Nowa franczyza / gra od CD Projekt RED - spekulacje, marzenia i zachcianki

+
temat 2 - scalam
05/05/2013 szypek

Nie znalazłem odpowiedniego tematu, żeby się podpiąć, więc zakładam nowy.

Na stronie CDPRED.com pojawiły się nowe ogłoszenia o pracy w naszym ulubionym studio. Poszukują specjalistów do dwóch projektów - "RPG IN A DARK FANTASY WORLD" przy którym mamy ikonkę miecza, oraz "RPG IN A BRAND NEW SETTING", przy którym widzimy pistolet :)/> To może coś mówić o świecie w jakim osadzona będzie nowa gra REDów.

Co wy na to? Jakieś pomysły co to może być?
 
RPG IN A DARK FANTASY WORLD to z pewnością Wiedźmin 3. A co do drugiej produkcji to... nic nie wiadomo :p
Trochę pisze o tym też tutaj.
 
Ostatnio panuje jakaś nietypowa moda, żeby studio robiło dwie serie gier: jedna osadzona w świecie fantasy, a druga w science-fiction. Było tak np. z Dragon Agem i Mass Effectem, Warcraftem i Starcraftem, czy Warhammerem: 40000 i Warhammerem: Mark of Chaos.
Dlatego ja osobiście spodziewam się jakiegoś RPGa osadzonego w przyszłości :D
 
No dopóki nie zobaczyłem tego pistoletu też myślałem, że to będzie sci-fi, ale teraz myślę, że to może być jednak coś w dzisiejszych czasach (może niedaleka przeszłość lub przyszłość). Nie ździwiłbym się gdyby to był jakiś dobry szpiegowski RPG (jak już z resztą na polygami napisali).
 
Tja, Polygamia trąbi już o potwierdzeniu plotek - pistolet mówi wszystko, to na pewno będzie coś w stylu AP. Niektórzy naprawdę żyją w alternatywnej rzeczywistości. :|
 
A Redzi po zakończeniu (no dobrze, prawie, wkońcu została jeszcze jedna platforma) prac nad W2, od razu biorą się po cichu za W3. :p
 
Mi akurat Mass Effect nie przypadł do gustu. Cieszę się, że to jakaś nowa wizja, a niekoniecznie ciągłe napieprzanie z reduktora masy w jakieś gekony (czy jak tam i szło... przepraszam fanów ME za moją niewiedzę). Pistolecik... czyżby coś westernowego? :pHm. Ale chyba raczej REDzi do tego nie pasują (choć kto wie... przy odsłonie W2 zaskoczyli kompletną zmianą klimatu).Trzymam kciuki za czasy obecne - bo nie widać jakoś RPGów osadzonych w czasach teraźniejszych.Bardzo się cieszę, że W3 będzie bardziej mroczny. Przy W2 wydało mi się wciąż, że jestem w jakiejś bajce. Kolory były wręcz baśniowe. Krok taki jak się spodziewałem - zrobiono więcej kolorów przy W2, by w W3 był kontrast. I słusznie, bo fabuła nakazuje wręcz na mrocvzniejszy klimat.

Moja największa prośba do W3

Bardzo, bardzo bym chciał, alby w W3 pojawiła się biedota. Aby Geraltowi bardzo trudno było zdobyć jakikolwiek pieniądz. W W2 w pierwszej-lepszej skrzyni było po 20-30 orenów. Po samym prologu można mieć już ponad 600 orenów.Nie za dużo? Chciałbym, by pokazano to, co pokazane było w książkach - by Geralt żył w skrajnej nędzy.Wyczerpane wojną królestwa północy ponownie zaczynają zbrojenia i wyciskują pieniądze z najbiedniejszych warstq społecznych. Zdarza się, że Geralt widzi omdlałych z wysiłku chłopów na polach, a na niektórych polach wręcz widzi bestie pożerające wycieńczonych pracą ludzi.Gdy wchodzimy do np. do Wyzimy, widzimy całe kolonie slumsów mieszkających pod m.in. starymi płaszczami na 4 kijkach. Wszyscy błagają nas o choćby pół orena, jedzą myszy i szczury z kanalizacji. A wszystkimi pomiata straż (dużo by dalej mówić). Fajnie by było, żeby tam właśnie pojawiły się questy poboczne (np. pomoc jednej z takich osób, życiowy dramat).Wchodząc do jakiegoś domu widzimy obywateli spożywajćych posiłek - np. kawał suchego chleba, nastawionych do nas negatywnie (szczególnie podczas próby kradzieży).

