Problem z kartą "Czart"

+
Problem z kartą "Czart"

Witam.
Chciałbym zasugerować zmianę opisu fluffowego znajdującego się na karcie "Czart" (chodzi o tekst: Członek Bydlęcych Sił Zbrojnych. "Semper fi"!)
Moim zdaniem ten tekst choć wynika z Twórczości A.S. jest "troszkę" nie na miejscu. A.S pisał o wiedźminie z przeznaczeniem na polski rynek do tego przemycając w swoich dziełach swoje poglądy polityczne. Niestety gra "Gwint" jest grą o zasięgu globalnym i takie skojarzenie jak w tekście powyżej uderza w całkiem sporą grupę osób. Moim zdaniem wystarczająco ciekawie ten tekst brzmi bez "semper fi" który to tekst jest mocno problematyczny jeśli się weźmie pod uwagę kto używa tej łacińskiej dewizy.


Za wikipedią: Semper fidelis (łać. zawsze wierny) – dewiza łacińska używana przez różne miasta, formacje wojskowe czy organizacje.

W 1658 roku została nadana przez papieża Aleksandra II miastu Lwów, a sto lat wcześniej stała się dewizą angielskiego miasta Exeter. Jest także dewizą 307 Nocnego Dywizjonu Lotniczego "Lwowskich Puchaczy" – jednostki lotniczej Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej i Żandarmerii Strzeleckiej Związku Strzeleckiego.
W skróconej wersji semper fi jest również mottem Korpusu Piechoty Morskiej USA.
 
Akuumo - skojarzenie semper fi używane w takiej skróconej formie tylko przez jedną formację wojskową z tekstem "Bydlęce Siły Zbrojne" jest lekko mówiąc niefortunne i mocno nacechowane realną polityką.
 
Tak. Mieszajmy wszystkie gry, każde jedno zdanie i cholera wie co jeszcze do polityki. Nie można mieć po prostu na to wywalone i traktować gier jak rozrywki, a nie doszukiwać się politycznych ciosów i innych? Już dość tej całej poprawności na każdym kroku, więc chociaż gry zostawcie.
 
Dariusz77 Nie przyszło Ci może do głowy, że potraktowałeś to zbyt poważnie? Tekst z opisu czarta ma być właśnie zabawnym nawiązaniem, no bo przecież marines go używają a czart nie może być w marines, ale jest w Bydlęcych Siłach Zbrojnych, czy to jest marines w uniwersum wiedźmina haha zabawne.
 
Akuumo Wiesz, ja z tym problemu nie mam, dla mnie też jest to zabawne, ale... amerykanie są troszkę przewrażliwieni (a przynajmniej niektórzy) i niechciałbym, by z powodu takiego drobiazgu ktoś się pluł za oceanem i po sądach ciągał Redsów. Wież mi, że nie bez powodu założyłem ten temat. My (czytaj polacy) potrafimy podejść z dystansem do wielu rzeczy, inne nacje już niekoniecznie są tak tolerancyjne i wyrozumiałe (przekonałem się żyjąc poza granicami RP już ładnych parę lat). Inna sprawa, że dla młodszego pokolenia wiele rzeczy jest dość abstrakcyjnych, natomiast niekoniecznie to dotyczy osób których przyjaciele czy ktoś z rodziny zginął służąc w jednej z tych jednostek. Może to być potraktowane jako uwłoczenie/obrażenie pamięci takich osób. A przecież chyba nie to przyświecało REDsom dając ten tekst. "Semper fi" jest bardzo znaną dewizą/mottem i jest obecnie kojarzona z formacją która cały czas funkcjonuje i to w kraju którym jest jednym z targetów dla Gwinta. Moim zdaniem poprzestanie na tylko pierwszym zdaniu pozostawi zabawny wydźwięk całego tekstu bez prowokowania ewentualnej ostrej reakcji ze strony pewnej grupy osób.

Seavro;n9129160 said:
Tak. Mieszajmy wszystkie gry, każde jedno zdanie i cholera wie co jeszcze do polityki. Nie można mieć po prostu na to wywalone i traktować gier jak rozrywki, a nie doszukiwać się politycznych ciosów i innych? Już dość tej całej poprawności na każdym kroku, więc chociaż gry zostawcie.

Chciałbym żeby wszyscy mieli takie podejście. Niestety nie mają (czego przykładem jest wciskanie czarnoskórych bohaterów do wszystkiego - sam wiedźmin 3 był przecież z tego powodu okrzyknięty jako rasistowski, gdyż nie zawierał w sobie postaci o odpowiednim kolorze skóry). Moim obowiązkiem jako testera jest wychwytywanie wszelkich błędów i problemów z grą- nie tylko tych związanych z kodem, mechaniką czy grafiką, ale też z błędami w tekstach i problemów związanych z możliwą złą interpretacją zawartości gry (złą, czyli niezgodną z intencją twórców).
 
