Problemy sprzętowe, z wydajnością / pytania o upgrade sprzętu - temat zbiorczy

+
Status
Not open for further replies.
Problemy sprzętowe, z wydajnością / pytania o upgrade sprzętu - temat zbiorczy

W temacie "Co nieco o sprzęcie" pomogą przy kupnie komputera | sprzętu - LINK

Oficjalna lista rozwiązań problemów technicznych z W2 do wglądu tutaj - LINK
Oficjalne wymagania sprzętowe: na stronie pomocy technicznej - LINK

Jaki wpływ na wydajność mają ustawienia graficzne w konfiguratorze? (+ FAQ dot. ustawień graficznych)
Podstawowe opcje konfiguracyjne:

-Wersja językowa tekstu: ustalana w oparciu o wersję językową wybieraną podczas instalacji gry. Po zarejestrowaniu gry można ściągnąć dodatkowe zestawy językowe, a następnie wybrać dany język w narzędziu konfiguracyjnym. Możliwa jest konfiguracja gry z dowolnymi, różnymi wersjami językowymi dla tekstu i dubbingu.

-Konfiguracja klawiatury: Należy wybrać odpowiednią wersję klawiatury dla danego systemu. Gra Wiedźmin 2 korzysta także z konfiguracji dla klawiatury w wersji niemieckiej lub francuskiej.

-Język dubbingu: możliwe jest wybranie żądanej wersji językowej dubbingu spośród zainstalowanych zestawów językowych.

-Rozdzielczość ekranu: można wybrać pomiędzy różnymi trybami rozdzielczości ekranu. Należy zauważyć, że system Windows XP nie wspiera 720p jako natywnej rozdzielczości direct3d. W przypadku komputerów działających z tym systemem należy wybrać pomiędzy dostępnymi rozdzielczościami typu 4:3. W przypadku komputerów działających z systemami Windows Vista lub 7, rozdzielczości typu 16:9 (jak 1280x720 lub 1920x1080) zapewniają najlepsze wrażenia podczas gry.

-Tryb pełnoekranowy: wybór pomiędzy graniem w trybie pełnoekranowym lub okienkowym.

- Poziom szczegółów: możliwość wyboru pomiędzy określoną liczbą przygotowanych poziomów jakości grafiki. Dalsze dopasowanie danego poziomu jest możliwe po zaznaczeniu opcji „Pokaż ustawienia zaawansowane”. Przeglądanie i możliwość zmian konkretnych ustawień grafiki znajdują się z prawej strony panelu konfiguracyjnego.

-Automatyczne wykrywanie najlepszej konfiguracji: automatycznie wykrywa te ustawienia poprzez zapytania wysyłane do sprzętu w danym systemie.

Zaawansowane opcje konfiguracyjne:

- Zmniejszenie jakości tekstur: większe wartości skutkują niższą jakością tekstur.

- Budżet pamięci na tekstury: ustala ilość pamięci karty graficznej przeznaczoną na przechowywanie tekstur. Większe wartości zmniejszają ilość streamingu pojawiającego się podczas rozgrywki i wpływają na większą płynność gry, ale mogą także powodować błędy braku pamięci karty graficznej lub błędy krytyczne programu. Należy wybrać rozsądną wartość w oparciu o ilość pamięci dostępnej na posiadanej karcie graficznej.

- Jakość cieni: wpływa na wydajność graficzną. Korzysta z zasobów karty graficznej bez pogarszania wydajności procesora.

- Liczba świateł rzucających cień: ustala maksymalną liczbę takich źródeł światła. Korzysta z zasobów karty graficznej bez pogarszania wydajności procesora.

- Zasięg renderowania szczegółów: skala zasięgu dla poziomu detali. Niższa wartość polepsza wydajność gry, ale skutkuje obniżeniem poziomu szczegółowości modeli.

- Efekt Bloom: tryb ten wpływa znacznie na jakość grafiki bez zbytniego obciążania karty graficznej.

- Promienie światła: efekt wizualny zalecany w przypadku przeciętnych lub najnowocześniejszych systemów. W przypadku starszych konfiguracji sprzętowych powinien być wyłączony.

