Jobs Store Support Register

Hardkorowy poradnik #1 - Terrains Tool

+
Hardkorowy poradnik #1 - Terrains Tool

Tworzenie płaszczyzny
Wybieramy z górnego menu File -> New world, tworzymy sobie nowy folder i w nim zapisujemy sobie świat pod dowolną nazwą. Po prawej stronie wchodzimy z zakładkę Tool i klikamy Terrain tools. Wybieramy Create/modify terrain i naszym oczom ukaże się takie okno, gdzie możemy zmienić wielkość naszej mapy. Zmieniamy tylko parametr Size in world units. Możemy go zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od tego, jak dużą mapę chcemy tworzyć. Jeżeli już ustaliliśmy wielkość, pozostało nam kliknięcie w Create new Terrain.
http://imageshack.us/a/img835/8950/createmodifyterrain.png

Nakładanie tekstur
Nasz teren zaraz po stworzeniu jest płaski i biały. Nadajmy mu trochę kolorów. W tym celu, nadal będąc w Terrain tools, zjeżdżamy niżej i wchodzimy w Materials. W tym momencie otwieramy Asset Browser (jeżeli znikł to ctrl+a), tam przechodzimy do katalogu environment_levels/texturepaint i wybieramy dowolny Detail material (poznamy po kulce obłożonej teksturą). Mam na myśli po prostu kliknięcie, by był aktywny. Tuż pod Materials jest lista, w której musimy zmienić to co tam jest na tile 000x000. Następnie klikamy Add material from Asset Browser. Nasz teren powinien mieć teraz teksturę, którą wybraliśmy. Skoro to co mamy już choć trochę przypomina teren na mapie, to przejdę do omówienie narzędzi, którymi możemy lepiej kształtować teren.

Paint material
Najprościej mówiąc narzędzie służące do nakładanie więcej niż jednej tekstury na mapę.
http://imageshack.us/a/img822/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://imageshack.us/a/img197/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://imageshack.us/a/img10/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://img4.imageshack.us/img4/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Flatten
Narzędzie do spłaszczania terenu. Jednakże można tworzyć teren płaski na wybranej przez siebie wysokości. Wystarczy wpisać w parametrze Height daną wysokość np. 10 lub -5.
http://img62.imageshack.us/img62/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://img600.imageshack.us/img600/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Rise/Lower
Narzędzia służące do podnoszenia oraz obniżania terenu. Podwyższamy teren LPM a obniżamy go LPM+L.Shift. Można intensywność ustawić sobie (intensity).
http://img855.imageshack.us/img855/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://img713.imageshack.us/img713/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Rise/Lower Bias
Takie samo narzędzie jak wyżej, z tą różnicą, że teren, który modelujemy przybiera kształt kwadratu. Bywa kapryśny, bo wysokość zależy od długości przytrzymania LPM oraz parametru Height i Intensity.
http://img14.imageshack.us/img14/3934/levelsterenterenw2wredk.png

SetScaledBiased
Narzędzie mniej kapryśne od tego wyżej. Możemy tworzyć stałą wysokość, na jaką ma być kwadrat tworzony. Tak samo jak przy flatten z parametrem Height.

Paint
Narzędzie do malowania. Jeżeli potrzebujemy przyciemnić nieco obszar, by był mroczniejszy lub nadać mu nieco bajkowego kolorytu, to to jest idealne narzędzie. Kolor wybieramy sobie klikając w pole pod Color. Pojawi się nam takie okienko, gdzie możemy ustawić sobie całą paletę kolorków. By skorzystać w tym momencie z danego koloru, zaznaczamy go i klikamy Get Custom. Aby zmazać kolor, wystarczy w dowolne wolne miejsce kliknąć ctrl+LPM aby otrzymać kolor szary. Kolor ten działa jak gumka.
http://img405.imageshack.us/img405/9947/aeroshot.png
http://img690.imageshack.us/img690/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://img4.imageshack.us/img4/8128/levelsterenterenw2wredkc.png
http://imageshack.us/a/img259/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Paint holes
Narzędzie, które tworzy dziury w terrainie. Wykorzystanie? Jaskinie. Sposób? Niebawem ;)
http://img824.imageshack.us/img824/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Paint mapping
Narzędzie poprawiające teksturę na ścianach pionowych.

Smooth
Narzędzie do wygładzania ostrych krawędzi. Uwaga! Nie stosować trzymając Shift. Wtedy dzieje się efekt odwrotny do zamierzonego.
http://imageshack.us/a/img829/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Slope
Narzędzie, którego działanie nie jest do końca mi znane. Wiem natomiast, że może wyrównywać teren do poziomu, w którym obecnie znajduje się kratka tego narzędzia.
http://imageshack.us/a/img607/3934/levelsterenterenw2wredk.png
http://imageshack.us/a/img22/3934/levelsterenterenw2wredk.png

Modify tile parameters
Narzędziem tym możemy edytować np. rozdzielczość tekstury. Co możemy tym uzyskać? Efekt niżej. Aby zastosować po prostu klikacie na terrain.
Po lewej texture resolution: 256, po prawej 1024.
http://img585.imageshack.us/img585/3934/levelsterenterenw2wredk.png


Inicjatywa fajna, pozwoliłam sobie przykleić, żeby nie znikł gdzieś w odmętach forum.
zi3lona
 

Attachments

Last edited by a moderator:
Zatwierdzam i polecam dla początkujących którzy nie mają pojęcia jak zrobić świat oraz jak go wymodelować.Gdyby ktoś miał z czymś problem niechaj pisze w komentarzach na pewno coś poradzimy :)
 
OOOO :eek: Coś poważniejszego :) To już jest naprawdę z* ;D Taki spis różnych funkcji będzie trzeba porobić... Trochę tego jest :
-warunki questów, znaczenia poszczególnych aren xD .. and more, more and more

Ale bardzo proszę powstrzymywać się jednak od wulgaryzmów.
zi3lona
 
Last edited by a moderator:

B4N4N

CD PROJEKT RED
Zachęcam do wrzucania Waszych tutoriali na Wiki :) Z pewnością przydadzą się innym!
 
Mam pytanie, odnośnie techniki nakładania tekstury na teren. Gdy wybiorę sobie teksturę np. drogi kamiennej, to gdy ją "maluję" na ziemi to wychodza takie beznadziejne kamyczki, ułożone w równych odległościach, identyczne i generalnie wygląda to bez sensu, więc w jaki sposób można nakładać te tekstury, żeby fajnie wyglądały?

Drugie pytanie, czy da się jakoś ustawić, aby tworząc taką drogę, na brzegach tego koła tekstura była taka ledwo widoczna, zanikając i dopiero w środku intensywna? Bo po ustawieniu sobie texture resolution na 1024 (jak to było w poradniku Klabautermann M.) można malować bardziej precyzyjnie, ale za to sama tekstura jest zbyt intensywna na całym polu tego koła.