Nawiązania do pop-kultury i nie tylko ;-)

+
O, tego chyba też nie było:Czytam sobie na wp (tak, tak, wiemy, jakie to rzetelne źródło... ale nie w tym rzecz), że w Morzu Śródziemnym zaczyna grasować oceaniczny jamochłon czy tam meduza.Zwie się - Aretuza ;)Ciekawa konotacja z magiczną szkołą, która zaiste potrafi wykończyć, a w najlepszym razie dać solidnie popalić.
 
Wydaje mi się, że tego nie było, przynajmniej szukarka nie wykazała."Jestem Zelest. Zelest Mecht."Kojarzy się z przedstawieniem pewnego tandetnego agenta ;-)
 
BeteNoire said:
Wydaje mi się, że tego nie było, przynajmniej szukarka nie wykazała."Jestem Zelest. Zelest Mecht."Kojarzy się z przedstawieniem pewnego tandetnego agenta ;-)
Nie, gdyby to było nawiązanie do Bonda, to brzamiło by "Jestem Mecht. Zelest Mecht"
 
undomiel9 said:
O, tego chyba też nie było:Czytam sobie na wp (tak, tak, wiemy, jakie to rzetelne źródło... ale nie w tym rzecz), że w Morzu Śródziemnym zaczyna grasować oceaniczny jamochłon czy tam meduza.Zwie się - Aretuza ;)Ciekawa konotacja z magiczną szkołą, która zaiste potrafi wykończyć, a w najlepszym razie dać solidnie popalić.
Moja stara pralka też nazywała się Aretuza :D :D
 
Beltusek said:
Beltusek said:
Wydaje mi się, że tego nie było, przynajmniej szukarka nie wykazała."Jestem Zelest. Zelest Mecht."Kojarzy się z przedstawieniem pewnego tandetnego agenta ;-)
Nie, gdyby to było nawiązanie do Bonda, to brzamiło by "Jestem Mecht. Zelest Mecht"
Nawiązania nie muszą być kalką. Wystaczy wspomnieć imiona "malinowych sióstr" czy imiona ich chłopaków.Mi się skojarzyło, bo raczej niewiele postaci wita się podkreślając podwójnie swoje imię czy nazwisko.
 
BeteNoire said:
BeteNoire said:
BeteNoire said:
Wydaje mi się, że tego nie było, przynajmniej szukarka nie wykazała."Jestem Zelest. Zelest Mecht."Kojarzy się z przedstawieniem pewnego tandetnego agenta ;-)
Nie, gdyby to było nawiązanie do Bonda, to brzamiło by "Jestem Mecht. Zelest Mecht"
Nawiązania nie muszą być kalką. Wystaczy wspomnieć imiona "malinowych sióstr" czy imiona ich chłopaków.Mi się skojarzyło, bo raczej niewiele postaci wita się podkreślając podwójnie swoje imię czy nazwisko.
Hmmm, muszę przyznać, że jak drugi raz się zastanowić, to idzie się z Tobą zgodzić ;-).
 
Na samym końcu gry (tuż przed outrem AFAIR) pokazana jest grafika statyczna, gdzie dwaj faceci ciągną na stos czarownicę. Czarownica jest bardzo podobna do Agnieszki Chylińskiej :) (która zresztą sama z siebie jest mocno czarownicowata). Przypadek to czy zamierzone działanie? :)
 
Mi najbardziej przypasowała wypowiedź Oda na temat Kościanego Pokera: "Ojca Wielebnego nie słyszał. Trzeba plewić, plewić" (nawiązanie do Ojca Dyrektora i jego słynnego '"Trzeba siać,siać,siać").Nawiązań wszelakiego rodzaju jest w wiedźminie bez liku (np. gnom Alfred Nabel, herszt Baranina, Patryk z Weyze, pięściarz w Nowym Narakorcie (wypisz wymaluj A. Gołota), Kalkstein (przypomina mi A. Einsteina), Raymond Marlowe, mieszczanie pytający o prawo i sprawiedliwość, "Spieprzaj dziadu" jako odzywka Geralta do Dziadka na bagnach. ). Poza tym nazwy wielu zadań (np. Spóżniony Słowik - wiersz J. Tuwima, Tajemnice Wyzimy - Tajemnice L.A., Piękna i Bestia, Dyplomatyka i Łowy - IV Księga Pana Tadeusza, Wszyscy Ludzie Foltesta - Wszyscy Ludzie Prezydenta, Tajemniczy Ogród - powieść Frances Hodgson Burnet, Wielka Ucieczka, Wyzimski Łącznik - Francuski Łącznik, Sześć stóp pod ziemią, Złoto dla zuchwałych, Czas Żniw - (film z 2002, org. Slash), Bez przebaczenia, Kręgi na wodzie - film z 1999 r. (org. Water Damage), W pełnym slońcu - francuski film z 1960 r (org. Plein soleil).)
 
Dla mnie osobiście kryjówka ,,Futrzastego" Vincenta mogła być nawiązaniem do kryjówki batmana. Ale to tylko moja prywatna opinia ;)@Edit Przypomniało mi się,poemat Jaskra którym odczarowaliśmy Alinę był w Dziadach (Cóż jaskrowi nieraz zarzucano plagiat ;))
 
Aż dziw, że nikt nie zauważył (albo nie wspomniał), że jak pierwszy raz wybierzemy się na bagna, to Łowca Głów opowiada o Bonharcie, a ogrodnik ze szpitala o Słodkiej Trzpiotce. Poza tym jeszcze w prologu Triss rzuca "Myślę, że moc tego czarodzieja dorównuje mocy Vilgefortza", a biedny Geralt nie wie, o co chodzi.A, no i Alina po raz kolejny nawiązuje do romantyzmu: zanim pokaże się jej zwierciadło Nehaleni woła "Chłopcze mój piękny, chłopcze mój młody (...)" ;)
 
Nie zauważyłem, by się to pojawiało: "Hymny szaleństwa i rozpaczy", Dagon i Wodni Panowie pochodzą w prostej linii z twórczości Samotnika z Providence, H.P. Lovecrafta, zaś autor "Hymnów (...)", Filip Ward nosi nazwisko tytułowego bohatera "Dziwnego przypadku Charlesa Dextera Warda".Pani Jeziora, całą otoczka wokół, na kilometr widać nawiązania do legendy arturiańskiej.Druidzi na bagnach, szykujący manifestację proekologiczną
 
Ja mam, ale nie wiem czy to jest TO. Jak się jest pijanym i rozmawia się z kelnerką w Nowym Narakorcie to ona zdradza przepis na Żonine Łzy i mówi o babci. Pyta "nudzę cię?" i wtedy Geralt ma możliwość odpowiedzenia czegoś w rodzaju: "Ależ skąd... Właśnie przypomniałem sobie, że zostawiłem mleko na ogniu. Bywaj." Nie wątpliwie jest to nawiązanie do CZEGOŚ. Ale do CZEGO? Pamiętam, że kiedyś w tych głupich bajeczkach, które oglądałam jako dziecko, było wiele tekstów typu "Ta, ta, jasne, wiesz, chętnie posłucham, ale nie wyłączyłam gazu i zupka się przypala". Pytanie jednak, czy te bajeczki to już nie było nawiązanie do CZEGOŚ?
 
A przypadkiem może trawa w ogrodzie przy Szpitalu Lebiody jest nawiązaniem do trawnika któregoś z producentów gry?SHANI-TW::) Nie przesadzajmy z interpretacją:)
 
No to ja dodam coś czego jeszcze nie było... Alwin w rozmowie z Geraltem (chyba w IV akcie) wspomina, ża bawił się w "Zabij Elfa". Dzieci w obozach koncentracyjnych na terenie Polski bawiły się w "Zabij Żyda". Generalnie w grze można naleźć kilka nawiązań/podobieństw do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej :)A i jeszcze zdaje mi się, że twarz detektywa jest podobizną kogoś z REDów, ale nie mam pewności kogo (i czy na pewno) :peace:
 
Hmmm, a czy tekst Vaski 'Kto podniesie rękę na wodnych panów, moze być pewien, że Wodni Panowie mu rękę odrąbią' nie kojarzy się z pewnym zdaniem Cyrankiewicza ?
 
W Cenie Neutralności pada tekst z Seksmisji. Pod koniec filmu gdy Ekscelencja pokazuje Maksowi i Albertowi swoje centrum dowodzenia Maks kwituje to słowami "ładne cacko". Gdy w Cenie Neutralności wykonamy zadanie dla Deidre (dostarczenie mięsa dla jej psów) ona daje Geraltowi w podzięce pewien przedmiot. Jedną z opcji odpowiedzi jest "ładne cacko".
 
Ja sobie gram teraz od początku, i wczoraj ukończyłem akt drugi i coś zauważyłem, gdy szedłem do drwali i Yarena na bagnach. Było to chyba już po wykonaniu dla nich zadania "daleko od domu" - nie wiem, czy to ma wpływ, pewnie nie, ale Szuwarka ubiłem. Chciałem go zostawić przy życiu, namówiłem Yarena, by dał mi swój topór, no ale miałem czekać do północy (głupi, nie zostawiłem na ołtarzu ale latałem z nim), pojechałem do Klasztornej pozałatwiać inne sprawy, wróciłem, zagadałem Yarena, gdy biegłem z odpowiedzią Vivaldiego, a ten do mnie, że mu wszystkich drwali wyrżnięto - mimo, iż pozostałe potwory usiekłem, a został tylko Wodniaczek. No cóż wczytałem save'a i ubiłem Wodnego Pana.No i przechodząc do meritum: gdy po załatwieniu tej sprawy podchodziłem do krasnoluda, jeden z drwali gadał, że lubi przebierać się w damskie ciuszki. Było to nawiązanie do jednego ze skeczy Monty Pythona, wrzucam piosenkę, jakby ktoś nie znał:http://www.youtube.com/watch?v=41v_01_V1icP.S.Gdyby ktoś już wcześniej to odkrył (wczoraj nie miałem siły czytać całego tematu, a dziś nie mam czasu, bo praca czeka) to można usunąć mój post.
 
Jeden z Ceglarzy w chacie Vaski mówi : "Opowiedz mi o wodach swojej ojczyzny".
Jak dla mnie to nawiazanie do Diuny i dialogu Chani i Paula Atrydy .

Nie wiem czy ktoś tego nie pisał czasem :D
 
Nie wiem, czy ktoś już o tym wspominał, ale w queście Tajemnicza wieża z Aktu II użyto symboliki kabalistycznej: sefiry, które zbiera Geralt, to elementy Drzewa Życia wprost z żydowskiej kabały :) Zachowano nawet ich oryginalne nazwy i znaczenia.
 
kalkstein był to jeśli dobrze pamiętam agent gestapo i walczył w mundurze ss w czasie powstania później agent ub wydal Grota Roweckiego.Prawdopodobnie napisał tez scenariusz Czarnych chmur choć oficjalnie są inni po
dani
 
Top Bottom