Horizon: Zero Dawn

+
U mnie zero jakichkolwiek problemów technicznych z gra, wydajność też jest bardzo dobra, więc nie mogę narzekać, a tylko i wyłącznie cieszyć się grą, wczoraj wyszedł pierwszy patch (całe 1.5MB) ale on naprawił tylko kilka błędów związanych ze stabilnością tytułu.
 
Dobra Horiznon Zero Dawn ukończone w 100% - przy pierwszym podejściu na 100% bo do "acziwków" brakuje tych z NG+ i bardzo mi tytuł podszedł, bawiłem się świetnie nie żałuje ani złotówki - zero problemów technicznych tak na marginesie.

Oczywiście pewne wady HZD ma, ale jak to bywa w bardzo dobrych grach cały sęk w tym aby to co tytuł robi dobrze przykryło to co w grze niedomaga, i tak też robi Horizon.

Rozgrywka, a w szczególności walka z robo-zwierzyną to obok wykreowanego świata (i warstwy fabularnej jak do tego wszystkiego doszło) to największy atut HZD i na tym polu według mnie zarówno Dziki Gon jak i wszystkie "Asasyny" mogą co najwyżej czyścić buty.

Możliwości jakie daje nam walka, cały dostępny ekwipunek, rodzaje amunicji, wykorzystywanie słabych punktów maszyn to rzecz po prostu niebywała.
Wszystko jest wykonane TAK dobrze iż dzięki temu, walka z maszynami ani trochę się nie nudzi do samego końca, a i daje dużą satysfakcje, na tym polu według mnie to nie ma konkurencji.

Dodam jeszcze od siebie że HZD to wcale nie RPG (jak to reklamowano, przynajmniej według mnie) mechaniki rpg-owej to tu tyle co w każdym tytule obecnie na rynku i bardziej bym sklasyfikował tytuł jako action-open world z elementami rpg, trochę tu marketing popłynął nie powiem.
 
Dziś wyszła kolejna łatka (1.04) do PC-towego HZD która poprawia również wydajność (mowa o wzroście 1-10%) ale ludzie piszą nawet o wzrostach rzędu 15% - wszystko zależy od konfiguracji.

A tutaj więcej o porcie i jego jakości, nie jest taki zły jak mogło by się wydawać.

 
Powiedz to mojemu komputerowi za 7,5K ;D
To coś nie teges z kompem
U mnie na tymczasowej karcie jakoś jest wszystko ok

 
Nie ma co filozofować, na różnych konfiguracjach gra działa różnie. Ogólnie port słabo udany i czeka go jeszcze wiele aktualizacji.
 
To coś nie teges z kompem

Nawet nie zobaczyłem głównego menu, bo gra wywalała w trakcie tego głupiego procesu który się załącza po odpaleniu gry.
Mój PC:
Win 10 Home
RTX 2070 Super
Ryzen 7 3700X (taki jak ty masz)
16GB ram

Gra jest bublem, który jednym działa na słabszej konfiguracji, a drugim na lepszej wcale.
 
Nawet nie zobaczyłem głównego menu, bo gra wywalała w trakcie tego głupiego procesu który się załącza po odpaleniu gry.
Mój PC:
Win 10 Home
RTX 2070 Super
Ryzen 7 3700X (taki jak ty masz)
16GB ram

Gra jest bublem, który jednym działa na słabszej konfiguracji, a drugim na lepszej wcale.
Prawdopobnie wywala się bo ramu 16GB a HZD lubi siorbnąć ponad 16GB, nawet w 1080p, zwiększ plik stronnicowania w windzie i odpal, może pójdzie bez zwiechy.
Tytuł bardzo mocno obciąża Vram/Ram/plik wymiany.
 
A tymczasem w wymaganiach zalecanych tylko 16 GB :facepalm:
W minimalnych ma 8GB to tylko pokazuje, co czasami znaczą wymagania sprzętowe podawane przez twórców ...NIC nie znaczą.

Realne wymagania HZD ma znacznie większe, wymaga znacznie więcej Ram niż na papierze i mocniejsze GPU niż na papierze, no ale może poprawią jeszcze wydajność.
Chociaż kilka osób na steam już wyśmiało te wymagania bo testowali na 8GB ram i nie wyglądało to dobrze.

Ciekawi mnie tylko jak to będzie chodzić po zmianie GPU, teraz tylko będzie rebus co wybrać czy 3070, czy Navi z 72CU trzeba będzie zaczekać na premierę do 16 listopada mam czas.
 