- Antialiasing: efekt znacznie obniżający wydajność, powinien być wyłączony na przeciętnych i przestarzałych konfiguracjach sprzętowych.

- Efekty specjalne rozmycia: efekty wizualne typu rozmycie i rozmycie radialne, wymagają znacznej wydajności, ale są rzadko używane w grze.

- Głębia ostrości w grze: subtelny efekt wizualny. Opcja ta włącza wykorzystanie tego efektu wyłącznie podczas rozgrywki i nie wpływa na głębię ostrości w cutscenach.

- Winieta wokół ekranu: opcja czysto estetyczna, powodująca dodanie winiety fotograficznej wokół ekranu gry. Nie wpływa na wydajność.

- Efekt mokrych powierzchni: umiarkowany wpływ na wydajność.

- SSAO (Screen Space Ambient Occlusion): efekt oświetlenia, istotny dla rozgrywki, ale obciążający znacznie kartę graficzną.

- Rozmycie przy ruchu kamery: włączenie tej opcji powoduje dalsze obciążenie karty graficznej.

- Filmowy efekt głębi ostrości: zapewnia wrażenie realistycznej, filmowej głębi ostrości w cutscenach i dialogach. Wymaga znacznej mocy obliczeniowej, ale zapewnia najwyższą jakość szczegółów. Opcja ta powinna być używana wyłącznie w przypadku systemów z najwydajniejszymi kartami graficznymi.

- Głębia ostrości w cutscenach: opcja ta wpływa wyłącznie na cutsceny i sekwencje dialogowe, nie wpływa na wydajność podczas rozgrywki.

- Limit elementów fizycznych: ograniczenie animacji fizyki dla części składowych postaci, przykładowo: włosów Geralta. Wyłączenie tej opcji obciąża dodatkowo procesor.

- Uberpróbkowanie: tryb renderowania wysokiej jakości w którym całe sceny są renderowane kilkukrotnie, tak, by uzyskać najlepszą możliwą jakość tekstur, szczegółów i antialiasingu (przewyższającego nawet antialiasing i anizotropię na najwyższych ustawieniach). PROSIMY ZAUWAŻYĆ, iż opcja ta została zaprojektowana dla wydajnych systemów nowej generacji! Używać z rozwagą, wyłącznie na najnowocześniejszych systemach (zarówno pod względem karty graficznej jak i procesora).

- Synchronizacja pionowa: (Vsync) pomaga wyeliminować efekt "screen tearing" (KLIK) podczas ruchów kamery i migania podczas bardzo szybkich animacji (np. jasnych wybuchów), ale może powodować wolniejsze renderowanie lub opóźnienia sterowania podczas rozgrywki.

- Zabrudzenia powierzchni modeli: włączenie opcji pokazywania zabrudzeń lub krwi na modelach postaci może wpłynąć na wydajność procesora.


FAQ DOTYCZĄCE USTAWIEŃ GRAFICZNYCH:
#1
Problem: Podczas obracania kamery pojawiają się znaczne spadki animacji
Rozwiązanie: Zmienić w opcji Zmniejszenie tekstur pozycję bez zmniejszenia na małe

#2
Problem: Podczas walki z grupkami wrogów pojawiają się znaczne spadki animacji
Rozwiązanie: Wyłączyć całkowicie zabrudzenia powierzchni modeli

#3
Problem: Geometria terenu doczytuje się bardzo paskudnie, widać zmiany powierzchni i faktury otoczenia
Rozwiązanie: Opcje Bloom, Głębia ostrości w grze, Głębia ostrości w cutscenach są włączone, Budżet pamięci jest ustawiony na poziomie przynajmniej Średni a Zasięg renderowania szczegółów na poziomie minimum Bliski.

#4
Problem: Antyaliasing wyłączony powoduje znikniecie filtru ostrości tekstur, chce mieć filtr ostrości ale nie chcę mieć wygładzania
Rozwiązanie: %username%/Moje Dokumenty/Witcher 2/Config w pliku User ustawić następujące opcje AllowAntialias=0 oraz AllowSharpen=1

#5
Problem: Gra nagle bez powodu dostaje spadku animacji o około 50-70%, w losowych miejscach.
Rozwiązanie: Pomóc mogą - wejście do zamkniętego obszaru, np karczma lub jakikolwiek pobliski dom npc, zrobienie szybkiego zapisu klawiszem F5 i wczytanie go, zrobienie zapisu, wyjście z gry i restart systemu.

