Pillars of Eternity

+
Za pewne uważasz też, że Heroes of Might and Magic III HD ma bardzo przyzwoite wymagania? W przypadku procesora jestem w stanie jeszcze rozumieć, że podają co najmniej z serii i3 w wymaganiach, bo gdyby było napisane bardziej technicznie to ludzie by zgłupieli, ale w kwestii karty graficznej to dla mnie jakiś żart - przecież z powodzeniem mogli dać informację w stylu "karta graficzna 128 MB zgodna z DirectX w wersji jakiejś tam" i nadal byłoby to zrozumiałe. To po pierwsze. A po drugie, na cholerę minimum 4 GB RAMU? No nie powiesz mi chyba, że dlatego, że nikt nie ma pojęcia, że kiedyś były mniejsze pojemności? Czy może powiesz, że to sensowne wymagania (już pomijając 8 GB z zalecanych)?
Cóż zróbmy porównanie małe:
Wiedźmin 2 Zabójcy Królów - konfiguracja zalecana(!):
  • Procesor - Intel Core 2 Quad/ AMD Phenom X4,
  • RAM - 4 GB,
  • Karta graficzna - 1GB obsługująca Pixel Shader 3.0 (GeForce GTX260/ Radeon HD4850),
  • Miejsce na dysky: 16 GB.
Dobrze, teraz lecimy z kolei z wymaganiami MINIMALNYMI(sic!) Pillars of Eternity:
  • Procesor: Intel Core i3-2100T 2,5 GHz lub AMD Phenom II X3 B73 2,8 GHz,
  • Pamięć operacyjna: 4 GB,
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce 9600 GT lub ATI Radeon HD 4850,
  • Dysk twardy: 20 GB.
AMD Phenom II X3 B73 > AMD Phenom X4 (zakładam, że jeśli nie mam podanej wersji to wziąłem najsłabszy model na porównanie). Śmieszną rzeczą jest zaś, że o ile Radeony są identyczne (swoją drogą, dobra karta, tylko że do pasywnej wersji trzeba było domontować własny wiatraczek, bo przy drugim Wiedźminie szła do 120 stopni i komp się wyłączał) o tyle różnica między GTX 260, a GT 9600 jest relatywnie duża, ale znowu bez przesady, żeby była ogromna (zalecany GeForce 570 jest zauważalnie lepszy od 260). Rozumiem, że AMD ma się generalnie w dupie gdzieś i pod Radeony się gier nie optymalizuje, no ale ludzie drodzy - gdzie Wiedźmin, a Pillars of Eternity. Co do RAMU - minimalne Wiedźmina to 2 GB (dla XP nawet 1 GB). Gra na zalecanych działa całkiem znośnie - dziewczyna ma taką konfigurację na stacjonarnym i dobrze jej się gra. Wnioski? Gadasz, człowieku, od rzeczy. I proszę, nie wypowiadaj się, jeśli nie masz pojęcia o czym mówisz. A nim podniesiesz larum, że to jest forum i służy do wypowiadania się, wymiany poglądowej to radzę Ci jedno - wpierw się dokształć w danej materii, a potem rozmawiaj na dany temat.

PS
@Yakin, chciałem Ci generalnie mocno podziękować, bo dzięki Tobie nauczyłem się czytać wymagania i już wiem o co chodzi z tą całą konfiguracją zalecaną.

---------- Zaktualizowano 20:14 ----------

Ja rozumiem hiperbolę, ale tutaj mocno przesadziłeś. To tak jakbyś twierdził, że Wiedźmin 3 ma grafikę na poziomie Gothi... ... ... ... hmmm... :hmmm:
Ale to już było i nie wróci wię... oby.
Czy tak mocno przesadziłem to sam nie wiem. No na pewno to jest coś więcej niż BG HD, ale też nie coś o czym pisałem wyżej - patrz moje porównanie wymagań Wiedźmina 2 i Pillars of Eternity. :)
 
Last edited:
co niby mieli tam wpisać? Modele kart sprzed lat piętnastu
Uhm, tak? 0_o Bo niby czemu nie. Ewentualnie - jak rzekł wyżej kolega @Fifu - mogli ograniczyć się do "karta graficzna 128 MB zgodna z ...", co jest zresztą dość powszechną praktyką. Tłumaczenie, że wpisali wyższe wymagania, bo nikt nie załapałby o co chodzi, gdyby podali niższe jest doprawdy... oryginalne.