Kolejna łatka do HZD tym razem 1.05 i 76MB do pobrania

Patch Notes
Crash Fixes

  • Fixed a crash in NetPresenceManager that some players experienced when entering the game or the benchmark from the main menu
  • Fixed a crash where the Steam SDK could crash on initialization when the game executable was started directly from installation folder rather than through Steam
  • Fixed a crash which would occur if the player pressed ‘Stop’ in Steam immediately after pressing ‘Play’
  • Fixed a startup crash when using Avast antivirus
  • Fixed a crash that could occur when VRAM was about to be oversubscribed
Graphical Improvements
  • Fixed an issue with Aloy’s hair not displaying correctly when the game is running above 30 FPS
  • Shader animations (e.g. hologram locks on doors, GAIA in cinematics, etc.) are no longer locked to 30 FPS, but running at unlocked framerate
  • Fixed an issue with flickering textures in main quest “A Gift from the Past”
  • Fixed an issue with flickering snow assets
  • Fixed an issue with flickering paintings in Song’s Edge
  • Fixed graphical corruption issues that only occurred on specific GPUs
  • Fixed an issue where the game would open in windowed mode instead of fullscreen when the player is using another window when booting the game
  • Fixed an issue where the game would not run in the correct resolution when switching from windowed to fullscreen
  • Added an option to turn off “blurry sidebars” in ultrawide resolutions and display black sidebars instead
Other Improvements
  • Allow players to still boot the game even if the version of windows used is detected to be too low to run the game at a stable condition
  • Added an option to turn off controller vibration/rumble
  • Fixed an issue in the storing of the ‘permission to track data’ attribute of the player profile (subsequently re-asking for said permission)
  • Fixed an issue where the opening cutscene music would not play if the player quits out and immediately begins a new game
  • Fixed an issue where inverting mouse controls also affected dialog tree choice input
 

Ciekawe ilu zażyczyło sobie refund z uwagi na bugi i problemy techniczne, no ale jednak to znak dla Sony że na PC można również dobrze zarobić.
 

Ciekawe ilu zażyczyło sobie refund z uwagi na bugi i problemy techniczne, no ale jednak to znak dla Sony że na PC można również dobrze zarobić.

Dobrze, niech widzą iż tu też jest rynek i wydają więcej tytułów na blaszaka.

Tylko jak już to zrobią niech postarają się o bardziej dopracowane porty :disapprove:
 
Dziś wydano kolejny patch 1.06

Patch Notes
Crash Fixes

  • Fixed a streaming compute shader crash
  • Fixed a crash on startup related to file paths with non-ANSI characters

Graphical Improvements

  • Fixed an issue where characters would noticeably warp between cuts during a specific cutscene in main quest “The Point of the Spear”
  • Fixed an issue where box graphics would flash during the final cinematic of the game
  • Fixed an issue in HDR where the UI could get overlapped by a black scene
  • Fixed an issue where turning on the Adaptive FPS option gave lower performance results than setting similar results manually
Gameplay Improvements

Aloy forward walking direction – Aloy now walks directly towards the direction the camera is facing when you press forward, rather than at a slight angle

Other Improvements

Executable details – Properties of the executable now also displays the current version



Niestety bug z Anizo dalej nie naprawiony, za to wydajność wygląda że znowu poprawiona, z każdą kolejną aktualizacją, w benchmarku minimalny fps się zwiększa


 
Grę ukończyłem wczoraj i... nie rozumiem kompletnie zachwytów nad tym tytułem. Czy gra jest kiepska? w żadnym wypadku. Czy jest wybitna? Również nie.

Plusy:
- historia
- setting (metalowe zwierzęta są cool!) :)
- voice acting
- grafika
- sterowania
- różnorodność "broni" i pułapek.
- eksploracja ruin "starego świata"

Minusy:
- praktycznie wszystkie questy poboczne to fed-exy.
- gameplay nudzi się szybko, aczkolwiek pewnym plusem są rożne sposoby "mordowania" metalowych potworków.
- "zbierz 5 kości ryb, żeby moc nosić 20 strzał z luku więcej - i nie, nie kupisz ich u żadnego sprzedawcy w grze" - jak ja nie cierpię takiego typu przedłużania rozgrywki.
- stealth często szwankuje
- główna bohaterka to tak sztampowa Mary Sue, ze aż się rzygać chce.
- widać, ze mnóstwo wątków zostało wyciętych, aby można je było później sprzedać jako DLC / nowa gra.

