List otwarty od zespołu GWINTA

+

Alicja.

CD PROJEKT RED
List otwarty od zespołu GWINTA



Cześć!

Dziękujemy za ogromną ilość opinii i sugestii, które przekazaliście nam w ciągu ostatnich tygodni. Daliście nam jasno do zrozumienia, że niektóre rzeczy wymagają dopracowania (to mało powiedziane). Wypuściliśmy aktualizację i hotfixa, w których skupiliśmy się na największych błędach, które nam zgłaszaliście — naprawiliśmy m.in. kwestię tworzenia szpiegów dających przewagę kart przez mechanikę “Utwórz”, interakcje Emhyra z kartami w ręce przeciwnika i podwójne aktywowanie się niektórych kart (np. podwójne obrażenia z Piorunu Alzura). Ale to dopiero początek — teraz przyglądamy się nazwom i opisom kart oraz ogólnemu balansowi gry.

Jesteśmy Wam również winni wyjaśnienie dlaczego chcieliśmy wypuścić aktualizację jeszcze przed Świętami. Na tę decyzję wpływ miało wiele czynników, w tym błąd po naszej stronie.

Zacznijmy od zmian technicznych i wizualnych, nad którymi pracowaliśmy od dłuższego czasu. Stanowią one podłoże, na którym będą opierały się kolejne aktualizacje GWINTA, dlatego chcieliśmy mieć pewność, że wszystko działa. Dodatkowo, po dłuższej przerwie bez aktualizacji, dodaliśmy mnóstwo nowej zawartości (ponad 120 nowych kart). Już od jakiegoś czasu chcieliśmy zamknąć zestaw podstawowych kart GWINTA i skupić się na większych dodatkach. Chcieliśmy wydać nowe karty jeszcze przed Świętami, żebyście w wolnym czasie mogli wypróbować nowe mechaniki i kombinacje. Czego się nauczyliśmy? Nie należy porywać się z motyką na słońce, tak samo jak nie należy łączyć aktualizacji technicznej z wprowadzeniem dużej ilości nowej zawartości. Prawdę mówiąc, powinniśmy byli się wstrzymać i dokładnie wszystko przetestować, zamiast pospiesznie aktualizować grę (z tego wynikł na przykład brak pełnego zwrotu za zniszczenie niektórych zmienionych kart). To, że chcieliśmy żebyście mieli w co grać podczas przerwy świątecznej to jedna sprawa, ale to, że przy okazji namieszaliśmy w grze to już zupełnie co innego.

Chcemy serdecznie przeprosić Was za wszelkie problemy, które spowodowaliśmy — dostaliśmy nauczkę i podobna wpadka więcej się nie powtórzy.

Nasze plany na najbliższą przyszłość to dalsza praca nad balansem gry (krasnoludy!!!). Ostatnia aktualizacja i hotfix naprawiły tylko największe błędy, więc niedługo możecie się spodziewać kolejnych zmian. Zaczynając od lutego, postanowiliśmy wprowadzać zmiany w balansie dopiero po zakończeniu sezonu rozgrywek rankingowych (z wyjątkiem hotfixów naprawiających błędy). To zapewni Wam większą stabilność i przewidywalność podczas gry rankingowej.

Po raz kolejny chcemy Wam podziękować, że z tak wielką pasją komentujecie zmiany w GWINCIE — to oznacza, że Wam zależy, a dla nas to największy z możliwych komplementów.

Z poważaniem
Zespół GWINTA
 

Wikli

Forum regular
Brawo za wyciągnięte wnioski ;) :cheers:

Następnym razem jak chcecie szybciej wprowadzić aktualizację, to po prostu skrócicie sezon rankingowy, tylko powiadomcie o tym przynajmniej tydzień-dwa wcześniej ;)
 
Alicja.;n10261312 said:
Nasze plany na najbliższą przyszłość to dalsza praca nad balansem gry (krasnoludy!!!)
- IMO równie poważnym problemem jest Ciri: Nova która jeśli masz przewagę karty to w zasadzie masz auto win przez co jest bezmyślnie wkładana do większości decków. Warto byłoby się też przyjrzeć szpiegom dobierającym karty - jak sprawić by karta była dalej grywalna ale niosła ze sobą większe ryzyko bo w obecnej formie to w zasadzie przeciwnik dostaje mało znaczące 13 pkt które dodatkowo można bardzo łatwo usunąć/ograniczyć = darmowa przewaga kart.
Brawo za przyznanie się do błędu i powodzenia z przyszłymi pathami. :)
 