#6
Problem: Brak dźwięku/dźwięków w grze podczas grania na słuchawkach lub głośnikach stereo, głośnikach 2:1
Rozwiązanie: Wiedźmin 2 korzysta z systemowego schematu dźwięku, należy sie upewnić czy jest ustawiony poprawny profil dźwiękowy w opcjach zaawansowanych dźwięku w panelu sterowania.

FAQ zostało wykonane przez użytkownika Pietro87.

PLIK KONFIGURACYJNY - WYJAŚNIENIE:
UWAGA - PLIK KONFIGURACYJNY DOTYCZĄCY RENDERINGU OBRAZU JEST SZCZEGÓŁOWY I ZAWIERA WIĘCEJ OPCJI NIŻ DOMYŚLNY KONFIGURATOR - PONIŻEJ OBJAŚNIENIA:

AllowAntialias=0 /Wygładzanie krawędzi | Wartości: 0-1

AllowBloom=0 /Bloom, czyli zaawansowane efekty świetlne | Wartości: 0-1

AllowBlur=0 /Rozmycie obrazu podczas walki | Wartości : 0-1

AllowCutsceneDOF=0 /Depth of Field, głębia pola czyli filmowe rozmycie obrazu podczas dialogów - scenek | Wartości: 0-1

AllowDOF=0 /Depth of Feild dla obrazu w czasie gry, czyli rozmycie drugiego planu i elementów w oddali | Wartości: 0-1

AllowDecals=0.0 /Opcja odpowiedzialna za zabrudzenia, plamy krwi, kurz | Wartości: 0.0-1.0

AllowMotionBlur=0 /Rozmycie ekrany podczas poruszania i rozglądania się | Wartości: 0-1

AllowRain=0 /Efekty deszczu i mokrych powierzchni | Wartości: 0-1

AllowSSAO=0 /Screen Space Ambient Occlusion, zaawansowany rendering pełnych scen [realistyczne shadery słońca, miękka woda etc. | Wartości: 0-1

AllowScatterDOF=0 /Dodatkowy zaawansowany filmowy efekt DOF | Wartości: 0-1

AllowShafts=0 /Efekt odpowiedzialny za jakość promieni światła | Wartości: 0-1

AllowSharpen=0 /Filtr ostrości tekstur | Wartości: 0-1

AllowVignette=0 /Efekt winietowania wokół ekranu | Wartości: 0-1

AtlasTextureDownscale=0 /Zmniejszenie jakości tekstur otoczenia i środowiska | Wartości: 0-2

DanglesLimiter=0 /Limit elementów fizycznych, limituje ilość animowanych realistycznie elementów jak włosy, ubrania | Wartości: 0-1

DetailTextureDownscale=0 /Opcja odpowiedzialna za zmniejszenia jakości drobnych detali na teksturach | Wartości: 0-1

Fullscreen=0 /Pełny ekran | Wartości: 0-1

MaxAtlasTextureSize=1024 /Maksymalny rozmiar tekstur otoczenia | Wartości: 1024-4096

MaxCubeShadowCount=0 /Opcja odpowiedzialna za złożoność mapy cieni | Wartości: 0-1

MaxCubeShadowSize=512 /Rozmiar mapy cienia | Wartości: 0-512

MaxSpotShadowCount=0 /Opcja odpowiedzialna za złożoność rucianych cieni na dany punkt terenu | Wartości: 0-3

MaxSpotShadowSize=1024 /Rozmiar mapy rzucanego cienia | Wartości: 0-1024

MaxTextureSize=1024 /Maksymalny rozmiar tekstur modeli, npc i innych oprócz tekstur otoczenia i środowiska | Wartości: 1024-4096

