Problem z wydajnością

+
Status
Not open for further replies.
Problem z wydajnością

Witam wszystkich miłośników Wiedźmina. Jestem nowy na forum, ale śledzę je od dłuższego czasu i mam problem. Na początek konfiguracja mojego sprzętu:
Intel Core 2 Duo CPU E7300 2,66 Ghz
3,2 GB RAM
GeForce 9500GT
Windows XP Professional SP3(build 2600) 32bit
Mam zainstalowane aktualne sterowniki do karty graficznej i najnowszy patch 1.35.
Gram na najniższych ustawieniach graficznych przy rozdzielczości 800x600(wiem porażka )i osiągam ok. 20 FPS. Po podniesieniu rozdzielczośći o jeden poziom, ilość FPS spada do ok. 10-15. Chciałem się po prostu zapytać czy jest to możliwe z technicznego puntku widzenia i czy można jakoś podnieść wydajność? Za porady typu "format" czy "nowa karta graficzna" czy "nowy komputer" podziękuję ;) Czy jest dla mnie nadzieja? Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam!
 
Tylko karta graficzna do wymiany i ewentualnie podkręć procesor do 3GHz. Nic innego nie da się wykombinować skoro masz taki FPS teraz^
 
olektolkien said:
Witam wszystkich miłośników Wiedźmina. Jestem nowy na forum, ale śledzę je od dłuższego czasu i mam problem. Na początek konfiguracja mojego sprzętu:
Intel Core 2 Duo CPU E7300 2,66 Ghz
3,2 GB RAM
GeForce 9500GT
Windows XP Professional SP3(build 2600) 32bit
Mam zainstalowane aktualne sterowniki do karty graficznej i najnowszy patch 1.35.
Gram na najniższych ustawieniach graficznych przy rozdzielczości 800x600(wiem porażka )i osiągam ok. 20 FPS. Po podniesieniu rozdzielczośći o jeden poziom, ilość FPS spada do ok. 10-15. Chciałem się po prostu zapytać czy jest to możliwe z technicznego puntku widzenia i czy można jakoś podnieść wydajność? Za porady typu "format" czy "nowa karta graficzna" czy "nowy komputer" podziękuję ;) Czy jest dla mnie nadzieja? Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam!

ile masz vram na karcie? i ile szyna pamięci ma bit?
 
seba94pol said:
ile masz vram na karcie? i ile szyna pamięci ma bit?
A co za różnica? Przy tak słabej konstrukcji nawet 2GB vRAMu i 512-bitowa szyna nic nie pomoże o_O

@ autor tematu
Karta graficzna jest bardzo słaba. Prosiłeś bez porad "wymiana kompa", ale gdybyś wymienił ją na coś znośnego (np. używany HD4850, około 200 złotych - to tylko przykład, zapewne są bardziej opłacalne używki) i jednocześnie podkręcił procka, wydajność naprawdę bardzo, bardzo by wzrosła ;)

Gdzie kupowałeś kompa? Vobis? Media-Markt? Tesco? Bo takie zestawy (dobry procek, tragiczna karta graficzna) są właśnie charakterystyczne dla w/w sprzedawców.

Zakładam, że zasilacz wytrzymałby tą ewentualną wymianę, ale jeśli komp faktycznie jest z takiego sklepu, niczego nie można być pewnym...
 
olektolkien said:
Za porady typu "format" czy "nowa karta graficzna" czy "nowy komputer" podziękuję ;) Czy jest dla mnie nadzieja? Dzięki z góry za pomoc, pozdrawiam!

W takim wypadku nie ma żadnej nadziei dla Ciebie, resztę wyłuszczyli ci w poprzednich postach.
 
Witam. Mam podobny problem więc się podepne. Mój sprzęt AMD 5400+ 2x2.8Ghz GF9600GT i 4gb Ramu. I równierz Wiedźmin2 chodzi tragcznie. W Flotsam mam koło 15kl/s w obozie Henselta równierz koło 15kl/s :( Jedynie w lasach koło Flotsam mam koło 23/26kl/s i da sie grac. Jakas rada? Ma ktoś podobny sprzęt? Jesli tak to napiszcie jak wam Wiesiek2 chodzi - pozdrawiam :)
 
Procesor nie nadąża wyliczać kodu sztucznej inteligencji NPC i ścieżek PE stąd takie wyniki w zaludnionych miejscach i raczej nie ma na to rady.

A TUTAJ jest właśnie temat gdzie każdy może się wpisać jak chodzi im gra, wystarczy trochę poszukać.
 
szypek26 said:
A co za różnica? Przy tak słabej konstrukcji nawet 2GB vRAMu i 512-bitowa szyna nic nie pomoże o_O

@ autor tematu
Karta graficzna jest bardzo słaba. Prosiłeś bez porad "wymiana kompa", ale gdybyś wymienił ją na coś znośnego (np. używany HD4850, około 200 złotych - to tylko przykład, zapewne są bardziej opłacalne używki) i jednocześnie podkręcił procka, wydajność naprawdę bardzo, bardzo by wzrosła ;)

Gdzie kupowałeś kompa? Vobis? Media-Markt? Tesco? Bo takie zestawy (dobry procek, tragiczna karta graficzna) są właśnie charakterystyczne dla w/w sprzedawców.

