Relacja z TWIGa z Jeanem

+
Sezon ma się ku końcowi i czekając na zmiany zamiast grać po raz kolejny na mill, posłuchałem rozmowy z Jeanem Auguier, Gameplay Designerem Gwinta.
Poniżej macie wypiski z tejże rozmowy, która w praktyce była Q&A z widzami:

- Wzmacnianie kart dla samego ich wzmacniania mija się z celem ; „żeby coś wzmocnić musimy widzieć w tym cel” – przesłanie jest takie, że nie będzie wzmocnień pojedynczych kart tylko „w paczkach*” pod kątem archetypów,
*w dalszym ciągu rozmowy nastąpiło doprecyzowanie i okazało się, że samoistnie narzucające się paczki, jak smoki (niedawno pojawiła się na Reddicie petycja, by się nimi zająć) nie wchodzą raczej w grę, bo "to tylko 7 kart, nie możesz tym nic osiągnąć, co najwyżej wzmocnisz paczkę kart i skończy się na tym że będą grane w każdej talii”. Mój komentarz: 7 kart to 1/3 ostatniego dropu kart, poza tym z Pierścieniem Przychylności i Aerondightem nie mają problemów, o czym w dalszej części wypisków,

- Nie mają czasu i możliwości przerabiania czegoś od zera (rozumieją pod tym choćby karty smoków - coś, co kompletnie nie gra, ale ma w sobie potencjalny motyw przewodni),

- Kapłanka z KP czy Pierścień Przychylności są spoko i nie dostały hotfixów, bo z wewnętrznych danych wynika, że gracze nauczyli się radzić sobie z nimi – przywołany został Radowid przed zmianą (kombinacja z insurekcją, wtedy uznali że zmiana jest konieczna i ja wprowadzili – tyle że tam nie było hoftixa, na zmianę trzeba było czekać do kolejnego patcha, dobrze pamiętam?),

- Wprowadzanie kart z lojalnością jest trudne, a skoro jest trudne zastanawiają się nad zmianą formuły "oddaję kontrolę z neutrali na rzecz x",

- Nie będą ruszali kart grających w jakiejś talii (przykład Smokożółw, grany w Alchemii – swoją drogą jeśli już trafiam na alchemię to nie pamiętam kiedy widziałem w niej Smokożółwia, no ale cóż) tylko po to, by grała w innej,

- Aerondight (na starcie zaznaczył, że nie jest odpowiednią osobą do dyskusji o niej - czyżby chciał zasugerować, że nie jest jej twórcą?) nie jest wg Jona binarną kartą i nie widzi z nią problemu,

- Złoty Nekker jest w porząsiu, bo balansuje go zaimplementowane w niego RNG,

- Co do zmian w archetypach – wyszukują coś, co wg nich jest za mało grane i na tym się skupiają. „Nie ruszamy tego, co jest dobre żeby było bardzo dobre, mija się to z celem” – tak więc nie należy się spodziewać poprawek w tym, co już ruszyli i odhaczyli (krasnale itp.), nie będzie dopieszczania,

- Stworzenie czegoś umożliwiającego efektywne granie taliami 25+ kart jest interesujące, ale nie mają obecnie pomysłu na mechanikę i motyw przewodni temu towarzyszący (40-kartowy Folteście, pamiętamy),

- Projekt Golden Nekker – na początku cały zespół balansujący Gwinta był w niego zaangażowany, obecnie nastąpił podział (nie sztywny, ale zauważalny) na tych skupiających się na balansie Gwinta i tych od balansu Golden Nekkera,

- Draft ma swój zespół? O ile dobrze zrozumiałem,

- Ciekawostka, głównie dla @Lexor – implementacją kart głównie zajmują się ich designerzy. Według Jeana mają świetny system implementacji - rekwizytowy / programowania wizualnego lub węzłowego,

- Dagon – no comment,

- Więcej scenariuszy – no comment,

- Zwiększenie znaczenia pozycjonowania – starają się o to, ale ciężko w to wprowadzić głębie ; podoba im się takie znaczenie pozycjonowania jak w Lippym czy Annie Henriecie – możemy nie chcieć użyć ich umiejętności ; skupienie się na rozszerzaniu pozycjonowania jest utrudnione przez istnienie movement Scoiatael i szpiegów NG – jako zespół projektowy nie mają idealnej odpowiedzi na to zagadnienie,

- Pojawią się nowe słowa kluczowe (niektóre obecne mechaniki mogą zostać dla lepszej czytelności zamienione na słowa kluczowe),

- Nowe strategemy nie pojawią się ani nie zwiększy się ich znaczenie – jeśli mieliby coś zmieniać / wzmacniać musiałoby się to wiązać ze spełnieniem dodatkowych warunków, co od razu wiązałoby się z promowaniem poszczególnych archetypów, a tego nie chcą (cenią sobie uniwersalność).

- Patchnotesy mają być już jutro wraz z filmem omawiającym.
 

Lexor

Forum veteran
Dzięki za wysłuchanie, ja nie miałbym na to czasu.

Jeśli implementacją kart zajmują się ich twórcy a nie programiści to już wiadomo, dlaczego to wygląda tak jak wygląda. Jakby ich system był taki świetny jak mówią to nowe karty nie powodowałyby takiej ilości błędów na starcie. Programowanie wizualno-blokowe to tak jakby korzystać z CMSa dla strony internetowej - zamiast bezpośredniej implementacji stworzyli drugą warstwę czym zwiększyli ilość styków, na których mogą wytworzyć się błędy.

