PS4 i wymiana hdd na ssd specjalnie dla Cyberpunka ma sens?

+
Czy wymiana dysku w PS4 z hdd na ssd poprawi płynność i wyeliminuje szarpanie obrazu przy doczytywaniu. Ktoś ma doświadczenie czy warto wymieniać specjalnie dla Cyberpunka?
 
Nie sądzę aby SSD w PS4 zbytnio poprawiło całą grę.

Pewnie, skrócą się czasy samego ładowania gry i może (nieco) poprawi streamin textur/modeli ale na wiele bym nie liczył.

Chcesz zagrać na konsoli w CP2077? Zainwestuj w PS5 lub Xbox Series X - sto razy bardziej się opłaci niż wydawanie tych kilku stów na SSD do starej konsoli.
 
Mogę polecić wymianę dysku. A właściwie dorzucenie dysku SSD... już wyjaśniam, Właśnie z okazji Cyberpunka, w styczniu 2021 postanowiłem zgłębić ten temat. Jak się okazuje, zwykłe PS4 posiada jedynie SATA2, więc montowanie dysku SSD w konsoli (czyli wymiana oryginalnego na nowy SSD) przynosi raczej małe korzyści. Natomiast w przypadku podłączeniu dysku SSD pod USB 3.0 (które ma dużo szybszy transfer niż SATA2) z przodu konsoli (dysk musi być w odpowiedniej kieszeni z obsługą USB 3.0) jest jak najbardziej dużym udogodnieniem. Zrobiłem dokładne testy w CP2077, The Division 2 oraz Destiny 2. Efekty są widoczne gołym okiem praktycznie we wszystkich grach, ale te zmierzyłem dokładnie.

Cyberpunk uruchamiał się szybciej, a ten sam save zamiast wczytywać się 63 sekundy, wczytywał się w 37 sekund. The Division 2 czas doczytywania skrócił się praktycznie o połowę. W Destiny 2 zyski były mniejsze, ale również odczuwalne (tutaj pewnie oczekiwanie na serwer ma wpływ, ale gra zdecydowanie szybciej się ładowała, zwłaszcza w chwilach gdy leci stateczek na tle kosmosu czy planety). Wracając do CP2077: co najważniejsze, szybka jazda motorem nie skutkowała już pojawianiem się pustych ulic, prześwitów, pojawiających się znikąd budynków, barierek itd. Do tego elementy otoczenia, samochody, motory i ludzie już nie pojawiały się w formie blobów (słabo oteksturowanych obiektów) tylko wszystko w porę się ładowało. Niestety dysk SSD nie poprawił zbytnio framerate, tutaj nadal gra przycina prze strzelaninach lub jeździe samochodem w mieście.

Ogromną różnicę poczułem też w Division, gdyż tam bardzo często na zwykłym dysku, biegnąc przez miasto natrafiałem na niedoczytane i rozmazane tekstury, graffiti, reklamy itd... a na dysku SSD zero, nic, wszystkie w porę wczytane, ostre i wyraźne. CP2077 zdecydowanie zyskał po podłączeniu dysku SSD. ale powtarzam, dysk podłączony w kieszeni pod USB 3.0 (musi być minimum 256 GB, wówczas można go dodać jako dodatkową przestrzeń dyskową i przenosić tam gry, lub od razu je instalować z płyty na SSD). Gorąco polecam takie rozwiązanie! :D Mam nadzieję, że pomogłem.
 
Last edited:
Wymiana na SSD systemowego HDD nie ma wcale sensu w PS4 ale za to gra z SSD po USB3 owszem. Taki Cyberrek77 dopiero z SSD działa tak jak powinien. Dlatego ta gra nie powinna wcale na PS4 wyjść bo na HDD w dodatku wolnym 5400 jest tragedia z ciągłym doczytywaniem obiektów.
W zamkniętych lokacjach ujdzie ale po mieście..... DRAMAAAAAAAT!!!
 
Nie sądzę aby SSD w PS4 zbytnio poprawiło całą grę.

Pewnie, skrócą się czasy samego ładowania gry i może (nieco) poprawi streamin textur/modeli ale na wiele bym nie liczył.

Chcesz zagrać na konsoli w CP2077? Zainwestuj w PS5 lub Xbox Series X - sto razy bardziej się opłaci niż wydawanie tych kilku stów na SSD do starej konsoli.
Tak jak koledzy pisali, coś tam się poprawi, ale faktyczną i właściwą różnicę poczuje się dopiero po przesiadce na aktualną generację. PS5 i Series X są obecnie nieco drogie i trudno dostępne, ale ja np. przesiadłem się z One S na Series S i różnica jest kolosalna. Za konsolę dałem 1150 zł.
 
Top Bottom