Zakładam, że zasilacz wytrzymałby tą ewentualną wymianę, ale jeśli komp faktycznie jest z takiego sklepu, niczego nie można być pewnym...

Ty chyba sam się nie "słyszysz" najpierw mi piszesz że 2gb vram i 512 bit karta nic nie da a potem piszesz, żeby wymienił kartę bo pomoże? ... bez komentarza

EDIT: jak by miał taką kartę graficzną to by napewno nie miał problemów bo i taktowanie by miała dobre
 
Oho, fachowiec xD

Popatrz: 9500 GT jest bardzo słabą, budżetową, biurową kartą graficzną. Jej konstrukcja nie pozwala na osiąganie dobrej wydajności, stąd niezależnie od ilości pamięci na tej karcie / szerokości szyny, wydajność pozostanie praktycznie bez zmian. Wiadomo, że gdyby jakimś cudem znalazła się tam szyna 512 bit, wydajność by wzrosła - jasne. Ale różnica byłaby tak mizerna, że i tak nikomu by to nic nie dało. Skok z przykładowych 10 FPS na 12 raczej nikogo nie interesuje, prawda? :p
Jeśli do Malucha założysz opony i wydech od Ferrari, to i tak nie pojedzie on 320 km/h, prawda?

Ale jeśli do całkiem niezłego procka, jakim jest e7300 (i ma na dodatek spory potencjał OC) dołożymy GPU o odpowiedniej mocy przerobowej (przykładowe hd4850), cały zestaw osiągnie już niezłą wydajność.

Capiche?
 
1. I tak go to nie interesuje, a znowu flame war sprzętowe się zaczyna, szypek nie podpuszczaj, zaczynasz zadymę a potem warny musisz wstawiać ;)
2. Po cholerę miałby się pchać w jakąś starą grafikę, bez dx11? Jak nie ma funduszy to niech sobie kupi 5770, bardzo udane karty a po jakieś 300zł chodzą, pełne wsparcie dx11 i generalnie wszystko na nich działa ;)
EDIT
Cały czas mnie frapuje co to jest 3,2 GB RAM...
 
Jeśli koledze nie zależy na wysokich rozdzielczościach, to polecam coś pokroju GTX 260, też około 300zł, tyle że Wiesiek na Geforcach śmiga bardzo ładnie. Najlepiej poszukaj jakiejś na allegro. Sam tam kupiłem kilka kart i generalnie nigdy nie trafiłem na minę. Chociaż wiadomo, że przy używkach trzeba robić zakupy ostrożnie. I nie ładuj się w kartę z DX11, tylko dlatego, że karta takowy obsługuję, przy tej kwocie to czysty kretynizm.
 
A czy jeśli wymieniłbym k.graficzna na Radeona5770 to czy ilość klatek by podskoczyła skoro to procesor nie nadąża wyliczać kodu sztucznej inteligencji NPC i ścieżek PE(jak to ładnie napisałes ;))?
 
Nie wiem co wy gadacie, ja przy swoim amd x2 250, i gts 250 , Wiesław śmigał mi na wysokich bez zamułki, przy rozdziałce 1440 na 900, kumplowi na 9500 hulał na średnich. A co fo tego 3.2 gb ram, to podejryewam że kolega ma winde 32 bit i ma 4 gb ram, około 800 mb ( nawet do 1 gb) wsiąka na programy.
 
Zdecyduj się, albo tania, albo dobra... Bo wymiana jednego biurowego śmiecia na drugi jest cokolwiek bez sensu.

EDIT:
No przy bardzo dużej dozie szczęścia uda ci się coś takiego wylicytować za 200zł, ale raczej nie sądzę żeby ci się udało ;)
Okazja na Allegro
 
Do 200 zł to można ewentualnie czasem trafić HD4850 lub HD4770. Ta pierwsza 5% wydajniejsza, ale bardziej prądożerna i nieco starsza, więc lepiej kupować, jeśli jeszcze ma gwarancję. Ewentualnie do 200 zł można spróbować GTS250, czyli kartę o wydajności porównywalnej z poprzednio wymienionymi. Oczywiście każda z nich będzie znacznie lepsza niż 9500GT, ale to i tak karty, na których można raczej W1 odpalać z ładnymi detalami. Do W2 to tak wypadałoby mieć kartę za raczej 400 zł, np. HD5770 lub deko dołożyć do HD6790. Oczywiście mówię o kartach używanych. No i wypadałoby procka pogonić bo potencjał ma. Tylko nie wiadomo czy płyta na OC pozwoli.
 
No nie taka trafna właściwie. Systemy 32-bitowe widzą do 3,5 GB, a zazwyczaj jest to właśnie 3,25 (część z tych 3,5 jest zarezerwowana na potrzeby innych gratów, zależy to też od wielkości pamięci na VGA), i dopiero właśnie z tych 3,2 system sobie korzysta. Krótko mówiąc to tak, jakby te ok 800 MB było zupełnie nieobecne, a nie wykorzystane.

Krótko mówiąc:
- Nie ma.
- Czego "nie ma"?
- RAMu nie ma. Daj OS x64, będzie.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom