Porady dla tworzących w HTML'u

+
Porady dla tworzących w HTML'u

Na początku chcę zaznaczyć, że liczę na Waszą pomoc, na pewno większość z Was miała doczynienia z pisaniem w html'u. A to w szkole, a to na studiach, a niektórzy też w pracy. Od pewnego czasu tworzę stronę w html.u. Nie raz, nie dwa spotykałem na swojej drodze trudności, lecz zawsze dzięki swojemu kombinowaniu i szukaniu info w internecie udawało mi się pokonać te bariery.Teraz spotkałem jednak trochę bardziej zaawansowany problem. Napisałem swój, bardziej rozbudowany formularz kontaktowy. Jedynym warunkiem jest to, że muszę korzystaćjedynie z języka HTML. PHP nie wchodzi w grę, bo nie mam dostępu do tych plików na darmowym serwerze.No i teraz tak. Wszystko niby ładnie działa, lecz... zamiast wysłać mi treść wypełnionego formularza na mój adres email, to otwiera się program pocztowy z uzupełnionym adresem, tematem oraz treścią wiadomości. Zastosowałem komendę "mailto: xyz@gmail.com", lecz ona właśnie nie działa...Wszytskie porady zamieszczone w internecie mają albo komendę "mailto" albo korzystają z plików PHP.Jeśli ktośbędzie w stanie mi pomóc to proszę tutaj pisać, w razie potrzeby wkleję cały kod html mojego formularza.
 
Na dzień dzisiejszy pozostaje na 100 % na darmowym serwie. Głównie dlatego, że nawet w samym html'u mogę stworzyć to, co miałbym na płatnym koncie z PHP.Wiem, że mój darmowy serwer obsługuje funkcje mail, ale problem jest raczej z samym kodem.Nie wierzę, że nikt na tym forum nie potrafi pomóc...
 
Zasmucę cię - w samym HTML tego nie zrobisz. Zmień serwer na taki z PHP, jeśli koniecznie potrzebujesz tego formularza kontaktowego. Sporo tego jest, np. yoyo.pl, cba.pl
 
hmm... tzn pamiętam, że na tej stronce był wbudowany formularz kontaktowy, ale o zupełnie innej treści, niż ja potrzebowałem, a że tej treści nie dało się zmienić, to go usunąłem...stronke mam w serwisie dbv.pl
 
Karesh said:
hmm... tzn pamiętam, że na tej stronce był wbudowany formularz kontaktowy, ale o zupełnie innej treści, niż ja potrzebowałem, a że tej treści nie dało się zmienić, to go usunąłem...stronke mam w serwisie dbv.pl
Załóż konto jeszcze raz i zmodyfikuj formularz, zamiast pisać od nowa.Alternatywą, którą polecam wszystkim, to darmowy serwer Google App Engine. Na wstawienie samych plików HTML nadaje się znakomicie (ale trzeba z tym chwilę pokombinować, bo generalnie serwer nie do tego służy). W porównaniu do typowych serwerów darmowych ma dwie wady: po pierwsze limity, np. używanego transferu - ale limity te są tak duże, że bardzo przyjemnym problemem jest ich przekroczenie (tzn. duża oglądalność). Napomknę tylko, że serwer nie nadaje się do Warezowania (limit wielkości pliku), po drugie, kod po stronie serwera należy pisać w języku Python lub Java - i znowu nie jest to prawdziwą wadą, będzie nią tylko dla kogoś, kto siedzi już trochę w PHP. Ale z tego co udało mi się wyczytać, można programować ten serwer we wszystkich językach, które kompilują się do javy - widziałem wymienione wśród nich: PHP, Javascript, Ruby.Google App Engine to usługa słabo znana, a warto o niej mówić, bo poza tymi dwoma "wadami" ma w cholerę wiele zalet. Nie ma reklam na darmowym serwerze.
 
Karesh said:
Na dzień dzisiejszy pozostaje na 100 % na darmowym serwie. Głównie dlatego, że nawet w samym html'u mogę stworzyć to, co miałbym na płatnym koncie z PHP.
Nie, nie możesz. HTML, jak sama nazwa wskazuje, nie jest językiem programowania czy skryptowym. Służy tylko i wyłącznie do opisu struktury strony. Od kilkunastu lat nikt tworzy stron w czystym HMTL.I nie pisz swojej strony od zera. Zwłaszcza, nie pierwszej strony. Korzystaj z frameworków lub/i CMSów.
 
