Kolejny Hotfix na wersję PC jest już dostępny!

+
Na moim PC, gdy już gra odpaliła, w końcu, to ładnie wyglądała, nie było różnicy z PS5, a dziś odpalam i jest dziwnie, jakby za mgłą, oczy przecieram, ale nadal mgła, jakby gra straciła na ostrości, jakby wszystko poblakło, co się stało? Co znów nawyrabialiście? Naprawiacie i psujecie jednocześnie, dramat.
Eee... nic takiego nie zaobserwowałem, a nawet specjalnie w tym celu odpaliłem grę (do tej pory nie miałem czasu, bo robiłem za pomoc techniczną na forum :LOL: ). Wszystko wydaje się być w porządku (o ile 24 klatki można uznać za "w porządku"), a przynajmniej nowy hotfix u mnie sprawia wrażenie, jakby nic nie popsuł.

Przed pobraniem hotfixa wszystko chodziło w miarę stabilnie w okolicach około 50/60 fps na uber grafice. Po pobraniu hotfixa, na najniższej możliwej grafice w Białym Sadzie maksymalnie osiągam 30 fps... Zużycie porcesora przez Wiedźmina osiąga teraz niemalże ciągle 100%, co wcześniej nie miało miejsca.
Witaj w klubie. Większość tu obecnych tak ma, całkowicie niezależnie od publikowanych hotfixów. Użycie proca dobija do 100%, ale zwróć uwagę, że na jednym (góra dwóch) rdzeniach logicznych.
 
Last edited:
HotFix - 57GB, jaja sobie robicie?
Wystarczy, że zepsuliście CP2077, zostawcie Wiedźmina w spokoju. Było dobrze, teraz nie idzie w to grać. A znając życie to do połowy 2023 będziecie go naprawiać.
Marnujecie czas, zamiast dołożyć jakieś fajne DLC.
 
HotFix - 57GB, jaja sobie robicie?
Wystarczy, że zepsuliście CP2077, zostawcie Wiedźmina w spokoju. Było dobrze, teraz nie idzie w to grać. A znając życie to do połowy 2023 będziecie go naprawiać.
Marnujecie czas, zamiast dołożyć jakieś fajne DLC.
A pobierałeś wcześniej aktualizację do Edycji Kompletnej 4.0? Cała aktualizacja to nie jest mały pliczek konfiguracyjny, tylko olbrzymi pakiet tekstur oraz wiele innych zmodyfikowanych plików - waży prawie tyle, co cała gra. Jeśli do tej pory siedziałeś na wersji 1.32, to całkiem normalne, że taką dużą kluchę do pobrania. Jeśli oczekujesz pomocy na tym forum, to proponowałbym opanować emocje.
 
@opalek Z tego co wiem to zdecydowana większość narzeka na brak stabilności fps na Dx12, duże spadki i stutter. Dlatego to nie mi "nie pyknęło" a wydawcy gry.
Ja mam sprzęt na którym używając Dx11 mam od 100 - do 130 fps póki co, wiec raczej wymagania gry spełnia.
 
Wszystko było w porządku, ale po hotfixe gra w ogóle się nie uruchamia :coolstory:
Update: Jeśli ktoś będzie miał ten problem trzeba sprawdzić/naprawić grę po prostu coś tam było nie tak z plikami.
 
Last edited:
Na moim PC, gdy już gra odpaliła, w końcu, to ładnie wyglądała, nie było różnicy z PS5, a dziś odpalam i jest dziwnie, jakby za mgłą, oczy przecieram, ale nadal mgła, jakby gra straciła na ostrości, jakby wszystko poblakło, co się stało? Co znów nawyrabialiście? Naprawiacie i psujecie jednocześnie, dramat.

Widzę, że nie tylko ja to zauważyłem, też odpalając dzisiaj dla testów wersję PC odniosłem wrażenie, że gra zgubiła gdzieś ostrość, najbardziej zwróciłem uwagę na twarz Geralta, która przed hotfixem była ostra jak żyleta, a obecnie sprawia wrażenie jakby się na nią patrzyło przez lekko zaparowaną szybę. Coś ewidentnie jest nie tak, do tej pory jedynie taki delikatny efekt rozmycia zauważyłem w trybie RT na PS5, ale wciąż jest on mniejszy niż przy obecnej wersji PC.

