GWINT — poradnik dla początkujących

+

Alicja.

CD PROJEKT RED
GWINT — poradnik dla początkujących




GWINT — poradnik dla początkujących

autorstwa Francesci “Jaggerous” Jagger

Rozpoczęcie przygody z nową grą potrafi onieśmielić. GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana oferuje wiele frakcji, dowódców i unikalny rozkład pola bitwy, a wszystko to składa się na złożoną i angażującą grę. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się w nią wdrożyć i rozegrać swoje pierwsze partie GWINTA:


Zasady gry

Zacznijmy od podstaw. Każda partia GWINTA składa się z trzech rund. Twoim zadaniem jest wygranie dwóch, poprzez zdobycie większej liczby punktów niż Twój przeciwnik. Gracze zagrywają karty na zmianę, do momentu aż jeden z nich spasuje. Robiąc to, decyduje się, by do końca rundy nie wykładać już więcej kart. Przeciwnik może za to kontynuować grę. Zapewnienie sobie zwycięstwa poprzez zagranie jak największej liczby kart może się wydawać korzystne, jednak na początku drugiej rundy gracze dobierają tylko dwie dodatkowe karty, a na początku trzeciej — jedną. Oznacza to, że jeśli w pierwszej rundzie wyłożysz więcej kart niż Twój przeciwnik, możesz znaleźć się w niekorzystnej pozycji, co zadecydować może o przegranej całego meczu. Czasem najmądrzejszą decyzją jest wczesny pas, szczególnie kiedy nie jesteś już w stanie dogonić swojego rywala. Pasowanie w odpowiednim momencie wymaga wyczucia, którego nabierzesz wraz ze swoim doświadczeniem w grze.


Którą frakcję wybrać?

Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami GWINTA, czas na wybór talii. Do wyboru jest pięć frakcji — każda oferuje niepowtarzalne style gry. Poniżej pokrótce przedstawię Ci frakcje, które znajdziesz w Wiedźmińskiej Grze Karcianej. Warto wypróbować każdą z nich!

Królestwa Północy — Ta frakcja wykorzystuje mechanikę pancerza. Używa go do ochrony swoich jednostek, a także w celu zdobycia dodatkowych korzyści. Królestwa Północy mogą na różne sposoby zadawać wrogim jednostkom obrażenia, między innymi za pomocą machin wojennych, takich jak balisty i trebusze. Opiera się na nich jeden z archetypów tej frakcji.

Potwory — Jednym z motorów napędowych tej frakcji jest pogoda (zagrożenie). Pogoda ma różne formy i, zagrana po stronie przeciwnika, może skutecznie pokrzyżować plany. W talii Potworów znajdują się karty posiadające synergie z różnymi typami pogody. Niektóre pomagają dobrać ją z talii, podczas kiedy inne otrzymują bonusy, gdy na planszy zagrany jest konkretny typ pogody. Inne archetypy tej frakcji opierają się na pochłanianiu i niszczeniu własnych jednostek.

Scoia’tael — Do tej frakcji należą głównie elfy i krasnoludy. Podstawowe talie bazują na synergii między kartami z tych dwóch grup, a inne archetypy opierają się między innymi na wzmacnianiu własnej talii oraz zagrywaniu kart specjalnych.

Skellige — Skellige zadaje obrażenia swoim jednostkom, by uzyskać korzystne efekty. Podstawą tego archetypu są Rębacze An Craite. Dodatkowo, Skellige pozwala wskrzeszać karty z cmentarza. Inną strategią jest oparcie się na synergii w ramach grup kart takich jak Weterani Tuirseach czy jednostki Przeklęte.

Nilfgaard — To “podstępna” frakcja, która pozwala na odkrywanie kart w rękach graczy. Jej główną mechaniką jest pokazywanie przeciwnikowi własnych kart lub podejrzenie tych znajdujących się po drugiej stronie pola bitwy. Dzięki temu, świadomie zaplanować możesz strategię rozgrywki. Szpiedzy, czyli jednostki zagrywane po stronie przeciwnika, zapewniają pozytywne efekty, na przykład wzmocnienie jednostek. Możesz także zbudować talię opartą na Alchemii, która wzmocni Twoje jednostki i osłabi karty Twojego rywala.

Do przetestowania wszystkich frakcji (i odblokowania Dowódców) polecam wyzwania dla jednego gracza. Ich ukończenie pozwala odblokować dwóch dodatkowych Dowódców dla każdej frakcji oraz zapoznać się z podstawowymi mechanikami GWINTA. Nagrodą za wyzwania jest także złoto, za które można kupić beczki z kartami, a co za tym idzie, zdobyć więcej kart.