MadBonsai said:
MadBonsai said:
Na dzień dzisiejszy pozostaje na 100 % na darmowym serwie. Głównie dlatego, że nawet w samym html'u mogę stworzyć to, co miałbym na płatnym koncie z PHP.
Nie, nie możesz. HTML, jak sama nazwa wskazuje, nie jest językiem programowania czy skryptowym. Służy tylko i wyłącznie do opisu struktury strony. Od kilkunastu lat nikt tworzy stron w czystym HMTL.I nie pisz swojej strony od zera. Zwłaszcza, nie pierwszej strony. Korzystaj z frameworków lub/i CMSów.
Ojej, Cafe, nie wiedziałem, że taki z Ciebie trolik :D W niczym mu nie pomogłeś :D Ja tylko dodam od siebie, że powinien się pomęczyć bez frameworka, aby potem móc zrozumieć co i jak framework robi za niego - w przeciwnym wypadku podążałby cały czas we mgle używając "code snippetów" bez ich głębszego zrozumienia. Głębszego, tzn. nie będzie wiedział jakie procesy zachodzą poza kurtyną frameworka. Dlatego pisz swoją stronę od zera, Karish. Lub na bazie CMSa, bo CMS od razu działa, a edytując jego kod i podpatrując co zrobili jego twórcy można się wiele nauczyć.I czym jest dla Ciebie "czysty HTML" ? Bo albo nigdy nie było stron w czystym HTMLu, albo wciąż się pojawiają.
 
I to ja jestem trollem? :pMój przekaz był prosty: HTML jest częścią tego, co potrzebne do zmajstrowania strony. To, co robi Karesh jest... emm.. niewłaściwe ;)Pisanie pierwszej strony od zera nie jest dobrym pomysłem. Czy oprze się na CMS czy frameworku (i tak wybierze to pierwsze), mniejsza. Grunt, by nie starać się wynajdować koła na nowo. Owszem, paręnaście lat temu tworzono strony w czystym HTML. Bo nie było CSS, JS, PHP i całej reszty ;)I były to strony zawierające statyczny tekst. Tylko tekst ;]
 
Pierwszą stronę to ja sobie powoli wydłubałem dzięki:
Tutaj możesz założyć serwis (bloga, forum, stronę, galerie) nawet jeśli nie znasz PHP czy HTMLa, nasz automatyczny kreator stron wygeneruje serwis oparty na profesjonalnym skrypcie PHP-Fusion, a ty sam będziesz mógł go dowolnie modyfikować.
Nauczyłem się dzięki temu kilku podstawowych rzeczy, jak np. umieszczanie tekstu w odpowiednim miejscu na obrazku ;)Teraz chcę przejść na następny poziom i szukam odpowiedniego, darmowego miejsca + odpowiednich narzędzi do tworzeni stronki.
 
Domena ze standardowym hostingiem na pierwszy rok (czy pół roku) można dostać za marne 30 zet ;)Gorzej potem, ale zawsze można przenieść pliki do innej firmy hostingowej za te pół roku :pBardzo fajna dla ciebie mógłby też być Vipserv.org - mała przestrzeń, transfer i tak dalej, ale udostępniają znacznie większe możliwości serwera niż to jest w rynkowym standardzie. Spory plus: jest funkcja szybkiej instalacji CMSów.Dycha ma miesiąc. Narzędzia? Osobiście polecam Aptanę.
 
Wszystko fajnie i pięknie Bonsai, mówisz rzeczy takie jakbyś się znał, ale przyznaj się do błędu - zaproponowanie korzystania z frameworków dla kogoś, kto chce wysłać emaila w czystym htmlu, nie jest dobrym pomysłem ;) ;] ;}
 
Karesh said:
Tak Panowie, dzięki za dyskusję, ale czy doczekam się pomocy hehe ?
Kłócę się z Bonsai, ale zawarł w swoich postach odpowiedzi na Twoje pytania. Jednakże nie zrozumiałeś ich, a oznacza to, że nie jesteś Mozartem.Pewien młodzieniec zapytał Mozarta, jak skomponować symfonię. Odparł, że jest jeszcze zbyt młody i poradził mu zacząć od ballad.- Ale pan komponował symfonie mając 10 lat! - zaprotestował młodzieniec.- To prawda, lecz ja nikogo nie pytałem, jak się to robi - odparł Mozart.A teraz wystarczy zastąpić symfonię:- frameworkiem- Aptaną- brudnym htmlemA zatem mój drogi, odpal Microsoft Front Page'a, pobaw się wysiwygiem, zerknij w Kod jak to wygląda (choć tak wyglądać nie powinno), ściągnij sobie jakiegoś CMSa, na pewno prosty do edycji jest PHP-Fusion. no i tego PHP-Fusion proszę ja Ciebie modyfikuj sobie dostosowując go do swoich potrzeb - posiłkuj się googlem i rozwijaj swój angielski, a dojdziesz do takiego poziomu, że nie bedziesz się pytał o takie rzeczy na forum Wiedźmina.
 
