Jak odnaleźć się w gwincie - czyli poradnik dla tych co dopiero zaczynają.

+
Jak odnaleźć się w gwincie - czyli poradnik dla tych co dopiero zaczynają.

1. Kilka słów wstępu.

Witaj czytelniku. Ten poradnik jest przeznaczony wyłącznie dla początkujących graczy. Jeżeli niedawno po raz pierwszy uruchomiłeś Gwinta i czujesz się nieco zagubiony to znaczy, że jest on właśnie dla Ciebie. Jeżeli po przeczytaniu go dalej masz jakieś pytania i wątpliwości, napisz je w komentarzu. Dzięki temu będę mógł rozwinąć ten poradnik tak by w jak najlepszy sposób pomóc innym nowym graczom.

W tym poradniku nie zajmuje się problemem tworzenia talii. Jeżeli interesuje Cię to zagadnienie to odpowiedzi na swoje pytania najprawdopodobniej znajdziesz tutaj: http://forums.cdprojektred.com/forum...worzenia-talii


2. A więc postanowiłeś pograć w Gwinta?

Zacznij od przejścia wszystkich etapów samouczka, pomoże Ci on w zrozumieniu najbardziej podstawowych zasad gry. Proponuję również zapoznać się z podstawowymi informacjami zawartymi na tej stronie: https://www.playgwent.com/pl/ . Powinno to stanowić dobry punkt wyjścia.


3. Krótko o podstawach

Gwint jest grą karcianą, w której każdy pojedynek między graczami podzielony jest na trzy rundy. Aby wygrać grę dany gracz musi odnieść zwycięstwo w dwóch z nich. Rundę wygrywa gracz, który pod jej koniec zbierze po swojej stronie stołu więcej punktów siły niż przeciwnik. Każdy gracz w swojej turze może wykonać jedną z trzech czynności: zagrać kartę ze swojej ręki (dokładnie jedną), użyć umiejętności swojego lidera (raz na grę), bądź spasować. Jeżeli gracz spasuje nie będzie w stanie wykonać żadnej czynności do końca trwania rundy (czyli tak długo aż przeciwnik również nie użyje opcji “pass”). Runda kończy się gdy każdy z graczy spasuje. Proste prawda?


4. Którą talię podstawową wybrać?

To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każdy gracz na początku swojej drogi. Odpowiedź jest prosta, rozegraj kilka gier każdą z nich i wybierz tę, którą będzie Ci się grało najlepiej.


5. Wszystko przegrywam (nawet na boty) co zrobić żeby grać lepiej?

Po pierwsze, nie graj na boty. Jeżeli chcesz się czegoś nauczyć ucz się na innych żywych graczach. Nie przejmuj się tym że przegrywasz gry, to normalne. W chwili pisania tego poradnika zamknięta beta trwa w najlepsze (przez co liczba graczy jest mocno ograniczona), a sposób dobierania przeciwników dla początkujących graczy ma swoje problemy (przez co może parować Cię z graczami posiadającymi znacznie bardziej rozbudowaną kolekcję kart). Pamiętaj, że nauczyć da się czegoś tylko od graczy lepszych od nas samych i wykorzystaj fakt, że spotykasz się z nimi na każdym kroku. Patrz co robią, czym grają, w jaki sposób wychodzą z opresji i jak Cię pokonują. W momencie, w którym poznasz (i zrozumiesz) odpowiedzi na te pytania postawisz milowy krok na drodze do bycia świetnym graczem.

Miej na uwadze, że w Gwincie nagrody dostajesz za daną liczbę wygranych rund, nie gier. Jeżeli więc wiesz, że nie masz szans, staraj się chociaż ugrać jedną z rund.


6. Gdzie szukać poradników dotyczących strategii gry oraz talii?

Podobno obraz mówi więcej niż tysiąc słów dlatego tutoriali polecam szukać na youtube. Najwięcej daje zwykłe oglądanie gier innych graczy (koniecznie z dokładnym komentarzem), znajdź więc kanał kogoś kogo dobrze Ci się słucha (i którego tłumaczenia rozumiesz) i oglądaj jego materiały.

Talie znajdziesz na http://www.gwentdb.com/ oraz http://gwentify.com/


7. Jak efektywnie zdobywać karty?

Jak już wcześniej wspomniałem nagrody zdobywa się za wygrywanie pojedynczych rund. Każde sześć pierwszych rund wygranych danego dnia (nowy dzień liczony jest od 1.00 w nocy czasu polskiego) daje 100 sztuk złota czyli równowartość 1 beczki z kartami. Kolejne dwanaście wygranych rund to 75 sztuk złota a jeszcze kolejne dwadzieścia cztery to 50 sztuk złota. Pomiędzy tymi wartościami jest multum pomniejszych progów. Za zdobycie każdego z nich dostajemy jedną z trzech nagród: 15 sztuk złota, 15 fragmentów kart, losową kartę (o dowolnej rzadkości a więc nawet kartę Legendarną).

Polecam w miarę możliwości wygrywać przynajmniej osiemnaście rund każdego dnia.

Dodatkowe nagrody otrzymujesz za awansowanie. Mogą to być karty, złoto, fragmenty kart bądź beczki. Szczegółowa tabela nagród znajduje się tutaj: https://www.reddit.com/r/gwent/comme...rewards_table/

Kolejnym źródłem nowych kart są nagrody, które otrzymujemy za zdobywanie kolejnych rang w grze rankingowej. Do nich również prowadzi powyższy link. Polecam spróbować swoich sił w grze rankingowej gdy tylko odblokujemy ten tryb gry (poziom 10).


8. Jaką kartę wybrać?

Otwierając beczki z kartami zawsze na koniec mamy możliwość wyboru jednej z trzech kart rzadkich, epickich bądź legendarnych. Nie przejmuj się za bardzo wyborami kart rzadkich, bardzo szybko i tak będziesz miał je wszystkie. Wybieraj te karty epickie, które wydają Ci się mocne i przede wszystkim pasują do talii, którą grasz. W wyborze odpowiedniej karty legendarnej możesz pomóc sobie następującą stroną: http://gwentify.com/card-picker/ . Tutaj również dobrze jest mieć jednak na uwadze te karty, które potrzebne Ci są do aktualnie granej talii. Jeżeli jakaś karta jest wysoko oceniana ale za nic nie możesz zrozumieć jak miałbyś ją wykorzystać, lepiej wybierz coś innego.


9. Jaką talię tworzyć na początku?

Najlepiej tę do której masz najwięcej kart. Są oczywiście decki tańsze i droższe. Najszybciej da się zazwyczaj złożyć talię Potworów opartą na pogodzie (można skutecznie grać nią bez kart legendarnych i z małą ilością kart epickich). Stosunkowo niskim kosztem powinno udać się również zebrać działającą talię Królestw Północy czy Skellige. Jeżeli jednak dochodzą Ci mocne karty dla Scoia’tael czy Nilfgaardu nic nie stoi na przeszkodzie by zacząć grać właśnie nimi. Niezależnie od tego co wybierzesz radzę trzymać się swojej decyzji (przynajmniej w obrębie danej frakcji) tak długo aż nie dojdziesz do talii, o której będziesz mógł powiedzieć, że jest skończona. Lepiej mieć jedną mocną talię dzięki której szybko będzie dawało się zdobywać codzienne nagrody (a dzięki temu szybko zyskiwać nowe karty), niż 2-3 rozgrzebane, którymi ciężko cokolwiek ugrać.


10. Mam taki pomysł. Zniszczę wszystkie karty, które nie należą do wybranej frakcji żeby szybko stworzyć gotową talię. Czy to dobry pomysł?

Nie. Pod żadnym pozorem tego nie rób. Co chwilę czytam o osobach, które uważały że to dobry pomysł, zrobiły to po czym zrezygnowały z gry w Gwinta bo stworzony deck okazał się słaby/nudny i zupełnie nie mają czym grać.

Po pierwsze niszczenie kart, które nie są nadmiarowe jest zawsze nieopłacalne. Prędzej niż myślisz okażę się, że potrzebujesz kart które dopiero co zniszczyłeś.

Po drugie jako że jesteś początkującym graczem ciężko będzie Ci podjąć dobrą decyzję na jakie karty przeznaczyć zdobyte w taki sposób fragmenty. To że umieścisz w talii kilka kart, które powszechnie uważane są za silne, nie znaczy że talia będzie silna. To że odtworzysz talię z czołówki rankingu, nie oznacza że dobrze będzie Ci się nią grało (i że sprawdzi się na Twoim poziomie).


11. Kiedy pasować?

To jedno z najtrudniejszych zagadnień w Gwincie, nie znajdziesz więc nigdzie jednej uniwersalnej odpowiedzi (przykro mi). Mogę służyć tylko kilkoma poradami:
  1. Jeżeli przegrałeś 1 rundę nie wolno Ci spasować w drugiej przed przeciwnikiem. Nieważne jak dużą masz przewagę.
  2. Jeżeli w pierwszej rundzie masz więcej kart niż przeciwnik, przewagę w sile na stole i nie umiesz wskazać jednej karty, którą przeciwnik może odwrócić sytuację na swoją korzyść - pasuj. Jeżeli nie znasz jeszcze kart możesz założyć że przewaga 13 punktów siły (15 jeżeli grasz na królestwa północy) jest bezpieczna (początkowa talia zwykle nie jest w stanie jej przełamać za pomocą jednej karty).
  3. Jeżeli wygrałeś pierwszą rundę, w drugiej rundzie po zagraniu przeciwnika wciąż masz przewagę w punktach siły i nie masz niczego co chciałbyś jeszcze zagrać w tej rundzie - pasuj
  4. Jeżeli w pierwszej rundzie mocno przegrywasz i nie widzisz sposobu żeby to odwrócić (tak by pod koniec rundy mieć maksymalnie jedną kartę mniej niż przeciwnik) - pasuj

Pamiętaj, że są to propozycje bardzo ogólne a co za tym idzie nie zawsze prawdziwe (na przykład jeżeli masz w ręku Ciri powinieneś bardzo mocno starać się o wygranie pierwszej rundy).


Podsumowanie:

Mam nadzieję, że chociaż trochę rozjaśniłem Ci podstawy Gwinta. Jeżeli jest jakieś zagadnienie, którego nie poruszyłem a powinienem to daj znać w komentarzu.

Jeżeli znalazłeś błąd również daj znać w komentarzu.
 
Last edited:
Ja pierdziu, ale zarypiście Ci te poradniki wychodzą, graty stary :) aż mi się to przyjemnie czytało.
 
Myślę, że zwykłe szczere skierowane do Autora "dziękuje" idealnie odda wdzięczność za ten i za pozostałe testy :) Pisz więcej, świetnie Ci idzie.
 
Top Bottom