GWENT Homecoming — co czeka GWINTA w przyszłości

+

Alicja.

CD PROJEKT RED
GWENT Homecoming — co czeka GWINTA w przyszłości



List otwarty od Marcina Iwińskiego i zespołu GWINTA

Kocham GWINTA — zwłaszcza gdy wygrywam. Wkurza mnie, gdy czasem dostaję łomot. GWINT to jeden z niewielu tytułów, w które gram codziennie (na liczniku mam łącznie 350 godzin). Mówię to, aby uświadomić Wam jak bliski mojemu sercu jest GWINT i jak bardzo mi na nim zależy.

Wciąż pamiętam ten dreszczyk emocji, który czułem, gdy w 2016 roku zapowiadaliśmy GWINTA na PC i konsole podczas targów E3. To były naprawdę niezapomniane chwile. Gra spodobała się zarówno Wam — graczom —- jak i mediom. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego debiutu... Aleśmy byli naiwni! Nie wiedzieliśmy jak bardzo tworzenie i wspieranie gry wieloosobowej, w której gracze rywalizują ze sobą, różni się od tworzenia fabularnych gier dla jednego gracza.

Rok później rozpoczęła się publiczna beta GWINTA. Dla wielu graczy był to początek przygody z wiedźmińską karcianką. Wiedzieliśmy, że przed nami jeszcze wiele nauki, więc działaliśmy dalej. Naszej uwadze umknęło jednak, że z każdą kolejną aktualizacją powoli oddalamy się od pierwotnej wizji tego, jaki miał być GWINT — co stanowi o jego unikatowości i dlaczego jest fajny. W dużej mierze to właśnie dzięki Wam zdaliśmy sobie z tego sprawę. Dziękujemy za Wasze szczere opinie!

Jeśli chodzi o jakość, nie wierzymy w kompromisy. Wierzymy, że aby tworzyć najlepsze gry na świecie trzeba śmiało podejmować odważne decyzje. Taką też podjęliśmy w przypadku GWINTA.


Przedstawiamy projekt “GWENT Homecoming”



Chcemy, aby GWINT wymiatał i na nowo rozpalił w Was pasję do naszej ukochanej karcianki. Aby tego dokonać, będziemy potrzebować Waszego zaufania i cierpliwości. Przez kolejne 6 miesięcy zamierzamy w pocie czoła dopracowywać każdy aspekt GWINTA, który tego wymaga. Do zakończenia projektu, poza kolejnymi sezonami, Pojedynkami Frakcji i wyzwaniami Krzywego Zwierciadła Areny, ukażą się jeszcze dwie duże aktualizacje. Pierwsza z nich zaplanowana jest na kwiecień — wprowadzi ona brakujące karty premium oraz frakcyjne skórki planszy. W maju ukaże się natomiast aktualizacja usprawniająca balans rozgrywki (w tym Tancerzy Ostrzy) oraz zmianę w działaniu mechaniki “Utwórz”. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sześć miesięcy to sporo czasu, ale wraz z zakończeniem projektu Homecoming, dobiegną również końca betatesty GWINTA. W tym samym czasie swoją premierę będzie mieć także Wojna Krwi. Wiedzcie, że projekt Homecoming nie wpłynie na stan Waszych kolekcji. Przez określony czas po jego zakończeniu, za każdą kartę, którą postanowicie zniszczyć, otrzymacie ilość zasobów (skrawków i pyłu meteorytowego) równą kosztowi stworzenia danej karty. Odnośnie oficjalnych rozgrywek esportowych GWINTA — harmonogram pozostaje bez zmian.

Poniżej Kasia i Rafał, szefowie projektu, przedstawią szczegóły dotyczące skali projektu Homecoming:

  • GWINT jako pole bitwy
Gra w GWINTA reprezentuje starcie dwóch armii ze świata Wiedźmina. Chcemy, aby odzwierciedlały to zarówno oprawa wizualna gry, jak i mechaniki rozgrywki. Rozważamy, między innymi, wprowadzenie mechaniki, która sprawi, że zagrywanie konkretnych kart na przypisany im rząd będzie dla gracza korzystniejsze. Ponadto, decyzja o zagraniu karty na przedni lub tylny rząd zawsze wiązałaby się z innym zestawem korzyści.

  • Nowa plansza
Jeśli liczyć talie obu graczy, pole bitwy składa się teraz z 8 rzędów i nie mają one większego wpływu na przebieg rozgrywki. Ich liczba odbija się jednak niekorzystnie na jednym z największych atutów GWINTA — ilustracjach i animacjach, które przedstawiają karty. Po zagraniu na planszę są one zbyt małe, by można je było w pełni docenić. Dlatego planujemy gruntownie przebudować warstwę wizualną gry, od A do Z. Zastanawiamy się nawet nad ograniczeniem liczby rzędów do dwóch — walki w zwarciu i walki dystansowej. Będziemy to, oczywiście, jeszcze dokładnie testować, ale sam pomysł powinien uświadomić Wam, jak poważnie podchodzimy do sprawy.