Ja rozumiem, że to nie jest BG/IWD, ale mimo wszystko podane wymagania zaskakują.
 
A po drugie, na cholerę minimum 4 GB RAMU? No nie powiesz mi chyba, że dlatego, że nikt nie ma pojęcia, że kiedyś były mniejsze pojemności? Czy może powiesz, że to sensowne wymagania (już pomijając 8 GB z zalecanych)?

RAM jest potrzebny ze względu na technologię 2,5D. wiele map, po których się poruszamy w PoE będzie miało bardzo duży rozmiar i bardzo wysoką rozdzielczość (kilka razy większą niż BG2) , która później będzie ewentualnie skalowana w dół do rozdzielczości ustawionej przez gracza (pozwala to uniknąć pakowania na dyski wielu wersji każdej mapy). Po tym jak gracz wejdzie na dany obszar, jego mapa ładowana są w całości do pamięci. Dodatkowo na to nakładane są rozbudowane animacje 3D, efekty światła/cienia, efekty cząsteczkowe (pod tym względem BG2/IWD2 nie można nawet porównywać - to jak niebo a ziemia). To jednak wymaga karty trochę lepszej niż Voodoo 2.

Poza tym, znów powtarzam: Unity 4 to wg. większości twórców pracujących z tym silnikiem koszmar do optymalizacji. Były proste graficznie gry na Unity, które paliły karty graficzne (np. Expeditions: Conquistador). Inna sprawa, że jestem pewien, że minimalne są na wyrost (też ze względu na Unity). ja na przykład odpaliłem Wasteland 2, którego wymagania wyglądają następująco:

Windows 7 / 8 /8.1 (64 bit), Intel i5 lub odpowiednik AMD, 4 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 460 lub Radeon HD 5770 (1 GB VRAM) na czymś takim:

Windows XP SP3, Intel Core 2 Duo 2,5 - 2,9 (nie pamiętam już taktowania), GeForce 7900 GS, 2 GB RAM. I działał na tyle dobrze, że dało się spokojnie grać.​
 

Z tego co pamiętam Unity to głównie C# (tzn. możliwość pisania w C++ jest, chyba). To by wiele wyjaśniało. :) Cóż, skoro opinia na temat wydajności Unity jest znana, nie rozumiem, dlaczego twórcy Pillars of Eternity wybrali ten silnik. Ale mniejsza o moje opinie w tej kwestii, deweloperem gier nie byłem, nie jestem i wątpię, czy będę (skoro jeszcze nie napisałem nawet prostej gierki - cóż jestem realistą, aplikacje sieciowe też pozwolą zarobić na chleb, a i nadal są całkiem przyjemną formą pracy, o ile pracuje się w dobrym zespole). Sama gra, jak dla mnie zapowiada się dość dobrze i po prawdzie liczę trochę, że znajdę czas na zagranie w nią w bliższej lub trochę dalszej przyszłości. Biorąc pod uwagę, że lapka kupowałem (szczęśliwie) z myślą o Dzikim Gonie - mogę liczyć na spokojną rozgrywkę w PoE. :)
 
Miałem okazję grać w wersję beta PoE i sprawdziłem ją na laptopie (raczej na nim będę w ten tytuł grał) - działała bez zająknięcia na integrze pokroju Intel HD 4400, 8 GB RAM i i5 4200U - ustawienia bodajże najwyższe, rozdzielczość 1366x768, choć z ciekawości podłączyłem zewnętrzny monitor Full HD i także nie było problemu. Raczej przeciętny sprzęt, możliwe, że w pewnych aspektach słabszy niż minimalne wymagania. Nie widzę powodu do niepokoju. Chyba, że pełna wersja jest totalnie różna pod względem optymalizacji od wcześniejszych buildów i wymaga znacznie mocniejszej konfiguracji :)
 
Gdzieś czytałem, że Wasteland 2 też nie grzeszył optymalizacją i wymaganiami, a ludzie grali w niego na lapkach ze zintegrowanymi kartami i było spoko. Sam jestem ciekaw jak to będzie z PoE, ale na szczęście odpowiedzi posypią się dosłownie lada dzień.
 