Mroczny klimat i ludzie wyczerpani wojną. Miód.
 
Czekam na jakiegoś wspaniałego RPG'a w realiach science fiction od REDów, mam nadzieję, że doczekam się go w 2015 roku
 
Pozwolę zacytować sam siebie:

Pozwoliłem sobie na krótką analizę, czemu następna gra będzie oparta o komiksy Funky Kovala

- CDR wspomniało kiedyś, że gra będzie w klimatach SF;
- CDR wspominało że oparta będzie na istniejącym universum;
- CDR ma dobre kontakty z Polchem;
- w grze SF dobrze będzie brzmieć chór z którym umowę o współpracy podpisał CDR;
- FK kolorystycznie i stylistycznie nie przypomina żadnych współczesnych gier SF;
- Kolorystyka FK (róż, pomarańcz, dzień jako taki) pozwoli stworzyć niesamowite grafiki przy użyciu silnika CDR;
- FK to taki Geralt, ale inny. Silny charakter, doskonały wojownik, ale z kompletnie innym podejściem do życia - lubi zabawę, sławę, być w centrum uwagi, nie będzie przez to traktowany jako "geralt w kosmosie";
- FK to fabuła dla dorosłych, spiski, zdrady, konflikty rasowe z obcymi, piękne kobiety, seks i przemoc - czy CDR mogłoby chcieć więcej?
- FK to komiks "jednego bohatera", tak jak lubią w CDR, a nie "uniwersalnego" jak w Mass Effect czy Dragon Age. Żadnego wybierania płci czy klasy bohatera. FK ze swoją historią, charakterem i umiejętnościami.
- FK posiada mocne postacie poboczne, które spokojnie mogą rywalizować z Triss czy Jaskrem, mimo zupełnie innych charakterów;
- FK posiada ciekawy wątek relacji ludzi z obcą rasą, co pozwoli CDR ponownie ciekawie przedstawić rywalizację rasową;
- umilkło na temat filmu FK, pewnie WB wykupiło prawa do dystrybucji gry w USA i wesprze produkcję filmu! (tak, wiem )
- FK to kompletnie wykreowany świat, z bohaterami, lokacjami, pojazdami, bronią, etc, itp. Nic tylko brać pełnymi garściami, a później rozwijać w cinematikach, tłumaczeniach komiksów na inne języki i filmie (a co!).

Wierzę, że was przekonałem, bo siebie już prawie tak ;)
 
...chociaż premiera W3 wcale nie jest taka oczywista.
Bo prawdę mówiąc 2mln W1 czy W2 - 1,1mln (PC) + 250tys. (na razie na xboxa) nie są takim sukcesem jak skyrim, ktróry w ciągu 2 dni sprzedał się w 3,5mln egz (tak, wiem, prawda, +ps3).
Możliwe jest, że CDP będzie chciał wydać 2gi nowy tytuł, który będzie lepiej rozpoznawalny. Narobi marce renomy i więcej będzie o CDP słychać (bo tak naprawdę - nawet gdyby w Ameryce ktoś usłyszał o W2, to czy by chciał grać w dwójkę, skoro nic nie słyszał o wiedźminie?).

Oczywiście to tylko czysta spekulacja i mam nadzieję, że W3 wyjdzie. Choć jeżeli wydanie innego tytułu (zamiast W3) miałoby pomóc umocnić i rozpowszechnić markę CDP, jestem jak najbardziej za. Poczekam, grunt że byłby wtedy solidny developer (a nawet lepszy, bo z lepszym podejściem do graczy) - jak np. Bathesda.
 