  • Mechanika rzutu monetą
Gracz, który w pierwszej rundzie zagrywa kartę jako drugi, może zyskać dzięki temu sporą przewagę. Wiemy, jak ważna jest to dla Was kwestia — naprawimy “coinflip”. Obecnie testujemy kilka rozwiązań, których wprowadzenie rozważamy.

  • Zmiany w systemie postępów gracza
Zaplanowaliśmy wprowadzenie usprawnień, mając na uwadze zarówno nowych, jak i powracających graczy. Przede wszystkim, w grze pojawi się samouczek z prawdziwego zdarzenia, aby lepiej zaznajomić nowych graczy z podstawami gry w GWINTA. Wprowadzimy nowy system postępów gracza oraz osiągnięcia. Zmian doczeka się również rozgrywka rankingowa. Za wysiłki na polu bitwy zostaniecie oczywiście wynagrodzeni.

  • Rozgrywka stawiająca na umiejętności gracza
Mechanika “Utwórz” to gorący temat. Na początku myśleliśmy, że będzie stanowić ona ciekawe rozwinięcie rozgrywki. Z biegiem czasu doszliśmy jednak do wniosku, że jej losowość nie do końca współgra z naszą wizją GWINTA — ta zakłada, że w grze liczą się przede wszystkim umiejętności dowódców. Wprowadzając zmiany będziemy bardziej rygorystycznie podchodzić do tego typu mechanik, szczególnie w kontekście rozgrywki rankingowej. W przypadku bardziej “szalonych” kart, które jednak zdecydujemy się umieścić w grze — na pewno znajdzie się dla nich miejsce w innych trybach, jak Arena czy tryb Potyczki.

  • Powrót do korzeni
Pragniemy, aby GWINT pozostał grą, w której każda frakcja ma jasno zarysowaną tożsamość i oferuje charakterystyczny styl gry. Chcemy, aby rzędy miały realny wpływ na rozgrywkę, a ona sama była wciągająca i satysfakcjonująca.

  • Prawdziwie Wiedźmińska gra karciana
Homecoming oznacza powrót do korzeni także jeśli chodzi o mroczny klimat, z którym nieodzownie kojarzy się wiedźmińskie uniwersum. Menu gry oraz sklep zostaną zaprojektowanie na nowo, a interfejs (UI) i wrażenia płynące z gry (UX) — uspójnione.

  • Wojna Krwi
Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Po zakończeniu projektu Homecoming odbędzie się premiera GWINTA, w ramach której zadebiutuje również kampania fabularna dla jednego gracza — Wojna Krwi. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby przedstawić Wam nową, wyjątkową historię ze świata Wiedźmina. Będzie się działo!

Z poważaniem
Marcin Iwiński, współzałożyciel / joint CEO
Katarzyna Redesiuk, Game Director
Rafał Jaki, Product Director



 
Last edited:

ghs

Forum veteran
ten kierunek mi się podoba. wygląda to na to na co się zapisałem na początku CB i przez ostatnie kilka miesięcy z niepokojem obserwowałem jak się oddalacie od pierwotnej wizji. GL :)
 
Widzę że dość radykalne zmiany i ambitne. Trzymam kciuki żeby udało się, choć nie będzie łatwo szczególnie uzyskać balans po takich zmianach. Myślę też że wielu graczy ma mała cierpliwość co widzicie. Dodatkowo wiele osób może mieć problem żeby dorwać do zmian w balansie. Przez jakiś czas była może nie bardzo mocno urozmaicona ale wyrównana meta. Ostatnio po raz kolejny, mimo wcześniejszych nerfów, zaczyna dominować brouver. Moze jednak rozważycie mimo wszystko jakieś punktowe zmiany w międzyczasie jak np. Brouver żeby chociaż były te 3-4 wyrównane meta decki
 
Last edited:
Dodam, że w zapowiedziach zmiany i kierunki wydają się fajne. I dobrze, że potragiliscie uznać że coś nie poszło jak chcieliście i nie boicie się podejmować radykalnych ruchów.
 
