Krew i wino - restart komputera podczas gry

+
Status
Not open for further replies.
63 stopnie dla karty graficznej jest OK. Gorzej z procesorem - wg zaleceń intela twój procesor nie powinien przekraczać 72 stopni. Tak jak sugeruje przedmówca, wyczyść radiator; polecałbym też wymienić pastę termoprzewodzącą, bo ten model nawet na stockowym chłodzeniu nie powinien się aż tak grzać.
 
63 stopnie dla karty graficznej jest OK

Skoro wywaliło mu przy teście, kiedy karta była obciążona, to znaczy że coś jest nie tak z kartą. Wina nie koniecznie musi leżeć po stronie temperatury. Możliwe że karta już umiera i coś się w niej psuje. Jeśli ponowna instalacja sterownika nie pomoże to zalecam zmniejszenie taktowania. A jak i to nie rozwiążę problemu, to będziemy myśleć dalej :)

edit: Radiator procesora oczywiście trzeba wyczyścić, ale przypomnę, że podczas gry procesor nie rozgrzewa się tak jak przy teście.
 
Wykonałem 15 minutowy test obciążeniowy swojego procesora programem OCCT.

EDIT: Problem chyba tkwi w karcie graficznej. Zrobiłem test tym samym programem i komputer się zresetował przy temperaturze ok. 62 - 63 stopni. W stanie spoczynku nic się nie dzieje.

Normalnie testy chłodzenia robi się testami co najmniej godzinnymi. Jak u Ciebie po 15 minutach procesor osiąga takie temperatury to jest coś zdecydowanie nie dobrze. Powinieneś zdemontować chłodzenie, dokładnie je wyczyścić i położyć nową pastę. Jeśli korzystasz z oryginalnego chłodzenia Intela i oryginalnej pasty to ona jest bardzo słaba i stąd mogą wynikać tak wysokie temperatury. Oryginalny cooler to zresztą też nie żaden szał, ale jeśli nie podkręcasz procesora powinien wystarczyć by utrzymać temperatury max 70 stopni C. Co do karty graficznej to podaj proszę dokładnie co to za karta (albo przynajmniej jaki producent) i jakie są wartości zegara rdzenia oraz pamięci Twojej karty. Jeśli jest podkręcana to też się przyznaj :)
 
Nie, karta nie była podkręcana.

OK. Podaj co to dokładnie za karta tak jak prosiłem. Sterowniki już zaktualizowałeś tak jak Ci to inni proponowali? Zainstaluj też jakiś program do monitoringu wykorzystania karty graficznej podczas gry (np. wspomniany wcześniej MSIAfterburner, na sieci znajdziesz dokładne instrukcje jak skonfigurować tą aplikację) i pograj przy nim z godzinkę w Wiedźmina i sprawdź jakie wówczas karta osiąga temperatury i w jakim procencie jest wykorzystywana. OCCT moim zdaniem nigdy nie obciąży tak karty graficznej jak wymagająca gra jaką dla Twojej karty jest Wiedźmin 3.
 
Dokładny model karty graficznej to: NVIDIA Geforce GTX 660 2048 MB GDDR5 SDRAM 192 bit.

Sterownik graficzny karty: wersja 368.22 z 23.05.2016
 
Last edited:
W pierwszym poscie dal specyfikacje. Gtx 660 2gb.

Dokładny model karty graficznej to: NVIDIA Geforce GTX 660 2048 MB GDDR5 SDRAM 192 bit.

Sterownik graficzny karty: wersja 368.22 z 23.05.2016

Ludzie ja się pytam o konkretny model tej karty. Jest multum producentów. Wielu podkręca karty i praktycznie każdy daje własne chłodzenie. Skąd ja mam wiedzieć o jakiego GTX 660 dokładnie chodzi?

Tu macie artykuł pokazujący jak bardzo mogą się różnić karty GTX 660 od siebie: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_660_przeglad_modeli_niereferencyjnych

Jak nie wiesz co masz to chociaż podaj chociaż taktowanie rdzenia i pamięci tej karty. Powinieneś tą informację wyciągnąć np. z aplikacji GPU-Z.
 
