Lepszy sprzęt - gorsza wydajność

+
Lepszy sprzęt - gorsza wydajność

Witam. Mam pytanie w sprawie sprzętu, bo nie rozumiem różnicy w wydajności której jestem świadkiem. Może ktoś będzie w stanie mi pomóc
2 laptopy z MSI:
Ten nowszy ma kartę GeForce GTX 850M z 4 GB
procesor i7 - 4710HQ CPU @ 2.50Ghz
16 GB RAM
Win 8.1

Drugi jest ogólnie gorszy: słabszy procek, 8 GB ramu, tylko kartę graficzną ma GTX 870M z 3 GB

I teraz grając na ustawieniach ultra z wyłączonyą opcją symulacji włosów i zasięgniem rysowania na min, nowszy laptop osiąga w porywach do 20 fps... a na ogół oscyluje w granicach 18.
Stary laptop osiąga grubo ponad 35... a z włączonymi włosami trzyma 25-30...

Jak to możliwe? Co jest nie tak z tym nowym laptopem? Nie wierze, że odrobinę lepsza grafa daje 2x większą wydajność w Wiedźminie.
 
Jaka jest różnica pomiędzy procesorami w obydwu laptopach?
Czy grasz w tej samej rozdzielczości?
Czy w obu laptopach masz powyłączane procesy tła (np. antywirus)?
 
A ja mam podobne pytanie. Posiadam laptopa z kartą graficzną - GTX 760m. Znajomy ma teoretycznie gorszego GTX 840m i gra działa u niego znacznie płynniej niż u mnie. Ja zaś, grając z wyłączonym wszystkim co tylko mogłem w rozdzielczości 1024 x 768 nie mogę się nacieszyć płynną grą. Czy ktoś jest mi to w stanie wyjasnić? Widziałem na youtubie ludzi grających na mojej karcie w rozdzielczości 1600 x 900 i cięła im się mniej (z włączonymi paroma bajerami) niż u mnie na tej 1024 x 768. Anyone?
 
Mam 16 GB ramu... Kolega ma 8 GB.

Generalnie gram na laptopie Aspire V3 772g.

Procesor to Intel Core i7 4702MQ.

Próbowałem już różnych konfiguracji, ale no nawet po zredukowaniu wszystkiego co się da oraz po zabawach w panelu sterowania Nvidii (wysoka jakośc, wysoka wydajność, różne opcje przełączane) nic nie pomagało.
 
Programy w tle? Temperatury? Ustawienia zasilania w panelu sterowania/sterownikach? Najmniejsze pierdoły mogą mieć największy wpływ.
 
Cóż - programy w tle to avast. Temperatur nie mierzyłem. Ustawienia zasilania są na wysoką wydajność (grałem z kablem, bez kabla, bez baterii) - nie miało to żadnego wpływu. Powinienem potraktować laptopa jakimś programem diagnostycznym i załączyć wyniki?
 
A sterowniki, wszystkie najnowsze? Przeskanuj jakimś programem, polecam Driver Booster.

Z tego co widzę to "I have GT 840m and i7 7 GB Ram. I get 24-30 fps on low 768p." - GPU nie domaga, nie masz na co liczyć za bardzo.
 
Last edited:
Wiem, że zasadniczo karta nie domaga, ale GTX 760m ma zdaje się lepsze osiągi niż 840m. I to mnie dziwi, że znajomemu działa lepiej niż mi, płynniej. I na pewno płynniej niż 24 FPSy. Z kolei na youtubie jest sporo filmów gdzie ludzie grają na mojej karcie graficznej w miarę płynnie w rozdzielczości 1600 x 900. U mnie w tej rozdzielczości płynność baaardzo spada.

Coby nie być gołosłownym:
https://www.youtube.com/watch?v=wSl6qJAxTUQ

Sterowniki najnowsze do Intela HD 4600 i do karty graficznej.

Głupio mi aż prosić ludzi o pomoc, bo walczę z tą wydajnością od premiery, no ale mimo wszystko wydaje mi się, że gra powinna mi chodzić znośnie w tych najniższych detalach z najniższą rozdzielczością. Próbuję dojść co jest przyczyną, no ale póki co nic nie pomogło. Oficjalny serwis poradził mi usunięcie plików user settegins co miało grę zresetować i w razie czego obniżyć detale (nie ogarnęli chyba, że na początku zaznaczyłem iż gram na najniższych). No ale, słusznie zauważyli, że nie zajmują się wspieraniem laptopów - więc nie mam do nikogo pretensji.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w nowy sprzęt - no ale po co, skoro na moim gra powinna normalnie działać?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc : [

Jutro postaram się dodać odpowiednie pliki diagnostyczne.
 
Źle doczytałem, jednak 760m też nie jest demonem prędkości, wydajnościowo słabszy niż mój leciwy Radeon 5870 (wersja pc) przy którym mam spadki do 14 fps i niżej na ultra (na tych ustawieniach gram). Musi być coś ze sterownikami w takim razie.
Zależy co masz na myśli płynna rozgrywka, filmy to też co innego, nagraj u siebie, wyrenderuj i wgraj na youtube. Będzie o wiele płynniej niż w rzeczywistości przez kompresję itp. Sama optymalizacja też jest dziwna bo na konsolach spadek w scenie kiedy dziki gon goni Geralda i Yen dochodzi nawet poniżej 21 fps. Nie byłoby to problemem gdyby nie straszne cięcia w grafice i różnicą od konsol tylko odległością renderowania i mocniejszymi teksturami.
 
Last edited:
Zależy co masz na myśli płynna rozgrywka, filmy to też co innego, nagraj u siebie, wyrenderuj i wgraj na youtube. Będzie o wiele płynniej niż w rzeczywistości przez kompresję itp
Wiem, wiem o co chodzi - ale gościu grał na nieco wyższych detalach i nawet po lekkim spowolnieniu [hipotetycznie] związanym z kompresją itd. musiał mieć znacznie bardziej płynną rozgrywkę niż ja, bo u mnie ściny są bezczelne i widoczne gołym okiem. Chwilami naprawdę FPSy lecą na łeb na szyję.. Ja grałem w niższych detalach i podejrzewam, że po kompresji nadal miałbym grę nieco bardziej pociętą niż to co wrzucił podlinkowany przeze mnie gościu.

No, ale... Może sieję gównoburzę po internetach zupełnie niepotrzebnie, a tak naprawdę nie ma szans na lepsze rezultaty.
Tym niemniej - skoro ktoś już zwrócił na mnie uwagę to co się da jeszcze załączę, zastosuję się do udzielonych porad i dam znaka :)
Pozostaje mi też poczekać cierpliwie na kolejny patch. Nie spodziewam się cudów, ale może nagle jednak FPSy podskoczą :)
 
Niestety. Po zastosowaniu Driver Boostera nic się nie zmieniło. Cóż - widocznie póki co nie jestem w stanie tego w żaden sposób zmienić. Dziękuję wszystkim za sugestie co do poszczególnych programów i opcji w panelu Nvidii itd.

Pozdrawiam.
 
Ale o co chodzi ? w 1 masz 850m w drugim 870m, wiadomo że na tym drugim będzie chodziło lepiej xD

Wiedźmin korzysta głównie z grafiki, nie procrsora
 
Swoją drogą chyba mam pomysł co może być nie tak. Z ciekawości sprawdziłem na youtubie jak gra chodzi pod Intel HD 4600 i... to wygląda znajomo. Wiecie kochani może jak się upewnić pod jaką kartą graficzną w ogóle gram? xd I jak wyeliminować ewentualny problem z ciągłym uruchamianiem gry pod zintegrowaną kartą?
 
Top Bottom