W pozostałych rzeczach, jak czytam, motają się jak zwykle z kąta w kąt, nie prezentując sensownej narracji.
Zgadzam się z Twoją uwagą, że w jednym przypadku nie widzą sensu w poprawie kilku kart a w drugim wprowadzają kilka nowych.
Zastanawia mnie jak gracze niby mogli "nauczyć się z czymś radzić" co nie jest w realny sposób kontrowalne?
Ewentualne nowe słowa kluczowe nie będą nowymi funcjonalnościami tylko zastąpią obecne dłuższe opisy na kartach?
 
- Kapłanka z KP czy Pierścień Przychylności są spoko i nie dostały hotfixów, bo z wewnętrznych danych wynika, że gracze nauczyli się radzić sobie z nimi – przywołany został Radowid przed zmianą (kombinacja z insurekcją, wtedy uznali że zmiana jest konieczna i ja wprowadzili – tyle że tam nie było hoftixa, na zmianę trzeba było czekać do kolejnego patcha, dobrze pamiętam?),
Ciekawe jak gracze nauczyli się kontrować Roche'a w tridama i kapłankę. TO jest zagranie, którego nie da się skontrować nie grając millem.
 
(kombinacja z insurekcją, wtedy uznali że zmiana jest konieczna i ja wprowadzili – tyle że tam nie było hoftixa, na zmianę trzeba było czekać do kolejnego patcha, dobrze pamiętam?),
Był hotfix do strony serwera, w następnym patchu poprawili opis Insurekcji https://www.playgwent.com/pl/news/40408/dostepny-jest-hotfix-9-6-1

TO jest zagranie, którego nie da się skontrować nie grając millem.
Jest jeszcze Szachraj w SY :smart:
 
@Lexor nie każdy ma ciekawe życie z napiętym harmonogramem :D Co do strony programistycznej się nie wypowiem, bo się na tym nie znam, natomiast odnośnie części dotyczącej stanu gry i planów to nie wygląda to zachęcająco. Niekonsekwencji i braku myśli przewodniej jest u REDów wiecej - zapomniałem wspomnieć o pytaniu o ewentualny powrót Mistycznego Echo - Jean odpowiedział przecząco argumentując, że nie chcą by gracze mieli możliwość zagrywania dwóch kart w jednej turze (w takim razie co robi w grze Księga Wiedzy Tajemnej?).
Co do słów kluczowych - mogą się pojawić zarówno nowe (Jean tego nie wykluczył) jak i to, co jest już w grze może być przerobione na słowa kluczowe - tłumaczył to lepszym balansem i "większą czytelnością".

@Iorweth15 da się to skontrować wyciągając Podstępem Iorwetha dwie Pułapki Zapalające :p Przy założeniu, że przeciwnik będzie kisił Roche'a na ostatnie zagranie. Można sobie zapchać stół, by nie było miejsca na kupca korzennego.. Trzeba pokminić :smart: Oczywiście to żarty.

@betraymechino dziękuję z doprecyzowanie, zapamiętałem jedynie, że ze zmianą Radowida były jakieś problemy, a chodziło tylko o nieaktualny opis.
 
@DeckCard_Cain Ostatnio właśnie miałem last say i przeciwnik kisił ostatnią kartę. Ja miałem kompas i Aerondight. Z kompasu zagrałem Kambi i odrzuciłem Rocha - koniec gry :ROFLMAO:. Co nie zmienia faktu że gdyby nie kompas to bym przegrał, bo nikt nie gra Kambi w talii. Gdyby nie było Rocha to tak, mógłbyś zabijać mu trolla i tridamów, wtedy kapłanka wchodzi TYLKO za 20 pkt za 4 prowizji.
- Co do zmian w archetypach – wyszukują coś, co wg nich jest za mało grane i na tym się skupiają. „Nie ruszamy tego, co jest dobre żeby było bardzo dobre, mija się to z celem” – tak więc nie należy się spodziewać poprawek w tym, co już ruszyli i odhaczyli (krasnale itp.), nie będzie dopieszczania,
To błąd moim zdaniem. Wraz z kolejnymi dodatkami będzie coraz większy powercreep, co doprowadzi do faktu że talia która kilka miesięcy temu była dobra, teraz jest słaba. A jest wiele archetypów, które potrzebują trochę wzmocnień np. Dziki Gon. Nie mówiąc już o tym że pewni liderzy są w ogóle nie grani: Królewska Inspiracja, Blokada, Krwawa Forsa, Tajny Skład czy Zatoka piracka. Przypominam że kiedyś tajny skład był OP, ale to się zmieniło, ponieważ nie ma dobrych kart z kapitałem.
 

Lexor

Forum veteran
nie każdy ma ciekawe życie z napiętym harmonogramem :D
Nie mam "ciekawego życia z napiętym harmonogramem". Mam po prostu ciekawSZe zajęcia od słuchania grupy osób, które partaczą swoją pracę, bo nie potrafią zangażować się w to co robią. Zbyt dużo już razy na tego typu publikowanych filmikach widziałem znudzenie i "oskryptowane" zaciekawienie uczestników tego przedstawienia - to są aktorzy nabrani z przypadku, a nie rzemieślnicy z pasją jakich ta gra potrzebuje.
 
Last edited by a moderator:
Za to mnie rozbawiła zmiana kosztu werbunku dla Balu z 15 na 14, bo bardzo niedawno poruszałem ten temat na Forum (hmm może ktoś tu jednak zagląda?) ;)

A tak na serio, to w sumie to było dziwne, że Bal był jedyną kartą o koszcie werbunku 15 (mam nadzieję, że ta zmiana oznacza, że w tym miesiącu również zobaczymy tryb dla weteranów, czyli "Cierpliwość jest cnotą") ;)
 
Top Bottom