Hmm to jest ta zapowiedziana i oczekiwana od 2 tygodni roadmapa? Troszkę szczerze mówiąc się zawiodłem po 2 tyg czekania dostać tak mało konkretów czasowych - to, że wejdą karty premium należałoby nazwać uzupełnieniem aktualizacji grudniowej a nie aktualizacją...i do tego DUŻĄ... Niestety pochlebnie o tej roadmapie wypowiedzieć się nie można - duża aktualizacja numer 1 to uzupełnienie grudniowej aktualizacji + plansze, duża aktualizacja majowa to tak naprawdę oczekiwanie od 2 mscy zmiany (usunięcie części kart create z rankedów i tancerz ostrzy)... co poza tym? Piękne zapowiedzi, kolejna zapowiedz przygody - a roadmapa mówi - 6 mscy nam to wszystko zajmie...czekajcie jak czekaliście 2 tygodnie na te listy i obietnice... Oczywiście plany z rzędami na propsie ale daleko tej roadmapie do jakichkolwiek konkretów czasowych - publikowana w piątek przed 16tą wskazuje raczej na to, że znowu przez tydzień nie udało się jej dobrze przygotować ale już nie wypada pisać kolejny raz, że przesuwamy na kolejny tydzień. Pomysły niektóre OK, sposób komunikacji niestety słabiutki - ten list nie zmieni sytuacji w grze i z graczami - skoro dodatek HSa więcej emocji wzbudza wśród części dużych streamerów niż Gwint, że część idzie na Fortnite i na zachętę dostają taki list... Dajcie nam pół roku mamy takie a takie plany... Rozumiem też, że weekend beczek premium nie został ogłoszony więc będzie za tydzień? w sumie 14-15.04 to bardziej połowa kwietnia niż 21-22.04 ale czekamy na potwierdzone informacje... Życzę zdecydowania i działania - samymi planami i obietnicami wiele niestety moja ulubiona karcianka nie zyska... Uciekam otwierać paczki Wiedzmiego Lasu i poczekamy zobaczymy...
 
Fajnie że wreszcie obraliście konkretny cel. Co do 2 rzędów nie jestem przekonany ale co innego usłyszeć a co innego w praktyce zobaczyć(pozatym od czego jest ptr). Powodzenia!
 
Mi pasuje wszystko tutaj wypisane poza perspektywą, że trudniej będzie zapracować na nagrody. Prawdopodobna możliwość zmielenia całej kolekcji za full value jak najbardziej na plus. Czekam i się jaram. Trzeba zacząć farmić golda :D
 
Jestem ciekawy, czy fakt, że mają być 2 duże patche przez te pół roku oznacza, że od maja do końca bety nie zobaczymy już mniejszych, balansujących patchy co sezon. No cóż, mnie by to aż tak nie przeszkadzało, jeżeli ten majowy byłby czymś naprawdę dużym, natomiast społeczność ogółem mogłaby to źle odebrać. Tym niemniej fajnie, że jakieś konkrety. Podobają mi się szczególnie 2 punkty:


Alicja.;n10800241 said:
Powrót do korzeni Pragniemy, aby GWINT pozostał grą, w której każda frakcja ma jasno zarysowaną tożsamość i oferuje charakterystyczny styl gry. Chcemy, aby rzędy miały realny wpływ na rozgrywkę, a ona sama była wciągająca i satysfakcjonująca.

Alicja.;n10800241 said:
Prawdziwie Wiedźmińska gra karciana Homecoming oznacza powrót do korzeni także jeśli chodzi o mroczny klimat, z którym nieodzownie kojarzy się wiedźmińskie uniwersum. Menu gry oraz sklep zostaną zaprojektowanie na nowo, a interfejs (UI) i wrażenia płynące z gry (UX) — uspójnione.

To znaczy wiadomo- na kampanię czekam, coinflip ważna rzecz, ale o pracy nad tym wiemy od dawna, natomiast to powyższe to nowe informacje i dobrze wiedzieć, że taki jest cel Redów.
 
Pisania ze naprawicie coina to 100% kłamstwo sry nie da się tego naprawić, każdy developer chyba do tego doszedł ze to jest nie możliwe cokolwiek w tym temacie zostanie zmienione po paru dniach ktoś znajdzie sposób aby to abusowac łatwiej w tej kwestii napisać prawdę wiemy ze Coin jest problemem ale nie da się go naprawić z przyczyn oczywistych prawda jest lepsza od kłamstwa.

Cała reszta hmm pożyjemy zobaczymy praktyka to zweryfikuje chociaż likwidacja rzędu oblężniczego to nie jest dobry pomysł.
 
Wszystko super tylko błagam, nie ruszajcie ilości rzędów! Mniej rzędów to mniej kombinowania i pogoda będzie dużo lepsza bo łatwiej będzie nią coś trafić.
 
Cieszy mnie niemal wszystko o czym tu wspomnieliście, nie licząc dwóch kwestii.