Nie można porównywać Wiedźmina do gier takich gigantów jak Bioware czy Bethesda bo to zupełnie inna liga. Wspomniany Skyrim to już piąta odsłona popularnego cyklu obecnego na rynku od prawie dwudziestu lat (a poza tym wyszło kilka innych gier w tym uniwersum). Zabójcy Królów natomiast są dopiero drugą odsłoną wciąż jeszcze mało znanej marki obecnej na rynku od lat kilku. Uważam że nie ma co się bawić w czarnowidztwo że Wiedźmin 3 pewnie nie powstanie (albo powstanie dopiero w dalszej przyszłości) bo gra innej firmy miała 2-3 razy większą sprzedaż ;)

A co do nowej gry to raczej na pewno nie będzie fantasy, a w każdym razie nie takie w baśniowej otoczce, bo byłby zarzut że monotematyczni. A czy to będzie space opera, post apo, cyberpunk, steampunk czy dramat szpiegowski to się dopiero okaże i mam nadzieję że okaże się jak wcześniej. A dlaczego? Ano dlatego że przydałby się REDom całkiem nowy tytuł bo jak na razie nie są kojarzeni jako studio które robi dobre gry RPG tylko jako studio które robi dobre Wiedźminy :p Wiedźmin na PC, Wiedźmin: Edycja Rozszerzona na PC, Wiedźmin 2 na PC, Wiedźmin 2.0 na PC, Wiedźmin: Edycja Rozszerzona na Mac, Wiedźmin 2: Edycja Rozszerzona na PC i X360, a być może w najbliższym czasie też duży dodatek do Wiedźmina 2 i/lub wersja na PS3 po czym kolejna część Wiedźmina. Non stop Wiedźmin i Wiedźmin, wcale bym się nie zdziwił gdyby zaczęły się pojawiać głosy (szczególnie na zachodzie) że REDzi wzięli dobre pomysły z książek i jedyne co potrafią to eksploatować je wydając kolejne wersje jednej i tej samej gry na coraz to nowe platformy oraz sequele i że nic swojego by nie potrafili zrobić. Dlatego byłoby dobrze gdyby przed Wiedźminem 3 powstała zupełnie nowa gra, w całkiem innym klimacie i najlepiej oparta na autorskich pomysłach, wtedy mieliby okazję udowodnić że potrafią robić świetne gry ;)

Oczywiście chciałbym Wiedźmina 3 jak najszybciej, ale mimo to uważam że o wiele lepiej byłoby gdyby tym tytułem w 2014 roku była nowa marka, a kolejny Wiedźmin w 2015, nie na odwrót jak większość zakłada.
 
Spekulacje, spekulacjami ale robienie kolejnej gry w klimatach zbliżonych do Wiedźmina by się nie kalkulowało (tym bardziej iż jest bardziej niż pewne, że obecnie powstaje Wiedźmin 3 - w jakiej to jest fazie to inna sprawa), więc będziemy mieć coś współczesnego, albo osadzone w przyszłości. Wiem, że RED'zi bodajże nawiązywali kiedyś współpracę z jakimś polskim pisarzem (i nie był to Sapkowski). Nie pamiętam tylko teraz nazwiska tego pana (ktoś zna?). Ta zapewne trzeba szukać tropu.
 
Ja także bym sobie życzył "Funky Kovala" ;) Mam nadzieję, że REDzi mnie nie zawiodą bo niestety zawieszenie "Theya" było dla mnie dużą stratą.
 
CzerwonyKarczmarz said:
Bo prawdę mówiąc 2mln W1 czy W2 - 1,1mln (PC) + 250tys. (na razie na xboxa) nie są takim sukcesem jak skyrim, ktróry w ciągu 2 dni sprzedał się w 3,5mln egz (tak, wiem, prawda, +ps3).
Tu nie chodzi o to, by sprzedać 10 milionów gier, bo CDPR jest na początku swojej drogi do podboju świata - nie od razu Kraków zbudowano, nie ma tu drogi na skróty. Najważniejsze by osiągnąć zysk, dzięki czemu będzie można sfinansować nowe tytuły. Firma jest w o tyle komfortowej sytuacji, że nie tylko gry są źródłem jej przychodów - Redzi korzystają też ze wsparcia GOG, który jest ważnym ogniwem w dystrybucji - a będzie jeszcze ważniejszym. No i jest też CDP Blue, choć to już właściwie tylko cień dawnej chwały.
 
HuntMocy said:
Nie można porównywać Wiedźmina do gier takich gigantów jak Bioware czy Bethesda bo to zupełnie inna liga. Wspomniany Skyrim to już piąta odsłona popularnego cyklu obecnego na rynku od prawie dwudziestu lat (a poza tym wyszło kilka innych gier w tym uniwersum). Zabójcy Królów natomiast są dopiero drugą odsłoną wciąż jeszcze mało znanej marki obecnej na rynku od lat kilku. Uważam że nie ma co się bawić w czarnowidztwo że Wiedźmin 3 pewnie nie powstanie (albo powstanie dopiero w dalszej przyszłości) bo gra innej firmy miała 2-3 razy większą sprzedaż

Ja tylko przyrównuje skalę sukcesu. I spoglądam lękliwie na budżet REDów, bo o to mi bardziej chodzi. Skoro przy 23mln zł wydanych na W1 przy sprzedanych 1,5mln kopiach zwróciły się 2mln zł, to można założyć że przy obecnych 2mln sprzedanych W1 zwróciło im się ok 6,5mln (bo gra tanieje z czasem).
W podstawową edycję W2 PC poszło przeszło 30mln zł, a razem z rozszerzeniem - zamknęło się pewnie w 40mln zł.
W2 PC ma taką samą kategorię co W2 360 - czyli budżet teoretyczniepodobny - wysoki (AAA), ale powiedzmy że wersja na xklocka kosztowała 20mln zł.

W2 według moich czysto hipotetycznych obliczeń kosztował 60mln zł, a sprzedał się łącznie z xklockiem w liczbie powiedzmy... 1,6mln egzemplarzy (1,1mln + 150tys xbox w pierwszym tygodniu + dodatkowo 150tys w 'miedzczasie' na x-a i PC).

CDP mówił, że w przypadku W1 od dystrybutora dostawali mniej kasy niż w przypadku W2. Ktoś z REDów powiedział: 'przy W1 dostawaliśmy mniejszość w porównaniu z dystrybutorem, przy W2 dzieliliśmy się ~po równo'.

Więc przyjmijmy, że przy W2 REDzi dostawali o ok. 25% więcej kasy niż w przypadku W1.

W1 - 23mln + 2mln zysk (przy ilości 1,5mln)
W2 - 60mln -> 25mln x 1,25 = 31,25mln zł.

A od tego odliczcie m.in. karę, jaką CDP musiało zapłacić na rzecz THQ (o ile się nie mylę, bo się już w tym gubiłem) przy rozmowach o dystrybucję. 400 tys euro - czyli W2 zarobił ok. 30mln przy wydatkach 60mln. I jak CDP ma mieć kase na 2 multiplatformowe produkcje AAA+?
(Oczywiście nie wziąłem pod uwagę w moich całkowicie hipotetycznych obliczeniach, że CDP ma duże portfolio wydawnicze - Wiesiek 1 bardzo dobrze się sprzedawał przez ostatnie 4 lata, choć zwrócił dopiero w 2009. W1 zaczął się znacznie lepiej sprzedawać dopiero po ER, więc kto wie - może przy W2 będzie podobnie?)

To moje przemyślenia z punktu widzenia gracza i moje podsumowanie z ocłapów danych, jakimi rzuca czasem ktoś z REDów.


HuntMocy said:
Oczywiście chciałbym Wiedźmina 3 jak najszybciej, ale mimo to uważam że o wiele lepiej byłoby gdyby tym tytułem w 2014 roku była nowa marka, a kolejny Wiedźmin w 2015, nie na odwrót jak większość zakłada.

Też tak sądzę i myślę, że tak będzie lepiej. Co za różnica czy to Wiedźmin będzie czy co nowego?
 
CzerwonyKarczmarz: Taka rada, daruj sobie rozwlekłe wypowiedzi na tematy o których nie masz pojęcia. Marka Wiedźmin przyniosła CDPR już kilkaset mln przychodów. REDzi nie rzucają "ochłapów danych", a jako spółka akcyjna publikują co kwartał obowiązkowe raporty finansowe. Niedawno przedstawiono skonsolidowany raport roczny za 2011, gdzie grupa CDPR wykazała dochód 26mln zł netto w 2011, gdzie w tym okresie uwzględniono większość kosztów produkcji gry, więc rok 2012 powinien być zdecydowanie lepszy.
 
Top Bottom