Pytania i odpowiedzi (wywiad z Redami - GC 2013).

+
Pytania i odpowiedzi (wywiad z Redami - GC 2013).

Jeden z użytkowników naszego forum, będzie miał okazję porozmawiać z Czerwonymi, na temat Wiesława Trzeciego, na najbliższych targach gamescom. W związku z czym, możemy zgłaszać nasze propozycje pytań do Redów. Temat będzie otwarty do 18.08.2013.

Oczywiście przed wysłaniem posta z pytaniami, wskazane jest przejrzenie tematu, żeby uniknąć niepotrzebnych dubli.

E:

Dobrze by było, gdyby osoby zadające więcej niż jedno pytanie podkreśliły, które jest dla nich najważniejsze.

Na jakiś czas przed upłynięciem terminu pojawi się ankieta gdzie będzie można głosować na poszczególne pytania. W konsekwencji zostanie wybranych 20 i to one zostaną zadane.

E2:

Odpowiedzi Redów na pytania forumowiczów, zadane i przygotowane przez lorda-w:

Odpowiedzi zapisuję na dwa sposoby, krótki i długi (pełna odpowiedź Marka i czasem moje dopytywania). Oba w spoilerach.

• Czy pojawią się wcześniej nieuwzględnione rasy (gnomy, niziołki)? (34 głosów)
Wersja krótka:
nie planują, może.
Wersja długa
Marek: W tym momencie nie planujemy tych ras w grze, być może jest jeszcze szansa, ale na chwilę obecną nie.
Ja: Nawet w Novigradzie? Bo tam ich cała masa biegała w książce.
M: Póki co, nawet w Novigradzie – z tego co wiem. Oczywiście mamy krasnoludy, mamy elfy i mamy ludzi. Zastanawiamy się nad różnymi innymi rasami, ale jeżeli uznamy to za faktycznie uzasadnione jeszcze z jakiegoś innego powodu niż takiego czysto backgroundowego, to być może się na to zdecydujemy, w tym momencie nie podjęliśmy takiej decyzji.
• Czy aktualna zbroja, a zwłaszcza jej wycięcie w talii, zmieni się? (21 głosów)
Wersja krótka:
Z pominięcia meritum w odpowiedzi wynika, że nie, ale najważniejsze, że to nie jest jedyna zbroja dostępna i będziemy mogli tam przebierać wiedźmina w wiele innych rzeczy.
Wersja długa:
M: Przede wszystkim zacznijmy od tego, że to nie jest jedyna zbroja jaką dysponuje Geralt. W grze będzie bardzo dużo różnego rodzaju przedmiotów i bardzo dużo możliwości zmiany wyglądu wiedźmina, więc oczywiście na to też będzie można wpływać. To że ona (zbroja – przyp. ja :D/>/>) jest taka dosyć gorsetowa, silnie zaciśnięta i dopasowana, faktycznie jest jakąś koncepcją i chcieli byśmy żeby gracze mieli możliwość wpływania również nieco na ten kształt wiedźmina, pewnie po części przez to w co go ubiorą.
• Czy zobaczymy takie miejsca jak Brokilon i Oxenfurt? (32 głosów)
Wersja krótka:
Bez odpowiedzi ze względu na spoilery.
Wersja długa:
M: Tutaj nie chciałbym spoilować. Gra jest naprawdę gigantyczna i możemy grać na przestrzeni sporej. Odwiedzimy sporo miejsc opisanych wcześniej w sadze, ale poza Skellige i Novigradem nie chcę nic więcej spoilować.
• Jak wygląda podróż między trzema obszarami świata i jak się to ma do "Multi-region open world"? (33 głosów)
Tutaj przy zadawaniu użyłem słowa lokacje zamiast ‘obszar świata’, co zostało uwzględnione w odpowiedzi.
Wersja krótka:
Novigrad i ziemia niczyja normalne poruszanie się w ramach otwartego świata, Skellige najpewniej prom/statek (znając życie i teleport) bo są daleko na morzu.
Wersja długa:
M: To najpierw bym zdementował tą nazwę ‘lokacje’, bo gra tworzone jest w taki sposób by była jednym spójnym doświadczeniem, z wyjątkiem Skelliga. Te wysypy są tak daleko odsunięte od kontynentu, że tam faktycznie musimy dostać się jakimś promem lub statkiem. Natomiast w obrębie tych wysepek, bądź w obrębie samego kontynentu poruszamy się płynnie, więc to nawet nie są lokacje, to są części świata które tak płynnie w siebie przechodzą. Nie ma loadingów pomiędzy nimi, po prostu płynnie sobie pomiędzy nimi przechodzimy. Płynnie te regiony przechodzą jeden w drugi, tworząc zupełnie inne doświadczenie niż to z Wiedźmina 2, w którym po prostu cięliśmy grę na akty
• Czy odwiedzimy Kaer Morhen lub spotkamy innych wiedźminów (prócz Vesemira)? (33 głosów)
Wersja krótka:
Bez odpowiedzi ze względu na spoilery.
Wersja długa:
M: Bardzo spoilerowe pytanie - fajne. Zakładam, że ktoś bardzo chciałby spotkać innych wiedźminów lub odwiedzić Kaer Morhen. Oczywiście to uwzględnimy i nie mogę nic więcej powiedzieć.
• Czy po skończeniu głównego wątku fabularnego będzie można grać dalej? (42 głosów)
Wersja krótka:
Jeszcze nie wiadomo.
Wersja długa:
M: To też jest bardzo trudne pytanie. To jest nasza pierwsza przygoda z grą która jest open world’owa. Jeszcze nie podjęliśmy takiej decyzji. Mamy powiedzmy kilka planów i designów na oba takie rozwiązania (czyli rozwiązanie z graniem po zakończeniu i bez – przyp. ja), ale to wszystko będzie zależało od tego jak bardzo będzie to uzasadnione w momencie gdy skończymy całą grę i będziemy widzieli już jakie wrażenia dostarczamy graczom. Nie chcieli byśmy żeby to wyszło tak, że po prostu gdy kończy się fabuła, gra zaczyna być inną grą w której się biega jakoś bezsensownie po świecie. Na pewno zaadresujemy ten problem, czy też request bo też sami o tym oczywiście myślimy i też gramy w wiele gier w których można grać w nieskończoność, ale jeszcze nie podjęliśmy takiej decyzji.
• Kiedy gracze zobaczą gameplay? (22 głosów)
Wersja krótka:
Nie prędko i możliwe, że nie ten z pokazów.
Wersja długa:
M: W tym momencie jeszcze nic nie potwierdziliśmy, nie mamy określonej daty, też nie podjęliśmy żadnej konkretnej decyzji czy faktycznie wypuścimy go w tym stanie już dla wszystkich, czy nie. Gra jest ciągle w wersji ‘under development’, to jest wersja pre-alfa, więc tutaj musimy zdecydować w jaki sposób chcemy się nią podzielić ze społecznością.
• Czy Novigrad będzie wierny opisowi z książki i czy będzie podobny pod względem wielkości? (28 głosów)
Wersja krótka:
Nie ma być na siłę wierny każdemu szczegółowi, ale ma dawać podobne odczucia/wrażenia jak ten z książki.
Wersja długa:
M: Novigrad będzie faktycznie dużym miastem i to jest to, co chcemy oddać, żeby wchodząc tam, nawet w grze komputerowej czuć, że to jest faktycznie skomplikowana metropolia. Natomiast zawsze podchodzimy do książek z takim dosyć trzeźwym umysłem. Bardziej staramy się odtworzyć konkretne uczucia niż liczby. Może one będą zbieżne w przypadku niektórych elementów, ale na pewno nie będzie tak, że będziemy, powiedzmy tworzyć Novigrad większy lub mniejszy tylko po to by zgodzić się idealnie z którymś z opisów z książki. Ciężko mi jest w tym momencie powiedzieć czy będzie tyle samo katedr czy też ilość mostów itd. będzie się dokładnie zgadzać. Ważne by gracze mieli takie samo wrażenie, gdy wejdą tam w grze, jak te które mieli czytając książkę. Czyli, że jest to fajne, skomplikowane, duże miasto i to jest chyba najważniejsze. Przede wszystkim zagospodarowane. Nie obawiamy się sytuacji w której zrobilibyśmy coś dużego i nie mieli tego czym wypełnić.
J: To tutaj pytanie ode mnie. Czy miasto które było w gampley trailerze na E3 to był Novigrad.
M: Chyba nie mogę tego potwierdzić.
• Czy NPC będą reagować na zachowania Geralta, takie jak kradzież itp.? (28 głosów)
Wersja krótka:
Jest rozważany sposób implementacji. Raczej będzie.
Wersja długa:
M: To jest bardzo skomplikowane zagadnienie. Rozważamy implementacje systemu zachowań dla społeczności, reagującego na tego typu zachowania wiedźmina. To wiąże się z bardzo wieloma komplikacjami, już nie tylko fabularnymi, ale też gameplay’owymi, dlatego nieco zwlekaliśmy z tym w Wiedźminie 2, w efekcie zrezygnowaliśmy z tego. Raczej tak, natomiast nie jesteśmy jeszcze w stanie potwierdzić w 100%tach kształtu tego. Natomiast chcemy w jakiś sposób reagować na taką sytuację. Chcemy dostarczyć jakiś feedback dostarczyć graczowi w momencie gdy kradnie poziomki z czyjegoś dzbanka.
• Kiedy poznamy zawartość edycji kolekcjonerskiej? (21 głosów)
Wersja krótka:
Zapewne początek 2014r (bardziej mój domysł niż odpowiedź).
Wersja długa:
M: Bardzo skomplikowane pytanie. Nie wiem. Pewnie później, zapewne w 2014r, ale kiedy to będzie, ciężko mi jest powiedzieć. Zakładam, że kiedy będziemy już trochę bliżej premiery.
• Czy decyzje z W1 będą mieć wpływ na W3 i jeśli tak to, które decyzje z W1 i W2 mogą wpłynąć na fabułę w W3? (29 głosów)
Wersja krótka:
Nie.
Wersja długa:
M: Nie z Wiedźmina 1 nie będą miały już wpływu na Wiedźmina 2. Troszkę ‘outdated’.
• Jak zostanie potraktowany alkohol w grze? Czy będą pijackie imprezy i czy będzie można spożywać go tak, jak w W1? (31 głosów)
Wersja krótka:
Pijackie imprezy najpewniej będą, ale nie jest to jeszcze ustalone.
Wersja długa:
M: Dosyć skomplikowane, szczegółowe pytanie, fajne, ale jeszcze nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć. Na pewno oczywiście alkohol będzie. Podejrzewam, że takie elementy libacyjne również się pojawią, bo zawsze się pojawiały u nas w grach, czy w pierwszej części gry czy drugiej, z takiego najzwyczajniej śmiesznego powodu, bądź tego, że niektóre postacie w świecie gry są pijusami najzwyczajniej w świecie. Ale nie wiem na ile będzie się można samemu nawalić i leżeć gdzieś tam w rowie. Pewnie będziemy musieli jeszcze z tym poeksperymentować.
• Czy CDP w najbliższych latach będzie pracować wyłącznie nad Cyberpunkiem i Wiedźminem, czy możemy się spodziewać zapowiedzi, albo chociaż wskazówek odnośnie kolejnych marek? (20 głosów)
Wersja krótka:
Nie ma innych marek, ale są inne produkty do dotychczasowych, jak ogłoszona gra planszowa itp.
Wersja długa:
M: Zajmujemy się mnóstwem rzeczy, np. grą planszową, którą dzisiaj tutaj prezentujemy, czy też wersją mobilną tej gry, w którą będzie można sobie pograć np. na iPadzie. Więcej informacji będzie można otrzymać pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego.
J: A jakieś inne marki oprócz Wiedźmina i Cyberpunku?
M: Nie, w tym momencie skupiamy się tylko na Cyberpunku i na Wiedźminie.
• Czy zmieni się działanie eliksiru kot (czy będzie on podobny do wersji z W1 czy z W2)? (24 głosów)
Wersja krótka:
Bez odpowiedzi ze względu na spoilery.
Wersja długa:
M: Kolejne bardzo szczegółowe pytanie. Nie chcę tego chyba spoilować. Zmienia się oczywiście nieco działanie alchemii, ale gracze przekonają się sami na własnej skórze.
• Czy medalion znów będzie wibrował? (21 głosów)
M: Tak, będzie wibrował.
• Czy spotkamy postacie z poprzednich gier takie jak Jaskier, Zoltan itd.? Czy pojawi się więcej postaci z sagi, o których jeszcze oficjalnie nie mówiono? Czy takie postacie poboczne zostaną bardziej rozbudowane, niż w W2? (28 głosów)
Wersja krótka:
Odpowiedź ograniczona by nie spoilerować. Pojawią się starzy znajomi. Pojawią się też nie pokazywane wcześniej postacie z sagi. Co ciekawe, próbowałem tu lekko zagrać pokerowo i udać, że jesteśmy pewni pojawienia się Yennefer i Ciri i Marek powiedział, że możemy być zaskoczeni… :D/>/>/>
Wersja długa:
M: Pojawią się postacie, które były w drugiej części gry, jak i te z sagi, które nie były uwzględnione w obu częściach gry. Cały czas się uczymy jednak i cały czas staramy się zwiększać głębie tego świata, więc na pewno poświęcimy tym postaciom też sporo uwagi tym postaciom, z którymi będzie nas łączyła jakaś relacja w grze. Pamiętajmy jednak, że Wiedźmin 3 będzie w dużej części grą o osobach na których wiedźminowi zależy. Więc ta relacja będzie wyjątkowo ważna.
• Czy będzie możliwe rozczłonkowywanie ciał i jak bardzo będzie to zaawansowane? (22 głosów)
Wersja krótka:
Bez potwierdzenia jak na razie.
Wersja długa:
M: Nie chciałbym jeszcze tego potwierdzać. Oczywiście jest to rozwiązanie, nad którym myślimy. Mieliśmy takie finishery fajne w drugiej części gry, które pozwalały na obcinanie głowy. W trzeciej części zobaczymy. Nie chcę spoilować fajnych rozwiązań które będziemy tutja mieli.
• Jak będzie wyglądało parowanie ciosów w Wiedźminie 3? (24 głosów)
Nie zadanie, nie było już czasu i przeskoczyłem do kolejnego.

• Czy w polskiej wersji językowej będą typowo polskie nazwy wiosek (tu odniesieni do Szyman i Flotsam)? (46 głosów)
Wersja krótka:
Tak.
Wersja długa:
M: Tak, oczywiście. To nawet nie jest pełna lokalizacja, to powstaje po polsku. Ale to nie jest tak, że Szymany zostały zamienione na Flotsam dlatego, że miały być bardziej angielskie tylko uznaliśmy, że jest to ciekawsza nazwa i taka dosyć międzynarodowa mimo wszystko. Oczywiście tutaj należy się spodziewać wersji, która jest super dopieszczone pod względem języka polskiego.
• Czy zadania wrażliwe na czas, będą jako takie wyraźnie oznaczone w dzienniku misji? Jak wiele tego typu zadań planujecie? (39 głosów)
Nie zdążyłem zapytać.

Marek po tym gradobiciu pytań pożegnał się ze mną a ja zostałem z dwoma Waszymi pytaniami bez odpowiedzi i kilkoma własnymi, których w ogóle nie zadałem :D/>/>.

Spisywałem to teraz po 4ech dniach biegania po targach. Jestem niewyspany i zmasakrowany. Mam nadzieję, że nie narobiłem gigantycznej ilości byków pisząc to. W razie czego poprawię w poniedziałek, jak już będę w u siebie w domu po pracy i trochę odpocznę.

Widziałem też prezentacje, na której dostałem puzzle w wersji gamescom edition. Gra prezentuje się niesamowicie, zwłaszcza jak na wersję pre-alfa. Obrazki i gameplay trailer tego nie oddadzą. Widziałem ten sam fragment, który był na E3. Opiszę więcej w tygodniu, a jak coś to pytajcie, ale nie obiecuję odpowiedzi na wszystkie pytania, bo czeka na mnie góra pracy w domu.

Mam nadzieję, że jesteście chociaż trochę zadowoleni, a ja idę spać.

Jeszcze serdeczne podziękowania dla CDP Red. W szczególności dla Agnieszki i Marka. Jesteście świetni!
 
1. Czy pojawią się inne rasy (gnomy, niziołki).
2. Czy postępując zgodnie z obietnicami trzymania się sagi, to ludzie z Wysp będą mówić Żargonem Skellige?
3. Czy tylko ludzie (lub elfy) będą jeździć na koniach?
4. W ilu stopniach skończona jest gra?
 
1.Jak duża będzie interakcja ze światem gry, np. czy będzie możliwość usiąść na jakieś ławce, rzucać przedmiotami które da się podnieść itp.
2.Czy wygląd Geralta się zmieni (talia).
3.Brokilon będzie dostępny, to znaczy czy będzie można do niego wejść.
4.W grze będzie jakaś lokacja z poprzednich gier z serii, np. Wyzima.
 
Najważniejsze kwestie według mnie:

- Najważniejsze: Ustalenie, co oznacza termin "Multi-region open world" z trailera. 3 oddzielne tereny połączone szybką podróżą, czy jeden otwarty świat podzielony na regiony? - podkreślone za radą Narsa.

- Jak wyglądać będzie kwestia jedzenia i spania? Czy będzie taka możliwość i czy może przewidziany jest tryb "realistyczny" pod tym względem?

- Czy jest szansa na polskie odgłosy otoczenia w polskiej wersji gry?

- Czy powróci alkohol jako przedmiot, czy będzie można zamówić w karczmie piwo?

- Jak dokładnie wygląda mechanika aktywowania eliksirów? Mam nadzieję, że działającego eliksiru nie będzie sobie można na życzenie "wyłączać" i spowrotem "włączać".

To chyba tyle, póki co.
 
1. Czy będzie coś w stylu "New Game +" (wiem, że to na 99,9% niemożliwe)? :)
2. Ile pojawi się postaci z sagi?
3. Czy i w jakim stopniu WSZYSTKIE questy (główne i poboczne) będą ze sobą powiązane?
4. Ile będzie możliwości rozwiązania zadań?
5. Raczej to nie będzie pytanie, a prośba - błagam Was REDzi, zróbcie wszystko, żeby gra zawierała jak najwięcej elementów słowiańskich (klimat, a przede wszystkim MITOLOGIA), a na drugim miejscu mogą być elementy celtyckie :D
 
1. Czy rzeczywiście każdy potwór to wypasiony przeciwnik, z którym walka będzie epicka? Czy będą też 'zwykłe utopce', które można by kosić gromadą z biegu?
2. Seks w grze, czy będą scenki jak w W2? Czy wszystkie sceny będą poprzedzone wyborem? Pytanie bonus: ile ich około będzie?
3. Jak ma się ekonomia (inne ceny w różnych miejscach) do teleportu między lokacjami? Chodzi mi o to, żeby uniknąć sytuacji gdzie np. wykupie wszystkie ryby znad jeziora i przeniosę się w góry, sprzedając je z profitem.
 
1. Jak zostanie rozwiązana kwestia walut? (jedna wspólna czy dla każdego regionu inna)?
2. Czy ceny będą dynamicznie się zmieniać w zależności od ilości danego towaru na rynku, czy może będą odgórnie ustalone na stałe i będą różnić się jedynie w innych regionach?

3. Czy Novigrad dostanie mury? :p
 

Scani

Forum veteran
Zapewne o samym Wiedźminie 3 nie dowiemy się nic ponad to co pojawi się w oficjalnych materiałach dla dziennikarzy - jak widać po innych wywiadach CDPR bardzo mocno trzyma się swojej polityki udostępniania nowych informacji.

Ale można podejść od innej strony:

1. Jaka gra (nie będąca produkcją CDPR) jest obecnie najgorętszym tematem dyskusji w studiu?

2. W jakie gry grają w kąciku relaksacyjnym podczas przerw w pracy? (Obstawiam MK)


Jeśli będzie dostępny Konrad Tomaszkiewicz:

3. Reżyser gry, to dość nowe pojęcie - czym tak na prawdę zajmuję się taka osoba? To stanowisko producenckie, które koordynuje pracę wszystkich teamów, czy może odpowiada tylko za stronę artystczno-emocjonalną (story, environments, art i gameplay). A może to po prostu bardziej podniosła nazwa lead'a projektu? Jeśli tak, to skąd w branży ta nagła potrzeba odwoływania się do dziedzictwa teatru i kina?
 
Właściwie wszystkie pytania, które chciałem zadać, wypisali moi poprzednicy, więc zostało takie pierdółkowate:
Czy niebędące Novigradem miasteczko na concept-arcie z EDGE to Żurawia Kępa?
 
1. Czy odwiedzimy Kaer Morhen?
2. Czy spotkamy w trakcie gry innych wiedżminów?
3. Czy powrócimy do miast/wsi z poprzednich części Wiedżmina?
 
Czy po ukończeniu fabuły nadal będziemy mogli wykonywać zadania poboczne, zwiedzać świat itp?

Po jakim mniej więcej czasie od premiery będą wydawane DLC?

Czy w dodatki będzie można zagrać po ukończeniu fabuły?

Czy będzie możliwość założenia dodatkowego płaszcza, niezależnie od noszonej zbroi?
 
1. Jak duże będzie skalowanie świata?

2. Czy dwie osoby bliskie naszego serca (Geralta), spotkamy dopiero na końcu gry, czy wcześniej?

3. Czy odpalaliście już Wiedźmina na konsolach nowej generacji?

4. Jakie są szanse, że retrospekcje Geralta, będą przedstawiane w podobny sposób co w W2?

5. Kiedy zobaczymy gameplay tzn. my gracze?
 
1.Jak w końcu będzie z tym Novigradem, bo nie zapowiada się póki co na stolicę świata w której mieści się 35 oberży, 12 zamtuzów, 8 banków, manufaktury, świątynie i ogromny zamek... nie wspominając o domach dla 30000 mieszkańców ( wszystkie informacje są z książki http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Novigrad ). Wiec, jasno - Czy Novigrad będzie przynajmniej w połowie tak wielki jak to jest opisane w książce?
2.Czy spotkamy Talara?
 
Pytania do Redów:
1. Jak będzie wyglądać sprawa zmysłów Geralta. (Wzrok) Czy będzie jak w książce (wystarczy zmiana pola źrenicy) czy w grach (Kot)? Słuch: czy coś z nim będzie zrobione (np. fale na ekranie [mniej lub bardziej widoczne w zależności od hałasu {złodziej - mało, pijany krasnolud - bardzo widoczne}]). Itd.
2. Cholernie podobają mi się postacie pokroju Bonharta czy Letho (z charakterkiem :p). Bonharta nie spotkamy na 100% ale co z Letho czy Dunnym (ciekawie byłoby znowu zobaczyć cesarza :D).
3. Premiera jest zaplanowana na 2014r. ale może da się uchylić rąbka tajemnicy i wyjawić chociaż porę roku ;)

Pytanie do "Wiedzących" (jako, że to on jest założycielem tematu, podejrzewam, że głównie do Pana Nars'a :p):
Redzi dali nam fajną okazję, ale czy to wygląda tak, że na każde pytanie (nawet na takie które miało być największą niespodzianką) muszą odpowiedzieć, czy też nie?
 
1. Czy logo wilka przedstawia kota czy wilka?

2. Gower, dla którego była konstruowana poprzednia lista pytań, jak rozumiem, nie miał okazji ich zadać?

3. Premiera W3 to orientacyjnie końcówka 2014?

4. Czy Skyrim dalej będzie eksploatowany w marketingu? (Przebóg, nie...)


PS Widzę, że niektórzy chcą poznać wszystko łącznie z fabułą, na rok przed premierą. Bez sensu.
 
Cossy said:
(...)

Pytanie do "Wiedzących" (jako, że to on jest założycielem tematu, podejrzewam, że głównie do Pana Nars'a :p/>):
Redzi dali nam fajną okazję, ale czy to wygląda tak, że na każde pytanie (nawet na takie które miało być największą niespodzianką) muszą odpowiedzieć, czy też nie?

Temat Nars założył na prośbę osoby, która będzie na Gamescomie, więc wybór pytań zależy od niej. Natomiast oficjalny wątek z pytaniami do REDów ruszy, kiedy uznają, że już pora.
Podkreślam jeszcze raz - ten wątek nie jest oficjalny i REDzi nie mają z nim nic wspólnego. To temat podobny do tego gowerowego, kiedy zbierał od społeczności pytania do wywiadu z REDami.
 
Top Bottom