
Top Bottom