Gra wychodzi do pulpitu i nie można jej przywrócić; proces jest nadal aktywny

+
Gra wychodzi do pulpitu i nie można jej przywrócić; proces jest nadal aktywny

Niestety problem znów zaczął występować, więc zgodnie z zaleceniami moderacji zakładam nowy temat.

Gra w dosyć losowych momentach wychodzi do pulpitu (np.: cutsceny w samouczku, wjechanie do obozowiska Nilfgaardu w prologu). Proces nadal jest aktywny - sytuacja wyglada tak, jak by gra sie zminimalizowala. Nadal slychać dźwięk, gry jednak przywrócić nie można, a kursor myszki zachowuje się dziwnie (chowa się na poszczególnych oknach) - jedyną możliwoscią na przywrócenie normalnego działania systemu jest zabicie procesu gry poprzez taskmanagera.

Moja konfiguracja:
Gigabyte GTX 780 Ti Windforce 3x oc
Intel i7-4770 3,4 GHz
16 GB
Windows 7 SP 1
 
Próbowałeś kombinacji klawiszowych? ALT + TAB, ALT + ENTER, CTRL + TAB itd.?

Próbowałem.

Dorzucę preset w grze: Ultra + wszystkie postprocesy z wyjatkiem Hairworks, 1080p.

Edit:
Z dźwięku słychać jedynie muzykę. Gra wywaliła się podczas walki, a nie słyszałem innych (poza muzyką) odgłosów, stąd też wniosek, że gra się zwiesza.

Dwa logi z event viewera:
Windows log -> Application:

The program witcher3.exe version 3.0.0.0 stopped interacting with Windows and was closed. To see if more information about the problem is available, check the problem history in the Action Center control panel.
Process ID: 1ea8
Start Time: 01d09281dcc24553
Termination Time: 325
Application Path: C:\GOG Games\The Witcher 3 Wild Hunt\bin\x64\witcher3.exe
Report Id:

Windows log -> System
Display driver nvlddmkm stopped responding and has successfully recovered.
 
Last edited:
Z komunikatu w "Windows log -> System" wynika, że karta (albo jej sterownik) się zawiesiła i została zrestartowana, na co zapewne W3 nie jest przygotowany i w wyniku tego się zawiesił, sprawdź czy karta się nie przegrzewa (jeśli to to, to może wyłącz/obniż OC), i ewentualnie zaktualizuj sterowniki.
 
Albo popróbuj ze starszymi sterownikami. U mnie (przy tym samym problemie) bodajże sterownik 340.52 + zabawa opcjami graficznymi (vsynch, blur, limit fps i inne wymieniane) w jakimś stopniu pomogło. Tzn przez ok pół godziny było ok (a do tej pory działało max 5min), ale nie miałem więcej czasu na testy więc nie wiem czy całkiem problem zniknął czy będzie rzadziej występował. Kolejne testy dzisiaj.
 
Problem ten pojawia sie na kazdym forum Polskim i zagranicznym, 2 moich znajonych rowniez to ma a maja inne konfiguracje, wiec problem nie lezy po stronie sprzetu. Nie jestes jedyny. Mi na sprzecie gtx970 i i5 4690k, gra minimalizuje sie co 15-20 min i nic juz nie pomaga. Nauczylem sie szybkiego zapisu co minute przez to. Zacinki gry rowniez sie zdarza ale rzadziej.
 
Z komunikatu w "Windows log -> System" wynika, że karta (albo jej sterownik) się zawiesiła i została zrestartowana, na co zapewne W3 nie jest przygotowany i w wyniku tego się zawiesił, sprawdź czy karta się nie przegrzewa (jeśli to to, to może wyłącz/obniż OC), i ewentualnie zaktualizuj sterowniki.

To by się zgadzało, ale myślę, że mylisz skutek z przyczyną. Sądzę, że nie tyle W3 nie był przygotowany na restart/zwiechę sterownika, co karta nie była przygotowana na jakieś operacje zachodzące w grze. Karta nie jest kręcona, a nie będę obniżać jej ustawień fabrycznych. W żadnej innej grze tego rodzaju cuda się nie działy, więc wątpię, aby to była wina sprzętu, zwłaszcza, że jak koledzy wskazują - problem jest dosyć popularny.

