Relacja z rozmowy z Vladem, Game Directorem Gwinta

+
Merchants of Novigrad #33 feat. Vlad Tortsov (Gwent Podcast)

Wypowiedzi w cytatach nie są dokładne, są parafrazy zachowujące znaczenie/treść.
Wszelkie niejasności trzeba zrzucić na mój polglish.

- Vlad nie został rozpoznany Sycylii (wakacjował tam), czyli REDzi nie współpracują z mafią ;),

- był w kontakcie z zespołem podczas wypoczynku,

- podoba mu się sytuacja, w której drop kart jest tuż przed turniejem (turniej jako podsumownaie pewnego cyklu/meta z turnieju nie ma wpływu na rankedy czy potyczki),

- otwartość REDów w komunikacji z graczami zawdzięczamy Slamie :> „ważne, by gracz czuł się wysłuchany”,

- sam Vlad komunikacyjnie skupia się na Reddicie (trochę prywaty: potwierdzam – raz do niego napisałem i uzyskałem odpowiedź – inną sprawą jest treść odpowiedzi i odniesienie do stanu faktycznego, zaś dla porównania Burza zignorował PM),

- Vlad jest zadowolony z realizacji mapy drogowej jeśli chodzi o „kamienie milowe” (to, co zostało wypisane na infografice), lecz nie wszystko idzie zgodnie z założeniami (słynne tokeny premium),

- zaimplementowanie menu podróży i ich wymienialności było bardzo ciężką, kilkumiesięczną pracą pełną technicznych wyzwań (@Lexor),

- inne metody wykorzystywania nadmiaru zasobów są w planach, nie ma jednak 100% pewności, że kolejne pojawią się w tym roku,

- karty z Black Sun będą bez dźwięków wersji premium (zostanie dodany w następnej aktualizacji),

- pytanie o nowe podróże, odpowiedź wymijająca „z grubsza mamy roczny horyzont planowania ; mamy wiele pomysłów, szkiców, lecz nie są one gotowe do wdrożenia/zamieszczenia na mapie drogowej” – później była mowa o tym, że dużo eksperymentowali z podróżami i że wciąż planują to robić,

- same podróże Vlad uważa za świetnie i „nie wyobraża sobie, że ich kiedyś nie było” ; ich zawartość do 100 poziomu w wersji premium wycenia na 200$ za jedną,

- obecnie skupiają się na „nadrabianiu zaległości” (sam to rozumiem jako skupianie się na już istniejącej zawartości i funkcjonalnościach zamiast intensywniejszej pracy nad nowym contentem),

- najbardziej Vlada jako szefa projektu bolą słowa społeczności o programistach, że ci są leniwi i niekompetentni „nie ma nic bardziej odległego od prawdy ; może gdzieś są leniwi programiście ale nie w Gwincie ; w branży growej pracują specjaliści i pasjonaci”,

- kosmetyki nadal będą wydawane osobno do kupienia w sklepie jak i udostępnianie za darmo w ramach wydarzeń (jak niedawne letnie pomaganie Triss, Yennefer i Shani),

- Vlad szacuje, że wpływ gwent partnerów i „anonimowej społeczności graczy” na wprowadzane zmiany i poprawki dzieli się po 50%,

- program gwent partnerów nie działa super dobrze – są w nim osoby mało zaangażowane – ale nie dziwi się temu, bo obecnie nie mają konkretnych wymagań wobec nich, ma się to zmienić ; traktują ich jako pulę, spośród której wyłaniają tych lepszych do testów PTR,

- występ NotRasheed w niedawnym TWiGu jest dowodem na to, że nie boją się konfrontować z krytycznymi uwagami,

- dla Vlada nowy dodatek nie musi oznaczać powercreepu i nie celują w przesadzone sety kart, by krótkoterminowo napędzać sprzedaż ; nowy dodatek powinien skupiać się na nowych możliwościach rozgrywki, a nie „na robieniu tego, co było znane wcześniej tylko z lepszym wynikiem punktowym”,

- aby gra była interesująca muszą wprowadzać ryzykowne rozwiązania (ze słynnego „szachy lub fun” wybiera fun, pójście w stronę jak najpełniejszego matematycznego balansu to ślepy zaułek),

- nie wprowadzają kart z zamiarem ich późniejszego wzmocnienia – starają się, by była maksymalnie silna i jednocześnie nieprzesadzona,

- starsze karty nie będą wzmacniane pojedynczo dla samego wzmacniania, wszelkie wzmocnienia próbują ubierać w tematyczne paczki,

- zdarzają się wprowadzane zmiany mimo braku ewidentnych przesłanek „z danych” – przykład zamiana umiejętności Alchemika ze Szkoły Żmii ze Zwiadowcą, by zamiana karty nie była dostępna z lokalizacji czy też Świder Tunelowy,

- nie mają złotego standardu jako punktu odniesienia przy tworzeniu kart i wprowadzaniu zmian (czyli mityczne „karta za x prowizji powinna robić x punktów” wymyśliliśmy my, gracze), skupiają się na potencjalnym otoczeniu karty, czyli kartach, z którymi dana współgra/combi się,

- „jeśli coś jest nudne, jest nudne dla ciebie ; tyle Gwintów ilu graczy” :D,

- „jeśli gra ci się gorzej to nie znaczy, że sama gra stała się gorsza”,

- nie chciał podać liczebności zespołu Gwinta,

- nie odpowiedział na pytanie „czy według danych Gwint obecnie lub kiedykolwiek wcześniej umierał? – uznał je za niedorzeczne (tak więc za jego kadencji zapewne nigdy nie poznamy szacunków aktywnych graczy w danych okresach),

- o Projekcie Złoty Nekker dowiemy się więcej „soon”, będzie on miał zachęty dla graczy Gwinta / na Openie zaprezentowano screena z gry, w lewym górnym rogu widać (najpewniej) pasek energii i licznik czasu,

- przeanalizowali potencjalny nowy content na kształt trybu Ścieżka Bohaterów w Legends of Runettera „nie działało to, powiedzmy, z technicznego punktu widzenia”,

- zdaje sobie sprawę z tego, że Draft nie spełnia oczekiwań ; pracują obecnie nad przemodelowaniem systemu ingerowania w Draft na szybszy i przystępniejszy (prace nad nim były bardzo uciążliwe i dlatego nie znalazł się na roadmapie) – gdy go ukończą, można spodziewać się regularnej pracy nad tym trybem, obecnie nie mają jak aktualizować go na bieżąco (@Lexor),

- nastąpią zmiany w trybach sezonowych, lecz są one bardzo nisko na liście priorytetów ; nie planują wprowadzenia tych popularniejszych trybów na stałe,

- drabinka rankingowa dla trybów sezonowych „była dyskutowana, lecz nie mogę powiedzieć nic więcej, by nie zdezinformować”,

- Vlad osobiście myślał o przywróceniu Areny, ale nie jest to takie proste z technicznego punktu widzenia i dlatego nie ma teraz takich planów,

- turnieje offline – biorą pod uwagę tylko finałowy turniej tego sezonu, choć szansa na taką formę jest bardzo mała,

- żadnych informacji o przyszłym sezonie e-sportowym, chcą wpierw zrealizować do końca obecny,

- projektanci biorą udział w testowaniu, są w stanie wprowadzać poprawki ; samo testowanie jest na wielu poziomach ; mają osobne zespoły testowe dla każdej z platform (tu mam wątpliwości czy dobrze zrozumiałem, dla zainteresowanych wypowiedź jest od tego momentu

Tyle wyciągnąłem z tej pogadanki słuchanej podczas równoległego oglądania Opena w celu zdobycia awataru Czarnego Słońca, oby nadchodzący devstream zwalił nas z nóg i krzeseł.😊
 
ich zawartość do 100 poziomu w wersji premium wycenia na 200$ za jedną
Chyba sobie jaja robi. Czyżby to była delikatna sugestia podniesienia ceny?

Fajnie za to że myślał o arenie. Jednak przejście z myśli do czynów to u nich w chwili obecnej 2-3 lata ;)
 
- Vlad osobiście myślał o przywróceniu Areny, ale nie jest to takie proste z technicznego punktu widzenia i dlatego nie ma teraz takich planów

Mnie właśnie najbardziej zasmucił ten fragment, bo gdy zacząłem czytać, że myślał o przywróceniu Areny, to pojawiła się nadzieja... która niestety bardzo szybko zgasła po doczytaniu zdania do końca.

Tym bardziej, że jakoś na znaczną poprawę Draftu za bardzo nie liczę... (obym się mylił).
 
Top Bottom