Poprawki błędów częściej i w zależności od potrzeb, natomiast zmiany w balansie wraz ze końcem sezonów - to jak najbardziej dobra metoda działania. Zwłaszcza, iż teraz sezony rankingowe będą trwały tylko miesiąc, więc przemęczenie się z nie do końca dobrze zbalansowanymi rzeczami - np krasnoludy - będzie do ogarnięcia. Ale problemy wielkości szpiegów tworzonych z mechaniki utwórz to trzeba rozwiązywać szybciej, bez czekania cały miesiąc. Nawet jeżeli jest to zmiana w balansie, a nie błąd gry.

Cieszy też dostrzeżenie faktu, że wprowadzenie na raz dużej ilości nowej zawartości plus spore zmiany techniczne jest trudne do dokładnego przetestowania przed wypuszczeniem. A jak się kończy wypuszczenie takiego patcha to wszyscy wiemy :) Także rozdzielić oba tematy i będzie lepiej. Nawet jeżeli się wszystkiego nie przewidzi to na pewno grubszych wpadek będzie można uniknąć.
 
Woj3x;n10261692 said:
- IMO równie poważnym problemem jest Ciri: Nova która jeśli masz przewagę karty to w zasadzie masz auto win przez co jest bezmyślnie wkładana do większości decków. Warto byłoby się też przyjrzeć szpiegom dobierającym karty - jak sprawić by karta była dalej grywalna ale niosła ze sobą większe ryzyko bo w obecnej formie to w zasadzie przeciwnik dostaje mało znaczące 13 pkt które dodatkowo można bardzo łatwo usunąć/ograniczyć = darmowa przewaga kart.
Brawo za przyznanie się do błędu i powodzenia z przyszłymi pathami. :)

Osobiście nie widzę, żadnego problemu z tą kartą. Nie jest "autowinem", dodatkowo wprowadza do gry pewien świeży sposób gry na "parową" talię. Wymóg 2 kart też jest pewnym dyskomfortem dla układającego talie jakby nie patrząc a dodatkowo ilość brązowych kloców z dużą bazową siłą powoduje, że wcale nie jest taka OP jak niektórzy ją opisują. Inna sprawa, ze moim zdaniem gra ma dużo poważniejsze problemy w innych aspektach jak coinfilp (swoją drogą nie pamiętam by tak mocno na niego narzekano w CB, może warto się pokłonić nad tym?) czy też krasnale które aktualnie dominują grę.

Tak w temacie to danie nam nowej treści na święta było miłym gestem ale jednodniowy test był żałosny i niepotrzebny, bo nic nie wnosił. Po za tym nie można wiecznie zasłaniać się przylepioną łatką "bety". Nowe dosypki kart będą robić burdel niezależnie od fazy w której znajduje się gra a wyłapanie wszystkich synergii i bugów jest trudne, jeśli w ogóle możliwe.
 
Last edited:
No spoko, ale jak już daliście PTR to czemu został tak szybko zamknięty ? Był czas na sprawdzenie tego wszystkiego. Ale fajnie, że wiecie co wyszło źle, w końcu uczy się na błędach ;)
 
Wszystko zrozumiałe, ale następnym razem dajcie nam więcej czasu na testy w PTR. Kilkudniowe testy na pewno wystarczyłyby na wyłapanie najważniejszych usterek przed wydaniem patcha. :)
 
Airoder;n10261912 said:
Osobiście nie widzę, żadnego problemu z tą kartą. Nie jest "autowinem", dodatkowo wprowadza do gry pewien świeży sposób gry na "parową" talię. Wymóg 2 kart też jest pewnym dyskomfortem dla układającego talie jakby nie patrząc a dodatkowo ilość brązowych kloców z dużą bazową siłą powoduje, że wcale nie jest taka OP jak niektórzy ją opisują. Inna sprawa, ze moim zdaniem gra ma dużo poważniejsze problemy w innych aspektach jak coinfilp (swoją drogą nie pamiętam by tak mocno na niego narzekano w CB, może warto się pokłonić nad tym?) czy też krasnale które aktualnie dominują grę.

Tak w temacie to danie nam nowej treści na święta było miłym gestem ale jednodniowy test był żałosny i niepotrzebny, bo nic nie wnosił. Po za tym nie można wiecznie zasłaniać się przylepioną łatką "bety". Nowe dosypki kart będą robić burdel niezależnie od fazy w której znajduje się gra a wyłapanie wszystkich synergii i bugów jest trudne, jeśli w ogóle możliwe.

w CBT było od groma kart robiących przewagę, Scoia miało pasywkę, Skellige chyba 3 szpiegów i zawsze można było odwrócić wpływ coina na grę. Teraz gdy są tylko 2 karty+ carryover to ciężko to zrobić. Jeśli przegrasz coina i w dodatku przegrasz 1 rundę to na 90% masz przegraną grę, dlatego wszyscy na to narzekają.


W ogóle zmarnowano potencjał dowódców. Zamiast urozmaicić grę, to dostaliśmy papkę RNG nic nie wnoszącą do gry, a nowego trybu pod nich na razie nie ma. Przecież jest trochę dowódców "uniwersalnych" jak Radowid, Calveit, Brover... i do draftu się nadają. Szkoda, bo raczej dowódców nie zmienią.
 
ruuuis;n10262382 said:
w CBT było od groma kart robiących przewagę, Scoia miało pasywkę, Skellige chyba 3 szpiegów i zawsze można było odwrócić wpływ coina na grę. Teraz gdy są tylko 2 karty+ carryover to ciężko to zrobić. Jeśli przegrasz coina i w dodatku przegrasz 1 rundę to na 90% masz przegraną grę, dlatego wszyscy na to narzekają.
.

Nie musisz mi tłumaczyć czemu narzekają i co było kiedyś bo uderzyłem w CB specjalnie. Osobiście uważam, że była ta gra w lepszym stanie niż teraz. Niektórzy albo duża część się pewnie ze mną nie zgodzi ale to nie zmienia faktu, że ujednolicając się Gwint sam tworzy sobie sytuacje patową gdzie głupie stworzenie jednego szpiega więcej powodowało wywrócenie gry do góry nogami. Wcale też nie zmieniła się sytuacja z srebrnymi kartami ponieważ nadal jest te kilka "must have".
 
Po prostu chcieli dostać premie na święta i dlatego wydali ten patch niedopracowany, ale to spółka akcyjna więc decyzje nielogiczne na porządku dziennym są
 
ruuuis;n10262382 said:
w CBT było od groma kart robiących przewagę,.

I co niby 3 karty przewagi dla Scoia w 3 rundzie było lepsze? Przerzucanie atrapą szpiegów do ręki, a potem na stół było lepsze? Obowiązkowy Ocvist w Skellige, żeby w ogóle nadążyć za Scoia był lepszy? Ja chyba grałem w inną close betę. Oby te czasy nigdy już nie wróciły.
 
Krzepiące wieści! Dobrze, że portaficie przyznać się do błędu i dobrze, że dostrzegacie pewne problemy jeszcze na etapie Bety (wszak od tego ona jest! :) ).


Przyznam, że sam miałem mieszane uczucia do ostatniego patcha. Z jednej strony, pojawiły się:
- Krasnoludy na sterydach ze swoimi trenerami personalnymi (agitatorami), które deklasują inne talie oparte na silnych jednostkach,
- Nekkerowe łańcuszki,
- Handbuff talie sypiące brązami po 23 siły;
- Losowe losowości losowane przez losowe jednostki;
- Poczucie, że tylko Pożogi i Gigni utrzymują jeszcze kontrolne talie przy życiu.
Z drugiej:
- Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu talii opartych na tak bardzo zgranych ze sobą kartach - zarówno krasnoludy jak i nekkery to świetne przykłady talii, które mają bardzo dużo synergii i dzięki temu są zarówno przyjemne do grania, wymagają odrobiny myślenia a także dają świetne wyniki.
- Pojawiły się karty wymuszające więcej kombinowania, jak np. Iorveth; Medytacja
- Nigdy nie widziałem jeszcze tylu ciekawych pomysłów na alternatywne finishery czy zastosowania niektórych kart.