Last edited:
Dariusz77;n9129630 said:
sam wiedźmin 3 był przecież z tego powodu okrzyknięty jako rasistowski, gdyż nie zawierał w sobie postaci o odpowiednim kolorze skóry
I nie obeszło to nikogo po za autorami takich stwierdzeń. W3 odniósł sukces, więc jak widać nikogo takie uwagi nie obeszły.
 
Dariusz77;n9129630 said:
Chciałbym żeby wszyscy mieli takie podejście

Niestety Panie Dariuszu, każdy ma swoje zdanie i inne podejście także do ludzi. Yhym........ Nie mam nic przeciwko do koloru skóry :3 i też nie było żadnego człowieka o kolorze skóry? Patrzysz na świat rasistowskie teksty spotkasz w rzędzie nawet niektórzy Polacy też są rasistowscy.
 
kotwica407;n9132360 said:
I nie obeszło to nikogo po za autorami takich stwierdzeń.

No niby tak, tylko czy aby nie czasem pojawienie się 2 kupców o ciemnym kolorze skóry w jednym dodatków do Wiedźmina nie było rezultatem tej nagonki?
 
Keymaker7;n9132700 said:
No niby tak, tylko czy aby nie czasem pojawienie się 2 kupców o ciemnym kolorze skóry w jednym dodatków do Wiedźmina nie było rezultatem tej nagonki?

Ofirczycy mają ciemny kolor skóry, więc cóż w tym dziwnego. Królewicz Ropuch pochodził z Ofiru, wiedźmina pojmali Ofirczycy, Gaunter O'Dim uwolnił wiedźmina z rąk Ofirczyków, więc i pojawienie się ofirskich kupców nie powinno dziwić. A Ofir to nie jakaś kraina wymyślona przez REDów na potrzeby W3 tylko kraina wspomniana w twórczości Sapkowskiego jako miejsce, gdzie są białe konie w paski, czyli w domniemaniu może chodzić o zebry, które w rzeczywistości żyją w Afryce, gdzie ludzie mają ciemny kolor skóry.

Potem pojawiło się Krew i Wino i nie przypominam sobie, żeby wystąpiły jakieś ciemnoskóre postacie.
 
Keymaker7;n9132700 said:
No niby tak, tylko czy aby nie czasem pojawienie się 2 kupców o ciemnym kolorze skóry w jednym dodatków do Wiedźmina nie było rezultatem tej nagonki?

Przecież oni fabułę dodatków mieli już gotową na długo przed premierą podstawki (patrz zwiastun A night to remember). Fabuła Serc z kamienia nawiązywała do Polski szlacheckiej i miała być egzotyka. Kontusz, szabla, kontakty ze światem islamsko-podobnym. Dlatego dodano ofirskich "arabów" i czarnych kupców. Cały urok Rzeczypospolitej leżącej na styku różnych kultur. W końcu polscy husarze ozdabiali zbroje skórami z lampartów, panter, lwów czy tygrysów.
 
Ja jakoś nie widzę zależności politycznych w opisie karty czarta, ale jeśli ktoś widzi może coś w tym jest - tym bardziej że czy nam się podoba czy nie (mi np nie) świat polityki również mocno ingeruje w elektroniczna rozgrywkę i ma mimo wszystko duży na nią wpływ.

Również pamiętam narzekanie na brak ciemnoskórych w W3- dwa duże serwisy growe w swoich recenzjach nawet umieszczały to jako istotny minus (!).

Kotwica ma rację co do Ofiru ale z drugiej strony słyszałem opinie że specjalnie wybrano tę nację by jednak ciemnoskórych przemycić do wiedzmina.
To przecież ogromna marka i wielkie pieniądze więc liczy się każdy szczegół. Pytanie czy tak faktycznie było :)
 
Last edited:
Absolutnie nie chce tutaj żadnej teorii sposkowej kręcić. Wiadomo, że fabuła dodatków była opracowana jeszcze przed premierą W3 i lamentem chorych na poprawność polityczną. Po prostu tak sobie głośno myślę, że zmiana takich raczej szczegółów jak nacja a co za tym idzie kolor skóry części pobocznych postaci nie byłaby niczym trudnym, gdyby przypadkiem jednak trzeba było jakoś zareagować na krzykaczy.
 
Wiesz, jeśli w scenariuszu mieli płynąć do krainy białych koni w czarne pasy, albo to może było czarnych koni w białe pasy, to raczej nie zmieniali niczego na siłę ;)
 
Top Bottom