Gwint vs AMD Ryzen 5 2500U?

+

Lexor

Forum veteran
Czy ktoś posiada laptopa z takim procesorem? Procesor ma zintegrowany układ Radeon Vega 8 i jestem ciekaw ogólnej efektywności działania tej kombinacji.

Od dłuższego czasu planuję zakup małego i podręcznego laptopa, który ma mi służyć do pracy/zabawy podczas wyjazdów. Do tej pory rozglądałem się głownie za czymś z dodatkową kartą MX150 (bo integry Intela są... słabe) ale ostatnio wpadł mi w oko dość rozsądnie wyceniony Huawei Matebook D14 (link do recenzji) i zastanawiam się czy by się na niego nie skusić.
 
Last edited:
Niestety na sprzęcie za bardzo się nie znam, ale chociaż dam Tobie coś do porównania.

Sam mam laptopa, którego kupowałem do pracy biurowej z i5-8250u, kartą zintegrowaną UHD 620 i dedykowaną AMD RX 550.

Gwinta odpalałem w różnych konfiguracjach. Na szczęście sam Gwint daje teraz sporo opcji z premium kartami, bo one są największym problemem. Na samej karcie zintegrowanej da się bez problemu grać z wyłączonymi animacjami kart, włączone bardzo mocno ścinają. Na karcie dedykowanej da się grać z włączonymi premium kartami. Ogólnie jednak w tej ostatniej opcji występuje jeden zasadniczy problem, który z tego co widziałem na forach jest dość powszechny u miłośników Gwinta - laptop strasznie się przegrzewa. Także bez dodatkowego chłodzenia (jakiejś podstawki), po paru minutach gry robi się gorąco. Na co dzień gram z kartą dedykowaną i włączoną animacją kart wskazanych (na które najadę myszką) i nie ma większego problemu.

Laptopa kupowałem blisko rok temu i powiem Tobie szczerze jakbym miał jeszcze raz wybierać 10 razy bym się zastanowił czy mieć cokolwiek od AMD. To jest całkowicie subiektywna opinia. Po tej karcie RX 550 widzę, że równie dobrze starczyłaby mi zintegrowana :D

Pozdrawiam
 

Lexor

Forum veteran
@Grenshinimo: Dziękuję za post. ;)

Popraw mnie (jesli się mylę): czy nie jest tak, że mobilne RX550 jest mniej niż 10% nieco bardziej wydajniejsze od MX150 przy znacznie większym (chyba ponad 30%) poborze mocy? Bo to jedna z rzeczy dla mnie istotnych, ponieważ laptopa nie będę traktował tak jak sporo osób (czyli "mniejszy komputer domowy") a właśnie przede wszystkim stawiam na mobilność (więc "pożeranie baterii ma znaczenie") bo mój "standardowy" komputer domowy to stacjonarka. Wspominam też o tym, bo znowuż mobilna Vega 8 jest tylko nieco gorsza od MX150 ale pożeranie prądu ma na o wiele "milszym" poziomie.

W ślad za pożeraniem prądu idzie też, to o czym piszesz, przegrzewanie się - więc to kolejny element który można dopisać do listy tych na korzyść mobilnego Ryzena. Z takich to powodów zwróciłem właśnie uwagę na ten procesor, a laptop o którym piszę, jako jeden z nielicznych w swojej kategorii rozmiarowej, ma pamięci działające w trybie dual, a to jest coś co Ryzen bardzo lubi.

Interesuje mnie też bardzo Twoja ostatnia opinia ("jakbym miał jeszcze raz wybierać 10 razy bym się zastanowił czy mieć cokolwiek od AMD") - możesz coś więcej napisać o powodach?
 
@Lexor tak jak mówiłem nie znam się za bardzo, także nie wypowiem się w podniesionym przez Ciebie kwestiach szczegółowych. Przy wyborze laptopa najbardziej mi zależało na tym, żeby to był ThinkPad ponieważ mają one bardzo dobrą klawiaturę, a sporo pisze. Z tyłu głowy miałem Gwinta, więc wybrałem takiego z kartą dedykowaną, a wybór był ograniczony wyłącznie do RX 550. Ot cała tajemnica :coolstory:

Co do zużycia baterii, niestety także nie jestem za bardzo w temacie, ponieważ przez większość czasu jestem podpięty do sieci. Jednak mam spore możliwości kontrolowania tej kwestii i - tak jak pisałem - laptopa mogę ustawić tak, żeby w ogóle nie korzystał z RX550. Zresztą takie mam ustawienia domyślnie i zużycie prądu przez samą kartę za bardzo mnie nie interesuje.

Moja opinia tak jak mówiłem jest całkowicie subiektywna. Jako zupełny laik spodziewałem się po prostu większej różnicy wydajności pomiędzy kartą zintegrowaną a dedykowaną, tymczasem ta różnica sprowadza się do tego, czy mi się płynnie ruszają karty, czy nie. No i zdarzyło mi się odpalić inne gry np. Project Warlock, gdzie też laptop dostawał zadyszki. Tyle że to może być kwestia samego przegrzania, nie testowałem tego za bardzo.
 

Lexor

Forum veteran
@Grenshinimo: Czy w Twoim laptopie RX550 ma własną pamięć czy też współdzieli pamięć operacyjną? Ile masz pamięci operacyjnej? Single czy Dual Channel?

Ponieważ zależy mi na jak najmniejszym laptopie "do przenoszenia" mam za sobą długie szukania wśród 13", ostatnio poszerzyłem wybory o 14" (bo oferta 13" jest albo "słaba" albo "dość kosztowna" gdy uwzględniałem moje oczekiwania). Co do Twojego "rozczarowania": w sumie można się było tego spodziewać, że akurat w Gwincie jedyną różnicą mogą być animacje kart (z tego co czytałem, owe animacje są dość "wymagające" jeśli chodzi o hardware). Pojawia się pytanie "w jakim stopniu mobilna Vega 8 dałaby radę te animacje udźwignąć", bo to pozwoliłoby mi w jakimś stopniu oszacować proprocję ceny, wydajności, poboru prądu oraz temperatur pracy tej propozycji na tle innych.
 
Last edited:

Jak frontnite chodzi płynnie, to bierz =]. Jak do pogrania ma tez służyć, to nie ma wyboru integra tylko od AMD, tylko możliwe że w HD tylko będzie rodziałka dla płynnej gry.



I tutaj testy różnych gier z tym procesorem:

 
Last edited:
@Lexor

Pamięć: wielkość pamięci [MB] 8192; rodzaj pamięci DDR4; taktowanie [MHz] 2400
Karta Graficzna: model AMD Radeon RX 550; typ karty graficznej z własną pamięcią; ilość pamięci [MB]:2048; rodzaj pamięci DDR5

@MaRIB1 nieźle, różnica zdecydowana.
 

Lexor

Forum veteran
@MaRIB1: Dzięki za filmiki, choć różnicę między integrą Intela a jakąkolwiek inną kartą to ja już znałem. ;)

Na pierwszym rzuciła mi się w oczy odbijająca światło powierzchnia ekranu podczas gdy w zalinkowanej recenzji (i w sklepach) widnieje wersja matowa - albo na polskim rynku jest jakaś "inna partia", albo (co gorzej) ta wersja matowa tak wygląda? o_O

@Grenshinimo: To mówisz, że u Ciebie aż takiej różnicy nie ma?
 
@Grenshinimo: Odnosiłem się do Twojej poprzedniej wypowiedzi, gdzie napisałeś "spodziewałem się po prostu większej różnicy wydajności pomiędzy kartą zintegrowaną a dedykowaną", a teraz piszesz, że "nie zawsze zwracam uwagę na szczegóły"?

Nie wiem jak mam te dwa wzajemnie wykluczające się zdania rozumieć. ;)
 
Top Bottom