Wasteland 2 miał problemy z optymalizacją (i to bardzo poważne) w becie. Wersja ostateczna była w porządku.

O Eternity się nie martwię, a przynajmniej nie w tym zakresie ;) Pre oreder zamówiony, nic tylko czekać do czwartku :D
 
Wydaje mi się, czy tam przy ognisku gra mu całkiem mocno klatkuje?

edit: chyba ustawiłem za mocną rozdziałkę i to przez to.
 
Last edited:
Chciałem nurt zainteresowania PoE obejrzeć sobie stojąc spokojnie z boczku i grę kupić za jakiś czas, jak stanieje. Podszedłem jednak zbyt blisko i zostałem wciągnięty przez wir hajpu. Byle do czwartku. Tylko jak wytłumaczyć żonie zniknięcie z konta 140 zł oraz zawartość paczki od kuriera?
 
Chcesz być facetem to bądź facetem! Czyli kłam, wymyśl historyjkę o napadzie przy bankomacie, kuriera wyślij do zaprzyjaźnionego sąsiada itd. ;p
 
Chcesz być facetem to bądź facetem! Czyli kłam, wymyśl historyjkę o napadzie przy bankomacie, kuriera wyślij do zaprzyjaźnionego sąsiada itd. ;p

Wiesz, niełatwo jest zrobić przelew przez bankomat, nawet będąc ofiarą przemocy :D. Cóż - kupię jej coś, jakoś tam będzie :p. Nigdy tego nie robiłem, to będzie zaskoczona i zapomni o grze.
 
Co się dzieje z tym światem, ja się pytam?

Równouprawnienie, feminizacja, ideologia gender :p

Ja porzuciłem Muve, bo coś ostatnio szaleją z tymi cenami. Dla odmiany to Empik miał najniższą ofertę ze znanych mi sklepów, do których mi najbardziej po drodze. Po obejrzeniu tego materiału jeszcze bardziej nie mogę się doczekać, znowu poczułem jakbym miał 13 lat i po raz pierwszy grał w Baldur's Gate.

 
@zi3lona - ja i moja żona nie jesteśmy materialistami ;). No, żona może trochę :p.
@HuntMocy - obecnie Edycja Awanturnika dostępna jest już tylko na MUVE. A po zsumowaniu ceny gry z kosztami wysyłki MUVE nie jest aż tak drogie. Dzięki "darmodostawie" różnica jest rzędu kilku złotych.
 
@Wroobelek, na Empik.com zamówiłem Edycję Awanturnika, odbiorę osobiście więc nie płacę za wysyłkę, zaoszczędziłem 10 zł :p I też mam już info, że gra jest w drodze do wybranego salonu. Ja do tej pory stałem murem za Muve, bo darmowa dostawa to fajna sprawa, a i ceny mieli na ogół dość niskie zwłaszcza jeśli się zamawiało przed premierą. Teraz zaczęli szaleć czego najlepszym dowodem jest cyfrowa wersja GTA V na PC za grubo ponad 200 zł, a edycja pudełkowa choć tańsza to i tak droższa niż np. w Empiku. Dycha to może nie jest dużo, ale wiesz, dycha tu, dycha tam i po kilku grach zaoszczędzę na kolejną ;)
 
Ale z kodem z kompani dalej cena jest bezkonkurencyjna ;) Fakt ostatnio działa on na coraz mniej gier ale jednak :p
 
Top Bottom