Niestety zapis co minutę i ciągłe restarty gry skutecznie zabijają przyjemność i na dzień dzisiejszy Wiedzmin 3 jest dla mnie niegrywalny. Mam nadzieję, że CDPR szybko wypuści patcha poprawiającego ten błąd.
 
Też mam GTX 970 i i5 4690k. Te zwiechy psują całą przyjemność z gry. Niestety, ale ta gra jest niedopracowana po tym względem. Nie wiem czy prócz crashów są inne bugi bo wywalanie do pulpitu skutecznie zniechęciło mnie do gry.
 
Mi też się to raz przydarzyło. W pokoju gościnnym w Kaer Morhen, gdy podchodziłem do drzwi, aby je otworzyć.

Konfiguracja:
System: Win 7 SP1
CPU: i5-4670
GPU: GTX 570
RAM: 8GB
Wersja sterowników graficznych: 352.86 (najnowsza).

Proszę, aby wszyscy zgłaszający problem podawali informacje o wersji sterowników. Wygląda na to, że problem najczęściej występuje na kartach Nvidia, a wieść niesie, że najnowsze sterowniki zielonych są lipne.

Rozwiązanie: zainstalować poprzednią wersję sterowników graficznych (tę dla GTA V).*

Inna teoria dotyczy wrażliwości kodu gry na inne programy grzebiące w ustawieniach GPU. Chodzi o wszelkie aplikacje do podkręcania, monitorowania itp. (MSI Afterburner, EVGA Precision itd.).

Rozwiązanie: wyłączyć oprogramowanie do monitorowania, podkręcania GPU.*

Są też informacje o minimalizacjach/crashach w menu gry lub podczas gry w Gwinta. To już niestety z pewnością wina programistów CDPR. Błędy w kodzie powodują, że we wszelkich menu liczba FPS bardzo mocno wzrasta i powoduje przegrzewanie GPU.

Rozwiązanie: włączyć V-Sync (jeśli był włączony, ten problem nie powinien występować).

*Ten problem może mnie dotyczyć, więc jeśli będzie się u mnie powtarzał, wypróbuję rozwiązanie i dam znać czy odniosło efekt.
 
Z angielskiego forum. Zrobiłem te 3 rzeczy i od 5h nie miałem crasha, wcześniej co 15-20 min. Mam 780Ti.

1)
NOTE: The following applies to NVIDIA GPUs, but I'm sure there is an equivalent for AMD ones as well!
For added in-game performance:

Go to the NVIDIA Control Panel, then with the "Manage 3D settings" tab selected on the left side of the window, select "Program Settings", find "The Witcher 3 (witcher3.exe)" in the drop-down menu and edit the following variables:

Power Management Mode: Maximum Performance
Threaded Optimization: On

Click the "Apply" button, then start The Witcher 3: Wild Hunt, go to the "Options" menu, then "Video" and select to render the game in "Fullscreen".

2)
If you are using an NVIDIA GPU, then you are also likely using NVIDIA GeForce Experience. While the latter can be very useful for determining what settings your rig should lean towards, it also introduces a new service, called "NVIDIA Streamer Service", that is only used for streaming your games to SHIELD devices and is actually causing framerate issues in many recent games, including Grand Theft Auto V and The Witcher 3: Wild Hunt.

To turn this unnecessary service completely off and regain your lost framerate, as well as prevent any associated crashes, click on the Start Button on the Windows taskbar, search for "Services" and then right-click on its icon and select "Run as administrator".

After that, scroll down through the "Services (Local)" list, find and right-click on "NVIDIA Streamer Service", then select "Properties". First click on "Stop" to turn the service off and then select "Startup type: Disabled" from the drop-down menu.

Congratulations, you have now unbloated your GPU drivers and all of your games should now perform better!

3) Dałem optymalizacje w3 w nvidia experience.
 
@norolim
Używam najnowszych sterowników (352.86) - próbowałem również ze starszymi (tymi dla GTA V). Żadna z powyższych sugestii nie rowiązuje problemu.

Najciężej poprawić bugi, których nie jesteśmy w stanie powtórzyć, więc jeśli zdarzy się, że jakiś dev będzie przeglądać ten temat:
Kilkukrotnie udało mi sie wymusić ten błąd |alt-tabując podczas cutscenki (np tej, która odpala się, gdy wybierzemy "Kontynuuj" z menu głównego). W wiekszości przypadków jednak sytuacja ta nie występuje.
 
Top Bottom