Karczma "Nowy Narakort" czynne od 6 do 22 [zamknięte na czas remontu]

+
Status
Not open for further replies.
Tak czy inaczej szkoda.
Ja jestem bardzo ciekaw, co tam poza naszą planetą się znajduje, i niejednokrotnie się zastanawiam, czy nie ma tam gdzieś SPAM Planety. ;)

|Serio, to kosmos to taki mój malutki konik. ;)
 
|Serio, to kosmos to taki mój malutki konik. ;)

 
Rzeczywiście tak daleko nie celowałem, ale w końcu młodszy (troszkę) jestem, więc...

Może inny konik?

 
W porządku, rozumiem. :)
Tylko zastanawiam się, po co rozbijać to na dwa tematy. Nie może być jeden, dostępny przez 24? :)
Bo to jest forum wiedźmińskie i konieczna jest odrobina szaleństwa. Przecz z pragmatyzmem i logiką! Po co mieć jeden temat, który można wygodnie śledzić, skoro można mieć dwa i przeskakiwać między nimi! Confetti! Więcej confetti!!!
:p
 
Bo to jest forum wiedźmińskie i konieczna jest odrobina szaleństwa. Przecz z pragmatyzmem i logiką! Po co mieć jeden temat, który można wygodnie śledzić, skoro można mieć dwa i przeskakiwać między nimi! Confetti! Więcej confetti!!!

No przecież! :D

---------- Zaktualizowano 12:14 ----------

Mam do Was takie pytanie, bo może ktoś się orientuję...

Z tego co wiem, to prawo do nazwy (marki) Wiedźmin, ma na chwilę obecną CD Projekt RED. Jednak, każdy ma prawo do utworzenia jakiejś strony (fanpage na Facebooku, albo kanału na YT) wyrażający poparcie dla danej marki, i jeśli nie używa jej w celach zarobkowych, jest to dozwolone, zgadza się? Bo masę jest takich grup, fanpagów itd...

I jeśli to jest dozwolone, to i tak absolutne prawa do tej marki ma CD Projekt RED.

I teraz moje pytanie, bo ciekaw jestem:
Czy jak jest sobie jakaś stronka na FB, albo grupa, wszystko jedno, o takiej samej nazwie co np. kanał na YT. To jeden do drugiego może mieć jakieś pretensje, o zmianę nazwy czy coś? :D
Bo wydaję się to trochę absurdalne, ale ciekaw jestem jak prawnie sytuacja wygląda. :)
Wdzięczny jestem za odpowiedź. :)
 
Z tego co wiem, to prawo do nazwy (marki) Wiedźmin, ma na chwilę obecną CD Projekt RED.

? Jeżeli masz rację to zaczyna być niebezpiecznie:) Takie pytania mi się zrodziły:

Czy A. Sapkowski o Wieśku już pisać nie może bez odpalenia opłat?
Czy też może ma w swojej twórczości używać jedynie synonimów?

No i czy gdy jaka(i)ś protestant(ka) z czarnego poniedziałku umieści bez odpowiednich opłat na parasolce kobitkę-wiedźminkę z napisem "Dziki Gon" w tle to ją od razu pozwią do sądu?
 
Last edited:
jeśli sprawa byłaby grubsza np. ktoś zacząłby sprzedawać koszulki z logiem/nazwą/wizerunkiem bez zgody właścicieli to musiałby się liczyć z problemami prawnymi.
Z tego, co się orientuję, to "tworzenie" na użytek własny czegokolwiek, co ma licencję (np. wyszycie sobie hasła "Wiedźmin" w stylu loga z gry na bluzie czy inne tego typu rzeczy, czy coś bardziej charakterystycznego, jak naszycie 3 białych pasków), przestępstwem nie jest. Przestępstwo będzie wtedy, kiedy takie produkty zaczniemy sprzedawać. Czyli jeśli jakimś cudem na parasolka była domowej roboty, to osoba z parasolką chodząca może być spokojna. Ale czy to jest prawda - teraz nie wiem, bo dowiedziałem się o tym dobre kilka lat temu i może prawo pod tym kątem się zmieniło.
 
Dokładnie to napisałem w zacytowanym fragmencie: gdyby ktoś zaczął sprzedawać to miałby problem, a nie że jak ktoś sobie zrobi kubek dla siebie to się od razu obudzi w więzieniu :p
 
Odpowiedzialność karna to generalnie ostateczność. Odpowiedzialność cywilnoprawna już nie, a brak popełnienia czynu zabronionego nie oznacza, że nie będzie można dochodzić odszkodowania.

Poza tym bardzo bym uważał z tym przekonaniem odnośnie karalności wyłącznie przypadków naruszenia praw autorskich, gdy występuje przy tym dążenie do uzyskania korzyści majątkowej. Nie zawsze tak to działa. Przykłady:

Art. 116. [Rozpowszechnianie utworu bez pozwolenia]
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. [Nielegalne utrwalanie oraz zwielokrotnianie przedmiotów praw autorskich i praw pokrewnych]
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom