Night City - AI, Interakcje, NPC itd

+
Hej,

czy po przeprowadzeniu naprawy błędów ze stabilnością i wszelkimi bugami, planujecie poprawić AI u NPC. Tych poruszających się na pieszo jak i jeżdżących autami ?

Czego brakuje w Cyberpunk 2077
  • Brak cyklu dnia/nocy u NPC. NPC pojawiają się i znikają poza polem widzenia gracza.
  • Jeśli NPC wykonuje jakąś akcję, będzie to robić bez końca, dopóki gracz się nie poruszy.
  • NPC, którzy nie są związani z fabułą/misjami pobocznymi, mają jedną odpowiedź dialogową.
  • Jeśli jeden NPC zostanie zaatakowany, każdy inny NPC w dużym kręgu wokół gracza będzie kucał w tej samej pozycji, nawet jeśli nie widział pierwotnego ataku.
  • NPC w samochodzie będą podążać określoną trasą. Jeśli trasa jest choćby lekko zablokowana, na przykład przez samochód, przestaną się one poruszać, dopóki nie zniknie przeszkoda.
  • NPC w samochodzie nie będą próbować ruszyć się ani wysiąść z pojazdu, jeśli zaatakujesz ich kulami/innym pojazdem.
  • NPC nie będą próbować odzyskać swojego pojazdu z powrotem, jeśli im go ukradniesz.
  • NPC nie będą cię atakować ani bronić się w żaden sposób, ani w żadnej formie, nawet jeśli walczą tylko pięściami.
  • Policja pojawia się wokół pola widzenia gracza, gdy gracz jest poszukiwany, dopóki nie spróbuje się ukryć lub odjechać.
  • Policja nie będzie próbowała przesłuchiwać gracza, ostrzegać go lub aresztować za nawet najmniejsze popełnione przestępstwo, na przykład jeśli wejdziesz na prywatny obszar.
  • Policja nie jest w stanie prowadzić samochodów i ścigać gracza, jeśli odjedzie.
  • Policja nie będzie atakować wrogich celów, takich jak gangi.
  • NPC rzadko dziękują lub doceniają gracza, jeśli gracz im pomaga.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę / uzyskać odpowiedź na:
- sposób upadku z motoru. Trzeba się naprawdę postarać aby z niego spaść. Wygląda to teraz tak jakby nasz V był przyspawany z maszyną.
- próba wyskoczenia z auta wiąże się z nagłym zatrzymaniem auta i wysiadką
- sposób wsiadania do auta. Czy konieczne jest nakierowanie(spojrzenie) na drzwi aby wsiąść do pobliskiego auta ?
- droga hamowania jest bardzo długa czy postaracie się to poprawić ?



Źródło: https://www.benchmark.pl/aktualnosc...VLowmWXyenDIk9m5b6cEbof4Qktvo66cFwutA5XdJaM3w
 
No ja jeszcze dodałbym opcję sterowania, aby ustawić "czułość" kierownicy, albo, żeby część pojazdów miała zwiększoną wagę, bo niektóre samochody zachowują się jak puste kartony i mały skręt wywraca koła o 90 stopni nagle, a samochód w ogóle trafia w powietrze.
 
Tez na to zwróciłem uwagę - jedziesz sobie szybko sportową furą a hamujesz jak pełna śmieciarką i w efekcie skręcasz dwa skrzyżowania za późno :)
Używaj hamulca ręcznego. Z nie wiadomych mi powodów, hamulec ręczny działa trzy razy skuteczniej jak normalny (czyli klawisz S) ... i to w każdych przypadkach. Problematyczne jest tylko użycie ręcznego podczas skrętu, zawsze kończy się się "półobrotem" trzeba opanować sztukę używania ręcznego... i co ciekawe w każdym pojeździe działa to nieco inaczej :)
 
Używaj hamulca ręcznego. Z nie wiadomych mi powodów, hamulec ręczny działa trzy razy skuteczniej jak normalny (czyli klawisz S) ... i to w każdych przypadkach. Problematyczne jest tylko użycie ręcznego podczas skrętu, zawsze kończy się się "półobrotem" trzeba opanować sztukę używania ręcznego... i co ciekawe w każdym pojeździe działa to nieco inaczej :)
Dzięki muszę przetestować.
 