Ogólnie nie żałuje zakupu, ale praktycznie od jednej trzeciej rozgrywki zmieniłem poziom trudności na najniższy i robiłem tylko główny watek + plus dodatek, żeby nie zostawić kolejnej niedokończonej gry i obejrzeć sobie historie Aloy do końca.
 
Gra jest do wzięcia za darmo na PS4, jeśli ktoś jeszcze nie ma. Promocja jest aktualna do 15 maja. Pograłem kilka godzin, przeszedłem w sumie wstęp i trochę pograłem w otwartym świecie. Pierwsze wrażenia są ok. Horizon zaliczam do grupy gier z otwartym światem, które trochę wzorowały się na trzecim Wiedźminie po jego sukcesie. Do tej grupy zaliczam też Asasyny: Origins, Odyssey, Valhalla oraz Ghost of Tsushima. I z tych wszystkich gier, włączając W3, Horizon ma chyba najsłabiej napisane i zrealizowane dialogi. Nie wiem czy to wina polskiej wersji językowej czy w angielskiej też tak jest, ale miejscami jest dość mocno żenująco. W Odyssey też sporo takich dialogów było, ale myślę, że Horizon póki co to przebija. Z mimiką też jest dość słabo. Dialogi to jeden ze słabszych elementów gry. Oprawa graficzna za to wciąż zachwyca, choć gra nie posiada takiego zasięgu widzenia, jak Asasyny, no, ale coś za coś. Uniwersum jest niewątpliwie ciekawe i intrygująco wyglądają te robo-zwierzęta czy robo-dinozaury, ale jakby tak się zastanowić to nie ma to za bardzo sensu. Po co roboty miałyby przypominać zwierzęta i zachowywać się jak one łażąc po pastwiskach? Siłą gry zapewne będzie sam gameplay i walka z kolejnymi rodzajami robotów, która zapowiada się interesująco.
 
Nie wiem czy to wina polskiej wersji językowej czy w angielskiej też tak jest, ale miejscami jest dość mocno żenująco.
W angielskiej jest podobnie. Niemniej sama fabuła nie jest zła, ale rozkręca się dopiero po jakimś czasie. Jeszcze lepiej jest jeśli chodzi o historię świata, ale do tego też trzeba dojść.
 
Mogę potwierdzić, dialogi i mimika są równie słabe w angielskiej wersji, niemniej sama fabuła i historia świata są naprawdę interesujące. Dodam jeszcze, że pod względem dialogów, reżyserii i scenariusza questów DLC wypada lepiej od podstawki, więc widać progres i można być optymistą jeśli chodzi o sequel.
Byle tylko nie napaćkali znowu mapy zadaniami typu "zbierz 15 części takich, 15 takich i 15 takich".
 
Ja bym chciał żeby w kontynuacji zdecydowali się czy ma to być RPG czy gra akcji, bo jedynka stała mocno w rozkroku. Oczywiście przez RPG mam tutaj na myśli wybory i ich konsekwencje zarówno w dialogach jak i podczas wykonywania zadań. W jedynce niby były, ale nie wpływało to w zasadzie na nic. Jeśli zatem ma to być RPG to powinni popracować nad tym, a jeśli jednak liniowa gra akcji to niech porzucą interaktywne dialogi na rzecz lepiej napisanych rozmów i lepszych reżyserowanych scenek.

Byle tylko nie napaćkali znowu mapy zadaniami typu "zbierz 15 części takich, 15 takich i 15 takich".
A były takie? Jasne, były znajdźki będące reliktami dawnego świata, ale to tylko znajdźki. Zadań polegających na czyszczeniu mapy aż tak dużo nie było, zwykle po jednym typie na region. Dopuszczam jednak możliwość że źle zapamiętałem, bo grałem w to krótko po premierze czyli ponad cztery lata temu i na pewno nie robiłem wszystkiego.

Uniwersum jest niewątpliwie ciekawe i intrygująco wyglądają te robo-zwierzęta czy robo-dinozaury, ale jakby tak się zastanowić to nie ma to za bardzo sensu. Po co roboty miałyby przypominać zwierzęta i zachowywać się jak one łażąc po pastwiskach?
Zobaczysz, wszystko ma swoje uzasadnienie ;)
 
Top Bottom