Rozważanie zmniejszenia ilości rzędów do 2, to zły pomysł (wpływ rozdarć, Igni, pogód, pułapek i innych byłby olbrzymi), tak samo jak i rozdzielanie kart używanych tylko w potyczkach/arenie, a nie w rankingowych grach. Jeżeli mam daną kartę, chcę jej używać w dowolnej grze, a nie sztucznie ograniczać jej użyteczność.

Wychodzi, że przed nami pół roku czekania, ale na Gwinta i jakość jaką prezentuje, warto czekać.
 
Zapewne zmniejszenie ilości rzędów ma służyć temu, aby Gwinta łatwiej można było przenieść na urządzenia mobilne (Hearthstone ma 2 rzędy + mniej kart w rzędzie dzięki czemu da się w to grać na fonie). Dlatego właśnie nie uznaję tego za wadę.
Reszta newsów mi się podoba.
Nie rozumiem tylko jednej kwestii - czy przez pół roku nie wyjdą nowe karty? Aktualizacja kwietniowa dodaje karty premium, majowa balansuje i tyle? Przecież przez pół roku się zanudzimy.
 
Mnie natomiast szczególnie frapuje sformułowanie "Powrót do korzeni" możecie nieco bardziej konkretnie zdefiniować jego znaczenie? Rozumiem że obowiązuje was tajemnica produktu ale chodzi mi o barziej ogólne rozumienie.
 
Wszystko co jest napisane w tym liscie niesamowicie cieszy, no moze poza tym pomyslem ze zmniejszeniem rzedow z 3 do 2, ale mam nadzieje, ze fakt nie wspomnienia o jednym z najwiekszych i najstarszych problemow gwinta, mianowicie o muliganie, nie znaczy, ze nie beda prowadzone nad nim jakies dzialania. Nie ma co ukrywac, ze od dlugiego czasu jest on zepsuty, odrzucone karty w wiekszosci przypadkow trafiaja na sama gore talii, co jest o tyle problematyczne, ze zazwyczaj odrzucamy karty ktore sa nam nie potrzebne i te, ktorych na rece w zadnym wypadku nie chcemy miec, np jazda burej choragwi czy plotka, przez co czesto na ostatnia runde zostajemy z tzw "martwa karta". Moim zdaniem jest to problem nr2, zaraz po coinflipie. Uwazam, ze wydawanie pelnej wersji gry bez naprawy takich rzeczy nie jest najlepszym pomyslem.
 

Guest 4136390

Guest
Mam nadzieję, że Wasze plany na dalszy rozwój gry potoczą się tak jak planujecie. Napisaliście, że pojawi się aktualizacja z brakującymi kartami premium i jakiś patch balansujący rozgrywkę. OBT będzie pewnie jeszcze przez pół roku, czy to znaczy, że nie dostaniemy w tym czasie żadnej nowej karty? Plany na dodatek były razem z nową pulą beczek - jak wygląda sprawa w tym temacie, skoro otwarcie już jakiś czas temu o tym pisaliście w temacie związanym z pytaniami do twórców, to chyba nie będziemy musieli czekać na to pół roku? Jeśli chodzi o mnie to kiepsko, wszystkie karty w kolekcji mam. Większość oprócz zwykłych jest w wersji animowanej. Nie poświęcam już tyle czasu na grę bo nie mam o co grać. Jeszcze wchodzę zazwyczaj codziennie, żeby wyrwać te 100 złota, ale kilka tygodni temu trzaskałem dziennie po +300.
 
Last edited by a moderator:
lunatyk393;n10809301 said:
Wszystko co jest napisane w tym liscie niesamowicie cieszy, no moze poza tym pomyslem ze zmniejszeniem rzedow z 3 do 2, ale mam nadzieje, ze fakt nie wspomnienia o jednym z najwiekszych i najstarszych problemow gwinta, mianowicie o muliganie, nie znaczy, ze nie beda prowadzone nad nim jakies dzialania. Nie ma co ukrywac, ze od dlugiego czasu jest on zepsuty, odrzucone karty w wiekszosci przypadkow trafiaja na sama gore talii, co jest o tyle problematyczne, ze zazwyczaj odrzucamy karty ktore sa nam nie potrzebne i te, ktorych na rece w zadnym wypadku nie chcemy miec, np jazda burej choragwi czy plotka, przez co czesto na ostatnia runde zostajemy z tzw "martwa karta". Moim zdaniem jest to problem nr2, zaraz po coinflipie. Uwazam, ze wydawanie pelnej wersji gry bez naprawy takich rzeczy nie jest najlepszym pomyslem.


W kwietniowej aktualizacji znajdzie się kilka poprawek, w tym naprawa mulliganu.
 
Top Bottom