Gwint Online

+
Spoko, jak narazie demo, to nie ma co wymagać cudów, ale część kart nie działa- młody emisariusz nie podwaja wartości przy drugiej karcie, część medyków nie wyciąga z grava kart. Ale trzymam kciuki za dalszy rozwój projektu. Fajnie by było gdyby dostali jakiegoś rodzaju wsparcie od CDPR, ale na to nie ma co liczyć, z drugiej strony tak długo jak nie będą w żaden sposób na tym zarabiać Redsi nie powinni też mieć nic przeciwko rozwojowi projektu, a równocześnie tymczasowo ściąga im z głów jedno z największych żądań fanów ;)
 
To jest przeciw botom, czy co? Grałem z kimś (niby normalny nick) i poszło mi aż za łatwo. Grałem ulubioną talią - nilfgaard. Moze dlatego, że opanowałem gwinta w dużej mierze. :D
 
Jak na wczesną wersję gra się całkiem nieźle. Brakuje bardzo tego budowania własnej talii oraz paru opcji (np. gość przegrał i opuścił grę, i nie miałem żadnej opcji powrotu do menu czy szukania nowego gracza, musiałem wyłączyć i włączyć stronę).

No i dodałbym tło imitujące te z oryginalnej gry. Takie ciemne kolory niezbyt pomagają :p W przyszłości fajnie byłoby mieć jakieś statystyki, każdy ma profil i widać, ile partyjek przegrał, ile wygrał itd.

REDzi powinni zrobić takiego porządnego Gwinta Online. Działającego i wyglądającego tak samo jak ten z W3, ale z usprawnieniami (i może nowymi taliami?). Na PCtach grałoby się online, a na urządzenia mobilne byłby specjalny klient. Z pewnością znalazłoby się sporo graczy a stworzenie takiej strony z gwintem nie byłoby chyba jakoś bardzo kosztowne.
 
Powiem więcej - zapłacił bym kilka euro/dolarów za takiego oficjalnego, dobrze zrobionego gwinta (I mówię to ja - wróg gier karcianych!)
 
na miejscu CDPRed dałbym gościowi skończyć robotę odpalić mu jakąś kasę i przejąć to jako oficialną wersję od CDP

Fajnie by bylo, ale po co? :) Jak na tym zarobic? :) Mozna zorbic albo platna wersje albo wyswietlac reklamy.
Poza tym gwint online bezplatny jak ten tutaj raczej nie przyczynilby sie do promocji wiedzmina 3 jako takiego. Wiec jak zwykle dyeskusja jest o kasie.
Moze REDzi zbadaja rynek i jak im wyjdzie, ze oplaca sie stworzyc taka apke za $10 to by to zrobili. Na razie jest chyba za wczesnie.

Z pewnością znalazłoby się sporo graczy a stworzenie takiej strony z gwintem nie byłoby chyba jakoś bardzo kosztowne.

Bylbys zaskoczony, jak bardzo bylaby kosztowna. Lekka reka liczac to jest to kilkadziiesiat tysiecy zlotych i zakladamy ze taki serwis / aplka bylby robiony in-house albo przez freelancerow, bo agencje dostawiliby pewnie jedno zero :). Tu trzeba miec na to serwery dedykowane, zatrudnic ludzi od supportu (na 24/h, bo masz obsluge we wszystkich strefach czasowych), zrobic rozne wersje jezykowe i rozwijac taka gre. Czyli w praktyce zbudowac kilkuosobowy dzial specjalnie pod Gwinta. Czy jest wystarczajaca ilosc chetnych by sie to oplacalo?
 
Szczerze mówiąc to niektórzy gracze są dużo gorsi od NPCów z wieśka :p
To pewnie wynika z predefiniowanych talii. W każdej karciance budowa decka to jest 80% sukcesu.
Nieraz jak zobaczysz co Ci na reke przyjdzie to się grać odniechciewa, a jak powszechnie wiadomo- z g**** bicza nie ukręcisz ;)
 
Bylbys zaskoczony, jak bardzo bylaby kosztowna. Lekka reka liczac to jest to kilkadziiesiat tysiecy zlotych
Czyli mało kosztowna. REDzi wydali (z pewnością) kilkanaście razy więcej pieniędzy na CGI "Pamiętna Noc" którego w sumie robić nie musieli, bo wątpię by jakoś mocno przyczyniał się do promocji gry, zwłaszcza tuż przed premierą.

Można jeszcze spojrzeć na to, ile rozdali koszulek za darmo na różnych targach. Wyobraźmy sobie ile ich to kosztowało. Albo atrakcje które zaserwowali dziennikarzom / youtuberom. Imprezy, figurki, koncerty Percivala, obiady itd.

To są dla nich grosze :p

---------- Zaktualizowano 19:48 ----------

Fajnie by bylo, ale po co? :) Jak na tym zarobic? :) Mozna zorbic albo platna wersje albo wyswietlac reklamy.
Poza tym gwint online bezplatny jak ten tutaj raczej nie przyczynilby sie do promocji wiedzmina 3 jako takiego
REDzi robili już puzzle, MOBĘ, planszówkę, komiksy itd. by choć trochę wypromować gry z tego uniwersum, czemu Gwint (który już ma sporo fanów) miałby być gorszy? Dorzuciliby reklamy, bo płatnej wersji na pewno by nie zrobili. O mikropłatnościach też na pewno nie byłoby mowy. Ale gdyby projekt przyciągnął w miarę dużo graczy to na pewno nie musieliby się martwić o to czy zarobi na siebie.
 
Last edited:
Czyli mało kosztowna. REDzi wydali (z pewnością) kilkanaście razy więcej pieniędzy na CGI "Pamiętna Noc" którego w sumie robić nie musieli, bo wątpię by jakoś mocno przyczyniał się do promocji gry, zwłaszcza tuż przed premierą.

Oczywiscie ze mocno przyczynil sie do gry! Poza tym to standard promocyjny! I koszt pewnie bylo kolo miliona albo wiecej. Ale to jest promocja gry tak jak koszulki, czapeczki i naklejki. Gwint nie promuje gry. Gwint to rozrywka w wiekszosci dla tych, co gre juz kupili. Reklamy slabo wychodza przy oficjalnych projektach, poniewaz wiazesz inny produkt ze swoim produktem. Musialoby byc platne.

REDzi robili już puzzle

Platne ekstra

planszówkę

Platna :)


Tez platne

Dorzuciliby reklamy, bo płatnej wersji na pewno by nie zrobili. O mikropłatnościach też na pewno nie byłoby mowy.

Acha, czyli za darmo.
To moze ja wytlumacze, jako ze takie projekty robie zawodowo.
Zeby zrobic taka apke nalezy zatrudnic zespol albo agncje. CGI robi PI, wiec jest platny ekstra, a to generuje koszty. Wiec wyobrazmy sobie, ze robimy to inhouse. Trzeba zatrudnic ludzi, bo ci, co implementowali to w grze, niekoniecznie wiedza/umieja/maja doswiadczenie/maja ochote robic to w wersji online. Nie mozesz tego zrobic w wersji amatorskiej, bo reputacja. Trzeba to zrobic pro, bo inaczej ludzie sie rzuca na REDow, ze odwalaja amatorke.
Musisz zatrudnic dwoch programistow webowych (zakladam ze kolo 7-8 k na reke, moze nawet mniej, ale nie sadze, czyli jakies 12 brutto, plus koszt HR i obslugi, komputerow, software). Robi ci sie juz 30k przez pierwszy miesiac. Musza miec jakis szefow nad soba, szefa projektu, project managera - kolejne 7-8k plus zusy i inne atrakcje. Do tego musi byc jakissupport techniczny (osdobny od wiedzmina 3), moderacja/administracja zapytan. Nawet designer - no niby mozna wziasc kogos z freelance, ale to dalej sa koszty. Nie mowiac juz o tlumnaczach i kontencie...
Teraz dodaj sobie, ze przynajmniej jeden z tych ludkow zachoruje, albo odejdzie, trzeba szukac kolejnego. Stworzenie tego projektu to bedzie przynajmniej 2-3 miesiace plus dodatki i inne elementy grozy..
I teraz wez to wszystko, pododawaj i zobacz, ze oni na tym musza zarobic :) Ile ci wyszlo? :) Bo REDzi to nie jest akcja charytatywna, tylko powazny biznes i otworzenie kazdego nowego dzialu to jest ciezkie tlumaczenie sie przed inwestorami, czemu na to wydają, a nie na co innego (np na kolejnego programiste od tekstur, scenarzyste, modelarza). Zrozumcie to prosze, zanim zaczniecie krytykowac.
Lepiej ta talie wydac w wersji papierowej po prostu albo zrobic preorder takowej, bo to jest TANSZE i szybszy zysk. Zyskl ma byc teraz i tutaj a nie za lata (ptencjalnie). W3 to byl pewniak, dlatego wladowano w niego taka kase. Na dzien dzisiejszy uwazam, ze swietnie, ze powstaja incjatywy fanowskie, moze REDzi dadza temu patronat, ale o oficjalnej wersji mozna mowic wtedy, jak sie ma jakis model biznesowy, w ktorym mozna to sprzedac.
 
