Kiedy patch 1.12 ?

+
Status
Not open for further replies.
Panowie spokojnie po części zgadzam się z Leszko1133. Gra zużywa chyba jeszcze więcej pamięci niż wcześniej ścina mi trochę w novigradzie nawet jak ustawienia dam na najmniejsze więc coś jest na rzeczy. Owszem gra bardzo fajna i wogóle no ale te błędy naprawdę potrafią zdenerwować człowieka pozdrawiam.

Możesz obniżyć jakoś cieni to potrafi brać nawet do 300 mb grafiki między niskimi a średnimi, sprawdzałem różne parametry na Aida 64 i FPS i ,a największe spadki gry są nawet o połowę przy grze w deszczu. Z początku myślałem, że wolniej chodzi bo jest przemoczony od deszczu, ale to jednak spadki największe są w mieście.
A ogólnie to jakie masz mniej więcej ustawienia niskie czy jakoś wysokie, sprawdzałem tą grę kilka dni i może ci coś podpowiem.
A jak masz AMD to w CCC można zrobić profil na W 3 i zastąpić kilka ustawień z gry i na pewno kilka FPS w górę będzie.

Jak masz AMD to ustaw tak i tekstury w grze na średnie.
A maksymalny poziom Teselacji na 8 X ,ale na 4 X powinno być ok.
 

Attachments

  • amd.jpg
    amd.jpg
    71.5 KB · Views: 28
Last edited:
Gra chodzi mi bardzo płynnie tylko chodzi o to że w novigradzie nagle się ścina jak geralt biegnie po mieście ktoś mi coś mówił żeby wyłączyć technologie hyperthreading w biosie tylko że jak wszedłem do biosu to pisało że nie obsługuje.
Mój sprzęt:
-gtx 770,
-i5-4670k,
-8gb ram,
 
Gra chodzi mi bardzo płynnie tylko chodzi o to że w novigradzie nagle się ścina jak geralt biegnie po mieście ktoś mi coś mówił żeby wyłączyć technologie hyperthreading w biosie tylko że jak wszedłem do biosu to pisało że nie obsługuje.
Mój sprzęt:
-gtx 770,
-i5-4670k,
-8gb ram,

To ja pisałem. Jeśli nie obsługuje to ok. Mam i7 980X i u mnie pomogło wyłączenie, wówczas rdzeń procesora nie dzieli się na dwa wątki, a gry często mają problem z obsługą większej ilości wątków niż 4.

Sprawdź czy podczas zacinania nie pali się dioda dysku - może nie wyrabia z doczytywaniem lokacji ? Sprawdź ile masz wolnego RAMu kiedy jesteś w Novigradzie. Pewne miejsca w Novigradzie potrafią obciążyć wszystkie komponenty komputera.
 
Gra chodzi mi bardzo płynnie tylko chodzi o to że w novigradzie nagle się ścina jak geralt biegnie po mieście ktoś mi coś mówił żeby wyłączyć technologie hyperthreading w biosie tylko że jak wszedłem do biosu to pisało że nie obsługuje.
To ja pisałem. Jeśli nie obsługuje to ok. Mam i7 980X i u mnie pomogło wyłączenie, wówczas rdzeń procesora nie dzieli się na dwa wątki, a gry często mają problem z obsługą większej ilości wątków niż 4.
Zawsze można ręcznie wyłączyć koligację z poziomu menedżera zadań. Czyli, mówiąc po ludzku, ustawić z ilu maksymalnie rdzeni / wątków może korzystać gra. Minus jest taki, że trzeba to robić od nowa przy każdym uruchomieniu gry.
 
Ustaw koligację wyłączyłem dwa procesory procesor 2 i 3 i gra się cieła kompletnie na tym się nie znam.
 
Ustaw koligację wyłączyłem dwa procesory procesor 2 i 3 i gra się cieła kompletnie na tym się nie znam.

i5-4670k ma 4 rdzenie bez obsługi multithreadingu, więc tutaj nie ma czego wyłączać, proponuję podkręcić go do 4Ghz i zwrócić uwagę na pracę dysku.
 