Używaj hamulca ręcznego. Z nie wiadomych mi powodów, hamulec ręczny działa trzy razy skuteczniej jak normalny (czyli klawisz S) ... i to w każdych przypadkach. Problematyczne jest tylko użycie ręcznego podczas skrętu, zawsze kończy się się "półobrotem" trzeba opanować sztukę używania ręcznego... i co ciekawe w każdym pojeździe działa to nieco inaczej :)

No ja grając na padzie hamuje jednym i drugim na raz xD jeszcze skuteczniej!
 
Witam;

Czy macie w planach poprawę Night CIty ?
Miasto naprawdę robi wrażenie - jest duże, bardzo ładne i ilość szczegółów wręcz poraża, ale miasto w zasadzie jest martwe. 98% ludzi w nim to chodzące tekstury z którymi nie można wejść w żadną interakcję, NPC w ogóle nie reagują na V i nasze poczynania, AI w tej grze jak wiadomo w zasadzie nie istnieje - irracjonalne reakcje NPC na korki na drogach, na walkę w mieście, brak policji i jakiejkolwiek reakcji z ich strony na wydarzenia wokół (prowadzę regularną strzelaninę na środku ulicy z jakimś gangiem jak w The Heat Mann'a i policja nawet się nie pojawia, chwilę potem strzelę do przechodnia i mam 2 policjantów za plecami).
Walka też nie sprawia wielkiej przyjemności. Jako haker w zasadzie stoję i wykańczam całe gangi demonami stojąc na środku ulicy naprzeciwko nich. Zwiększyłem poziom trudności ale oni nadal jak kołki biegają w kółku i krzyczą "dorwę Cię". W którymś momencie ze znużenia olałem te hakowanie, wziąłem zwykły pistolet i wparowałem do magazynu... 30 sekund później zbierałem loot. Jako haker. Gdybym takie coś zrobił w Deus Ex HR to po 15 sekundach byłbym martwy.
 
Na wprowadzenie w pełni funkcjonalnej AI rodem z gier Rockstara nawet nie liczę. Ale żeby chociaż auta i przechodnie nauczyli się wymijać przeszkody to byłby sukces na miarę wynalezienia leku na raka.

Czy w GTA V samochody w oddali też były zwykłymi bitmapami? Czy to są normalne modele tyle, że w niższej jakości? Muszę przyznać, że w CP2077 paskudnie to wygląda, zwłaszcza, że V ma wszczep umożliwiający przybliżanie widoku. Bitmapy rodem z gry z końcówki lat 90... Już lepiej by w ogóle tego nie było. Już oglądając trailery spodziewałem się, że to w ten sposób rozwiązali, bo nawet na oficjalnych materiałach czasami zniknął jakiś "samochód" w oddali.... Pomijam już fakt, że w dużo bliższej odległości już normalnym modelom samochodów zdarza się pojawiać się i znikać, i znikać....
 
Cześć,

Swoją opinie na temat świata/Night City opieram o wersję PC, mam przegrane jakieś 25 godzin, większość tego czasu spędziłem w misjach pobocznych lub po prostu na zwiedzaniu miasta oraz jego peryferii. Dawno nie miałem ochoty tak skrytykować otwartego świata w grze. Swoją krytykę opieram o doświadczenie przy innych grach o zróżnicowanej tematyce. Pierwsze pytanie jakie przychodzi mi do głowy to jak można (łagodnie pisząc) "zepsuć" pomysł na otwarty świat, na to co nasz otacza oraz ogólny zarys świata?

Od początku, to co rzuca się w oczy praktycznie od pierwszych minut w grze a mocno psuję harmonię miasta, ale zarazem można to szybko naprawić o jest to "zielona fala". O co chodzi? Nie wiem kto zdecydował żeby światło zmieniało się automatycznie na zielone w momencie gdy dojeżdżamy do skrzyżowania?! Wygląda to koszmarnie. Najbardziej komicznie jest wtedy gdy w oddali powiedzmy jakieś 50-100 metrów widzimy że sygnalizacja zmienia się na czerwoną a po 2-3 sekundach jest już zielona z racji tego że zbliżyliśmy się do skrzyżowania. Nie wiem co stanęło za takim pomysłem ale jest to pomysł tragiczny.

Kolejna sprawa to NPC, i tutaj to jest dramat. W momencie gdy zaczniemy strzelać gdzieś na ulicy i npc zaczną uciekać a my się odwrócimy do nich na chwilę plecami to co się dzieje? Znikają! Nawet jeśli ten obrót plecami i z powrotem zrobimy w sekundę to oni znikną. Oczywiście mowa tutaj o zwykłych npc którzy są nastawieni do nas neutralnie. Nie chce mi się nawet pisać o częstym dziwnym zachowaniu npc, strzelamy obok nich a oni się zaczynają kucać zamiast uciekać. Sztuczna inteligencja też jest słaba, większość przeciwników bez większych problemów można zabijać na tzw "przeczekanie" czyli ustawiamy się za w bezpiecznym miejscu i czekamy sobie aż przeciwnik przybiegnie sobie do nas żebyśmy mogli go na spokojnie zabić, praktycznie zero jakieś współpracy pomiędzy wrogami.

Jeśli jestem przy npc to muszę poruszyć temat policji a w szczególności jej brak a czasami wręcz odwrotnie. Jak to może być dopuszczalne w grze z otwartym światem w którym brakuje pościgów? albo ze mną jest coś nie tak albo moje próby zainicjowania pościgu kończą się tylko i wyłącznie respem policjantów wokół mojej postaci. Policja ( i nie tylko, ale o tym później ) potrafi się odrodzić praktycznie obok nas, a czasami tu uwaga odległość ta potrafi się zwiększyć do jakiś około 30 metrów i gliniarz wychodzi z np krzaka :) Pomijam już fakt iż policjant potrafi się pojawić się na dachu na którym się znajdujemy. Gdzie jakieś pościgi z których będziemy ledwo wychodzić z życiem? A w takim świecie jak dużo możliwości na rozwój właśnie tego aspektu, przede wszystkim powinien byś dodany cały "model, schemat" ( cięzko mi to nazwać fachowo ) pościgu np w dość prosty sposób i dobrze znany z innych gier czyli zwykły pościg, jakieś blokady itp a następnie dodanie policjantom możliwość pościgu za pomocą latającego transportera czy innego takiego rodzaju pojazdu. Dodam tylko że lepsze pościgi mogliśmy doświadczyć jakieś 20 lat temu.

Wcześniej pisałem o respach policji obok naszej postaci, ale niestety nie dotyczy to tylko funkcjonariuszy prawa. Raz miałem sytuację w której spotkałem jakiś przypadkowych gangusów, mała grupka, dwa granaty i sprawa załatwiona ale oczywiście trafiło na mnie więc chciałem się trochę z nimi pobawić, jakieś hakowanie, strzelanie, rzucenie granatem, już myślałem że sprawa załatwiona a tu nagle obok mnie pojawi się samochód innego gangu (chyba Arasaka) i zaczynają strzelać do tych zwykłych gangusów i oczywiście również do mnie. Tak jak wygraną miałem w garści to nowi przyjezdni zabili mnie wciągu 2 sekund. Nie było to dziwne gdyby nie fakt, żeby dojechać w miejsce w którym byłem trzeba nadrobić duży kawał drogi lub podejść na piechotę, ale nie, samochód wraz z gangiem odrodził się jakieś 30 metrów obok mnie.

Kolejna sprawa, model zniszczeń pojazdów oraz to jak zachowuje się ruch uliczny. Model zniszczeń niby jest ale mógłby być lepszy, nieprzebijalne opony to chyba pierwsza sprawa jaka mi się rzuciła w oczy. Co do zniszczeń karoserii, nie wiem jak będzie za ponad 50 lat, może samochody będą robione z lepszej blachy czy też innych materiałów, ale wgniecenia/uszkodzenia mogły by być większe, bardziej rozbudowane.

Jeśli jestem już przy samochodach to pojawia się kolejny absurdalny pomysł. W jaki sposób mamy możliwość wysiadki z rozpędzonego samochodu bez urazu? Bez żadnej animacji upadku, obrażeń, kompletnie NIC. Natomiast jak uderzy nas samochód kierowany przez npc to przewracamy się i doznajemy obrażeń. Wygląda to tak jakby dosłownie zabrakło czasu na dodanie czegoś takiego do tego aspektu gry. Pomijam już sprawę że jak wysiądziemy z takiego samochodu którym jedziemy 100 km/h to zatrzymuje się on po około 15 metrach.

Ruch uliczny to też jakaś tragedia, wystarczy zatrzymać się na ulicy lub zaparkować w taki sposób że kawałek naszego pojazdu zajmuje jakiś piksel na ulicy i w ten sposób robimy korek. Npc nie potrafi nas ominąć, nie ważne czy znajdujemy się w pojeździe czy też nie, możemy zrobić korek.

Brakuje mi losowych zdarzeń, jakieś akcji np Trauma Team która by wylądowała w jakimś miejscu, zabrała poszkodowanego, losowe misje które moglibyśmy otrzymać od okazjonalnych npc, nawet jeśli misje miały by polegać na czymś prostym, powtarzalnym, ale moglibyśmy odczuć że miasto "żyje"


To na tyle, pomijam temat na temat grafiki która jest świetna na pc, fabuły która mogłaby zostać bardziej rozbudowana na samym początku a wygląda tak jakby wycięto z niej jakiś większy kawałek. Pomimo że fajnie się gra, fabuła i Night City wciąga to niestety to co mogło być najważniejsze jest takie sobie, na pewno nie na poziomie takiego studia. Cyberpunk powinien mieć premierę za kilka miesięcy, naprawić to co zepsute i poprawić to co niedoskonałe. Mam nadzieję że przyszłe większe aktualizacje dodadzą "życie" do miasta.


Pozdrawiam
Mervin
 
Last edited:
Jak najbardziej się zgadzam, sam bardzo chętnie zobaczyłbym jakieś losowe zdarzenia z Trauma Team, który miał takie piękne intro na początku gry, a potem... No umarł. Albo więcej gangusów podjeżdżających (rzeczywiście, nie spawnując się) i atakujących nas lub policję.
 
A co jesli w 2077 roku policja bedzie sie potrafila teleportowac a my narzekamy bo mentalnie jestesmy w 2020 roku i nie mieszcza sie nam takie rzeczy w glowie?
1608472680191.png
 
To nie jest słabe AI... tutaj go po prostu nie ma. Sztuczna inteligencja prawdopodobnie jest teraz pisana, programowana implementowana do gry... policja, NPC, wrogowie... to nie jest bug i widać to na pierwszy rzut oka. W dodatku pojawił się problem z save powyżej 8mb - znając siebie i swoje zapędy do zbierania w grze wszystkiego ci się da, podejrzewam, że nie doszedłbym nawet do połowy gry i mógłbym pożegnać się z zapisami :)
Ja po wczorajszym hotfixie 1.05 który totalnie rozwalił mi wydajność w grze mam dosyć, złożyłem wniosek o zwrot pieniędzy na Steam i polecam to zrobić każdemu, bo nie będę czyimś testerem gier płacąc za to w dodatku £50. Zobaczycie i wspomnicie moje słowa, ta gra będzie dopiero w miarę wyglądać i działać za rok... na PS4 nie będzie wyglądać dobrze i działać dobrze - NIGDY. Certyfikacja Sony już cofnięta, a to dopiero początek... Z wiedźminem też były problemy ale nie na taką skalę.. Wystarczy spojrzeć na Steama, Cyberpunk kompletnie zniknął z banerów reklamowych po dwóch dniach. Wiedzą, że ta gra w obecnej formie to zwykły syf.

miłego dnia :)
 
Racja, świat wygląda trochę marnie, ale...

Zanim zaczniecie rzucać błotem w Redów, warto przypomnieć kilka faktów:
- Przy GTA pracuje (jeśli mnie pamięć nie myli) ponad tysiąc osób, nad CP77 mniej niż połowa.
- GTA Online wyszło 8 lat temu i od tamtej pory miało chyba z 50 aktualizacji.
- GTA na premierę też było dziurawa jak ser szwajcarski. Tuż po uruchomieniu gry praktycznie w ogóle nie dało się grać - nie można było m.in rozpocząć startowej misji, a nasza postać lubiła znikać. Najwięcej tego typu problemów było na PS3. Jeśli ktoś nie pamięta, to przypominam, że Rockstar zdecydował się na chwilowe wyłączenie mikropłatności na tej platformie, by nie denerwować graczy. Była też historia z łatką, która kasowała postacie :)
 
Last edited by a moderator:
Racja, świat wygląda trochę marnie, ale...

Zanim zaczniecie rzucać błotem w Redów, warto przypomnieć kilka faktów:
- Przy GTA pracuje (jeśli mnie pamięć nie myli) ponad tysiąc osób, nad CP77 mniej niż połowa.
- GTA Online wyszło 8 lat temu i od tamtej pory miało chyba z 50 aktualizacji.
- GTA na premierę też było dziurawa jak ser szwajcarski. Tuż po uruchomieniu gry praktycznie w ogóle nie dało się grać - nie można było m.in rozpocząć startowej misji, a nasza postać lubiła znikać. Najwięcej tego typu problemów było na PS3. Jeśli ktoś nie pamięta, to przypominam, że Rockstar zdecydował się na chwilowe wyłączenie mikropłatności na tej platformie, by nie denerwować graczy. Była też historia z łatką, która kasowała postacie :)
Nie grałem w GTA 5 i nie zamierzam, w jaki sposób problemy GTA mają usprawiedliwić problemy Cyberpunka? To jest jak mówienie "no dobra, może X ukradł pieniądze ale Y też kiedyś ukradł" to że ktoś też popełnił jakiś grzech nie znaczy że grzechy innych zostają zmniejszone. Zupełnie mnie GTA nie obchodzi. Ludziom którzy zapłacili za CP2077 by pograć na swoich konsolach nie poprawi humoru jak się im powie "no dobra, może Cyberpunk jest niegrywalny, ale GTA też miał błędy"
 
Last edited by a moderator:
Nie grałem w GTA 5 i nie zamierzam, w jaki sposób problemy GTA mają usprawiedliwić problemy Cyberpunka? To jest jak mówienie "no dobra, może X ukradł pieniądze ale Y też kiedyś ukradł"
Nie wiem skąd taki wniosek wyciągnąłeś. Twierdzę tylko, że porównywanie Cyberpunka i GTA jest bez sensu.
 
Nie wiem skąd taki wniosek wyciągnąłeś. Twierdzę tylko, że porównywanie Cyberpunka i GTA jest bez sensu.
Problem nie w tym że GTA V ma wiele rzeczy lepiej rozwiazane, a że GTA III również, a to gra sprzed 19 lat. W wielu aspektach Cyberpunk po prostu jest straszliwie primitywny.
 
Top Bottom