MeshDistanceScale=0.5 /Zasięg renderowania elementów | Wartości: 0.5-1.2

ShadowQuality=0 /Jakość cieni | Wartości: 0-3

ShadowedLights=0 /Liczba świateł rzucających cień | Wartości: 0-3

TextureDownscale=0 /Zmniejszenie jakości tekstur modeli, npc i innych [oprócz tekstur środowiska] | Wartości: 0-2

TextureMemoryBudget=100 /Budżet pamięci na tekstury | Wartości: 100-600

UberSampling=0 /UberSampling | Wartości: 0-1

VSync=0 /Synchronizacja pionowa | Wartości: 0-1



UWAGI:

Z reguły dla wszystkich opcji pozycje 0 oznaczają wyłączona, pozycje 1 oznaczają włączona, pozycje 2-3 w wartościach regulują wyższą jakość danego ustawienia ale jest kilka wyjątków wartych dodatkowego wyjaśnienia:

AtlasTextureDownscale=0
DetailTextureDownscale=0
TextureDownscale=0


Pozycja zero sprawia, że tekstury nie są zmniejszane i są w pełnej jakości, pozycje 1-2 odpowiadają za poziom zmniejszenia jakości tekstur.



DanglesLimiter=0
Pozycja zero jest tu odpowiedzialna za wyłączenie limitu, jest to pozycja domyślna.



MaxAtlasTextureSize=2048
MaxTextureSize=2048


Generalnie tutaj warto eksperymentować z wartościami 1024/2048/4096.
Ustawianie niższych może dać na bardzo słabym sprzęcie dużą dozę wydajności, ale jakość obrazu będzie wtedy wyjątkowo kiepska.



MaxSpotShadowSize=1024
MaxCubeShadowSize=512


Te opcje w ustawieniach niskich czyli dla spot 512 i dla cube 256 są bardziej obciążające wydajnościowo niż wartości wyższe czyli 1024 i 512
[tutaj panuje zasada im niższe tym lepsze]
Dlatego dla słabszych konfiguracji, zostawiamy ustawienia w/w.


AllowAntialias=0
AllowSharpen=0


W konfiguratorze nie wiedzieć czemu developer RED Team połączyli te dwie opcje, wyłączenia AA [wygładzania] powoduje jednoczesne wyłączenie filtru ostrości tekstur. Dlatego AA najlepiej wyłączyć ręcznie w pliku ini, jednocześnie zostawiając opcję sharpen na 1

OBJAŚNIENIA PLIKU KONFIGURACYJNEGO WYKONANE PRZEZ PIETRO87.
Jak gra działa na sprzętach użytkowników naszego forum? - Wpisujcie się, podawajcie jak na przykładzie:
Sprzęt (CPU, GPU, RAM, SYSTEM, STEROWNIK) i USTAWIENIA @ FPS, USER

UWAGA! Pomiary robimy w prologu programem FRAPS:
1) Po wyjściu z namiotu Triss stoimy nieruchomo przez minutę
2) Po wyjściu z wieży oblężniczej walczymy przez minutę
Podajemy obie (uśrednione) wartości - wyliczy nam je program.

1. Phenom II X4 955 @ 3.4, GTS 450 1GB, RAM 4GB 1333mhz, W7 x64, 275.33, USTAWIENIA
@ 33 + 29 FPS - thantor
2. Athlon II x4 @ 3.0, HD5770 1GB, RAM 4GB 800mhz, W7 x64, 11.6, USTAWIENIA
@ 27 + 24 FPS - szypek26
3. C2D E4500 @ 2.2, 9500 GT 512MB, RAM 2GB 667mhz, WXP x86, 275.33, USTAWIENIA @ 20 + 24 FPS - Dawid8524
4. C2Q Q6600 @ 2.4, GTS 450 1GB, RAM 4GB 1066mhz, W7 x64, 275.33, USTAWIENIA @ 43 + 37 FPS - Serafin1209
5. i7 920 @ 2.7, HD4850 1GB, RAM 4GB, WVIS x86, 11.7, USTAWIENIA @ 26 + 17 FPS - Etaus
6. A8-3850 @ 2.9, GTX 560 1 GB, RAM 4GB 1333mhz, W7 x64, 275.33, USTAWIENIA @ 47 + 44 FPS - Elesshar
7. C2D E8400 @ 4.0, GTX 260 ESC, RAM 4GB 800mhz, WXP x86, 280.26, USTAWIENIA @ 36 + 35 FPS - Pietro87
8. Phenom II X2 550 @ 3.1, GTS 250 512MB, RAM 12GB 1333mhz, W7 x64, 275.33, USTAWIENIA @ 17 + 15 FPS - mwarfare
8. i5 2500K @ 3.3, HD6970 2GB, RAM 4GB 1333mhz, W7 x64, 8.850, USTAWIENIA @ 21 + 20 - bassiunia
Najnowsze sterowniki nVidia: LINK
Najnowsze sterowniki AMD: LINK

Najnowszy patch do Wiedźmina 2: 3.2 - LINK
Zasady patchowania gry:
Dostępne na stronie wsparcia technicznego

Zapraszam do dyskusji, wspólnego rozwiązywania problemów i wymiany informacji!
Nie krępujcie się pisać też do mnie na PM. (tj. thantora)
 
Jakby to miało pomóc jakiemuś zdesperowanemu:
Core2Duo 2,2, GF 8600 GTS, 2GB RAM, Win XP Prof SP3 32bit, 1024x768, ULTRA LOW ;]
Da się zobaczyć grę, grać to już od biedy, z QTE mogą być problemy z powodu małej liczby klatek.
 
Wrzuć jeszcze screen z ustawień w konfiguratorze i FPSowy test oraz wersję sterownika, będzie świetnie. ;)
 
Nie wiem po co to? Chwalić się czy żalić? Gdzieś tam się chyba plącze temat stary jak chodzi gra i na czym z tego co pamiętam, poza tym każdy sprzęt da się zamulić, więc i tak w końcowej fazie wszystko zależy od tego kto obsługuje sprzęt a nie od gry/programu/sprzętu, ale jak chcesz to niech ci będzie.

konfiguracja Wieśka:


Sprzęt, wprawdzie w sygnie też jest zlinkowany, ale zrobiłem screena co mi tam.
Sprzęt:


Frapsa nie używam bo to badziew jest, wszystko za pomocą xF robię jakby co, nie potrzebuję następnego programu rejestry zaśmiecającego. Nie chce mi się gry odpalać żeby specjalnie screeny robić do posta, możesz wierzyć lub nie 60FPS na sztywno, nawet nie drgnie, sterowniki normalnie, jak każdy, ostatni CCC czyli 11,7.
 
Tematu "jak chodzi gra" nie ma, przynajmniej nie na tym forum. Tyle w kwestii, w której mogę pomóc.

Dodałem swoje pomiary do tabelki.
 
November said:
Nie wiem po co to? Chwalić się czy żalić? Gdzieś tam się chyba plącze temat stary jak chodzi gra i na czym z tego co pamiętam, [...]
Frapsa nie używam bo to badziew jest, wszystko za pomocą xF robię jakby co, nie potrzebuję następnego programu rejestry zaśmiecającego. Nie chce mi się gry odpalać żeby specjalnie screeny robić do posta, możesz wierzyć lub nie 60FPS na sztywno, nawet nie drgnie, sterowniki normalnie, jak każdy, ostatni CCC czyli 11,7.
No teraz żeś wypalił jak łysy grzywą o kant kuli. Jeżeli nie rozumiesz ideii tego wątku to wcale nie musisz tu pisać, stary temat się plącze i dotyczy zupełnie innej gry. A czy chcesz się żalić/chwalić/udawać moderatora to mnie w sumie mało obchodzi, innych pewnie też. Nie musisz mnie/nas też informować że nie umiesz czyścić rejestru. Wystarczy przecież.
 
thantor said:
No teraz żeś wypalił jak łysy grzywą o kant kuli. Jeżeli nie rozumiesz ideii tego wątku to wcale nie musisz tu pisać, stary temat się plącze i dotyczy zupełnie innej gry. A czy chcesz się żalić/chwalić/udawać moderatora to mnie w sumie mało obchodzi, innych pewnie też. Nie musisz mnie/nas też informować że nie umiesz czyścić rejestru. Wystarczy przecież.

Ja akurat potrafię, większość niestety nie, a po twoich poradach w innym temacie gdzieś zaczął wypisywać z jakimi rewizjami co kupować dochodzę do wniosku że pisać to możesz, ale do techpowerup (o ile cię tam śmiechem nie zabiją) a nie do ludzi normalnych, którzy nawet nie wiedzą co to rewizja. Więc swoje mądrości możesz wciskać ludziom którzy się nie znają na sprzęcie, ale guru z Ciebie żaden, i fakt, stary temat jest ale dotyczy W1, moja pomyłka co bym zresztą sam sprostował, bo mam to w subskrypcji jeszcze ze starego forum, ale jak widać modujesz swój "super-temat" z prędkością światła więc nie zdążyłem.
 
Obaj panowie - spokojnie. Spuśćcie trochę pary z gwizdka, bo posypią się konsekwencje.
 
@November
Człowieku, kto Ci płaci i każe wypisywać takie bzdury?
To ja Ci wyjaśnię parę rzeczy:
- Nie wiem czy wiesz, ale ludzie "normalni" też mają swój rozum i swoje wiedzą, więc lepiej dla twojego dobra nie odpowiadaj za nich.
- A co to techpowerup?
- Najlepiej mi nagraj filmik gdzie napisałem że jestem wszechwiedzącym guru i zaszyfruj go kwantowo, bo ja przecież bot, nie to co "normalni".
- Moderatorzy też działają na tym forum i nie tylko ja mam dostęp do edycji swoich postów.

Poza tym - masz coś do mnie? Pisz na PM.
 
Przepraszam za pytanie, ale jak można skasować konto na forum? Nie potrzebnie zakładałem nowe, bo myślałem że trzeba ze względu na rejestrację gry.
 
Dawid8524 said:
Intel(R) core(TM)2 duo CPU E4500 @ 2.20 GHz geforce 9500 GT 512mb 2Gb ram 1750 mhz Wxp x32 275.33, USTAWIENIA @20+24 FPS - Dawid8524

Coś takiego thantor

Zostałeś dodany! Ale dziwi mnie tylko ekstremalne taktowanie RAM-u. (Zobacz tutaj)

Dawid8524 said:
Przepraszam za pytanie, ale jak można skasować konto na forum? Nie potrzebnie zakładałem nowe, bo myślałem że trzeba ze względu na rejestrację gry.
Z tego co się orientuję wystarczy napisać do grona moderatorskiego. :)
 
Intel Core2 Quad Q6600 2,4Ghz GTS 450 1GB, RAM 4GB 1066mhz, W7 x64, 275.33, @ 43 + 37 FPS, Serafin1209

 
serafin1209 said:
Intel Core2 Quad Q6600 2,4Ghz GTS 450 1GB, RAM 4GB 1066mhz, W7 x64, 275.33, @ 43 + 37 FPS, Serafin1209
Dodany ;)

PS Spróbuj hostingu tinypic.com, jest szybszy i wygodniejszy, rly :)

serafin1209 said:
Tera zobacz powinno być ok

OK, zrobię update, poza tym wkleiłeś wartość taktowania szyny, (z linka do wiki) a tak naprawdę megahercami określamy też transfer danych. ;) Czyli analogicznie masz 2GB 667mhz.
 
System to chyba 32 bitowa Vista. Karta to chyba 4850... A pomiar FPS? Mam zgadywać? ;)

PS Podaj szczegóły sterownika.
 
thantor said:
Dodany ;)

PS Spróbuj hostingu tinypic.com, jest szybszy i wygodniejszy, rly :)



OK, zrobię update, poza tym wkleiłeś wartość taktowania szyny, (z linka do wiki) a tak naprawdę megahercami określamy też transfer danych. ;) Czyli analogicznie masz 2GB 667mhz.
ok Poprawione ;p
 
thantor ty się lepiej znasz na komputerach niż ja, doradź dobry komputer za 3000zł w częściach bo gotowca nie opłaca się kupować bo za taką cenę komputera mogę złożyć wydajniejszy.Bo mój komp ledwo zipie a jak doradzisz kupie części i złożę sobie.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom