Omówienie planów na przyszłość GWINTA

+

Alicja.

CD PROJEKT RED
Nie martwcie się jeśli nie mogliście obejrzeć dzisiejszego streamu – przygotowaliśmy dla Was podsumowanie, w którym pokrótce omawiamy nasze plany na przyszłość GWINTA: Wiedźmińskiej Gry Karcianej.



  • Po pierwsze, chcemy częściej wprowadzać do gry zmiany balansujące:
    • hotfixy – gdy tylko zajdzie taka potrzeba;
    • aktualizacje – co miesiąc;
    • dodatki – co kilka miesięcy.

  • Nie będziemy już “przewracać gry do góry nogami”. Zamiast tego skupimy się na balansie i zapewnieniu Wam przyjemności z gry. Pracujemy m.in. nad:
    • powrotem do starego systemu wymiany kart między rundami;
    • balansem Dowódców przy pomocy kosztu werbunku, a nie wymian kart;
    • zmianą limitu kart w ręce.

  • W nawiązaniu do regularnych aktualizacji – w tej chwili pracujemy nad grudniowym hotfixem, który naprawi niektóre błędy oraz polepszy wydajność gry na konsolach.

  • W styczniu dodamy do gry 5 nowych dowódców – na pewno kojarzycie ich z Wojny Krwi.

  • Kolejny duży dodatek zaplanowany jest na końcówkę marca. Zawiera ponad 100 nowych kart i dodaje nową mechanikę! Wpłynie również na umocnienie istniejących archetypów.

  • Następnie chcemy skupić się na rozgrywce – aby stała się szybsza, przyjemniejsza i bardziej zbalansowana. W tym celu będziemy wprowadzać zmiany wpływające na “jakość życia”, tak jak możliwość podejrzenia kart w talii, oraz dopracowywać stronę wizualną gry (pojawią się m.in nowe plansze nawiązujące do wiedźmińskiego świata).

A co dalej? Damy Wam znać na początku 2019!
 
Bardzo fajne zmiany, czekam z niecierpliwością. Strasznie podoba mi się nowy gwint i cieszy mnie, że poprawicie działanie gry na konsolach. Mimo tego, że poprzedni hotfix naprawił wiele spadków FPSow na ps4 to plansza Nilfgardu (ta z widocznymi modelami żołnierzy Nilfgardu) jest praktycznie niegrywalna.
 
ja jestem trochę skonfundowany...

z jednej strony nowy szeryf zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie - widać, że nie jest to wyłącznie kolejne zadanie dla niego ale jak to mówią po angielsku "is passionate about Gwent"
podoba mi się koncepcja powiązania balansu liderów z kosztami werbunku, zapowiedź regularnych updejtów, nowi liderzy i karty
nie podoba mi się natomiast pomysły o powrocie do starego systemu dobierania kart (w becie nienawidziłem tych 1-2 kartowych ostatnich rund, gdzie praktycznie wszystko (mniej lub bardziej) zależało od tego ile ma się szczęścia w dobieraniu kart

ale przede wszystkim mam niestety wrażenie, że dalej nie ma jakiejś spójnej wizji co do tego jak to wszystko ma wyglądać
zamiast szczegółowej mapy drogowej mamy raczej odręczny szkic

no ale tak czy siak jestem raczej optymistycznie nastawiony i trzymam kciuki za HC
 

Lexor

Forum veteran
Gdy obserwowałem gry z bety mi równiez nie podobał sie sposób dobierania kart, wolę obecny i dlatego zaczałem grać dopiero od HC. Nie wiem co ludzie widzą w starym i jaki jest sens do tego wracać...
 
Gdy obserwowałem gry z bety mi równiez nie podobał sie sposób dobierania kart, wolę obecny i dlatego zaczałem grać dopiero od HC. Nie wiem co ludzie widzą w starym i jaki jest sens do tego wracać...

Mam podobną opinie w temacie no ale cóż, może stary system otrzyma kilka dodatkowych zmian będących pomostem tego co był a tego co jest w Homecoming.

Generalnie jednak zapowiedzi na plus, gra rozwija się, nadchodzi nowy content, zobaczymy co z tego wyniknie.
 
Czyli znów co kilka miesięcy będą zmiany w fundamentach mechaniki. Dalej gramy w betę jak widać. Ja chyba jednak z tego pociągu wysiądę. CDPR znów wraca do dopasowywania mechaniki gry pod płaczków zamiast trzymać się obranej i jak liczę gruntownie przetestowanej wewnętrznie mechaniki. Półtora miesiąca po premierze gry uznali, że jednak mechanika HC jest w wielu aspektach do bani. To co oni robili przez te wszystkie miesiące przygotowując Gwinta na premierę? No brak mi słów po prostu. Liczyłem, że po starcie wersji finalnej ktoś tam w końcu podjął decyzję, że stawiają na jakąś mechanikę i będą się jej trzymali przynajmniej przez rok. O ja łatwowierny. Przecież to CDPR. Wywracanie Gwinta do góry nogami co 2 miesiące to dla nich norma nazywa balansowaniem gry.
 
Last edited by a moderator:
Wow, stream wbił mnie po prostu w fotel. Oczywiście mega pozytywnie! :) Mam nadzieje że chłopaki dotrzymają słowa. BTW Burza i Slama to najlepsze duo jakie miał Gwint.

Gdy obserwowałem gry z bety mi równiez nie podobał sie sposób dobierania kart, wolę obecny i dlatego zaczałem grać dopiero od HC. Nie wiem co ludzie widzą w starym i jaki jest sens do tego wracać...

Jason powiedział, że chciałby wypośrodkować stary system i nowy system. Stary system był ok i odpowiednie użycie pasowania było taktyką, ale może faktycznie za dużo było sytuacji gdzie gra sprowadzała się tylko do 3 rundy bo ludzie pasowali od razu 1 i 2, natomiast nowy system znowu jest przegięty w drugą stronę. Jeżeli w pierwszej rundzie, gracz który wygrywa, spasuje za wcześnie to przeciwnik może wyrzucić się z kart, przebić przeciwnika i zostawiając sobie nawet tylko 4 karty zrobić pas w 2 rundzie. Tym sposobem nagle w 3 rundzie okazuje się, że obaj mają po 10 kart w ręce. Jesteśmy trochę zmuszani żeby grać długie rundy.

Liczyłem, że po starcie wersji finalnej ktoś tam w końcu podjął decyzję, że stawiają na jakąś mechanikę i będą się jej trzymali przynajmniej przez rok. O ja łatwowierny. Przecież to CDPR. Wywracanie Gwinta do góry nogami co 2 miesiące to dla nich norma nazywa balansowaniem gry.

To akurat też mi się nie podoba, bo gra, która już wyszła i nie jest w becie powinna być stabilna i dopracowana. Przynajmniej od strony głównych zasad. Ale z drugiej strony trochę nastawiałem się na to, że HC na początku będzie trochę taką betą bo wraz z HC wprowadzono tak dużo zmian, że przez pół roku nie miały one szansy, być odpowiednio przetestowane.
 
Czyli znów co kilka miesięcy będą zmiany w fundamentach mechaniki. Ja p........ dalej gramy w betę jak widać. Ja chyba jednak z tego pociągu wysiądę. CDPR znów wraca do dopasowywania mechaniki gry pod płaczków zamiast trzymać się obranej i jak liczę gruntownie przetestowanej wewnętrznie mechaniki. Półtora miesiąca po premierze gry uznali, że jednak mechanika HC jest w wielu aspektach do d...... To co oni robili przez te wszystkie miesiące przygotowując Gwinta na premierę? No brak mi słów po prostu. Liczyłem, że po starcie wersji finalnej ktoś tam w końcu podjął decyzję, że stawiają na jakąś mechanikę i będą się jej trzymali przynajmniej przez rok. O ja łatwowierny. Przecież to CDPR. Wywracanie Gwinta do góry nogami co 2 miesiące to dla nich norma nazywa balansowaniem gry.

podkreślali że nie będą już robić takich obrotów o 180 stopni jak z HC a zmiany będą wprowadzać stopniowo... myślę, że nie ma co się narazie zniechęcać bo kto wie jak to finalnie będzie, podkreślali też kwestie komunikacji czyli, że więcej chcą mówić o swoich planach - myślę,że stąd bierze się wrażenie że to HC beta (też to "poczułem")
 

Lexor

Forum veteran
natomiast nowy system znowu jest przegięty w drugą stronę. Jeżeli w pierwszej rundzie, gracz który wygrywa, spasuje za wcześnie to przeciwnik może wyrzucić się z kart, przebić przeciwnika i zostawiając sobie nawet tylko 4 karty zrobić pas w 2 rundzie. Tym sposobem nagle w 3 rundzie okazuje się, że obaj mają po 10 kart w ręce. Jesteśmy trochę zmuszani żeby grać długie rundy.

No własnie że "nie jesteśmy zmuszani" - po prostu pierwsza runda jest obecnie bardzo ważna. Nie rozumiem podania sytuacji "zbyt wczesnego pasowania" bo chyba gracze grając "na pewnym poziomie" sami rozumieją znaczenie pasowania i gdy go robią powinni przekalkulować "bilans strat i zysków". Mi na początku sprawiało to kalkulowanie trudności ale teraz jestem z nim obyty i nie mam z tym problemów.

Oczywiście, ja jestem jeszcze "młokosem", bo zacząłem grać na poważnie od HC ale podając mój przykład bardzo często jeśli teraz obserwuję przeciwnika i widzę, że będę miał z nim większe trudności (bo np. próbuje grać w pierwszej rundzie "na leniwca" czekając z najlepszymi kartami na trzecią) to nie czekam na długą trzecią rundę tylko staram się grę skończyć w drugiej (im więcej mam doświadczenia w grach tym lepiej mi to ocenianie wchodzi). To samo zauważam starają się robić przeciwnicy - czyli im więcej mija czasu "od powstania HC" tym mniej napotykam dry passów w drugiej rundzie.

Odpowiednie "granie rundami" jest kwestią mojego doświadczenia, które nabyłem po ponad 250 rozegranych pojedynkach w HC - w mojej ocenie ktoś kto tego nie widzi jest po prostu albo początkującym albo graczem, który się nie przyłożył się do zapoznania z nową mechaniką rund w HC.
 
podkreślali że nie będą już robić takich obrotów o 180 stopni jak z HC a zmiany będą wprowadzać stopniowo... myślę, że nie ma co się narazie zniechęcać bo kto wie jak to finalnie będzie, podkreślali też kwestie komunikacji czyli, że więcej chcą mówić o swoich planach - myślę,że stąd bierze się wrażenie że to HC beta (też to "poczułem")

No sorry ale zmiana jednej z fundamentalnych mechanik HC ogłoszona po półtora miesiąca od startu finalnego produktu to jest jakiś żałosny żart. Wychodzi jak zwykle próba przypodobania się internetowym płaczkom bo inaczej takich decyzji nie jestem wstanie wytłumaczyć. I zdecydowanie jest to obrót o 180 stopni.
 
Last edited:
@Duckingman Nie mam co do tej mechaniki swojego zdania, ale nie ma co stać na stanowisku, że bez względu na wszystko zostajemy przy tej mechanice jeżeli rzeczywiście sprawia ona problemy. Nawet, jeśli jest to oficjalna wersja gry no to co, będą orali się z bublem do końca czy lepiej coś zmienić?
 
@kotwica407 Ale czy to był bubel? Była spora liczba graczy którym mechaniki wprowadzone w HC przypadły do gustu bardziej niż ta z bety. Poza tym tak drastyczne przebudowanie mechaniki , jeśli nie jest ewidentnie skopana (a ta nie była) jest czas raz na rok, dwa tak jak to jest w realnych grach CCG. Wówczas przychodzi też znużenie obecną mechaniką przez graczy i jest to dobry moment na zmiany. Tu mamy sytuację gdy po półtora miesiąca od premiery gry dowiadujemy się, że trwają już prace nad przebudowaniem kluczowych mechanik jakie weszły w HC. Dla mnie to jest po prostu żałosne bo nie ma to żadnego logicznego uzasadnienia poza przypodobaniem się tym którzy najbardziej marudzili.
 
@Duckingman nie wiem, czy jest to bubel, ale jeśli jest, to dobrze, że to zmieniają. Nie ma to większego znaczenia, że jest już po premierze. Jeśli są przekonani, że ta mechanika się nie sprawdziła to niech ją zmieniają. Ja na jej temat nie mam żadnego zdania.
 
To co oni robili przez te wszystkie miesiące przygotowując Gwinta na premierę?
Głównym celem tych drastycznych zmian, które nastąpiły i którym poświęcono ponad 6 m-cy było przygotowanie gry do wersji mobilnej. List otwarty z kwietnia br. to było tylko mydlenie oczu - jedna wielka ściema, która w konsekwencji wraz z "grochem z kapustą", który otrzymaliśmy 23 października tylko poróżniła społeczność.
Pomyślmy o tym - silnik Unity, ograniczenie do 2 rzędów, tap-tap kontrola kart zamiast "przeciągnij-upuść" - wszystko to było zrobione z myślą o smartfonach, tabletach itd.
CDPR wiedzą dokąd zmierzają i już nie zawrócą. Wszystko rozbija się jak zwykle o kasę, kasę i jeszcze raz kasę - zresztą Thronebreaker jest perfekcyjnym dowodem chciwości (animowanych kart z TB nie można stworzyć w Gwincie).

Ja już nie ufam w żadne słowa i zapewnienia Redów, bo co innego deklarują a co innego robią. Skutecznie żonglują słowami więc trzeba się nauczyć czytać między wierszami.

Takie jest moje zdanie. Pozdrawiam.
Post automatically merged:

Byłbym zapomniał - tak, masz rację, bierzemy udział w kolejnej becie.
 

ghs

Forum veteran
generalnie nie ma obecnie sensownego decku z którym można by spokojnie drypassować rundę pierwszą w oczekiwaniu na ogranie przeciwnika w rundzie trzeciej. ostatnie zagranie jest w dzisiejszej mecie mega-ważne i czasami walka o nie trwa do ostatniej karty w rundzie pierwszej. po co ponownie wywracać mechanikę do góry nogami aby dać grywalny drypass potrzebny jak umarłemu kadzidło bo tak naprawdę nie będzie grywalny a grywany jak ktoś będzie chciał szybko skoczyć na szluga. Dobrowolski robił wszystko co mu do głowy wpadło aby wyłączyć drypass, następca z nową wizją wywali znów wszystko w kosmos aby włączyć drypass. Wystarczyło 1,5 miesiąca aby zapomnieć jak się grało arenki w CB i teraz znów panika "trzeba oddać graczom ich ulubiony drypass". bez szpiegów dających CA to mechanika marginalna. kto o zdrowych zmysłach łamie szkielet pod marginalną mechanikę.

powrót do starych mulliganów i doboru kart przed rundami, przy tak przewijających się taliach, to będzie totalne RNG. macie tam jakiegoś statystyka aby Wam wyliczał prawdopodobieństwa doboru konkretnych kart? nie? to widać bo wciąż idą w dół. obecny mulligan, jak się go zachomikowało na rundę trzecią dawał szansę doboru kluczowych kart. teraz przed R1 wymienię sobie 3 crapy na 3 crapy a przed R3 będę miał 1 (JEDNĄ!) szansę na dobranie (i JEDNĄ wymianę) z kompletnie nieskracających się decków JEDNEJ z pozostałych kluczowych kart

"...twórcy zastanawiają się nad przywróceniem blacklisty..." niezłe jaja, pominę milczeniem co sądzę na temat tego że twórcy postanowili wyłaczyć blacklistę w deckach które (oprócz Skellige) przewijają się jak smród po szczelnym pomieszczeniu.

jestem jednym już z nielicznych obrońców tej gry ale i mi zaczyna się kończyć cierpliwość. od ponad dwóch lat co kwartał robicie z grą totalną ropierdu#hę z głównym szkieletem gry. za pół roku znów zmieni się po raz nasty manager i znów się będzie uczył na własnych błędach.
 
Last edited:
Znowu będzie walka o każdą rundę, bo jest świadomość mniejszego doboru kart. Świetna wiadomość, znow7 będzie ciekawie. Taka mała zmiana, a tyle da. Gwint jak widać i powtarzałem parę razy jest trudną grą do balansu. Mała zmienić może zmienić spisób prowadzenia rozgrywki =]. Ja bym dał 2,2 w dobieraniu kart.
 
Znowu będzie walka o każdą rundę, bo jest świadomość mniejszego doboru kart. Świetna wiadomość, znow7 będzie ciekawie.

Bzdura, będzie wiecej RNG. Tego, o czym tak długo mówili na streamie, że chcą zminimalizować i dobrze wykorzystywać.
Obecna mechanika o wiele lepiej pozwala na wstępne planowanie wszyskich rund.
 
Nie wchodziłem przez ostatnie dwa dni na forum, jestem trochę do tyłu, nie ogarnąłem jeszcze tej roadmapy.. Co to za nowy patch do TB i Gwinta wyszedł?
 
Nie wchodziłem przez ostatnie dwa dni na forum, jestem trochę do tyłu, nie ogarnąłem jeszcze tej roadmapy.. Co to za nowy patch do TB i Gwinta wyszedł?

Przez ostatnie dwa dni nie było patcha. Był wcześniej, a teraz ma być dopiero.
 
Top Bottom