GWINT ARENA

+
GWINT ARENA

Hej,

Wczoraj wieczorem "CeDeP" zaprezentował Nam wreszcie długo wyczekiwany, nowy tryb gry: ARENA!!! Oczywiście kilkukrotnie Pawko & Luigi powtarzali, iż to jest jedynie wersja robocza, że różne rzeczy mogą się jeszcze zmienić... Oczywista oczywistość :)
Niemniej jest już co komentować, zatem pierwsze spostrzeżenia:

Rzeczy na "+":
  • przede wszystkim - wreszcie będzie tryb areny!
  • świetny pomysł by to wszystko ubrać w klimat Pana Lusterko (np. te "kontrakty"...),
  • jako że to tryb czysto zabawowy to bardzo fajnie, że wybieramy lidera dopiero na samym końcu draftu,
  • nowa grafika stołu gry,
  • możliwość dobrania wielu złotych kart (w tym duplikatów),
  • nawet jeśli nam nie pójdzie, to i tak 1 beczka gwarantowana.
Rzeczy na "-":
Jak dla mnie, to jest tylko jedna taka rzecz: oryginalność - a w sumie to jej lekki* brak.
Wiem, nie warto wywarzać już otwartych drzwi oraz to dopiero początkowa koncepcja, ale... serio nie można było wykombinować jakiejś bardziej oryginalnej koncepcji dla tej areny? Lekkie zmiany kosmetyczne, że zamiast z 3 to tu wybieramy kartę z 4 & nie gramy do 12 lecz do 9 zwycięstw (to już nawet TESL poszło dalej i mamy tam nie tylko arenę pvp ale i arenę single player + po wygranej grze, w ramach nagrody dobieramy dodatkową kartę do decku). Nawet sama nazwa trybu gry (ctrl+c , ctrl+v)... Cena wejścia do gry: 150... Gdzieś to już było.
Serio nie można było wymyślić czegoś bardziej oryginalnego?

No dobra - wystarczy, bo wyjdzie że się bardziej czepiam niż chwalę. A to nie tak. Ja, na myśl o wprowadzeniu nowego trybu gry (kradnę porównanie) jaram się niczym Sabrina na stosie... Jak rolnik na dotację, jak jehowy na szarpanie klamki! Super! Nie mogę się doczekać ;)

A Wy? Co o tym sądzicie? Co Wam się podobało, a do czego macie zastrzeżenia?


*edit: dodałem słowo "lekki" - teraz zdanie precyzyjniej wyraża moją myśl :)
 
Last edited:

Wikli

Forum regular
Jeżeli chodzi o mnie, to z plusami się zgadzam. Według mnie kluczowe zalety tego trybu:
- Bardzo klimatyczny
- Można odpocząć od mety

Natomiast jeżeli chodzi o minusy, to ciężko coś powiedzieć bez faktycznego zagrania w ten tryb. Ja nie narzekam na brak oryginalności - nie próbowali na siłę wymyślać koła na nowo. Czy to dobrze? To zobaczymy w praktyce.
Mam jednak kilka wątpliwości, przemyśleń:
- Synergia między kartami. Wiem, że to jest tryb areny i nie tworzy się tu zaplanowanych talii. Jednak fakt, że wybieramy karty ze wszystkich dostępnych frakcji sprawia, że może być problem o wystąpienie jakiejś synergii między kartami.
- Jakość kart, które dropią. Na stremie mieli 7 złotych i 10 srebrnych kart. Według mnie istnieją duże szanse na to, że w finalnej wersji będzie leciało więcej brązów ;)
- Nagrody - również spodziewam się ich zmniejszenia. Wygranie 2 gier, żeby zwróciły się koszty areny? Nie wiem jak to jest rozwiązane u konkurencji, ale na pewno tu deweloperzy są bardzo hojni :D Oczywiście jestem jak najbardziej za tym, żeby utrzymać obecny system nagród ;)
- Brak oprogramowania takiego jak GwentUp - tworzę talię jednorazową. Ciężko jest zapamiętać co w niej mam. Mam przynajmniej nadzieję, że GwentUp będzie współpracował z trybem areny.