Beczki z kartami

Gdy wybierzesz już frakcję, czas na rozszerzenie kolekcji kart! W GWINCIE, dzienne nagrody zdobywa się poprzez wygrywanie rund. Jednego dnia, za wygranie sześciu rund otrzymać możesz 100 złota — tyle też kosztuje jedna beczka. Za wygraną kolejnych dwunastu rund dostaniesz 75 złota, a po 42 wygranych rundach — 50 złota. Ostatnią nagrodą, za wygranie w sumie 66 rund jednego dnia, jest 50 pyłu meteorytowego. Jako nowy gracz możesz więc swobodnie poznawać mechaniki gry, w GWINCIE nie chodzi bowiem o wygrywanie całych meczów, ale rund. Nawet jeśli ostatecznie przegrasz mecz, Twój dzienny postęp wygranych rund wciąż zostanie naliczony.

Każda beczka to pięć kart — cztery pierwsze są losowe, natomiast piątą możesz wybrać spośród trzech możliwych. Na początku, łatwiej będzie stworzyć dobrą talię jednej, wybranej przez siebie frakcji. Jeśli nie masz pewności, która karta będzie najlepszym wyborem, śmiało pytaj innych graczy, na przykład na oficjalnym forum GWINTA.


Tworzenie kart

Innym sposobem na zdobycie nowych kart jest stworzenie ich z fragmentów kart. Fragmenty to waluta, którą otrzymuje się podczas niszczenia niechcianych kart lub duplikatów. Jako, że karty Dowódców to nagrody za ukończenie wyzwań dla jednego gracza, nie znajdziesz ich w beczkach. Jeżeli zdecydujesz się je zniszczyć, możesz zdobyć je ponownie wyłącznie tworząc je z fragmentów. Na początek proponuję stworzyć neutralne karty, które mogą być wykorzystane w każdej talii. Szczególnie polecam Kaganiec — legendarną neutralną kartę, która pozwala nam ukraść jednostkę przeciwnika, jeżeli ma ona 8 lub mniej siły. Innym dobrym wyborem jest Geralt: Igni — karta, która niszczy najsilniejsze jednostki we wrogim rzędzie, jeśli całkowita siła znajdujących się na nim kart wynosi 25 lub więcej. Obie są uniwersalne i mogą trafić do każdej talii. W GWINCIE znajduje się ponad 100 złotych kart, więc przed podjęciem decyzji o stworzeniu jednej z nich warto przejrzeć całą kolekcję.


Rozgrywka rankingowa

Kiedy osiągniesz 10 poziom doświadczenia, możesz zacząć brać udział w rozgrywkach rankingowych! To idealny sposób na nabranie wprawy i uzyskanie licznych nagród. Beczki, fragmenty kart i pył meteorytowy, używany do tworzenia animowanych kart premium, przyznawane są za zdobywanie kolejnych rang. Wraz z końcem miesiąca, kończy się także sezon rozgrywek rankingowych. Oznacza to kolejne nagrody, zależne od najwyższej rangi, którą uzyskasz. Jeśli chcesz jak najszybciej powiększyć swoją kolekcję, polecam właśnie ten tryb. Potyczki natomiast są dobrym miejscem do testowania nowych talii.

Teraz znasz już podstawy GWINTA! Czas włączyć grę i rozegrać pierwszą partię! Powodzenia!
 
Last edited:

Guest 4136390

Guest
Alicja. said:
Beczki z kartami

Gdy wybierzesz już frakcję, czas na rozszerzenie kolekcji kart! W GWINCIE, dzienne nagrody zdobywa się poprzez wygrywanie rund. Jednego dnia, za wygranie sześciu rund otrzymać możesz 100 złota — tyle też kosztuje jedna beczka. Za wygraną kolejnych sześciu rund dostaniesz 75 złota, i tak dalej, aż do 24 rund wygranych jednego dnia. Jako nowy gracz możesz swobodnie poznawać mechaniki gry, w GWINCIE nie chodzi bowiem o wygrywanie całych meczów, ale rund. Nawet jeśli ostatecznie przegrasz mecz, Twój dzienny postęp wygranych rund wciąż zostanie naliczony.


