Krew i wino - restart komputera podczas gry

+
Status
Not open for further replies.
Na wyświetlaczu programu jest odpowiednio napisane, że GPU Clock 324 Mhz i Memory Clock również 324 Mhz.

Ewidentnie program coś źle pokazuje. Zmień motyw w ustawieniach na bardziej przejrzysty (ostatnia zakładka) i podeślij screena.
 
 
Wszystko jest ok. Spróbuj zmniejszyć taktowanie o te 10 MHz i przy okazji sprawdź jak wygląda sprawa z temperaturami w grze.

 
Last edited:
Także miałem restart i to w sklepie w menu gry co jest niskie obciążenie, na pewno to wina dodatku ja mam po 55 - 60 stopni na karcie i reszta niska a jak jest gorączka na dworze to mam otwarty z jednej strony, i jest czasami jeszcze mniej.

---------- Zaktualizowano 17:15 ----------

Coś tu jest nie tak. Powinno być równe 1085 MHz jeśli to Asus. W układzie referencyjnym 980 MHz.
Możesz podesłać screena?

Wszystko ma ok. jak nie jest obciążony to masz tak nisko chyba na karcie a nie na full mocy, i to wina dodatku także miałem restart i na dodatek system na nowo instalowany i gra ,a na karcie mam około 55 stopni.
 
Dobra, dodatek się pobrał. Jak wezmę i przesunę suwak w lewo przy "Core Clock" to po prawej stronie mam wartość -8.
 
Dobra, dodatek się pobrał. Jak wezmę i przesunę suwak w lewo przy "Core Clock" to po prawej stronie mam wartość -8.

Nie używam tej aplikacji do zmian parametrów karty graficznej, ale czy to czasem nie jest informacja o ile zmieniłeś taktowanie? Taktowanie zmniejszasz poniżej poziomu domyślnego dla tej karty i stąd wartość ujemna.
 
akże miałem restart i to w sklepie w menu gry co jest niskie obciążenie, na pewno to wina dodatku

Właśnie, ktoś tu w tym wątku niedawno wspomniał coś, że wina może leżeć po stronie dodatku (chociaż niekoniecznie tak musi być), ale dla własnego spokoju położę jutro nową pastę termo-przewodzącą.
 
dla własnego spokoju położę jutro nową pastę termo-przewodzącą.
Zmiana pasty na procesorze oczywiście wskazana. Podeślij później info o temperaturach (najlepiej OCCT, żeby mieć porównanie)

+
Dalej piję do tego:
EDIT: Problem chyba tkwi w karcie graficznej. Zrobiłem test tym samym programem i komputer się zresetował przy temperaturze ok. 62 - 63 stopni. W stanie spoczynku nic się nie dzieje.

Ważne jest żebyś w gruntowny sposób sprawdził kartę. Wina najprawdopodobniej nie tkwi w temperaturze, ale mogę się mylić, więc dobrze by było żebyś sprawdził te temperatury w grze. Jeśli okażą się niskie (50-70) to jedynie przetaktowanie/zmiana napięcia może tu dać jakikolwiek efekt. Przetaktowanie wydaje mi się najmniej inwazyjną metodą. Mógłbyś dla pewności zrobić kilka innych testów/benchmarków dla karty. Nie zajmie to dużo czasu a da nam pewność i łatwiej będzie nam Ci pomóc/doradzić. Na chwilę obecną to jest jak szukanie wiatru w polu. Poniżej pierwszy lepszy program do testowania karty.

http://www.3dmark.com/
 
Właśnie, ktoś tu w tym wątku niedawno wspomniał coś, że wina może leżeć po stronie dodatku (chociaż niekoniecznie tak musi być), ale dla własnego spokoju położę jutro nową pastę termo-przewodzącą.

W SzK także miałem restart i do tego w zadaniu Hulaj Dusza nic punktów nie nalicza od początku do końca.
 
Osobiście zainstalował bym stery, na których wcześniej wiedźmin działał stabilnie.

No właśnie nie do końca działał stabilnie gdyż gra lagowała się straszliwie. Niedogodności minęły właściwe po aktualizacji sterowników.
 
Nie wiem, ale od paru miesięcy nie mogę sobie z tym problemem poradzić. Niby przez kilka tygodni gra chodziła dobrze, nic nie restartowało systemu, aż do dzisiaj. Gra restartuje komputer już PO ekranie wczytywania.

Czy temperatura VRM karty graficznej na poziomie 45 stopni w spoczynku to dobrze czy źle?

