Nowy wpis na blogu: Projektowanie głowy, część 1

+
Nowy wpis na blogu: Projektowanie głowy, część 1



Lead Concept Artist w CD Projekt RED, Bartek Gaweł właśnie zamieścił na naszym oficjalnym blogu swj artykuł opowiadający o tym, jak ważne jest projektowanie głowy podczas tworzenia konceptu całej postaci. Zapraszamy do lektury!
 
Świetny materiał.
Uwielbiam sztukę i wszystko co z nią jest związane.
Czekam na następną cześć.
 
Ciekawe. Swego czasu miałem nieco styczności ze sztukami plastycznymi, ale w takie szczegóły nie wchodziłem. Interesujące podejście do rysunku głowy:) .
 
Z tłumaczem googlę idzie zrozumieć ... lecz chciałbym aby ten blog był dostępny także w języku polskim.

Co do materiału : Jak na moje umiejetności z angielskiego to poczułem się przez moment jakbym tworzył grę xD
 
GonzalesPL said:
Z tłumaczem googlę idzie zrozumieć ... lecz chciałbym aby ten blog był dostępny także w języku polskim.

Ja wręcz przeciwnie. Takie wpisy wyłącznie w języku angielskim są świetnym motywatorem do tego aby tego języka się uczyć, czy też szlifować. Dzięki tłumaczowi google można szybko sprawdzić nieznane słówka. Z czasem to procentuje. A jakby było dodatkowo w języku polskim to byśmy to włączali z czystego lenistwa.
 
tak tylko wez pod uwage, ze w gry komputerowe, w tym wiedzmina nie graja tylko mlodzi ludzie, ale takze osoby ok 50 roku zycia, ktore moga biegle mowic po rosyjsku, czy niemiecku ale w ogole nic nie rozumiec z angielskiego (już nie mówiąć ze w kazdym pokoleniu jest na pewno sporo takich osob), a jeszcze biorac pod uwage ze gra jest nasza krajowa, a sam tekst krótki, to tlumaczenie by sie przydało.

a sam tekst ciekawy i całkiem przydatny, czekam na nastepne części z niecierpliwośćia
 
Gulorne said:
(...) a jeszcze biorac pod uwage ze gra jest nasza krajowa, a sam tekst krótki, to tlumaczenie by sie przydało.

Proszę bardzo, moje luźne tłumaczenie.

Zrób to sam: budowa głowy,

Część 1

Tajemnicą dobrej koncepcji postaci jest jej głowa. Nie wchodząc w oczy jako zwierciadło duszy albo liczne emocje jakie może wyrazić ludzka twarz, po prostu przejdźmy do sedna. Ponieważ wszystkim jest głowa – uwierzcie mi.

Każdy chcący zostać artystą koncepcyjnym będzie musiał, wcześniej lub później, nauczyć się jak należy rysować poprawną twarz. Zdecydowałem się poświęcić odrobinę mojego czasu aby zacząć ten mały tutorial i podzielić się wiedzą, która została zebrana przez artystów oraz ekspertów od ludzkiego ciała (naukowców, aby być precyzyjnym) poprzez wieki.

W tym odcinku napiszę nieco o pierwszej zasadzie która definiuje wygląd i charakter tworzonej głowy. Dziś napiszę o kącie twarzy.

Najważniejszym elementem którego będziesz potrzebował podczas konstrukcji głowy jest środek ucha. Na powyższym rysunku jest to reprezentowane przez czerwoną kropkę.

Linia przecinająca ten punkt i prostopadła do horyzontu pomaga nam znaleźć początek szyi, to jest punkt w którym szyja spotyka się z klatką piersiową (punkt A). Rzeźbiarze tradycjonaliści używają specjalnego wahadła aby określić właściwą linię. Jest to dobry sposób jeśli masz jakiegoś praktykanta aby je potrzymał, podczas gdy ty będziesz zajęty swoją pracą.

Model postaci jest określony poprzez tak zwany kąt twarzy. To pojęcie było pierwszy raz użyte w 18-tym wieku przez Petrus Camper'a, holenderskiego antropologa, naukowca i rzeźbiarza. Wprowadził on stałą pozycji głowy opierając się na linii nakreślonej z środka ucha (czerwona kropka) do przegrody nosowej (czerwona linia). Druga linia potrzebna do stworzenia kąta twarzy jest rysowana od powierzchni czoła do szczęki (żółta linia). Ten kąt może mieć różny promień, a nawet być prosty.

Określenie kąta twarzy pozwala na stworzenie podstawy dla dalszej konstrukcji głowy i wpływa na wygląd modelu w jego wczesnej fazie, zanim zaczniesz przedstawiać inne elementy (na przykład nos).
 
Top Bottom