Nowe karty Czarnych z dodatku Żelazna Wola

+
Okres testowania nowych kart do Nilfgaardu za mną, a że nikt nie pokusił się o wpis dotyczący nowych kart dla tej frakcji zakłądam własny tak jak wcześniej zrobiłem to dla kart zielonych. Liczę, że i tutaj przetoczy się ciekawa dyskusja.

- Ostatnie przygotowanie - Bardzo dobra karta moim zdaniem. Z jednej strony to 7 punktów za 4. Z drugiej taktyka za 4 punkty werbunku. W archetypie Taktyk pozwala na wsadzenie do decku mocniejsze złote karty. Bomba. Również w archetypie Żołnierzy dobrze działa z Kusznikiem Ard Feainn. Nie wiem tylko czy to wystarczy by zrezygnować z włożenia do tali dodatkowego żołnierza za 4? Moim zdaniem zależeć to bedzie od wyglądu mety.

- Recowie Ard Feainn - jak dla mnie crap. Może kiedyś jak niszczenie pancerza będzie dawało dodatkowe profity znajdzie swoje miejsce. Obecnie to moim zdaniem jedna z najgorszych kart za 4 punkty prowizji w Nilfgaardzie.

- Kawaleria Ard Feainn - świetna karta do archetypu Asymilacji. Współgra z Portalem. Ma wiekszą przeżywalność niż pozostałe jednostki z Asymilacją. Świetnie współdziała z Arturiusem. Moim zdaniem obowiązkowa karta w archetype Asymilacji. Takiej karty zdecydowanie brakowało by ten archetyp mógł zaistnieć w mecie.

- Kusznik Ard Feainn - karta tak dobra, że trzeba się cieszyć, że nie jest za 4 i portal jej nie wyciągnie. W archetypie żołnierzy to 7 za 5 plus losowy strzał za 1 w kolejnych turach (a doszła karta która i na dwa strzały pozwoli). Moim zdaniem karta obowiązkowa w archetypie żołnierzy. W innych raczej nie zaistnieje przy obecnej puli kart dla pozostałych grywalnych archetypów Nilfgaardu.

- Żółw Ard Feainn - karta powinna być niezła w buildzie z Leo i Peterem oraz niszczarkami dużych jednostek. Obecnie jednak jednostki tego typu są w odwrocie. Zresztą obrońca u przeciwnika może nam uniemożliwić skasowanie najsilniejszej jednostki. W tej sytuacji moim zdaniem dopóki meta się mocno nie zmieni szanse na zobaczenie Żółwia w czołowych buildach jest niewielka.

- Narada wojenna - świetnia skracarka talii. Jest niedroga na tle innych skracarek, a w dodatku jest taktyką więc ma synergię z archetypem Taktyk. Moim zdaniem nie tylko stanie się obowiązkową kartą w builde opartym o archetyp Taktyk, ale również trafi do wielu innych buildów.

- Ffion var Gaernel - genialna karta. Pasuje do każdego z obecnie grywalnych archetypów Nilfgaardu. Jest żołnierzem, tworzy kartę pod asymilację która jest taktyką pod taktyki. W dodatku jest obrońcą który może wyjść z siłą 7 i 4 punktami pancerza, ale równie dobrze może wejść z 2 punktami siły i 2 punktami pancerza by Ostatnie przygotowanie zagrać np. na Kusznika Ard Feainn z którego przeciwnik ściągnął pancerz. Moim zdaniem to karta która będzie autoincludem w deckach Niflgaardu.

- Ramon Tyrconnel - karta świetnie pasująca do archetypu żołnierzy oraz asymiliacji i w obu powinna być obowiązkową kartą. Zagranie w jednej rundzie 2 żołnierzy to podwójny strzał z Kusznika Ard Feainn. Z kolei w archetypie asymilacji może stworzyć kolejną jednostkę z asymilacją wzmacniając już obecne na stole jednostki z tym słowem kluczowym.

- Glynnis aep Loernach - pewnie będę w dużej mniejszości ale mnie ta karta średnio do siebie przekonuje. Nie zgadzam się z głosami, że jest to odpowiednik Percivala z Scoia. Tam jednak poza podwójnym wzmocnieniem z harmonii Percival sam dawał jako gnom wzmocnienie innym jednostką z harmonią na stole. Tutaj pod tym względem mamy puste zagranie. W dodatku w bratobójczym pojedynku wystawiamy ją pod wrogie przejęcie co może być stratą nie do odrobienia.

- Affan Hillergrand - bardzo dobra karta pod zdolność Morvrana. W Nilfaardzie jest również kilka innych kart które pozwolą nam umieścić na szczycie tą kartę. Zastanawiam się tylko czy jednak silniejszym combem nie jest znane od dawna ustawienie na szczycie Tibora pod zagranie Vilgefortza. Mi osobiście lepiej sprawdza się to drugie zagranie. Szkoda, że Posłaniec nie pozwala na ustawienie kolejności ułożenia wszystkich 3 kart. Wówczas moglibyśmy kombinować jednocześnie z Affanem i Tiborem.

Teraz czekam na wasze zdanie na temat tych kart :)
 
Za bardzo to nie ma co dodawać @Duckingman NG dostało po prostu dobre karty, poza racami (chyba tak to się odmienia), które przynajmniej zostały naprawione bo były jeszcze gorsze. Co do Glynnis... generalnie ja nie jestem wielkim fanem asymilacji ale jednak często widzę tą kartę nawet w taliach, nie opierających się w całości na asymilacji więc musi być dość dobra. Osobiście szczególnie przypadła mi do gustu narada wojenna no i obrońca oczywiście.
 
ogólnie nic dodać nic ująć:)

pytanie jedynie czy to jak działa teraz Affan (czyli, żeby go ztriggerować wystarcvzy że ta karta znajdzie się na szczycie nawet przez przypadek - np. podczas mulliganu, a nie że trzba ją tam specjalnie umieścić) jest tak jak ma być czy jednak to jakiś bug
bo jeśli jet tak jak ma być to jakbyniebyło sporo dodaje tej karcie
 
@luk757 Akurat w taliach nie opartych o Asymilacje moim zdaniem Glynnis daje szansę na porządne value bo się wzmocni 2-3 razy i nie wytraca tempa innym kartą z Asymilacją (których zazwyczaj po prostu nie ma). W takich archetypie Taktyk jest kartą ciekawą bo ma synergię z kilkoma taktykami. Mój zarzut do niej to moim zdaniem średnia synergia w archetypie Asymilacji gdzie powinna być taką wisienką na torcie jak Percival w Harmonii. Z drugiej strony taką funkcję pełni już Arturius więc może to i dobrze.
Post automatically merged:

@killaszit Osobiście mi średnio pasuje w nim to przypadkowe wyskoczenie z talii gdy z powodu RNG trafi na szczyt. To sprawia, że ostatnie użycie zdolności Morvrana może stać się puste jeśli Affan wyskoczył sam wcześniej. I tak jak pisałem przy jego opisywaniu. Gdyby nie istniał Vilgefortz ze swoją zdolnością uważałbym tą kartę za świetną, a tak jest tylko ciekawa bo jednak Vilgefortz + Tibor robią dużo lepszy wynik. Jeśli w przyszłości dojdą kolejne złote jednostki żołnierzy i wypchną combo V+T z pewnością Affan wskoczy to decków.
 
Last edited:

Gyg

Forum regular
Affana można zgrać z Assire i Damianem de la Tour. W sumie po 13 punktów z dowódcy w 2 rundach to sporo.
 
@Gyg Pomysł ciekawy choć ja bym raczej zamiast brać Assire by drugi raz użyć Affana włożył do tali Vilgefortza i Tibora. W ten sposób moglibyśmy wykorzystać pełną moc obu zagrań. Pozostaje pytanie czy uda się obudować te karty innymi na tyle silnymi by nie stracić zbyt dużo punktów do przeciwnika w pozostałych zagraniach w turze. Potestuje takie coś :)
 
Top Bottom