Pochylmy się nad Geraltem i wiedźminami

+

enk1

Forum veteran
Pochylmy się nad Geraltem i wiedźminami

Nurtuje mnie ważkie pytanie dotyczące Geralta - dlaczego CPRD zrobiło z niego stulatka? Sapkowski gdzieś w wywiadzie powiedział, że w Chrzcie ognia Geralt jest koło pięćdziesiątki. Chcieli zrównać go wiekiem z Yen? Wolę chyba wersję, że jest jednak młodszy i mniej poorany zmarszczkami (blizny są spoko), bo wygląda jak dziadek w porównaniu do Eskela, a jak wiadomo, obaj są rówieśnikami.

Inną nurtującą mnie kwestią są pancerze różnych szkół wiedźmińskich w grze. W książkach padają tylko nazwy: szkoła gryfa i szkoła kota, poza szkołą wilka. A tu doszła szkoła niedźwiedzia i żmii. Patrząc na pancerze można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że szkoła niedźwiedzia kształciła rębaczy, ba, drwali, a szkoła żmii (kamizelka Letho), że kształciła kamikaze. Dostrzegacie jeszcze jakieś różnice między szkołami?

Przy okazji - czy da się określić ile wzrostu ma Geralt w grze?
 
Geralt ma zapewne nieco ponad 180 cm wzrostu.

A Sapkowski to ogólnie działa na złość REDom. Informację o wieku Geralta podał dosyć późno, chyba już nie było czasu na zmiany. Taką samą akcję odwalił z Jaskrem, bo dopiero w "Sezonie Burz" napisał, że jest blondynem.

Moim zdaniem to dobrze, że twórcy starają się uzupełnić informacje o innych szkołach wiedźmińskich, np. rozmowa z Lambertem o Szkole Kota - zapewne stworzona po Sezonie Burz, gdzie zostało wspomniane, że mają złą reputację przez podejmowanie się płatnych zabójstw. A pancerz niedźwiedzia jest najlepszy w grze (podstawowy wygląd - miodzio).
 
Last edited:
Inną nurtującą mnie kwestią są pancerze różnych szkół wiedźmińskich w grze. W książkach padają tylko nazwy: szkoła gryfa i szkoła kota, poza szkołą wilka.

Podaj, w którym momencie, bo ja sobie czegoś takiego nie przypominam. Bonhart miał medaliony z podobiznami wilka, gryfa i kota, to że należały do wiedźminów z innych szkół było domysłem. O szkole kota jest mowa w komiksie Zdrada i dużo dużo później w Sezonie Burz.
 
Geralt ma zapewne nieco ponad 180 cm wzrostu.
Na pewno więcej, Ciri by wtedy miała poniżej 150 cm.

@enk1
Zawsze istniały dwie teorie o wieku Geralta, który zależy od daty urodzenia Triss. Nie będę się wdawać w szczegóły, bo to masa wyliczeń w datach, Redzi nie popełnili żadnego faux pas, gdy przyjęli prawie stuletniego Geralta.
I Sapkowski powiedział wtedy, parafrazując: "Ma ponad sześćdziesiąt, ile ponad nikomu nie powiedział".
W dodatku Geralt wygląda na mężczyznę po trzydziestce, gdzie widzisz dziada?
 
Last edited:
Patrząc na pancerze można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że szkoła niedźwiedzia kształciła rębaczy, ba, drwali, a szkoła żmii (kamizelka Letho), że kształciła kamikaze. Dostrzegacie jeszcze jakieś różnice między szkołami?
Co do szkoły niedzwiedzia- to nie nazwałbym ich zbroi specjalnie ciężką (szczególnie 3 pierwsze tiery), więc powiedzenie, że byli to rębacze, jest przesadą. A co do kamizelki Letho- Geralt w książce miał zwyczaj latania bez jakiejkolwiek zbroi i nikt z tego afery nie robił ;)
 

enk1

Forum veteran
Geralt ma zapewne nieco ponad 180 cm wzrostu.

A jak to wyliczyłeś? :) Zauważyłem, że jest niewielu wyższych od Geralta w grze. Wyjątkiem są elfy Aen Elle, wszyscy ich przedstawiciele są wyżsi. Lud Wzgórz nie jest tak wybujały. Ciekawe dlaczego swoją drogą.

@Rustine dlaczego nie? Ile Ciri ma lat w grze? Co do dziadka to chodzi mi głównie o zmarszczki. Może broda robi swoje, bo jak teraz mu zgoliłem, to jednak mniej się uwydatniają te bruzdy i kaniony na twarzy :)

Podaj, w którym momencie, bo ja sobie czegoś takiego nie przypominam. Bonhart miał medaliony z podobiznami wilka, gryfa i kota, to że należały do wiedźminów z innych szkół było domysłem. O szkole kota jest mowa w komiksie Zdrada i dużo dużo później w Sezonie Burz.

No właśnie o to chodziło. Poza tym przedstawiciel szkoły kota pojawia się ex machina pod koniec Sezonu burz.

Co do zbroi to rzeczywiście, Geralt latał lekko odziany często w książce. @Rybakus @bitels.sas pancerz niedźwiedzia daje tylko premię do pancerze, a pancerz wilka daje też premię do przywracania kondycji/adrenaliny stąd moje stwierdzenie, że ta szkoła kształciła rębajłów. Ale nie wiem czy można wysuwać na tej podstawie pochopne wnioski. Chociaż niedźwiedź jest o wiele większym i silniejszym zwierzęciem niż wilk... Ale gryf jest większy niż niedźwiedź. Nie bardzo łapię ten podział pancerzy i szkół w grze.
 
Na pewno więcej, Ciri by wtedy miała poniżej 150 cm.

Nadaje się do tematu wad, podciągnięte pod jednakowe wymiary postaci: kobiety noszą buty na wysokim obcasie, a wszystkie są niższe od Geralta o przynajmniej 15 cm. Ciri wygląda na 170cm +, w butach jakieś 180. W tej konfiguracji Gerwald musiałby mieć jakieś 195cm, a tyle w kanonie z pewnością nie miał.
Wzrost mężczyzn w grze nie jest zbyt zróżnicowany - nie uświadczysz kurdupli, a większość npc jest minimalnie niższa od Białego Wilka, nieliczni są wyżsi.
Ile Ciri ma lat w grze?
16 (koniec sagi) + 5 lat przerwy do powrotu Wilka (poprawcie jeśli kręcę) + jakiś rok (na akcję W1, W2 oraz półroczny timeskip między W2 i W3). Wychodzi 22 lata.

Mnie natomiast zastanawia ile trwa saga wiedźmina, skoro w Krwi Elfów Cirilla miała chyba 12-13 lat, a pod koniec 16? Czy aż 3 lata zajęła Geraltowi cała ta wędrówka? Kiepsko z moją pamięcią, ale kojarzę, że przy czytaniu coś mi nie pasowało.
 
Last edited:
W tej konfiguracji Gerwald musiałby mieć jakieś 195cm, a tyle w kanonie z pewnością nie miał.
Bo?
16 (koniec sagi) + 5 lat przerwy do powrotu Wilka (poprawcie jeśli kręcę) + jakiś rok (na akcję W1, W2 oraz półroczny timeskip między W2 i W3). Wychodzi 22 lata.
Pod koniec miała piętnaście, a daty gry kłócą się z dialogami. Idąc datami, minęły trzy lata, czwarty rok na akcję W1 i W2.
 