Mam co do tego zastrzeżenie, chyba to źle jest napisane.
  • 6 = 100 złota
  • 12 = 75 złota
  • 24 = 50 złota
  • 24 = 50 pyłu

Jeśli bierzemy pod uwagę rundy to jest kolejno 6, 12, 24 na złoto, ale jeśli weźmiemy wygrane gry to 3, 6, 12.
Żeby otrzymać maksymalną ilość złota za wygrywanie rund każdego dnia to tak naprawdę potrzebujemy 42 rundy wygrać lub 21 gier. Nie liczę tutaj GG ani losowych nagród za wygrywanie bo nie zostało to uwzględnione.

Spoko, że coś takiego powstało, przyda się na pewno początkującym, choć z tego co czasami można przeczytać na forum fajnie będzie stworzyć poradnik dotyczący różnych mechanik i umiejętności kart. Na Arenie bardzo często trafiam na nowych graczy, tam to dopiero widać jakie błędy popełniają. Potrafią wygnać Iris zamiast ją zabić pomimo, że mają na ręce karty zadające obrażenia. Opisy są przy karcie, ale chyba ludzie nie potrafią dokładnie zrozumieć co i jak działa i czym się to różni. Czy ktoś z użytkowników mógłby stworzyć coś takiego, jeśli ma czas i chęci? Oczywiście przed opublikowaniem tych informacji trzeba będzie je wysłać do Pani lub innego pracownika w celu zweryfikowania treści i założenia tematu. Chętnie zgłoszę się na ochotnika.
 
Last edited by a moderator:
Krótszy poradnik:
1. Skopiuj z gwentdb talię Brouvera/Henselta.
2. Nadużywaj mechaniki coinflipa.
 
Alicja.;n10877291 said:
Jednego dnia, za wygranie sześciu rund otrzymać możesz 100 złota — tyle też kosztuje jedna beczka. Za wygraną kolejnych sześciu rund dostaniesz 75 złota, i tak dalej, aż do 24 rund wygranych jednego dnia.

Kiedy ten poradnik był pisany ? =]
6 rund 100gold
+12 75gold, czyli za 18 rund
+24 50gold , czyli za42 rundy
+24 50 pyłu, czyli za 66 rund

w opisie jeszcze jest napisane, że jest maks 24 rundy z nagrodami. Naprawdę puszczacie takie rzeczy w oficjalnych kanałach (fb,twich) ? Nie sprawdzając tego ? Teraz nowi gracze, znowu będą z dezorientowani treścią poradnika, a co jest oficjalnie w grze =]. Nawet jakby to dotyczyło tylko złota, to kończy się ono na 42 rundzie.

Edit: https://www.playgwent.com/pl/news/19...poczatkujacych nawet na stronie jest jest :D.

Autor tego poradnika ma komentować turniej, jak nie wie nawet o nagrodach nic ?

https://twitter.com/jaggerous
 
Last edited:
Alicja.;n10880301 said:
PanSzarata MaRIB1 Dzięki za wyłapanie błędu, najprawdopodobniej wkradł się w procesie tłumaczenia.

Niech nie rzutuje to na Wasze postrzeganie Jaggerous, jesteśmy pewni, że świetnie poradzi sobie jako analityk turnieju.

Nie chcę być upierdliwy, ale jako można inaczej przetłumaczyć cyfry arabskie ? ;]
 
Alicja.;n10880641 said:
MaRIB1 W razie wątpliwości zachęcam do lektury oryginału ;)



Mamy w planach kolejne części podstawowego poradnika oraz poradnik dla zaawanasowanych.

no w orignalne jest " If you get to twelve rounds, you earn a further 75 ore", a trzeba do 18 dojść
 
Odbiegając od tematu Muligan Bug ciągle istnieje a podobno w ostatniej aktualizacji miał zniknąć ,niestety nadal jest z nami udowodnił to shoop deck i odkrywka którą nie dawno grałem w której muligan 2 golemów w sytuacji pas -pas w 2 i 3 rundzie ciągle były one dobierane nie wiem jak zmniejszyliście to prawdopodobieństwo ale w mojej wersji gry to nie działa .A najgorszą rzeczą w gwincie nie jest przegrywać tylko przegrywać przez RNG w tym pierwszym przypadku mogę bić się w głowę za moje błędy , a w tym drugim mam ochotę wyrzucić komputer przez okno
 
Nie tylko w twojej ten problem wciąż istnieje tak naprawdę nic nie został z tym zrobione, ślepy to nawet zauważy.
 
Top Bottom