Pytania do twórców GWINTA

+
Ogólnie pola bitwy wszytko co było zaprezentowane wygląda świetnie, szczególnie karty i wysokiej jakości efekty. Mam nadzieję, że reszta będzie na tym samym poziomie =].


1) Ciekawy jestem, czy dacie możliwość ustawienia nam swojej ulubionej skórki w grze? Na przykład ja widzę ulubioną skórkę, a przeciwnik swoją na swoim ekranie. Jakie sobie ustawiliśmy niezależnie od frakcji.

2) Czy planujecie w przyszłości zaprojektować pole bitwy widoczne na tawernowym stole, a figurki zostaną zastąpione odpowiednikami wystruganymi z drewna lub kartami ? Taki turniejowy stół w nowej oprawie dbającej o szczegóły i z tą ziarnistością, jaka jest teraz byłby świetny. I nie podzieli graczy =].
Mi to obojętne, i tak będę grał, ale każdy dostał by gwintową oprawę jaką chce, ten mroczną (monsters), ten zieloną (st), inny prosto z tawerny =]

1. Skórki stołu będą przypisane do frakcji
2. Nie planujemy na tą chwilę :)
 
@Burza46

Pawle. Swoimi przemyśleniami na świeżo zdążyłem się już podzielić na Twitterze Mateusza Tomaszkiewicza. Teraz przyszedł czas na krótką refleksję na chłodno.

W pierwszej kolejności ukłon w Twoją stronę. Odwalasz kawał dobrej roboty dla Gwinta i nie pomylę się, jak powiem, że skupiasz sporą część community, co tej grze jest teraz bardzo potrzebne. Kiedyś kwestionowałem dodanie karty z Twoim wizerunkiem. Pomyliłem się, zasługujesz na to.

Po drugie myślę, że zrobiliście kawał świetnej roboty. Wizualnie Gwint zmierza w bardzo dobrym kierunku, a - co może jeszcze istotniejsze - otwiera Wam niesamowite możliwości "bawienia" się "polem bitwy". Wasza prezentacja sporo straciła na tym, że pokazaliście tylko potwory vs. potwory, mam nadzieję, że to szybko nadrobicie (choć osobiście bardziej czekam na "akcję" leaderów! :)). Tak naprawdę większość uwag jaka pojawia się w internecie dotyczy zmian kosmetycznych - strzałka, lepsze wyróżnienie stołu na karty, poprawki wizualne leaderów. Oczywiście pojawiają się też głosy bardziej krytyczne, dalej idące wskazujące na potrzebę zachowania leaderów jako karty, pozostawienie Gwinta w karczmie (jakby wszystkie pojedynki w W3 odbywały się w karczmie... ;-)) i myślę, że możemy je sprowadzić do jednego mianownika - zostawcie Gwinta jakim jest z drobnymi poprawkami. Nic zresztą w tych uwagach dziwnego sam boje się pewnych zmian, zwłaszcza ograniczenia do dwóch rzędów. Aczkolwiek jak uświadamiam sobie, jak zaczynacie "bawić się" dwoma rzędami (restrykcja na karcie Imlerith - zasięg strzału dwa rzędy) nie wiem czy po premierze moje obawy nie ulecą, a trzy rzędy nie zostaną słodkim wspomnieniem :)

No tak, ale ja tu swoje, tymczasem wątek wymaga - zadawaj pytanie. Także i zadam takowe:
- czy to co przedstawiliście to jest Wasza wizja tej gry, której chcecie się trzymać (niewliczając rzecz jasna tych kosmetycznych zmian)? Pytam, bo to co mi przeszkadza od close bety to niepewność. Chciałbym się pozbyć tego uczucia i Wam zaufać.

PS. pomyślcie o tym (a może już pomyśleliście), żeby na oficjalne zawody przygotować specjalny stół - np. ten w stylu karczmy. W końcu zawody w W3 w karczmach już się odbywały. Ale to taka drobna sugestia, Wasze możliwości "zabawy" stołem są na prawdę imponujące!

Pozdrawiam serdecznie!

Po pierwsze bardzo dziękuje za ciepłe słowa, staram się, lecz uważam, że zawsze mógłbym robić więcej dla naszej społeczności :)

Jeśli chodzi o wizualki, to wersją, która pokazaliśmy podczas Challengera jest nie finalna, gra już się mocno zmieniła :)

Tak to jest nasza wizja i będziemy się jej trzymać :)
 
@Burza46 Oglądając wczorajszy pokaz HC zauważyłem, że niektóre karty mają trochę oryginalne umiejętności, np. harpia caleano zjada jednostkę, nawigator dzikiego gonu wzmacnia karty z zemstą, Gryf jest kartą organiczną. Czy jest to ostateczna wersja czy może zamierzacie z biegiem czasu to zmienić, w miarę dodawania nowych kart? Moim skromnym zdaniem pożeranie własnych jednostek powinno być domeną trupojadów, w co idealnie wpasowuje się np. utopiec, który teraz będzie zadawał 4 punkty obrażeń wrogiej jednostce.

Nic nie jest ostateczne w prezentowanym wideo :)
Pamiętajmy, że lore przychodzi na drugim miejscu w grach karcianych :)
 
@Burza46

Czy to prawda, ze streamerzy i pewnie co niektorzy z lepszych graczy maja juz dostep do PTR?

Przeszlosc powinna nauczyc, ze jedni, jak i drudzy najprawdopodobniej nie oferuja zbyt wiele. Slyszelismy, ze "create" jest spoko, bo fajne zagrania na streamach beda, albo dana karta jest OP, bo przeciez "pro" gracz nie przegrywa przez wlasne bledy ;p Nie wszyscy sie nadaja, zeby testowac gre w taki sposob. Moim zdaniem w takich testach powinny uczestniczyc osoby z CDPR i gracze potrafiajacy wyciagac jakies logiczne wnioski, pasjonaci ktorzy chca sie aktywnie przyczynic do rozwoju gry, rownoczesnie potrafiacy podejsc do zmian z pewnym dystansem... generalnie myslacy ludzie ;p czyli bardzo ciezko o osoby z kwalifikacjami do takiej "pracy". Rozumiem, ze nie chcecie pokazywac wszystkim czegos, co nie jest jeszcze gotowe, ale tez nie widze generalnie zbyt duzego sensu w ptr dla malego grona osob. Raczej nie potrzebujecie pomyslow na kierunek rozwoju gry, a mala liczba osob nie jest w stanie dostarczyc ilosci danych potrzebnych do zbalansowania gry i wylapania bugow. Takze zamkniete ptr raczej nie ma zbyt wielkiego sensu dla mnie, lepiej po prostu na 2 tygodnie przed HC udostepnic PTR dla wszystkich w celach balansu i wylapania bugow. Tak to widze, w kadym razie powodzenia, cokolwiek tam nie robicie :)

Prawda, zamknięty PTR zawsze jest dla mniejszej grupy graczy. Otwarty PTR jest kierowany dla wszystkich :)
 
Witam,
szczere słowa uznania za cohones i wprowadzenie tak wielu diametralnych zmian do gry. Po wcześniejszych leekach na temat TB, nie można nie zauważyć, podobieństw w mechanice gry do klasyka jakim jest Homm3. Zarówno sposób poruszania się po mapie globalnej jak i sposób walk mocno przywodzi na myśl ww. tytuł. Lecz po obejrzeniu ostatniego materiału na temat HC, w głowie pojawiła się kolejna pozycja ze świata gier, mianowicie Disciples 2, a dokładniej sposób walki w niej zawarty. Rozmieszczenie statycznych jednostek (w gwincie jako karty), bohater jako postać walcząca i plansza jako pole bitwy.

- Czy i w jak dużej mierze czerpaliście swoje inspiracje z ww. tytułów. Czy jest to jedynie zbieg okoliczności z zaistniałymi podobieństwami?
-Czy możemy powiedzieć, że projekt Homecoming jest już ukończony w 73,6%?
-Jak dalekie od siebie okazały się założone priorytety HC z tymi które udało się wcielić w życie. Czy dużo początkowych pomysłów poszło do kosza, a może w trakcie realizacji pojawiły się nowe, których nie sposób było pominąć?
-Czy w tracie reorganizacji Gwinta, były brane do dyskusji jakieś przewrotne pomysły np: wprowadzenie nowej rasy do gry (np. Orki) czy zmiana już istniejącej rasy (np. Czarnoskórzy Nilfgaardczycy czy wschodnio-rysa Ciri) czy choćby wprowadzenie całej nowej nacji (np. Zerrikanów).
 
Last edited:
Nie to inny film :)
Zero informacji? -- LOL
Kolejny osłony wkrótce ;)

No kurcze....wiadomo że były informacje, ale chodzi o ogólny ogląd. Z waszej strony to wygląda pewnie inaczej, bo wy po prostu macie wiedzę i świadomość jakie zmiany zostaną wprowadzone. Ja mam w głowie zupełny bałagan i mętlik. Wygląda na to, że idzie zupełnie nowa gra i ja mam wrażenie, że od wielu mieś po prostu nie wiem nic na temat jak będzie wyglądać. Nie umiem sobie tego w głowie ułożyć. Nie tylko w sensie wizualnym...stąd też to moje dopytywanie się o nowe filmiki wyjaśniające.

1. Mam wrażenie że połowa kart zmieni swoją umiejętność.
2. Liczba pkt kart zostanie obniżona, ale nie wiadomo o ile i jak
3. Nowy sposób budowania decku
4. Srebra wylatują, ale czy zostają jako karty i stają się złotami?

itd...itp...

...no po prostu nic nie wiadomo, a do tego wszystkiego, wszystko czego do tej pory udało się dowiedzieć nie jest jeszcze ostateczne. Nie tylko ogólny ogląd gry mi się nie klaruje, ale wręcz mam coraz większy bałagan.
 
1. Skoro liderzy poza walką będą w formie kart, a tylko na polu bitwy jako figurki, to czy po naciśnięciu podglądu na figurkę (tak jak po naciśnięciu prawym na kartę) pojawi się okno podglądu lidera z wielką kartą po prawej stronie? Myślę, że to by wystarczyło, żeby pozbyć się wrażenia "wyrzekania się" przez zespół niesamowitych grafik liderów. A liderów 3D całkowicie popieram, wnosi to wiele świeżości :)
2. Na angielskim forum pisałeś, że nie ma szans na umieszczenie liderów po przeciwnych stronach, co by znacznie dodało wiarygodności polu bitwy (liderzy oddzieleni swoimi armiami). Czy chęć utrzymania ich w kontakcie wynika z tego, że niektóre animacje liderów będą przedstawiać bezpośrednią walkę między nimi? :p
3. Czy elementy 3D pola bitwy będą interaktywne po ich naciśnięciu? Nie chodzi o liderów, a o ew. zwierzęta, budynki, etc.
4. Ponieważ pole bitwy jest 3D, będzie możliwość delikatnego przesuwania go albo delikatnej zmiany nachylenia? Pytam, bo na filmiku o HC na początku widok się poruszał i wyglądało to tak, jakby gracz mógł tym sterować.
5. Ostatnie pytanie :) Wiem, że rozgrywka > lore ale to, co wyróżnia gry CDPR to niesamowita dbałość o szczegóły i szkoda by było, jakby projektanci przy niektórych kartach całkowicie ignorowali ich historię, byle tylko wpisać je w dany archetyp. "Strzelanie" ognistymi kulami przez Imleritha również nie służy poczuciu imersji dla osób znających uniwersum. Łatwo jest zaprzeczyć takiemu stwierdzeniu, przypominając o dawnym Geralcie: Profesjonaliście, który niszczył potwory i oczywiście nie podobał się graczom. Ale ilość świetnych kart, które dodatkowo były zgodne z lore każe mi wierzyć, że idealne dopasowanie jest możliwe. Np. Dijkstra "rozgrywający" innymi albo Roche wrzucający kartę Niebieskich Pasów. Żeby skonkretyzować pytanie, może napiszę je w takiej formie: "Czy docelowo (w przeciągu kolejnych lat) będziecie starać się o lepsze dopasowanie efektów wizualnych i działania konkretnych kart do ich lore, jeśli gracze będą mieć duże zastrzeżenia?

Dzięki za poświęcany czas i odpowiedzi, komunikacja jest świetna :)
 
Czy umiejętności Iris związana z rzędami, która została pokazana na materiale filmowym pozostanie czy jednak jest to żart skierowany w stronę konkurencji dwóch dużych karcianych produkcji? ;)
 
Cześć Paweł,

na początek gratuluję wytrwałości w wymagającej pracy przy tak dużej presji nie tylko z zewnątrz, ale zapewne też wewnątrz. Nie gram w Gwinta regularnie już od bodaj dwóch lat, w pewnym momencie kierunek rozwoju gry zaczął mnie zniechęcać, dlatego diametralna zmiana filozofii jest bardzo zachęcająca. Oglądając na gorąco pierwszy filmik z HC dosłownie lekko opadła mi szczęka z wrażenia. Na chłodno oczywiście dostrzega się pewne mankamenty, ale jednak pierwsze wrażenie jest bardzo dobre.

Wiele już zostało powiedziane na tematy kosmetyczne, o wyglądzie i pozycji liderów itd., ale jedna rzecz mnie nurtuje od czasu pewnego posta na reddicie. Mianowicie pewien użytkownik (SalvatoreCiaoAmore) zwrócił uwagę na to, że wizualnie na ekranie patrzymy na pole bitwy, karty i liderów z trzech różnych perspektyw. Rzeczywiście według mnie coś w tym jest i wywołuje to wrażenie jak by coś nie pasowało.

Obrazek poglądowy: https://i.imgur.com/NpK95f3.jpg

W związku z tym pytanie - czy była to świadoma decyzja? Czy zespół będzie planował jakieś zmiany w tym zakresie (i czy w ogóle jest taka możliwość na tym etapie)?

PS precyzuję posta po uwagach od innego użytkownika. Oczywiście nie chodzi o żadne strzałeczki, tylko o względną spójność wizualną, która jest według mnie lekko zaburzona. O ile kąt kart względem pola bitwy nie razi wcale jakoś szczególnie, to według mnie jest coś na rzeczy jeśli chodzi o liderów. Ciężko to precyzyjnie opisać, a obrazek w miarę to oddaje - wydaje mi się, że byłoby korzystne dla odbioru gry popracować nad kątami i perspektywą, dlatego ciekaw jestem czy jest to coś nad czym zespół pracuje.
 
Last edited:
Mam takie pytanka o moją ulubioną frakcję. Czy w scoia ostanie się handbuff? Na czym będzie się opierała gra krasnoludami?
 
Witam,
szczere słowa uznania za cohones i wprowadzenie tak wielu diametralnych zmian do gry. Po wcześniejszych leekach na temat TB, nie można nie zauważyć, podobieństw w mechanice gry do klasyka jakim jest Homm3. Zarówno sposób poruszania się po mapie globalnej jak i sposób walk mocno przywodzi na myśl ww. tytuł. Lecz po obejrzeniu ostatniego materiału na temat HC, w głowie pojawiła się kolejna pozycja ze świata gier, mianowicie Disciples 2, a dokładniej sposób walki w niej zawarty. Rozmieszczenie statycznych jednostek (w gwincie jako karty), bohater jako postać walcząca i plansza jako pole bitwy.

- Czy i w jak dużej mierze czerpaliście swoje inspiracje z ww. tytułów. Czy jest to jedynie zbieg okoliczności z zaistniałymi podobieństwami?
-Czy możemy powiedzieć, że projekt Homecoming jest już ukończony w 73,6%?
-Jak dalekie od siebie okazały się założone priorytety HC z tymi które udało się wcielić w życie. Czy dużo początkowych pomysłów poszło do kosza, a może w trakcie realizacji pojawiły się nowe, których nie sposób było pominąć?
-Czy w tracie reorganizacji Gwinta, były brane do dyskusji jakieś przewrotne pomysły np: wprowadzenie nowej rasy do gry (np. Orki) czy zmiana już istniejącej rasy (np. Czarnoskórzy Nilfgaardczycy czy wschodnio-rysa Ciri) czy choćby wprowadzenie całej nowej nacji (np. Zerrikanów).

- HoMM3 to na pewno inspiracja, tak jak Banner Saga również
- Nie lubię procentów ;)
- Przy każdym projekcie będą momenty w których trzeba usunąć niektóre pomysły a inne, istotne dla projektu, wdrożyć czym prędzej :)
- Nie, celem był re-work istniejących kart a nie dodawanie nowych rzeczy :)
 
Czy w związku z tym że z nastaniem HC wiele kart zostanie przebudowanych planujecie usunięcie części kart zwłaszcza z królestw północy(chodzi mi np o adeptki z artuzy, większość czarodziejów mogla by spokojnie zostać) i stworzenie osobnej trakcji "kapituła" lub coś w tym stylu ?
 
No kurcze....wiadomo że były informacje, ale chodzi o ogólny ogląd. Z waszej strony to wygląda pewnie inaczej, bo wy po prostu macie wiedzę i świadomość jakie zmiany zostaną wprowadzone. Ja mam w głowie zupełny bałagan i mętlik. Wygląda na to, że idzie zupełnie nowa gra i ja mam wrażenie, że od wielu mieś po prostu nie wiem nic na temat jak będzie wyglądać. Nie umiem sobie tego w głowie ułożyć. Nie tylko w sensie wizualnym...stąd też to moje dopytywanie się o nowe filmiki wyjaśniające.

1. Mam wrażenie że połowa kart zmieni swoją umiejętność.
2. Liczba pkt kart zostanie obniżona, ale nie wiadomo o ile i jak
3. Nowy sposób budowania decku
4. Srebra wylatują, ale czy zostają jako karty i stają się złotami?

itd...itp...

...no po prostu nic nie wiadomo, a do tego wszystkiego, wszystko czego do tej pory udało się dowiedzieć nie jest jeszcze ostateczne. Nie tylko ogólny ogląd gry mi się nie klaruje, ale wręcz mam coraz większy bałagan.

1. Ponad 80% kart otrzyma zmiany
2. Nadal nad tym pracujemy, nie chcemy pokazywać czegoś, co się zmieni
3. System prowizji musimy jeszcze omówić, będzie więcej streamów i filmów bliżej premiery
4. Zostają, w większości zmieniają się w złote karty z nową umiejętnością
 
1. Skoro liderzy poza walką będą w formie kart, a tylko na polu bitwy jako figurki, to czy po naciśnięciu podglądu na figurkę (tak jak po naciśnięciu prawym na kartę) pojawi się okno podglądu lidera z wielką kartą po prawej stronie? Myślę, że to by wystarczyło, żeby pozbyć się wrażenia "wyrzekania się" przez zespół niesamowitych grafik liderów. A liderów 3D całkowicie popieram, wnosi to wiele świeżości :)
2. Na angielskim forum pisałeś, że nie ma szans na umieszczenie liderów po przeciwnych stronach, co by znacznie dodało wiarygodności polu bitwy (liderzy oddzieleni swoimi armiami). Czy chęć utrzymania ich w kontakcie wynika z tego, że niektóre animacje liderów będą przedstawiać bezpośrednią walkę między nimi? :p
3. Czy elementy 3D pola bitwy będą interaktywne po ich naciśnięciu? Nie chodzi o liderów, a o ew. zwierzęta, budynki, etc.
4. Ponieważ pole bitwy jest 3D, będzie możliwość delikatnego przesuwania go albo delikatnej zmiany nachylenia? Pytam, bo na filmiku o HC na początku widok się poruszał i wyglądało to tak, jakby gracz mógł tym sterować.
5. Ostatnie pytanie :) Wiem, że rozgrywka > lore ale to, co wyróżnia gry CDPR to niesamowita dbałość o szczegóły i szkoda by było, jakby projektanci przy niektórych kartach całkowicie ignorowali ich historię, byle tylko wpisać je w dany archetyp. "Strzelanie" ognistymi kulami przez Imleritha również nie służy poczuciu imersji dla osób znających uniwersum. Łatwo jest zaprzeczyć takiemu stwierdzeniu, przypominając o dawnym Geralcie: Profesjonaliście, który niszczył potwory i oczywiście nie podobał się graczom. Ale ilość świetnych kart, które dodatkowo były zgodne z lore każe mi wierzyć, że idealne dopasowanie jest możliwe. Np. Dijkstra "rozgrywający" innymi albo Roche wrzucający kartę Niebieskich Pasów. Żeby skonkretyzować pytanie, może napiszę je w takiej formie: "Czy docelowo (w przeciągu kolejnych lat) będziecie starać się o lepsze dopasowanie efektów wizualnych i działania konkretnych kart do ich lore, jeśli gracze będą mieć duże zastrzeżenia?

Dzięki za poświęcany czas i odpowiedzi, komunikacja jest świetna :)

1. Tak
2. Nie, bardziej chodzi o to, że wyglądało by to słabo :D
3. Zobaczymy
4. Można poruszać kamerą, natomiast perspektywa się nie zmienia
5. Nasi projektanci przy tworzeniu umiejętności patrzą na lore zawsze i na art i starają się dopasować do tego umiejętność :)
 
Czy umiejętności Iris związana z rzędami, która została pokazana na materiale filmowym pozostanie czy jednak jest to żart skierowany w stronę konkurencji dwóch dużych karcianych produkcji? ;)

To normalna umiejętność, w grze mamy artefakty, które trzeba niszczyć :)
 
Cześć Paweł,

na początek gratuluję wytrwałości w wymagającej pracy przy tak dużej presji nie tylko z zewnątrz, ale zapewne też wewnątrz. Nie gram w Gwinta regularnie już od bodaj dwóch lat, w pewnym momencie kierunek rozwoju gry zaczął mnie zniechęcać, dlatego diametralna zmiana filozofii jest bardzo zachęcająca. Oglądając na gorąco pierwszy filmik z HC dosłownie lekko opadła mi szczęka z wrażenia. Na chłodno oczywiście dostrzega się pewne mankamenty, ale jednak pierwsze wrażenie jest bardzo dobre.

Wiele już zostało powiedziane na tematy kosmetyczne, o wyglądzie i pozycji liderów itd., ale jedna rzecz mnie nurtuje od czasu pewnego posta na reddicie. Mianowicie pewien użytkownik (SalvatoreCiaoAmore) zwrócił uwagę na to, że wizualnie na ekranie patrzymy na pole bitwy, karty i liderów z trzech różnych perspektyw. Rzeczywiście według mnie coś w tym jest i wywołuje to wrażenie jak by coś nie pasowało.

Obrazek poglądowy: https://i.imgur.com/NpK95f3.jpg

W związku z tym pytanie - czy była to świadoma decyzja? Czy zespół będzie planował jakieś zmiany w tym zakresie (i czy w ogóle jest taka możliwość na tym etapie)?

PS precyzuję posta po uwagach od innego użytkownika. Oczywiście nie chodzi o żadne strzałeczki, tylko o względną spójność wizualną, która jest według mnie lekko zaburzona. O ile kąt kart względem pola bitwy nie razi wcale jakoś szczególnie, to według mnie jest coś na rzeczy jeśli chodzi o liderów. Ciężko to precyzyjnie opisać, a obrazek w miarę to oddaje - wydaje mi się, że byłoby korzystne dla odbioru gry popracować nad kątami i perspektywą, dlatego ciekaw jestem czy jest to coś nad czym zespół pracuje.

Dziękuje! Nie jest tak strasznie :D I cieszę się, że pierwsze wrażanie jest dobre :D

- co do perspektywy, testowaliśmy różne opcje, obecna perspektywa spodobała nam się najbardziej, decyzja jest świadoma i będziemy się tego trzymać :)

-
 
Czy w związku z tym że z nastaniem HC wiele kart zostanie przebudowanych planujecie usunięcie części kart zwłaszcza z królestw północy(chodzi mi np o adeptki z artuzy, większość czarodziejów mogla by spokojnie zostać) i stworzenie osobnej trakcji "kapituła" lub coś w tym stylu ?

Nie planujemy :)
 
Drogi Pawle,

Kiedy możemy spodziewać się informacji o terminie najbliższego filmu prezentującego zmiany (z tego co pamiętam to ma odnosić się on do liderów)
 
Top Bottom