Nurtuje mnie ważkie pytanie dotyczące Geralta - dlaczego CPRD zrobiło z niego stulatka? Sapkowski gdzieś w wywiadzie powiedział, że w Chrzcie ognia Geralt jest koło pięćdziesiątki.
nie chce mi się teraz dokładnie szukać ale gdzieś w sadze było info na temat wieku Yen i Geralta. Prawie rówieśnicy dobiegający do 100.
To nie pierwszy raz gdzie Sapek sam sobie przeczy, albo mi siada pamięć :D
 
Last edited:
Bo cechy charakterystyczne bohaterów są zwykle wymieniane. Nigdzie nie było powiedziane, że Gerald jest wysoki, a już przy takim Vilgeforcie czy Bonharcie ową informację dostajemy. Ogólnie Sapkowski z reguły opisuje wygląd zewnętrzny bohaterów, podając pewne rzucające się w oczy cechy, w tym wzrost.
Żeby nie być gołosłownym poszukałem dokładniej i znalazłem wzrost Cirilli z książki: 5 stóp i 9 cali: 175 cm. Bonus ~ 10 cm z butów. Gilbert proporcjonalnie musiałby mieć co najmniej 2 metry, co jest już dalece nieprawdopodobne. Tutaj określiłbym to jako niedopatrzenie w grze. Po prostu dziewczyna z 185 cm byłaby trochę za wysoka, więc musieli albo ją skrócić, albo zabrać buciki z ubytkiem na seksapilu.
Pod koniec miała piętnaście
Wszystkie sprawdzone przeze mnie źródła podają, że 16.
Edit: a jednak znalazłem jedną ciekawą rozpiskę chronologiczną i wyszło, że 15.
http://sapkowski.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=3507
 
Last edited:
Bo cechy charakterystyczne bohaterów są zwykle wymieniane.
To nie jest takie proste, akurat o Geralcie nic nie wiemy, tylko że ma białe włosy, dziwne oczy i opaskę. Milva miała warkocz, Cahir, Regis, Zoltan, Yarpen (mogę wymieniać i wymieniać) w ogóle nie mają szczegółów.
A Ciri jest po prostu niska w grze, ma około 150 cm, Yen jest wyższa od niej, a Geralt ma te 195.

PS Gerald, serio?
 
Wtedy Aen Elle miałby od 2,05 m wzrostu. Wiadomo, że elfy były wyższe i smuklejsze, ale bez przesady. Imlertih miałby ze 2,5 m wzrostu.
Ale tak powinno być, Aen Elle były bardzo, bardzo wysokie, powinny mieć ponad dwa metry. To była cecha ich rasy.
 

enk1

Forum veteran
Ale tak powinno być, Aen Elle były bardzo, bardzo wysokie, powinny mieć ponad dwa metry. To była cecha ich rasy.

O, nie wiedziałem. Gdzie to jest opisane? Ale jeśli Geralt ma 195, to Ciri ma na oko nie mniej niż 170. Jednak obie - Triss i Yen są wyższe od Ciri. Jakoś podejrzanie wszyscy tam są wysocy :)

A swoją drogą w Kaer Morhen Triss i Yen (jak idą po przywitaniu się z Ciri do zamku) wyglądają na podobne wzrostem. Wydawało mi się, że Yen jest wyższa, ale wcale tego nie było widać.
 
O, nie wiedziałem. Gdzie to jest opisane?
Artystą malarzem był wysoki jasnowłosy elf ubrany w przybrudzoną farbą opończę. W magiczno-naturalnym blasku jego głowę wydawała się otaczać świetlista gloria.
Zwróć uwagę, że Avallac'h w grze jest miniaturowy, zdecydowanie jakiś błąd, bo pozostałe Aen Elle są już wysokie.
Avallac'h, Eredin i wszystkie inne spotykane dotychczas elfy były niezwykle wysokiego wzrostu, by spojrzeć im w oczy, musiała zadzierać głowę. Szare elfeczki były dużo niższe od niej. Inna rasa, pomyślała. Rasa sług. Nawet tu, w bajkowym świecie, musi być ktoś, kto haruje na próżniaków.
Jeszcze jedno. W dialogach wysokości Ciri aż tak nie widać, dopiero w grze możemy zobaczyć, że jest bardzo niska.
 
Top Bottom