Last edited:
GTX 660 od Asusa. Direct CU II dokładnie.

GPU Clock: 1020MHz Memory Clock: 1502MHz Boost: 1085MHz
 
Last edited:
GTX 660 od Asusa. Direct CU II dokładnie.

OK to ta karta jest fabrycznie bardzo mocno podkręcona. Chyba najmocniej ze wszystkich GTX 660. Jestem wierny czerwonym i nie wiem jak to jest z zielonymi, ale na Twoim miejscu poszukałbym informacji jak zmniejszyć częstotliwość rdzenia. Bardzo możliwe, że wcześniej zagotowałeś tą kartę i dlatego się teraz sypie. Zmniejszaj krokami o 5 MHz i rób testy, aż przestanie Ci restartować kompa. Czerwoni mają do tego dedykowaną aplikację więc może u zielonych jest podobnie. Ale w pierwszej kolejności rozwiąż problem z CPU (nowa pasta).
 
Już została zamówiona ;)

Bardzo dobrze. Są różne patenty na kładzenie pasty, ale ja proponuje rozsmarować równomiernie na całej powierzchni procesora. Robię tak od wielu lat i zawsze uzyskuje najniższe temperatury. Nie zapomnij przy okazji demontażu coolera dokładnie wyczyścić tak wiatrak jak i radiator. Sprawdź jeszcze jak Ci się grzeje karta graficzna w czasie grania w Wiedźmina (np. aplikacją MSIAfterburner). Jestem ciekaw czy czasem nie zagotowujesz tej karty w czasie gry. To by wyjaśniło czemu nawet w czasie testu OCCT Ci się sypie na fabrycznych ustawieniach. Od jak dawna ją masz?
 
Od jak dawna ją masz?

Od roku.

@SMarcin Powiedzmy, że dostałem już pastę, po jej dostaniu zdejmuję i dokładnie czyszczę radiator z kurzu, następnie czyszczę i procesor i radiator ze starej pasty. Później nakładam nową, świeżą pastę termo-przewodzącą na procesor (metoda "X" albo "ziarenko grochu"). Mam teraz pytanie czy stosując jedną albo drugą metodę nakładania pasty ponownie zamocowany radiator rozprowadzi mi równomiernie pastę na powierzchni procesora?
 
Last edited:
Mam teraz pytanie czy stosując jedną albo drugą metodę nakładania pasty ponownie zamocowany radiator rozprowadzi mi równomiernie pastę na powierzchni procesora?

Tak (chociaż ja zawsze sobie rozprowadzam patyczkiem po całym procesorze). Pamiętaj też o tym co pisałem wcześniej. Dalej czekam na rezultaty zmniejszenia taktowania karty. Oraz spróbuj sprawdzić temperatury karty podczas gry jak pisał @Duckingman . Może się okazać że podczas gry karta osiąga znacznie większe temperatury i konieczne będzie jej wyczyszczenie, ewentualnie zmiana pasty pod radiatorem.

Zainstaluj program MSIAfterburner i zmniejsz trochę taktowanie karty
 
Last edited:
Na razie znowu pobieram dodatek i na nim będę wykonywał stosowne testy i pomiary. Ściągam obecnie MSI Afterburner.

---------- Zaktualizowano 20:40 ----------

Pobrałem oraz zainstalowałem ​MSI Afterburner, ale jak go teraz używać . ;)
 
Last edited:
Pobrałem oraz zainstalowałem ​MSI Afterburner, ale jak go teraz używać .

Uruchamiasz i gdzieś tam powinien być przycisk kierujący do ustawień. W ustawieniach przechodzisz do zakładki "monitoring" i naciskasz na interesujące Cię elementy z listy i jednocześnie ustawiasz "pokaż na OSD" - zaznaczasz ptaszka.
Co do zmniejszenia taktowania to nie powinno być żadnych problemów, bo wystarczy zmniejszyć wartość "Core Clock" suwakiem. Zmniejsz o 10 i sprawdź w grze, jak wybije to zmniejsz o 20, i tak aż do 50-70.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom