Gwint to plagiat?

+

smixa

Forum regular
Gwint to plagiat?

jak w temacie jakiś czas temu pojawił się temat odnośnie tej włoskiej karciank z 1995 na reedit sugerujący,że Gwint to nic innego jak plagiat istniejące już gry im bardziej zagłębiłem się w ten tytuł tym coraz bardziej przerażają mnie podobieństwa Gwinta do te gry przy jej produkcji pracował jeden polak Tomasz Jedruszek odpowiedzialny za grafiki na kartach

mechanika zasady gameplay są porażająco podobne do tych z Gwinta baaa one są identyczne co w ,,nadwislanskiej produkcji,,
w wstępie poradnika wprowadzającego nas w role tej kracianki czytamy
W czasach renesansu Włochy były podzielone na liczne niepodległe miasta-państwa, których nastawienie wobec siebie było czasem przyjazne,a czasem wrogie. Najbardziej znanymi spośród nich były Genua, Florencja, Księstwo Mediolanu i Republika Wenecka.Był to czas, kiedy pojawili się Condottieri (pol-Kondotierzy): przywódcy najemnych armii, którzy oferowali swoją pomoc najsilniejszym spośród miast.Condottieri, budzący grozę stratedzy i doskonale wyszkoleni żołnierze, niechętnie oddawali w usługi swoje zdolności przywódcze i swoje armie – tak naprawdę to oni wpływali na mapę polityczną Włoch, zawiązując intrygi, zawierając przymierza,tocząc bitwy i prowadząc oblężenia
ktoś już zauważa nawiązanie do frakcji

podobieństwa pomiędzy kartami specjalnymi a tymi istniejącymi w Gwincie są identyczne najbardziej mnie śmieszy taki sam wygląd tych kart i ich oprawa artystyczna chyba pan Jedruszke pracuje dla CDPR jako główny projektant poniżej zamieszczę linki PDF jakby ktoś chciał porównać karty w tych produkcjach
Condottiere_karty.pdf
i sam poradnik do orginalnej gry
condottiere_polish_rules.pdf

zamieszczę jeszcze tylko link do stron z,których korzystałem na moje oko autorzy Condottire powinni zainteresować się tą paskudna sprawą i skierowac ja na drogę sądową
https://boardgamegeek.com/boardgame/112/condottiere
https://www.fantasyflightgames.com/e...s/condottiere/
 

Attachments

  • Condottiere_karty.pdf
    84.3 KB · Views: 199
  • condottiere_polish_rules.pdf
    408.3 KB · Views: 419
Last edited:
Ale gdzie jest ten plagiat? To że są karty dowódcy i pogoda? Bo nawet jeśli ktoś się sugerował ową grą to to nie jest plagiat. Jeśli ktoś napisze piosenkę pop, to nie znaczy że każdy inny który też śpiewa piosenkę pop dopuścił się plagiatu.
 

Gomola

Forum veteran
Wow, podobieństwa w grach karcianych. Frakcje! Jak można dzielić na frakcje!? Trzeba było podzielić karty ze względu na kolor zębów postaci :) Zobacz ile gier wygląda jak HS (wygląda a nie jest podobnych).
 
Po za delikatnym podobieństwem kilku kart są to zupełnie różne gry. Nie dość, że gra jest planszowa, dla 4 osób, to dodatkowo z określonym stałym zestawem kart, czyli niekolekcjonerska. smixa Próbujesz szukać sensacji tam, gdzie jej nie ma. Najwyraźniej nie znasz znaczenia słowa plagiat.
 
Podobieństw jest znacznie więcej, zobaczy je ten kto przeczyta cały regulamin gry - jest po polsku.
Ktoś zwrócił uwagę jedynie, że podobieństwa istnieją.....czy to plagiat? Dla mnie bardziej interesujący fakt - zawsze zdawało mi się, ze Gwint został wymyślony od zera ale jak widać, ktoś kto go stworzył bazował się troszku na tej włoskiej karciance. (Karty specjalne, stos kart odrzuconych, podobieństwa w konstrukcji pierwszych kart z Dzikiego Gonu i kilka innych rzeczy w regulaminie można wychwycić).

No cóż - I don't care. Czekam na Cyberpuka 2077 i tak bo gwint mi się już znudził.
 
Stos kart odrzuconych, karty specjalne sa w większości jeśli nie we wszystkich karciankach.
 
burza1982;n9132470 said:
No cóż - I don't care. Czekam na Cyberpuka 2077 i tak bo gwint mi się już znudził.
Dodadzą nowych liderów i karty, i może mechaniki nowe + kampanię sp to powrócisz na ojczyzny łono :p

 
Gomola;n9135170 said:
Dodadzą nowych liderów i karty, i może mechaniki nowe + kampanię sp to powrócisz na ojczyzny łono :p

Oczywiście, że będę pierwszy w kolejce ;P
 
Plagiatem to napewno nie jest. Nawet gdyby różnice były znikome to musielibyście udowodnić, że twórcy Gwinta zrobili to świadomie. Nawet gdyby się na tej grze wzorowali to nie można nazwać tego plagiatem.
 
Ktoś oglądał pierwszy odcinek A Round of Gwent już?
Jeden z pomysłodoawców sam wspomina o włoskiej grze Conndottiere :) Gra była jego inspiracją przy tworzeniu gwinta.

 
Majron Ta gra w ogóle jest jeszcze w sprzedaży? Mam wrażenie, że to powstało w zamierzchłych czasach kiedy budowałem swój Kaczogród kartami z Kaczora Donalda :p
 
Last edited:
Top Bottom