Tyle, że ja nie chcę bawić się (jak na razie) w tworzenie profesjonalnej strony, chcę prosty formularz kontaktowy oparty na samym html.Chyba nie pozostaje mi nic innego jak wkleić tutaj kod html i może wtedy coś pomożecie ;)
 
Generalnie wystarczy umieć angielski i poszukać w googlu:http://allforms.mailjol.net/free.phpWpisz swój email (ten, na który chcesz dostawać dane formularza), zatwierdź rejestrację, zaloguj się hasłem, które dostałeś na mejla, kliknij po lewej w "Create Form (Basic)"Continue >>[OK]Wyświetli Ci się przykładowy formularz. Nie wpisujesz w niego danych, jest to po prostu widok formularza, który dostaniesz na stronie. Na początku formularz ma 3 pola:1. Name2. Email3. MessageAd 1. Pole pierwsze służy do wpisywania swojej ksywy. Kliknij link "change" aby zamienić jego nazwę właśnie na "Ksywa" albo np. "Imię i nazwisko", lub klikij w "delete" jeżeli ta informacja nie jest Ci potrzebna.Ad 2. W tym polu Twój gość a stronie wpisze swój email jeżeli będzie oczekiwał odpowiedzi.Ad 3. Kliknij "Change" i ustaw na "Wiadomość:" - jest to chyba najważniejsze pole nadające formularzowi sens.4. Pod przyciskiem "Submit" naciśnij na "change" i wpisz "Wyślij".5. Pod przyciskiem "Reset" naciśnij na "change" i wpisz "Zresetuj".Po lewej stronie wpisz tytuł formularza, np. "Kontakt z webmasterem"W drugim polu po lewej zamień"Questions marked by * are required."naPola oznaczone gwiazdką są wymagane.Jeżeli chcesz dodać więcej pól (nawet uploadowanie plików!!) skorzystaj z listy rozwijanej pod dwoma polami opisanymi przed chwilą. Krótkie przetłumaczenie:"Small box type" - małe pole takie jak "email""Large box type" - duże pole, takie jak "wiadomość""Checkbox type" - kwadracik do zaznaczenia"Radio buttons" - te kółeczka do wyboru jednego z nich"Drop down menu" - właśnie tłumaczę jedno z takich"File upload box" - domyślam się, że pozwala załączyć plik do emaila (!)Poniżej zaznacz które pola są wymagane. Wymaganie emaila może zmusić gościa do wpisania mejla fałszywego "gafafg@fgaafg.pl", ale czasem warto zaznaczyć wszystkie kluczowe pola, żeby user nie pominął któregoś z nieuwagi.Jeszcze niżej zaznaczasz, na które adresy email ma być wysłana korespondencja z formularza - pewnie jest tam tylko jeden - ten, na który rejestrowałeś się w serwisie.W "E-mail Subject" wpisz sobie "FORMULARZ", wtedy przeglądając pocztę będzie Ci łatwiej dojrzeć co przyszło ze strony WWW.Jeżeli chcesz spolszczyć formularz całkowicie, W "Custom Success Page" i "Custom Error Page" ustaw adresy do Twoich stron WWW, które informują wysyłającego czy wysłanie wiadomości się powiodło czy też nastapił jakiś błąd.W "Enable Anti-Spam" ustaw język na polskiJeżeli mieszałeś coś z polem nr 2 formularza (email), a chcesz, żeby skrypty automatycznie odpowiadały wysyłającemu na jego email, wtedy w sekcji W "E-mail Question" ustaw, w które pole użyszkodnik będzie ten email wpisywał (bo gdybyś np. zrobił dwa pola "Twój email" i "email kolegi", to angielskojęzyczny skrypt mógłby mieć problem z rozpoznaniem na który email ma wysłać wiadomość)w "Thank-you E-mail" sprecyzuj czy chcesz automatycznie odpowiadać nadawcy (dziękować mu po angielsku)Ach, jeszcze na prawo od formularza są kolorki i jakieć cyferki i literki. Spróbuj tam powpisywać co innego i zobacz jak fajnie się zmieniają kolory formularza lol2.Na samym dole jest przycisk "save". Klikasz weń i przenosi Cię do kolejnej strony.Teraz na samym dole jest widok Twojego formularza. Nad nim są przyciski + i -Wyreguluj nimi szerokość Twojego formularza. Powyżej tych przycisków masz kod formularza - skopiuj cały i wklej w kod Twojej strony.Voilla! Jak widać trolle bywają pożyteczne
 
Top Bottom