Mimo wszystko nie mogę się doczekać kiedy wyjdzie tryb areny, żeby w niego zagrać. Na razie moje opinie są tylko na podstawie tego co widziałem na streamie, jednak to co pokaże gra może okazać się zupełnie inne ;)
 
No cóż powiem tyle- nie mogę się doczekać. W zasadzie jedyną rzeczą, co do której nie jestem pewien to możliwa różna kombinacja ilości goldów i silverów. To znaczy ogólnie samo w sobie jest to ciekawe urozmaicenie, ale może powinna być jakaś liczba gwarantowana dla złotego i srebrnego koloru w każdym drafcie?
 
Widzę kolejna osoba twierdzi, że brak oryginalności. Jaki brak oryginalności? Czy to, że tworzymy ze wszystkich kart w grze(wszystkie frakcje oraz neutralne), nie jest dość oryginalne? To już zmienia tak dużo, że serio zastanawiam się, co oglądali ludzie, twierdzący, że nie ma tam oryginalności. Jeszcze lider wybierany na końcu, co też jest istotne. Jak dla mnie, jeśli chodzi o tryb areny, to jest ona wystarczająco oryginalna.
 
Taka ilość sreber i złotek w decku wydaje się przegięciem, ale bez synergii i głębszego planowania, owe złotka robią po prostu wartości brązów z dobrymi synergiami. Myślę, że o jakieś niespodziewane synergie pomiędzy kartami nie należy się martwić. Na 100% jakieś są, ale dzięki losowej naturze tworzenia decku będą się pojawiać tylko czasami, wywołując raczej odczucie uznania (że "takie combo siadło") niż irytacji z powodu masowego nadużywania przegiętych rzeczy.
 
Niecierpliwe wyczekuję Areny. Wreszcie jakieś urozmaicenie, a nie granie przeciwko tym samym 4 deckom na każdym trybie. A to że pomysł nie jest oryginalny, to nic złego. Jeżeli coś się sprawdza, to czemu z tego nie korzystać. Mam nadzieję, że będzie nam dane pograć w nowy tryb już w marcu.
 
Piwus;n10478392 said:
[...] Mam nadzieję, że będzie nam dane pograć w nowy tryb już w marcu.

Łoooo Paaaanie.... to byłoby super! Też bym tego chciał! Ale jak to do czerwca się pojawi to będzie super ;) Boje się jednak, że to nie będzie takie hop-siup i gotowe :)
Zresztą, niech to będzie nawet później (ale dopracowane na 100%), niż mielibyśmy dostać powtórkę z MidWinterUpdate.
 
A mnie się nie podoba. Moim zdaniem nie powinno się to nazywać "Arena" tylko "Wolna amerykanka". Niby konstrukcja podobna do HS, ale tam jest to dużo lepiej zorganizowane - najpierw wybierasz dowódcę, a dopiero potem 30 razy jedną z 3 kart frakcyjnych lub neutralnych. Ma to ręce i nogi. A tutaj jeden, wielki bajzel - "macie, dajemy Wam wszystkie karty frakcyjne! Wszystkie goldy i silvery! Macie, macie, bawcie się! Że co, niezbalansowane? Eeee, będziemy się tym martwić potem." Logika CDP. Bardziej mi to przypomina "karczemne bójki" z HS niż areny.

Osobną kwestią jest też grafika. Widzę, że niczego się nie nauczyli po grudniowym patchu i dalej brną w te brązowe, karczemne elementy interfejsu. I masa ramek, jak najwięcej ramek. Nowa grafika stołu jest jeszcze bardziej odpychająca niż ta w rankedach, więc mnie zaskoczyli bo byłem pewien, że już nic gorszego nie można wymyślić. Ja nie wiem, jak to jest, że w tej samej ekipie ilustratorzy i animatorzy kart robią takie cuda, a graficy interfejsu odwalają taką chałę.
 
PolskaKielbasa;n10478732 said:
A tutaj jeden, wielki bajzel - "macie, dajemy Wam wszystkie karty frakcyjne! Wszystkie goldy i silvery! Macie, macie, bawcie się! Że co, niezbalansowane?

Od bycia zbalansowanym to powinien być normalny tryb rankingowy. Gdyby dać tylko karty neutralne i frakcyjne, to również o balansie można by było pomarzyć, w końcu dalej mamy do czynienia z bardzo dużą losowością. Ten tryb ma być for fun. Możliwość mieszania kart z różnych frakcji pozwala na tworzenie ciekawych kombosów, nietuzinkowych zagrań i znajdowania dziwnych synergii.

Co do dowódcy to łatwiej wybrać 1 lidera pasującego do 25 kart, które już mamy, niż wybierać 25 razy kartę, która pasowałaby do lidera. Pozwoli to wykorzystywać liderów, których na początku raczej byśmy nie wybrali np. Henselt, Bran, Eithne, Królowa Krabopająków, Morvran, Emhyr.
 
Może się okazać, że rzeczywiście najlepiej będzie wziąć któregoś z tych nowych, dedykowanych temu trybowi dowódców, którzy coś stwarzają, bo pozostali będą słabszą opcją.
 
Wikli;n10478052 said:
- Nagrody - również spodziewam się ich zmniejszenia. Wygranie 2 gier, żeby zwróciły się koszty areny? Nie wiem jak to jest rozwiązane u konkurencji, ale na pewno tu deweloperzy są bardzo hojni :D Oczywiście jestem jak najbardziej za tym, żeby utrzymać obecny system nagród ;)

Dwie wygrane i zwrot to stanowczo za dużo, dodatkowo obiło mi się coś o uszy że za 9 winów ma być losowy premium gold. Jeśli okazałoby się to prawdą również sądzę że przesada.

W HSie robiło się nieraz 12 winów gdzie HS jest pełen losowości, tutaj mimo wszystko w takim trybie powinno być więcej skilla więc co za tym idzie dobry gracz będzie częściej kończył "pełną" arene. Zwłaszcza że gramy do 9 wygranych.
 
Obejrzałem wczoraj stream i jak dla mnie po wybraniu kart powinna być jakaś możliwość wymiany z wyborem na koniec w stylu: wymień 2-3 karty na inne tego samego koloru lub wylosuj jeszcze raz lidera.
 
To jest arena. Arena ma zasady takie, jak pokazano na strimie. Arena to tryb for fun., a nie turniej o złote kalesony, więc po co na siłę to zmieniać?
 
I to jest właśnie to co mi się nie podoba. Zasady areny w HSie powodują, że człowiek podchodzi do tego na poważnie. Brak zasad areny w Gwincie powoduje, że człowiek podchodzi do tego "for fun".
 
Areny w HS i podchodzenie na poważnie? Przecież tam równie dobrze mogłeś być magiem bez zaklęć, co magiem z 5 fireballami. Kto do nich na poważnie podchodził? Tam tez to tryb pod fun, gdzie raz dostajesz deck, którym zrobić1:3 jest wyzwaniem, a za drugim razem po prostu idziesz po 12:0.
 
Skoro to ma być for fun to powinno mieć restrykcje ze można tylko i wyłącznie używać kart rng bo tak to szybko z tego zrobią potyczki 2.0 to gracze nie redzi ustalają zawsze zasady gry.
 
Niektórzy chyba nigdy na oczy areny w karciance nie widzieli, bo nie wiem skąd takie propozycje.
 
Mi tam w przedstawionej koncepcji nie podoba się jedynie fakt, iż jeden gracz może dostać 3 goldy a drugi 11. Fajnie jakby po za tym co pokazali zrobili dodatkowy tryb areny, gdzie obaj gracze zawsze wybierają z tych samych kart - potem zaczęłoby się myślenie, co wybrał przeciwnik, które z kart dobrał, pod co może grać.
 
Fajną opcją byłoby zagranie takiego arenowego meczu ze znajomym. Taki mecz oczywiście nie wliczałby się do wyniku areny, ale byłby moim zdaniem ciekawą opcją.
 
Wikli;n10478052 said:
- Brak oprogramowania takiego jak GwentUp - tworzę talię jednorazową. Ciężko jest zapamiętać co w niej mam. Mam przynajmniej nadzieję, że GwentUp będzie współpracował z trybem areny.

Naprawdę? Naprawdę ciężko Tobie zapamiętać jakie karty masz w talii? Przecież to jest podstawa gry w jakąkolwiek grę karcianą! Jeżeli programy takie jak GwentUp będą działały również w trybie Areny to będzie zaprzeczenie jakiejkolwiek uczciwości w Gwincie. Dla mnie programy takie jak GwentUp są zwykłym oszukiwaniem i jedyne co może zmienić moje zdanie o tym jest implementacja do gry funkcji jakie ten program oferuje. Dopóki do dostępu do tych funkcji potrzeba programu zewnętrznego jest to oszustwo gdyż te funkcje ułatwiają rozgrywkę (a zwłaszcza funkcja pokazująca jakie karty zostały w talii - a chyba głównie o tą funkcję chodziło autorowi cytatu).
 
Top Bottom