Nie wydaje mi się, żeby CDPR organizował specjalnie ekipę, żeby zrobić jedną grę karcianą on-line. Jeśli zdecydują się na gwinta on-line, to zwyczajnie zlecą to innej firmie, która zajmuje się podobnymi rzeczami.
 
Nie wydaje mi się, żeby CDPR organizował specjalnie ekipę, żeby zrobić jedną grę karcianą on-line. Jeśli zdecydują się na gwinta on-line, to zwyczajnie zlecą to innej firmie, która zajmuje się podobnymi rzeczami.
Co podnosi koszty czaem nawet o 100% :)
Dalej jest pytanie, jak maja na tym zarobic :)
 
Może i podnosi koszt, ale zorganizowanie całej ekipy dla jednej gry on-line, to nie tylko problem kosztów, ale też - jak mi się wydaje - problem organizacji, struktury, profilu firmy. :) Nie wiem czy to miałoby sens. CDPR to spółka giełdowa i pewnie wszelakie takie działania muszą być poparte jakąś strategią i decyzją o wejściu w nową gałąź rozrywki, a jeden gwint byłby taki trochę ni w dupę, ni w oko. :) Dlatego wydaje mi się, że takie projekty lepiej zlecić zewnętrznej firmie, która w tym siedzi. Może przesadzam z tymi strategiami; nie wiem, nie znam się, ale ja tak to widzę.
 
Last edited:
Pytanie czy muszą koniecznie zarobić? Co z innymi grami, które są dostępne w pełni za darmo, a nad którymi z pewnością trzeba było dość długo popracować (np. quake live)? Albo wiedźmińska MOBA, która co prawda ma mikropłatności, ale w takiej formie, że w sumie nie opłaca się niczego kupować, bo można to zdobyć samemu za darmo (z tego co mi wiadomo).

Zresztą REDzi pisali, że się zastanawiają nad Gwintem w formie online / aplikacji. Więc widocznie nie byłoby aż takiego problemu, skoro nie mówią od razu nie.

Oczywiscie ze mocno przyczynil sie do gry!
Szczerze wątpię. W3 wcześniej miał już 2 (!) tego typu filmy CGI. I masę zwiastunów gameplayowych. Ten dodatkowy filmik nie robił im z pewnością wielkiej różnicy. Bo jaką by miał robić? W magiczny sposób miałby trafić do milionów graczy którzy wcześniej wiedźmina 3 nie znali albo nie sprawdzali? Każdy kto mógł trafić na ten tytuł już na niego pewnie wtedy trafił. A sama "Pamiętna Noc" ma na kanale REDów niecałe 2,6 miliona wyświetleń.

PN jest świetna, ale i tak z tego co widzę "gameplay trailer" zrobił większą furorę i większy hajp, a z pewnością przygotowano go za wiele mniejsze pieniądze.
 
Last edited:
Pytanie czy muszą koniecznie zarobić?

Tak, musza. Albo przynjamniej musza zwrot kosztow miec.

Zresztą REDzi pisali, że się zastanawiają nad Gwintem w formie online / aplikacji. Więc widocznie nie byłoby aż takiego problemu, skoro nie mówią od razu nie.

Wszystko pewnie zalezy od opracowania modelu bizneeowego.

Może i podnosi koszt, ale zorganizowanie całej ekipy dla jednej gry on-line, to nie tylko problem kosztów, ale też - jak mi się wydaje - problem organizacji, struktury, profilu firmy.

Jest taka opcja, oczywiscie, ale wszystko zalezy od modelu pozyskania kasy z tego albo mozliwosci promocyjnej.

Szczerze wątpię. W3 wcześniej miał już 2 (!) tego typu filmy CGI. I masę zwiastunów gameplayowych. Ten dodatkowy filmik nie robił im z pewnością wielkiej różnicy. Bo jaka by miał robić?

NIe jestem w stanie wyjasnic ci strategii marketingowych i wplywow na sprzedaz nie robiac olbrzymiego offtopu. Kolejne CGI na rynku polskim nie mialo wiekszego sensu. CGI na rynku tutejszym mialo sens olbrzymi.
KAZDY ruch w promocyjnej machinie jest przemyslany bardzo dokaldnie. I kasy tez nie bylo zbyt duzo. Promocje w USA wiedzmin mial bardzo taka sobie, a gadzety robione sa nielegalnie.
 
Top Bottom