Mam nadzieję, że zaadresujecie nie tylko problemy z balansem, ale też z samym klimatem gry. Gwint przechodził kolosalne zmiany. Patch po patchu, nowy content zmieniał role rozmaitych kart. Na ten przykład, Alchemicy nie grają w taliach alchemicznych, bo nie mają z nimi żadnych synergii, ale robią za zwiadowców w odkrywkach. W sumie, to robią zwiad dla Zwiadowców.
Adresowaliście takie problemy już w przeszłości (Zwiadowca Niebieskich Pasów / Kaedweński Oficer, itd.), i myślę że to dobry czas zrobić kolejny audyt (może Alchemicy dostaną nową funkcję zgrywającą się z taliami alchemicznymi, a Spotterzy zajmą ich miejsce z odkrywaniem kart?)

Suma summarum, działajcie! :) Dobrze wiedzieć, że gra jest w dobrych rękach i z nadzieją wypatruję kolejnych łatek.
 
KapaGLHF;n10262202 said:
No spoko, ale jak już daliście PTR to czemu został tak szybko zamknięty ? Był czas na sprawdzenie tego wszystkiego. Ale fajnie, że wiecie co wyszło źle, w końcu uczy się na błędach ;)

Hekwit;n10262312 said:
Wszystko zrozumiałe, ale następnym razem dajcie nam więcej czasu na testy w PTR. Kilkudniowe testy na pewno wystarczyłyby na wyłapanie najważniejszych usterek przed wydaniem patcha. :)

Przecież PTR trwał standardową ilość czasu, tylko standardowo był zamknięty. Wyłapano sporo nie do końca przemyślanych kart i problemów. Jedynie zrobili jednodniowy OTWARTY PTR potem, aby testować serwery. Oczywiście nie wyłapie się nigdy wszystkiego od razu, czasem trzeba poczekać pół sezonu, jak coś wyskoczy, tak jak obecne krasnoludy.
 
Błędy błędami - ale dla mnie Gwint to i tak najlepsza gra! Oczywiście zaraz po W3... A prawdę powiedziawszy, ja specjalnie nie odczułem jakoś tych wszystkich błędów...
 
PolskaKielbasa;n10262962 said:
I co niby 3 karty przewagi dla Scoia w 3 rundzie było lepsze? Przerzucanie atrapą szpiegów do ręki, a potem na stół było lepsze? Obowiązkowy Ocvist w Skellige, żeby w ogóle nadążyć za Scoia był lepszy? Ja chyba grałem w inną close betę. Oby te czasy nigdy już nie wróciły.

Nie mówię, że wtedy było lepiej. Wtedy nie było po prostu problemu coinflipa i owszem dzisiaj Gwint jest w lepszym stanie niż w closed becie. Trzeba jeszcze rozwiązać kłopot z coinem.
 
Alicja.;n10261312 said:
postanowiliśmy wprowadzać zmiany w balansie dopiero po zakończeniu sezonu rozgrywek rankingowych (z wyjątkiem hotfixów naprawiających błędy). To zapewni Wam większą stabilność i przewidywalność podczas gry rankingowej.
Cieszę się, że wreszcie doszliście do tych wniosków i mam nadzieję, że będziecie się tego konsekwentnie trzymać. Ja błędy mogę wybaczyć, w końcu to beta, ale nic mnie tak nie irytuje, jak mieszanie w balansie i stawianie gry na głowie w środku sezonu. Pozdrawiam. ;)
 
Jestem pod wrażeniem waszego podejścia do całej tej sytuacji, społeczności jak i naszego kochanego Gwinta, pozdrawiam
 
Wszystko okej tylko
Alicja.;n10261312 said:
podobna wpadka więcej się nie powtórzy.
skąd macie pewność, że się nie powtórzy i ile dajcie gwarancji? Ponieważ nie wiesz, co przyniesie jutro może się wszystko zdarzyć.Nic się nie stało.......!
Alicja.;n10261312 said:
skupić się na większych dodatkach.
Jakich, jeśli można wiedzieć na pewno wiem, że kampania a reszta :p
 
Top Bottom