Pytanie o karty graficzne

+
Przeglądam właśnie testy wydajności, z których wynika, że leciwy 980Ti generuje więcej klatek w miażdżącej większości gier niż RX590, czy nawet GTX1660. Przy założeniu, że nie zależy mi na ray tracingu oraz nie dostrzegam na tyle dużej różnicy graficznej między cieniami w ULTRA i MIDDLE nie uśmiecha mi się celowanie w karty graficzne, które aktualnie kosztują ponad 3-4 tys. zł.

Pytanie brzmi. Skoro GTX 980TI generuje więcej klatek niż GTX 1660 Super czy ta druga ma jakąś przewagę wizualną nad tą pierwszą? Tzn. czy celując w 1660 super otrzymam mniej klatek, ale lepszy wygląd gry? ZAUWAŻALNIE, bo detale, które dostrzega się dopiero gdy pokazać je strzałką są dla mnie nieistotne.

Celuję w coś co pozwoli przeczekać horrendalne ceny nowych kart.

Pytam w kontekście tego, co zobaczyłem tutaj:


Jeśli obniżając niektóre detale bez strasznie dużej utraty jakości uzyskujemy te 40-50 klatek to przy moim wybitnie spokojnym podejściu do akcji jest to akceptowalne na ten moment.

Pytanie, czy nowsze karty dają REALNIE jakąś różnicę? To co zauwazyłem w CP, to to że obniżając jakość grafiki często dochodzi do śnieżenia, zwłaszcza po wejściu do samochodu.
 
Bardzo kiepski moment na kupowanie GPU ...

Krypto niby ostatnio nieco spadło ale niedobory w produkcji wciąż pozostały, a same sklepy nie zamierzają spuszczać z cen.

Teoretycznie można pograć w CP 2077 nawet na GTX 970:



A jak się uprzemy to nawet w Full HD:



Pytanie tylko czy warto?



Warto na pewno poczekać na premierę nowych kart od nVidia, gdyż na pewno coś namiesza w rynku i cenach (nawet jak przynajmniej tylko na początku i na krótko, zawsze to coś). A jak nie, wówczas można kupić PS5 i czekać na update do wersji NextGen (na wstecznej kompatybilności da się spokojnie grać),
 
To de facto nie do końca jest odpowiedź na moje pytanie. Podałeś tabelkę, która nie zawiera w ogóle pozycji GTX 980 TI. analizuję ten rynek i mam silne poczucie, że GTX 980TI jest celowo pomijana w tych tabelach, bo gdyby ją uwzględnić okazałoby się, że nowsze produkcje takie jak np. GTX 1660 Super w cale nie wypadają dużo lepiej.

Zobacz:


Od 4:11 masz medium. Masz z grubsza stabilne 50 klatek, a wydaje mi się, że to niezły wynik. Zgodnie z Twoją tabelką ta karta uplasowałaby się na poziomie DOKŁADNIE Gtx 1660 super, czyli idealnie w środku stawki. DLa mnie 50 klatek jest spoko.

Moje pytanie dotyczy czegoś zupełnie innego. Czy pomiędzy obrazem generowanym na GTX 980TI a GTX 1660 SUPER istnieją jakiekoliwek zauważalne różnice? Inaczej rzecz ujmując, czy w tych samych klatkach np. cieniowania / ostrość obrazu jest ZAUWAŻALNIE lepsza?

Bo jeśli nie to w sytuacji, w której 980Ti mozna dostać z drugiej ręki nawet po 1200 zł to jest to już warte uwagi. Dla przykładu taki GTX 1080 TI w medium osiąga 67 klatek, generując praktycznie identyczny obraz tylko częściej odświeżany. Z drugiej ręki GTX 1080 TI chodzi teraz po absurdalnej cenie 2 do 3,5 tys. Wiem z czego te ceny wynikają, ale nie zmienia to faktu, że 2 dodatkowe tys. złociszy tylko po to by dostać 20 klatek nie mają sensu. GTX 980TI w high osiąga 40 klatek i to też jest dla mnie akceptowalne. Podejrzewam, że na customowych ustawieniach można powyłączać opcje, które zżerają zasoby a nie dają realnie zauważalnych zmian graficznych (a w CP trochę takich ustawień jest).

Więc jeszcze raz pytam. To że cyferki są większe im droższą kartę kupimy to wiem, tylko ja kupuję nie cyferki, a grafikę i wygląd gry. Jak napisałem, jeśli pominiemy kwestię RT oraz ilości klatek (zakładając, że te 40 mi wystarcza) to czy mierząc wyżej np. w 1660 super są realnie jakiekolwiek różnice graficzne (na przykład karta lepiej cieniuje)? Jeśli tak to czy są gdzięś przykłady?
 
Tylko co realnie daje ten GTX 980Ti?

2GB więcej VRAM (którego gra zapewne i tak nie wykorzysta w ustawieniach pozwalających na komfortową rozgrywkę z tym GPU) i nieco więcej mocy?

Przedział cenowy używek GTX 980Ti (bo nowej katy z tej rodziny nie kupisz przeszło 6 lat po debiucie) to wydatek rzędu 1000-1700 PLN (a kupujemy w sumie kota w przysłowiowym worku).

GTX 970 za to (jak się poszpera i będzie miało farta) można kupić niemal za połowę ceny wspomnianego powyżej modelu.


P.S. Mimo wszystko wciąż sądzę, że warto poczekać na premierę nowych modeli, bo wówczas ludzie będą sprzedawać stare i mogą (ale nie muszą) się pojawić jakieś sensowniejsze oferty.
 
Zanim rynek sie nasyci nowymi modealmi minie baaardzo dużo czasu niestety
Post automatically merged:

Dodam to:


W takim AC Odyssey 970 wyciąga momentami ledwie 28 klatek w ULTRA, a 980Ti 40 i to w rozdziałce 1080p.

O ile dla mnie jako sporadycznego gracza różnica między 40 a 60 jest żadna o tyle 28 vs 40 już różnicę robi.

No i najważniejsze. GTX 980ti pozwala na ograniczone ale jednak równanie detali w góre przy rozdzielczości 1440p. A taki monitor "niestety" posiadam. W pierwszym poście wstawiłem film, w którym GTX 980 TI dźwiga rozdzielczość 1440p na akceptowalnym poziomie detali.

Jak widzę nie ma jasnej odpowedzi jednak na stawiane pytanie.
 
Last edited:
Ja nie mówię abyś czekał aż rynek się nasyci (bo w obecnej sytuacji to nieco potrwa - pewnie tak minimum rok, w zależności od wahań z krypto), jednak po premierze nowych układów zawsze jest jakiś ruch na rynku i ludzie wyzbywają się starych układów.

Jeśli premiera kart Ti (3080 oraz 3070) jest praktycznie kwestią dwóch tygodni, to chyba warto poczekać?
Post automatically merged:

Jak widzę nie ma jasnej odpowedzi jednak na stawiane pytanie.

Oczywiście, że nie ma jasnej odpowiedzi.

Wszystko zależy od ceny i dostępności. Jak za niewiele drożej kupisz GTX 980Ti to warto brać, ale jakbyś miał dawać dwa razy tyle co za GTX 970, to wówczas bym się na Twoim miejscu mocno zastanawiał.
 
Nie zamierzam kupować teraz :). To perspektwa około miesiąca. Pytanie cały czas pozostaje otwarte. Wiesz, jeśli jam małą ilość czasu na granie to inwestowanie w to grubej kapuchy nie ma sensu. Jeśli różnica jakościowa między gtx980 ti a np. takim 1080 jest żadna poza 20 dodatkowymi klatkami to na c mi to? Pytam realnie :) to jak kupowanie samochodu przyspieszjaącego w 6 s. do setki by dojeżdżać nim w mieście w centrum do pracy
Post automatically merged:

Dlatego ciągle pytam gdzie tkwi haczyk ;) ja generalnie mam np. że kiedy ktoś mi pokazuje grę w 1440 p w high i ultra jedna i druga sprawia mi dokładnie tyle samo przyjemności, a ta ostatnia wymaga np. karty za 3,5 tys. Rozumiesz o co mi chodzi? Kupować należy nie cyferki a doznania.
 
To może już lepiej kupić laptop, na którym też jakieś gry ruszą?

Mimo wzrostu cen sprzętu wyjdzie taniej niż kupując samą porządną kartę. Sam laptop jest bardzo przydatnym i mobilnym urządzeniem, a do komfortu gry wystarczy go podłączyć do dowolnego monitora/TV.
 
>980Ti generuje więcej klatek w miażdżącej większości gier niż ..... GTX1660

980Ti jest o ponad 2 klasy lepsza od GTX1660 tylko starsza.

Czasem tak się dzieje że starsze wypaśne karty są lepsze od nowszych budżetowych
inna sprawa że ceny kart poleciały w kosmos.
 
@I_w_a_N problem w tym, że z laptopami jest tak, że jak CI się coś zepsuje nic z tym nie zrobisz, bo koszty naprawy horrendalne. W PC jak mi padnie COKOLWIEK, sam to wymieniam.
 
Top Bottom