Natomiast prawdę mówiąc, osobiście spodziewam się po prostu downgrade'u jako rozwiązania problemów z wydajnością, co prawda ku mojemy zaskoczeniu dzisiejszy hotfix znów poprawił na moim antyku wydajność i gra działa naprawdę znośnie na dx11 i w miarę znośnie na dx12, do stabilności jeszcze brakuje, ale po dwóch hotfixach, różnica już jest u mnie bardzo zauważalna. Więc myślę, że duży patch rozwiąże już te problemy całkowicie, tylko tak jak mówię, obawiam się downgrade'u, ale jeśli dzięki temu ma być naprawdę stabilnie to jestem gotów na poświęcenie wrażeń wizualnych. :coolstory:
 
osobiście spodziewam się po prostu downgrade'u jako rozwiązania problemów z wydajnością
Największym problemem nie jest wydajność jako taka, tylko występujące co jakiś czas dropy klatek do 1/3 ich normalnej wartości. Gdyby gra stabilnie działała w zbyt małej ilości fps, to wystarczyłoby zjechać z ustawieniami, aż uzyskałoby się pożądane wartości. Teraz jednak gra startuje, przez jakiś czas bez problemu trzyma określony klatkarz, po czym po cinematicu, wizycie u handlarza, zdjęciu zlecenia z tablicy albo innym wydarzeniu, w czasie którego nie mamy kontroli nad postacią, gra wraca z trzecią częścią klatek.
Nie neguję w tym miejscu przypadków spełniających wymagania sprzętowe graczy*, którym gra w ogóle nie startuje na wersji 4.0 (a na 1.32 działała bez zarzutu), mają uporczywe artefakty pomimo aktualnych sterowników i przeprowadzonej weryfikacji, czy innych trudnych, dziwnych przypadków.

_________________________
* - to taki skrót myślowy, oczywiście chodzi o wymagania sprzętowe komputerów graczy, a nie samych graczy ;)
 
Wiedźmin 3 nie ma implementacji DirectX 12, używa translacji (emulacji) DirectX 11 do 12. To dlatego jest ok. 30% mniej klatek, to dlatego jest problem z RT i być może i dlatego na wielu komputerach FSR i DLSS nie działa, tzn. działa, są suwaki, są efekty rozmycia (niestety w FSR), ale nie ma większej ilości klatek, bez względu na to, czy ustawimy FSR/DLSS quality/performance, tryb TAAU/ tryb bez AA. To dlatego nie naprawiają RT, to dlatego w liście zmian naprawiają co innego, bo im się to nie kalkuluję, jeśli nie zaimplementują DirectX 12, a myślę, że nie zaimplementują, nie chcą przepisywać kodu gry, to nigdy nie zobaczycie, aby w DirectX 12 było tyle samo lub więcej FPS niż w 11.
Podsumowując, funkcje, które miały podnosić ilość klatek, obniżają je bardzo i powoduje stuttering.
 
To w takim razie co oni * robili tyle czasu? Po co były szumne zapowiedzi RT skoro i tak poszli na skróty i zrobili fuszerkę... to jest jakiś dramat
 
Last edited by a moderator:
Z tego względu że troszkę od kilku dni pogrywam w Wiedźmina 3 to też się wypowiem, zacznę nietypowo. Jestem zapalonym graczem gier kompetytywnych, mam ponad 4 000 godzin w Battlefieldzie V. Po co to piszę, a no po to że w BFV, grze z 2018 roku, mam średnio 150-170 klatek na sekundę a gra działa jak żyleta, ta gra nie chrupnie a grafika na LOW, prócz tekstur i siatki bo te mam na ULTRA, jest 2 razy lepsza niż w Wiedźminie. Mam monitor 165Hz, 1080p, moje GPU to RTX 2060 a CPU R5 3600. Teraz coś o Wiedźminie, tak krótko to gra nie warta świeczki, dostajemy przypudrowaną grafikę, grafikę która była grafiką kompletną a płacimy za to 25% spadkiem wydajności i nie tylko. Samo to dla mnie jest już nie do przyjęcia. PS Można na GOGu cofnąć się do tej wersji 1.32 czy coś takiego... do tej starej wersji, można to cofnąć jakoś na GOGu? U mnie na DX11 nie da się w ogóle grać bo gra chrupie co sekundę dosłownie... cały czas ją rwie, nie da się grać. Na DX12 działa w miarę dobrze o ile nie włączę RT, wtedy mam spadki do około 30-35 klatek i choć gra wtedy wygląda naprawdę elegancko i widać różnicę to nie da się grać i to nie przez te 30 klatek. Bo ja wiem jak gra powinna chodzić w 30 klatkach. Licznik wyświetla że mam 30-35 klatek a gra dosłownie działa jak bym miał może 10, po prostu tak jak piszę, działa jakby w 10 klatkach i do tego cały czas ją rwie. Tak nie działa gra w 30 klatkach, bo ja doskonale wiem jak powinna działać gra w 30 klatkach. Ktoś może mi nie wierzyć, już wam mówię, Wiedźmina 3 za pierwszym razem ogrywałem na GTX 650 z 1GB VRAMu i na FX8300 w średnio 20 klatkach na niskich-średnio kończąc grę mając grubo ponad 100 godzin. To nie jest "normalne" 30 klatek tylko tą grę po prostu rwie, jak się ma włączony RT... cały czas ją rwie tak jakbym się poruszał raz wolniej raz szybciej, obrzydliwe. Dosłownie, teraz odbyłem szybką podróż z dołu VELEN gdzie jest ten obóz armii "środek" Nilfgardu do wsi Jawornik i zgadnijcie co się stało? Nie zgadliście, jak normalnie mam średnio 60-77 klatek tak nagle ciach i 10-15 klatek, dosłownie, po odbyciu szybkiej podróży do wsi Jawornik klatki spadły mi do 10. Wiedziałem że to jest nienormalne, reset gry, to samo miejsce i 67 klatek, żeby po chwili biegania po wsi znowu klatki spały mi do 10. To jest dramat. Oni tylko kasę liczą, oni czytają to forum bo powinni bo tu ludzie piszą jak jest. Jeśli mnie słyszycie, proszę udostępnić możliwość powrotu do "starej" wersji Wiedźmina? Jeszcze o DLSS i antyaliasingu. DLSS jest dobrze zaimplementowany w takim sensie że nie rozmywa gry choć i tak wolę, kosztem paru klatek, wygładzanie TAAU bo wydaje mi się ciut jednak ostrzejsze. Gram na ustawieniach UBER+. PS idę kolejny raz w ciągu 3 minut resetować Wiedźmina bo mam w tej wsi Jawornik 10 klatek. Powiem szczerze myślałem że sobie odświeżę grę ale ta gra mnie w takim stanie odpycha i chyba się odbiję, a to już ta gra jest po dwóch HOTFIXach, aż boje się myśleć co będzie dalej. * JA CHCĘ POWROTU "STAREJ" DOBRZE DZIAŁAJĄCEJ WERSJI NA PLATFORMIE GOG I TO NATYCHMIAST!!!
 
Last edited by a moderator:
Co robili przez ten czas? Wojna, podobno to ona miała na to pewien wpływ, powierzyli Next Gen rosyjskiej firmie, z jakiegoś powodu zabrali jej projekt, sami dokończyli patch, przynajmniej taka jest oficjalna narracja, która podali w serwisach typu gry-online podczas wywiadów.
Jaka jest prawda, tego nie wiadomo.
Na Steam: prawy klik na grę w bibliotece > właściwości > beta > clasic.
GOG: The Witcher 3: Wild Hunt - the Classic version of the game – CENTRUM POMOCY GOG

Pytanie, czy właśnie o to chodzi, aby wracać do starej wersji i tracić nową zawartość i zmiany, wizualne nie są dla mnie aż tak ważne, jak to, co przy okazji naprawili i dodali.
Post automatically merged:

Jako ciekawostkę dodam. DXVK / async tłumaczy dx na vulkan, co daje w zależności od gry większą wydajność, czyli klatek na sekundę, w niektórych grach możemy odczuć spadek. W przypadku wiedźmina 3 na moim komputerze, w jednym statycznym miejscu z Dx11 na Vk miałem zamiast 105 FPS, 115+
W zależności od wersji DXVK możemy odczuwać silny stuttering lub też nie. Uznając DXVK wzrasta użycie ramu.
Post automatically merged:

Aha... zapomniałbym.
"D3D11On12 has not been optimized for performance. There will likely be moderate CPU overhead compared to a standard D3D11 driver, minimal GPU overhead, and there is known to be significant memory overhead. Therefore it is not recommended to use D3D11On12 for complicated 3D scenes, and it is instead recommended for simple scenes, or 2D rendering."
Cytat pochodzi ze strony Microsoftu.
 
Last edited:
@mekotron Wielkie dzięki kolego, naprawdę nie wiedziałem że można na GOGu "to" cofnąć. Tak między prawdą a Bogiem to chyba na razie zostanę przy najnowszej wersji bo prawda jest taka że 90% czasu gra mi działa w stabilnych 60-75 klatkach na UBER+, 10% to spadki do 50 przy których gra też całkiem płynnie działa. Tak najbardziej to mnie kusi żeby cofnąć się, zobaczyć grafikę i porównać, bo na ten moment wydaje mi się że nie wiele się zmieniło? Choć to oczywiście może być złudne. Wrócę i zacznę gadać -o matko jakie to brzydkie. Znając mnie będzie mnie kusił powrót i przekonanie się na własne oczy a najwyżej potem znowu wrócę raz jeszcze do tej najnowszej wersji. ;)
 
Wiem że to nie miejsce ani czas ale muszę ci odpowiedź @Wroobelek. Możesz sobie pisać co chcesz ale Ty nie masz zielonego pojęcia jak dobrą grą jest Battlefield V, jest grą 10 razy lepszą i bardziej angażująca od nudnego singlowego Wiedźmina i to pod każdym względem. Zaczynając od grafiki a na cudownym gameplayu, angażującej, wymagającej umiejętności i dającej masę frajdy rozgrywce, nie nudzącej się nawet po tysiącach przegranych godzin, kończąc. Nie wiem czy Ty w ogóle włączyłeś BFV czy nawet nie i tak piszesz ale nie ważne. BFV to bardzo trudna gra, wymaga refleksu, umiejętności, treningu, dużo włożonej w nią pracy nauki i praktyki, predyspozycji oraz najzwyklejszego talentu. Ty byś w tej grze się z miejsce nie ruszył a już byś 10 razy nie żył i taka jest prawda i dlatego uważasz że to jest słaba gra. Słabo, wręcz fatalnie to na 100% ale byś Ty w tej grze wyglądał. Mówię ci, na mapie skończyłbyś z wynikiem 0 zabitych samemu będąc około 20 razy zabitym jak nie więcej. Ot i cała prawda. Taki Wiedźmin 3 nie ma żadnego, absolutnie żadnego podjazdu do BFV. BFV to wszystko co napisałem, to umiejętności, to rywalizacja, to adrenalina która skaczę raz w górę raz w dół co sekundę, to emocjonalny rollercoaster a Wiedźmin to nuda z przeciwnikami którzy nawet na "drodze ku zagładzie" i z podwyższonym poziomem przeciwników są beznadziejnie słabi a ich ruchy przewidywalne do porzygania. Tu masz próbkę moich umiejętności bo akurat trafiłeś, co te tabele z wynikami po meczach pokazują, na bardzo dobrego zawodnika. Przejrzyj sobie te wyniki. Ty byś miał wynik w takiej grze 2-3 razy słabszy niż najsłabszy z nich. To nie BFV jest słabą grą tylko twoje wyniki w niej byłyby słabe i stąd tak piszesz bo dobrze o tym wiesz.
81-8 15.10 REKORD.png
79-19 15.12 mas44.png
 
Last edited:
Wiem że to nie miejsce ani czas ale muszę ci odpowiedź @Wroobelek. Możesz sobie pisać co chcesz ale Ty nie masz zielonego pojęcia jak dobrą grą jest Battlefield V, jest grą 10 razy lepszą i bardziej angażująca od nudnego singlowego Wiedźmina i to pod każdym względem. Zaczynając od grafiki a na cudownym gameplayu, angażującej, wymagającej umiejętności i dającej masę frajdy rozgrywce, nie nudzącej się nawet po tysiącach przegranych godzin, kończąc. Nie wiem czy Ty w ogóle włączyłeś BFV czy nawet nie i tak piszesz ale nie ważne. BFV to bardzo trudna gra, wymaga refleksu, umiejętności, treningu, dużo włożonej w nią pracy nauki i praktyki, predyspozycji oraz najzwyklejszego talentu. Ty byś w tej grze się z miejsce nie ruszył a już byś 10 razy nie żył i taka jest prawda i dlatego uważasz że to jest słaba gra. Słabo, wręcz fatalnie to na 100% ale byś Ty w tej grze wyglądał. Mówię ci, na mapie skończyłbyś z wynikiem 0 zabitych samemu będąc około 20 razy zabitym jak nie więcej. Ot i cała prawda. Taki Wiedźmin 3 nie ma żadnego, absolutnie żadnego podjazdu do BFV. BFV to wszystko co napisałem, to umiejętności, to rywalizacja, to adrenalina która skaczę raz w górę raz w dół co sekundę, to emocjonalny rollercoaster a Wiedźmin to nuda z przeciwnikami którzy nawet na "drodze ku zagładzie" i z podwyższonym poziomem przeciwników są beznadziejnie słabi a ich ruchy przewidywalne do porzygania. Tu masz próbkę moich umiejętności bo akurat trafiłeś, co te tabele z wynikami po meczach pokazują, na bardzo dobrego zawodnika. Przejrzyj sobie te wyniki. Ty byś miał wynik w takiej grze 2-3 razy słabszy niż najsłabszy z nich. To nie BFV jest słabą grą tylko twoje wyniki w niej byłyby słabe i stąd tak piszesz bo dobrze o tym wiesz.
View attachment 11337544View attachment 11337547
piscie sobie o tym gu..... na prywatnym,wole watek wiedzmin lub cyberpunk
 
@opalek Masz rację, to był pierwszym i ostatni raz. Musiałem się odnieść bo nie będzie mi tu ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia o tej grze, mojego, ukochanego Battelfield'a V obrażać. Co do Wiedźmina, to mam obecne 5 poziom i miecze żmii na plecach z którymi biegam sobie po Velen bijąc co popadnie i już tak utłukłem z 4-5 przeciwników z poziomami 17-20, jaj mam 5 przypominam. Jeden z nich, chyba baba wodna, pilnował skarbu w którym skrywał się bardzo dobry jak na ten moment stalowy miecz o nazwie Karabela z aż trzema gniazdami na ulepszenia. Miecz ten jest wyraźnie lepszy od stalowego mieczu żmii więc naprawdę warto było. Przypominam, ja gram na "drodze ku zagładzie" z podwyższonym poziomem przeciwników. Co do rzeczy technicznych to na razie zostaje przy tej wersji 4.0 bo mi ona chodzi na UBER+ przez 90% czasu w 60-75 klatkach. Ogólnie gra działa mi płynnie. Jeśli będę grał, bo tego nie wiem, a będą się mi ujawniały jakieś problemy, to nie omieszkam tu o nich zaraz napisać.
 
Last edited:
Czekam cierpliwie na naprawę W3EK, szkoda, że REDzi nie pokusili się na wypuszczenie dwóch wersji na PC jedną tylko z poprawkami, dodatkowymi elementami i misjami oraz prawdziwy NEXGEN jako beta do testowania przez użytkowników. Byłoby mniej nerwowo przed świętami...
Co to jest BFV? To ta gra gdzie lata się z giwerą i strzela, udając żołnierza?
Mnie to nudzi i nie wywołuje żadnych emocji.
Wolę gry z dobrą fabułą...
 
Widzę, że nie tylko ja to zauważyłem, też odpalając dzisiaj dla testów wersję PC odniosłem wrażenie, że gra zgubiła gdzieś ostrość, najbardziej zwróciłem uwagę na twarz Geralta, która przed hotfixem była ostra jak żyleta, a obecnie sprawia wrażenie jakby się na nią patrzyło przez lekko zaparowaną szybę. Coś ewidentnie jest nie tak, do tej pory jedynie taki delikatny efekt rozmycia zauważyłem w trybie RT na PS5, ale wciąż jest on mniejszy niż przy obecnej wersji PC.

Natomiast prawdę mówiąc, osobiście spodziewam się po prostu downgrade'u jako rozwiązania problemów z wydajnością, co prawda ku mojemy zaskoczeniu dzisiejszy hotfix znów poprawił na moim antyku wydajność i gra działa naprawdę znośnie na dx11 i w miarę znośnie na dx12, do stabilności jeszcze brakuje, ale po dwóch hotfixach, różnica już jest u mnie bardzo zauważalna. Więc myślę, że duży patch rozwiąże już te problemy całkowicie, tylko tak jak mówię, obawiam się downgrade'u, ale jeśli dzięki temu ma być naprawdę stabilnie to jestem gotów na poświęcenie wrażeń wizualnych. :coolstory:
Polecam w ustaweniach wideo antyaliasing TAUU.
 
Kolega @Rozenman dobrze mówi, to na bank coś z opcjami graficznymi @A3r0ndight. Najprawdopodobniej po aktualizacji ci się coś pozmieniało bo to się tak robi. Opcje są dwie, może to być antyaliasing, przy wyłączonym, FXAA i FSR2 gra wygląda słabo, najlepszym wyborem jest opcja TAAU. Możesz tez włączyć DLSS'a ale tylko w trybie -zbalansowany lub -jakość bo opcje -wydajność a tym bardziej -ultra wydajność mają już negatywny wpływ na rozmycie obrazu. Jest jeszcze taka opcja graficzna jak -wyostrzenie (sharpen) może ona być wyłączona ustawiona na niskie albo wysokie wyostrzenie. Różnica między niskim a wysokim wyostrzeniem jest widoczna od razu. To zależy co kto lubi, Ja wiem że tamtym razem przechodziłem Wiedźmina z niskim wyostrzeniem, a teraz mam włączone wysokie wyostrzenie. Pobaw się tymi opcjami na bank znajdziesz w nich rozwiązanie swojego problemu.
 
Top Bottom