Martwe karty, martwi liderzy - dyskusja.

+
Często jest tak, że fajna postać lub dowódca kurzy nam się od kilku aktualizacji i poza ładną animacją, nie ma nam nic do zaoferowania. Vilgefortz, Angouleme, Gascon, dywizja Venendal - to tylko niektóre z nich. Jakie karty w.g. Was potrzebują zmiany i jakie umiejętności powinny otrzymać? Zapraszam do dyskusji.

Ja jako fan NG zacznę od jego dowódców. Dzięki dodaniu Damiena i tanich kart taktyki, aep Dahy jest w końcu silnym wyborem. Nie można tego powiedzieć o reszcie liderów.

Emhyr - cofanie karty do ręki jest obecnie bezużyteczne i raczej już tak pozostanie. Jak dla mnie Emhyr powinien zostać liderem pod szpiegów. Proponowana umiejętność: zamień dowolną kartę frakcyjną w Egzekutora Impery nie zmieniając jej siły (ładunki 3). Zalety - posiadanie wystarczającej liczby silników pod szpiegów, wady - jeden typ silników będzie dobrym celem pod Kulawego Gerwina czy blokady.

Uzurpator - lider, który w skrócie psuję zabawę innym, zamiast ją urozmaicać. Wydaje mi się, że w przypadku takiej Królowej Krabopająków to jest dla niej automatyczna przegrana. Uzurpator jak dla mnie powinien dostać aktywną umiejętność pod blokady lub zabójców (trutki) a może pod jedno i drugie. Przy okazji podczepić pod niego wiedźminów żmii, którzy mają bezsensowną i irytującą zdolność (relikt dawnego Millu).

Voorhis - wymagana przebudowa całego archetypu.

Calveit - powinien dostać buffa - przykładowo: jeśli zagrana karta to jednostka - daj jej tarczę.
 
Mnie również zawodzi polityka Redów dotycząca rozwijania NG, a najnowszy dodatek jakoś tego chyba nie poprawia (no ale może da sie coś z tym jeszcze wykombinować). Asymilacja średnio mi się podoba, a wiedźmini, żołnierze, boost przeciwnika, szpiedzy czy odkrywka to w zasadzie martwe archetypy. Jedyne sensowne ścieżki to tempo związane z kilkoma mocnymi kartami i taktyka.

Emhyr ma jak dla mnie jedną z ciekawszych umiejętności w grze, a kompletnie nie można tego sensownie wykorzystać, szczególne po nerfie dotyczącym kart neutralnych. Tak samo Calveit.

Liczę w najbliższych miesiącach na jakieś wsparcie szpiegów i przebudowę odkrywki, ale chyba małe szanse.
 
W każdej grze karcianej są tak zwane fillery karty zazwyczaj niegrywalne bądź bardzo słabe, i to jest ok. Jakby ni było gra karciana jest w jakiś sposób grą kolekcjonerską. Popatrz na hsa czy mtg, niektóre z kart mające parę lat nigdy nie były w żadnym grywalnym decku. Niemożliwe jest aby każda karta była dobra i porównywalna do innej jeżeli chodzi o poziom.

Natomiast jeżeli chodzi i liderów to tu się zgodzę każdy jeden powinien być grywany chociażby tylko w jednym archetypie decku. Dodałbym tutaj jeszcze eredina który jest teraz koszmarnie słaby (albo inni liderzy monsterów za mocni, zależy z jakiej strony spojrzeć).
 
Zgodzę się, że są, ale nie widzę problemu, żeby je na bieżąco przerabiać :)
 
Z kilkuset godzin gry w gwinta -\+ 80% tego czasu spędziłem grając wszelkimi możliwymi taliami pod Nilfgaard i moje kilka groszy dorzuconych w tej dyskusji dotyczy tej frakcji. Bardzo ciekawie wygląda nowy archetyp (asymilacja) i nawet z tak tragicznymi silnikami jak straż książęca i wieszczka mógłby to być sposób na jako takie przeczekanie do czasu wypuszczenia reworku, gdyby Anarietta rzeczywiście ten archetyp wspierała (jak np. Bran discard, AQ pożerkę czy Fila handbuff), a nie miała umiejętność przy okazji działającą z asymilacją. Moim zdaniem NG koniecznie potrzeba nie tylko spójności kart ze sobą, ale także liderów z nimi, tzn. taki Calveit jak bardzo się nie starać ma umiejętność "luźną" i w pewnym stopniu losową (nie można tego zrównać z wcześniej wymienioną księżną), przez co trzeba zaopatrzyć się w szereg pasywnych kart, by móc zrobić jakieś ciekawe combo, którego skuteczność może się okazać nie za duża (podatność na bleeding)
Umiejętność Emhyra po nerfie traci większy sens i rzeczywistą siłę, i nawet uwzględaniając zmianę działania kart w NG, moim zdaniem, deweloperzy z doświadczeniem dotyczącym tego lidera nie zrobią niczego, co mogłoby go podratować, więc może w konsekwencji okazać się silnym tylko przeciwko wyjątkowo słabym taliom. Osobiście spodobał mi się pomysł @Gomola .
Natomiat Uzurpator - lider mem w moim odczuciu jest kulą u nogi, może być skuteczny tylko w określonych sytuacjach, kiedy dla talii przeciwka niezbędny jest dowódca, a nawet jak na takiego trafi to może się okazać, że różnica werbunku będzie na tyle przygniatająca, że nie będziemy w stanie jakkolwiek skutecznie się bronić. Jestem gorącym zwolennikiem zmiany umiejętności na mniej toksyczną i bardziej przyjemną do gry (np. wsparcie archetypu żołnierzy?).
Morvran i odkrywka rozumie się samo przez się, natomiast Ardal jest chyba najstabilniejszym wyborem w obecnej chwili, który w nowym patchu dostał kilka wzmocnień. Wydaje mi się najlepiej zaprojektowany i mimo nienajsilniejszych kart taktyki (w większości) jest zauważalna synergia z obecnym zestawem NG.
 
Last edited:
W każdej grze karcianej są tak zwane fillery karty zazwyczaj niegrywalne bądź bardzo słabe, i to jest ok.
No nie jest ok, trzeba wszystko robić, żeby jak najwięcej kart było grywalnych. Inna sprawa, ze w porównaniu do CB kart, które zupełnie nie istnieją jest znacznie mniej i to się chwali. Filler czyli wypełniacz rozumiem jako coś co raz na jakiś czas się może komuś przydać do uzupełnienia decku a nie element kolekcjonerski.
Liczę w najbliższych miesiącach na jakieś wsparcie szpiegów i przebudowę odkrywki, ale chyba małe szanse.
https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/gwent-ask-a-dev.8684150/page-158#post-11461324
 
Last edited:
Uzurpator jak dla mnie powinien dostać aktywną umiejętność pod blokady lub zabójców (trutki) a może pod jedno i drugie.
Popieram. Obecnie nawet nie rozważam grania nim, bo blokowanie dowódcy jest po prostu nudne. Bloki lub trutki mogłyby być ciekawe, ewentualnie wygnania?
 

Gomola

Forum veteran
Angouleme - 11 prowizji, 2 punkty, ustaw wartość wrogiej jednostki na 1.
 
Last edited:

Gomola

Forum veteran
Lambert Fechmistrz - bliski zasięg: usuń tarcze z jednostek w wybranym rzędzie
daleki zasięg: usuń odporność z jednostek w wybranym rzędzie
 
Wymyśliłem lepszą umiejkę dla Angouleme - 1hp, wybierz brązową kartę specjalną w swojej ręce i zagraj ją dwukrotnie.
 
Top Bottom