Za to program RealTemp wskazuje wartość Distance to TjMaxx na każdym rdzeniu procesora po 60 - 65 stopni.
 
Last edited:
piotrek___26;2837381Czy temperatura VRM karty graficznej na poziomie 45 stopni w spoczynku to dobrze czy źle? Za to program RealTemp wskazuje wartość [I said:
Distance to TjMaxx[/I] na każdym rdzeniu procesora po 60 - 65 stopni.

Zainstaluj FurMark albo inny program przeciążający kartę graficzną i CPU. Odpal program na pełnym ekranie i obserwuj. Jeśli komp się zrestartuje to wymień pastę pod procesorem, oraz sprawdź w Biosie jaka jest ustawiona temperatura graniczna CPU.
Karta powinna wytrzymać do 80 stopni i to nie jest nic niezwykłego. CPU wytrzyma tyle ile masz ustawione w Biosie.
Wszystko zależy od tego jaki masz komputer i w jakim stanie/wieku są podzespoły.
 
No dobra. Więc pastę wymieniłem ( pasta Arctic MX-2) tylko że po złożeniu wszystkiego mój procesor dostał takich temperatur, że głowa mała - 88 stopni w spoczynku!!!

Skutki uboczne: wolna praca komputera, restart po zwiększeniu temperatury.

Mogłem zrobić coś nie tak? Np. niewłaściwie rozprowadzić pastę?
 
Last edited:
Mogłem zrobić coś nie tak? Np. niewłaściwie rozprowadzić pastę?
O ile się nie mylę, to jest możliwość, że nałożyłeś zły typ pasty (gdzieś kiedyś czytałem, że są podzespoły, do których można wsadzić byle jaką, ale też są i takie, do których muszą być konkretne). Ponadto kiedyś widziałem test (wraz z pokazaniem danych dot. temperatury oraz zdjęć jak pasta została rozprowadzona) na "strategie" rozprowadzania past i wyszło tam przy okazji, że przy nawaleniu zbyt dużej ilości pasty temperatura była większa niż przy reszcie, aczkolwiek nie były to jakieś katastrofalne różnice, bo chyba tylko kilka stopni.
Za zwiększenie temperatury może również odpowiadać złe dopasowanie radiatora - może być odpowiednio niedociśnięty.
 
Właśnie w tym problem że nie jestem w stanie ustalić jaka konkretna pasta została rozprowadzona w oryginale. Będę chyba musiał powtórzyć cały proces od początku, ale jak na razie boje się włączać komputera. Radiator sprawdzałem i wydaje mi się że siedzi sztywno bo wszystkie kołki weszły na swoje miejsce.

Tak, także czytałem ten artykuł na Proline i skorzystałem z pierwszej metody. Nie wiem jak to opisac ale radiator nie rozprowadził odpwiednio pasty na powierzchni procesora więc może tu jest problem.

@SMarcin jakieś pomysły i podpowiedzi? Może posmarować cały procesor?
 
Last edited:
Nie wiem jak to opisac ale radiator nie rozprowadził odpwiednio pasty na powierzchni procesora więc może tu jest problem.

@SMarcin jakieś pomysły i podpowiedzi? Może posmarować cały procesor?

Nie smaruj całego procesora!!!!!
Bierzesz procesor czystymi palcami, sprawdzasz czy nie ma na nim starej pasty, jeśli jest to bierzesz wacik nasączony spirytusem i delikatnie czyścisz, Następnie mocujesz procesor w gnieździe i dopiero nakładasz krople pasty wielkości 2 główek zapałki idealnie na środek procesora. Dopiero potem przykładasz radiator i to spód radiatora rozprowadzi pastę. Musisz robić to dokładnie tak aby ci nie jeździł po procesorze bo pasta zacznie wyłazić bokami.
Są też inne szkoły nakładania pasty, ale to sobie zobacz na youtube. Ja zawszę robię tak jak wyżej.
 
Podjąłem kolejną próbę wymiany pasty i tym razem nałożyłem ją prawidłowo tak jak miało być. Temperatury na procesorze diametralnie uległy zmianie tj. zmniejszyły się. Oprócz tego pozostawiłem program pod obciążeniem na jakieś 4 - 5h w trakcie których komputer nie resetował się, ale to nie zmieniło nadal mojego problemu, gra nadal restartuje komputer. Uprzednio wyczyściłem komputer z kurzu. Sugerowano mi wymianę zasilacza na mocniejszy (600 - 700W)* lecz czy to pomoże to nie wiem.

*obecny, "Korsarz", ma 450W.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top Bottom