Przetestujcie sobie takie jedno miejsce które się nazywa chatka w lesie obok wsi Konary. Pomedytujcie tak do późnego wieczora i żeby jeszcze deszcz padał wtedy zobaczycie spadki. Na moim GTX 970 MSI spadki do 40fps. Pozdrowiam ;D
 
i5-4670k ma 4 rdzenie bez obsługi multithreadingu, więc tutaj nie ma czego wyłączać, proponuję podkręcić go do 4Ghz i zwrócić uwagę na pracę dysku.

Procesor ma chyba mało wspólnego bo przy około 4Ghz bierze zaledwie z 20% na każdy rdzeń, na 4 rdzeniówkach, na ustawieniach średnich czy niskich w grze.
Nawet przy włączonych postprocesach, jest góra z 25% więcej zabiera z grafiki i ram.

---------- Zaktualizowano 13:25 ----------

Ustaw koligację wyłączyłem dwa procesory procesor 2 i 3 i gra się cieła kompletnie na tym się nie znam.

To nie procesor w W 3 jest tak, że mało bierze z procesora i z jednej strony dobrze a z drugiej nie.
Bo dawno nie widziałem z nowszych gier by tak było inne gry to około 50% minimum mocy pobierają a tu zaledwie 25%.
Może jak bardziej było by skonfigurowane na procesory gra by szybciej i lepiej chodziła.
Nie wyłączaj rdzeni bo 4 muszą być na W 3,dobrze jest wyłączyć na gry starsze co obsługują góra 2 rdzenie.
Ja chwilami mam nawet np. w Novigradzie więcej FPS jak w innych miejscach na pewno to powoduje większy pobór grafiki. A w żaden sposób nie idzie ustawić by przyspieszyć procesory, wtedy może była by lepsza szybkość i FPS w grze.
 
Last edited:
Procesor ma chyba mało wspólnego bo przy około 4Ghz bierze zaledwie z 20% na każdy rdzeń, na 4 rdzeniówkach, na ustawieniach średnich czy niskich w grze.
Nawet przy włączonych postprocesach, jest góra z 25% więcej zabiera z grafiki i ram.

---------- Zaktualizowano 13:25 ----------



To nie procesor w W 3 jest tak, że mało bierze z procesora i z jednej strony dobrze a z drugiej nie.
Bo dawno nie widziałem z nowszych gier by tak było inne gry to około 50% minimum mocy pobierają a tu zaledwie 25%.
Może jak bardziej było by skonfigurowane na procesory gra by szybciej i lepiej chodziła.
Nie wyłączaj rdzeni bo 4 muszą być na W 3,dobrze jest wyłączyć na gry starsze co obsługują góra 2 rdzenie.
Ja chwilami mam nawet np. w Novigradzie więcej FPS jak w innych miejscach na pewno to powoduje większy pobór grafiki. A w żaden sposób nie idzie ustawić by przyspieszyć procesory, wtedy może była by lepsza szybkość i FPS w grze.

Wystarczą dwa, ale szybkie rdzenie:

Ale fakt w i5 nie ma co wyłączać. Sam gram teraz na i5 4460 i jest bardzo fajnie nawet na gtx 560.
 
To ja pisałem. Jeśli nie obsługuje to ok. Mam i7 980X i u mnie pomogło wyłączenie, wówczas rdzeń procesora nie dzieli się na dwa wątki, a gry często mają problem z obsługą większej ilości wątków niż 4.

Sprawdź czy podczas zacinania nie pali się dioda dysku - może nie wyrabia z doczytywaniem lokacji ? Sprawdź ile masz wolnego RAMu kiedy jesteś w Novigradzie. Pewne miejsca w Novigradzie potrafią obciążyć wszystkie komponenty komputera.
Mam I7 960 i wyłączenie hyperthreading, nie wpłynęło na przycinki wręcz zmniejszyło liczbę FPS, W3 nie ma żadnych problemów z obsługą wielowątkowych procesorów jak większość nowych gier gdzie wyłączenie wielowątkowości może obniżyć fpsy nawet o 1/3 jak Crysis 3. W sprawie wydajności pomaga ustawie maksymalnej liczby prerederowanych klatek na 1 w sterowniku nvidii i usunięcie pliku, APEX_ClothingGPU_x64.dll z plików gry.

Wystarczą dwa, ale szybkie rdzenie:

Ale fakt w i5 nie ma co wyłączać. Sam gram teraz na i5 4460 i jest bardzo fajnie nawet na gtx 560.
Ten film to pokaz slajdów, który udowadnia że dwa rdzenie nie wystarczają.
 
Last edited:
Masakra jakaś wogóle żeby w novigradzie się cieło nawet jak ustawienia dam na najmniejsze nawet procka podkręciłem do 4.2 i lipa ścina jak ścina tylko poza novigradem pieknie chodzi.
 
Mnie dziwi co Wam tak ścina, sam mam następujący zestaw (składany pod koniec 2013 roku poza kartą graficzną):

MSI Z87 Mpower
i7 4770K (bez kręcenia 3.5Ghz)
16G RAM 1600 Mhz
Dysk SDD 840 ProSeries 240G, ale grę mam na dysku WD 1500 MB Green (!)
Zasilacz Tagan 650W

Jedyne co dołożyłem w tym roku to:

MSI GTX970 GAMING

I gra chodzi na Uber (ustawienia optymalizacyjne z GeForce Experience) bez _żadnych_ ścinek, w Novi wszystko ok.
 
Masakra jakaś wogóle żeby w novigradzie się cieło nawet jak ustawienia dam na najmniejsze nawet procka podkręciłem do 4.2 i lipa ścina jak ścina tylko poza novigradem pieknie chodzi.

Może ustaw na wysokie, tylko cienie na niskie i wyłącz HAIRWORKS i zrób granice 30 FPS, ja w taki sposób mam na wysokich tyle samo FPS jak na niskich sam w to nie wierze. Ale ogólnie w niektórych grach tak jest, że niektóre lub nawet większa połowa wyżej działa lepiej i szybciej. W Gta 5 np. tak jest i nawet można zawyżać obciążenie i to dużo i ustawienia wyższe lub włączone kilka pozycji są lepsze.
 
Last edited:
Może ustaw na wysokie, tylko cienie na niskie i wyłącz HAIRWORKS i zrób granice 30 FPS, ja w taki sposób mam na wysokich tyle samo FPS jak na niskich sam w to nie wierze. Ale ogólnie w niektórych grach tak jest, że niektóre lub nawet większa połowa wyżej działa lepiej i szybciej. W Gta 5 np. tak jest i nawet można zawyżać obciążenie i to dużo i ustawienia wyższe lub włączone kilka pozycji są lepsze.
Zrobiłem tak Leszko i powiem ci że to działa tylko że chciałbym żeby klatek było wiecej niz te 30 to nie konsola wydaje mi się że to po części wina patchy i to redzi powinni coś z tym zrobić bo nie którzy ludzie są tak zapatrzeni w tą gre że nie potrafią o niej złego słować powiedzieć a jak już ktoś powie coś złego o optymalizacji to oczywiście co on wygaduje.
 
W oczekiwaniu na patch 1.12 już kolejny miesiąc pobawiłem się w optymalizację wiedzmina na moim leciwym lapku CLEVO150em i efekt jest wystrzałowy.

Procesor I7-2.4mhz, Karta graf. Riva 7970m kręcona na 980/1485 w afterburnerze, 32gb pamięci (niepotrzebnie tak dużo ale kupiłem okazyjnie, myślę że 16gb to optimum). Temperatura max 92C pasta thermal grizzly kryonaut i da się bardziej zredukować poprzez użycie podkładki chłodzącej o około 3-4 stopnie używam sporadycznie. Laptop nie jest zaprojektowany najlepiej więc musiałem uszczelnić to i owo taśmami i plastrami niektóre okolice wiatraczków wewnątrz obudowy i wkręcenie dodatkowej śrubki w celu dociśnięcia prawidłowo heatsink (jest nawet poradnik w sieci). Dysk SSD do szybkiego wczytywania lokacji. Windows 7 64bit. Czy jednym słowem sprzęt lekko leciwy sprzed paru lat podrasowany trochę. Dziś oceniany słabiej niż średnia klasa no i niestety laptop.

Zakładka postprocesy: Wszystko włączone poza rozmyciem w ruchu(nie lubię tego efektu pozatym gra trochę przycina).Włączone HBAO+ (mega zasobożerne ale gra baaaardzo dużo zyskuje)
Zakładka grafika: synchronizacja włączone
liczba klatek 60
pełny ekran
hairworks:włączone (mega zasobożerne ale gra dużo zyskuje jeżeli chodzi o potwory)
hairworksAA: 2
predefiniowane ustawienia hairworks niskie
liczebność tła postaci:niskie
jakość cieni: niskie
reszta ustawień wysokie można się pobawić z ultra ale moim zdaniem nie widać różnicy a zaoszczędzić można 1-2fps

Do tego sterowniki amd 15.200.1023.5 (May 22) ze strony guru3d, Sterowniki które używam nie są najnowsze ale wiedzmin chodzi na nich szybciej niż na najnowszych o jakieś 2-3fps. A także bardzo ważne: mod z nexus "Hairworks on everything but Geralt" by Crassius wyłączający efekt hairworks tylko na geralcie (gra zyskuje kilka fps a zwykłe włosy na głównym bohaterze i tak wyglądają lepiej)

Gra chodzi stabilnie od 32 fps do 40fps w zależności od lokacji i od pogody jednak bez większych nagłych spadków. Ustawiania są optymalne i gra wygląda naprawdę dobrze. Nie widzę powodu by zwiększać jakość cieni czy liczebność tła postaci zawsze do uzyskania jest kolejnych parę fps niedużo ale zawsze coś. Z każdym patchem jest inaczej niektóre opcje wcześniej nie wpływały na jakość wyświetlania i spowalnianie gry. Różnice nie są diametralne jednak z tymi ustawieniami gra jest najbardziej płynna i stabilna bez spadków a jednocześnie wygląda moim zdaniem oszałamiająco dzięki hbao+, hairworks na potworach, wysokiej rozdzielczości tekstur, dof.

W moim przypadku najwięcej uzyskałem fps odpowiednio w kolejności (wrażenia subiektywne bez profesjonalnych pomiarów- na oko) :

-podkręcenie karty (8-10fps)
-wymiana sterowników i przesiadka z windows 8.1 na win7 (5-6fps)
-zredukowanie cieni na niskie (3-4fps)
-zmiana ustawien hairworks jak powyżej i zainstalowanie moda. (3-4fps)
-reszta ustawien jak powyżej (2-3fps)

Może coś to pomoże. Również wiele zmienić się może z kolejnym patchem. Gra jest bardzo dobrze zoptymalizowana i warto pogmerać w sterownikach i ustawieniach a nawet podkręcić to i owo napewno odwdzięczy się lepszym wyglądem i czasem ładowania i szybkością w porównaniu z konsolą "nowej generacji" której kupna na szczęście uniknąłem.

Jeżeli chodzi o zacinki w Novigradzie u mnie nie występują ale może to być przyczyną:

-(najbardziej prawdopodobne) źle zoptymalizowane sterowniki ze złą utylizacja zasobów, warto zmienić na najnowsze a użytkownicy AMD koniecznie powinni zainteresować się stroną guru3d nauczyć poprawnie instalować poprawione przez użytkowników i zmodowane sterowniki i także nauczyć się poprawnie odinstalowywać stare.

lub ewentualnie mniej prawdopodobne

-wolny procesor (poniżej minimalnych wymagań)
-mała ilość pamięci ram lub uszkodzona z błędami (warto sprawdzić przy pomocy memtest86)
-wolny dysk twardy
 
Last edited:
@mariuszpucek

Wg. mnie lepiej zainstalować te najnowsze sterowniki (AMD), bo po włączeniu opcji "shader cache" praktycznie znikają te "przycinki" w Novigradzie, jak i innych lokacjach. Można też pokombinować z repozytorium, gdzie można znaleźć i pobrać pliki dynamicznej biblioteki sterowników 3d dla karty graficznej i wypróbować różne wersje, bez konieczności odinstalowywania za każdym razem poprzedniej wersji.

Odnośnie "kręcenia gry", upiększania itp., warto zaglądnąć tutaj.
 
@mariuszpucek

Wg. mnie lepiej zainstalować te najnowsze sterowniki (AMD), bo po włączeniu opcji "shader cache" praktycznie znikają te "przycinki" w Novigradzie, jak i innych lokacjach. Można też pokombinować z repozytorium, gdzie można znaleźć i pobrać pliki dynamicznej biblioteki sterowników 3d dla karty graficznej i wypróbować różne wersje, bez konieczności odinstalowywania za każdym razem poprzedniej wersji.

Odnośnie "kręcenia gry", upiększania itp., warto zaglądnąć tutaj.

Wow dzięki bardzo wartościowy post jakoś umknął mi ten wątek na angielskojęzycznym forum a jest co czytać!

Edit: I mały update Sterowniki zmieniłem na najnowsze tj 15.12 ze strony amd gra chodzi o wiele płynniej brak mini stutteringu w novigradzie a karta dała się podkręcić do 1000/1500 i chodzi stabilnie.
 
Last edited:
Odświeżam temat, ale jeśli mogę, to chciałbym prosić wszystkich, żeby dotyczył (tak jak w tytule) tego kiedy wyjdzie nowy patch. Na pewno Wasze wskazówki dotyczące ustawień hardware-u i grafiki wielu osobom pomogły, ale może lepiej założyć w tym celu osobny temat. W ten sposób Wasze informacje mogą się również przydać innym, którzy wertują tematy nt. pomocy technicznej, a pewnie niewielu przyjdzie do głowy by szukać ich w temacie o patchu 1.12...

A zatem Nasz drogi Marcinie, Nowy Rok za nami, czas zatem wracać do pracy i walki z ciekawską społecznością :) W połowie miesiąca ? Pod koniec ? Może lista zmian ?
 
Zrobiłem tak Leszko i powiem ci że to działa tylko że chciałbym żeby klatek było wiecej niz te 30 to nie konsola wydaje mi się że to po części wina patchy i to redzi powinni coś z tym zrobić bo nie którzy ludzie są tak zapatrzeni w tą gre że nie potrafią o niej złego słować powiedzieć a jak już ktoś powie coś złego o optymalizacji to oczywiście co on wygaduje.

To ustaw na 60 FPS ,może z 2 tylko będą mniej i dużo daję więcej bez GOG, bo sam GOG potrafi zabrać 100 mb z grafiki i z 500 mb z ram.
Najlepsze jeszcze to, że liczy nawet czas bez grania :) wystarczy wejść tylko w menu gry i wyjść i minute gry dopisuję w GOG.
A masz w tym rację a jak nie na ustawienia ludzi to zarzucają ludziom winę sprzętu itp.

---------- Zaktualizowano 19:27 ----------

Odświeżam temat, ale jeśli mogę, to chciałbym prosić wszystkich, żeby dotyczył (tak jak w tytule) tego kiedy wyjdzie nowy patch. Na pewno Wasze wskazówki dotyczące ustawień hardware-u i grafiki wielu osobom pomogły, ale może lepiej założyć w tym celu osobny temat. W ten sposób Wasze informacje mogą się również przydać innym, którzy wertują tematy nt. pomocy technicznej, a pewnie niewielu przyjdzie do głowy by szukać ich w temacie o patchu 1.12...

A zatem Nasz drogi Marcinie, Nowy Rok za nami, czas zatem wracać do pracy i walki z ciekawską społecznością :) W połowie miesiąca ? Pod koniec ? Może lista zmian ?

Święta dopiero jutro się kończą dla niektórych i ludzie dopiero pewnie od jutra zaczną kontaktować :)
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom