Rozgrywki Rankingowe i Rankingi

+
paku93;n8001570 said:
Dlatego samo winrate nic nie znaczy. Dużo istotniejsze jest na jakim mmr dany deck/gracz jest wstanie się utrzymać.

Dokładnie ile decków na gwentdb lub gwetify mają nazwę [nazwa frakcji]_[nazwa archetypu]_[winratio ?!] i nagle szok Frakcja Ufoloudków pod skradanie z winratio 87% i mmr 4500+ Kappa, część osób (ponad 50% zapewne) gra takimi deckami z chwytliwą nazwą potem nie dziwić się, że tacy gracze mają dosyć negatywną opinię co rzuca światło na tą grę/produkt.
 
Powoli zbliżamy się do końca trzeciego miesiąca pierwszego sezonu rankingowego. Sezonu który miał być krótszy od normalnego ( trwającego dwa miesiące ).
I tutaj wielka nagana dla CDPR. Czy tak trudno poinformować o przedłużeniu sezonu i podać powód? Nie mówię tutaj o podawaniu dokładnej daty zakończenia, tylko o zwykłej, suchej notce typu " sezon został przedłużony, nie ustaliliśmy jeszcze daty zakończenia, przedłużenie spowodowane xyz".
Druga sprawa, to luźne spekulacje na temat tego, dlaczego jest to ciągnięte.
Mniej prawdopodobna wersja - skoro OB ma wyjść na wiosnę, to wyjdzie pod koniec marca, dlatego też nie ma sensu startować z nowym sezonem.
Bardziej prawdopodobna wersja - wśród wielu internetowych spekulacji, jako data OB najczęściej pada maj. Devsi więc chcą zacząć drugi sezon rankingowy dokładnie na dwa miesiące przed wystartowaniem OB - ale jeszcze w tym miesiącu. Osobiście takie rozwiązanie najbardziej mi odpowiada, w tym czasie dwa większe patche ( jeden już na dniach, interpretując słowa Marcin_Momot ) i powiedzmy dwa mniejsze, balansujące te duże.
 
Last edited:
Marat87;n8039590 said:
Powoli zbliżamy się do końca trzeciego miesiąca pierwszego sezonu rankingowego. Sezonu który miał być krótszy od normalnego ( trwającego dwa miesiące ).
I tutaj wielka nagana dla CDPR. Czy tak trudno poinformować o przedłużeniu sezonu i podać powód? Nie mówię tutaj o podawaniu dokładnej daty zakończenia, tylko o zwykłej, suchej notce typu " sezon został przedłużony, nie ustaliliśmy jeszcze daty zakończenia, przedłużenie spowodowane xyz".
Druga sprawa, to luźne spekulacje na temat tego, dlaczego jest to ciągnięte.
Mniej prawdopodobna wersja - skoro OB ma wyjść na wiosnę, to wyjdzie pod koniec marca, dlatego też nie ma sensu startować z nowym sezonem.
Bardziej prawdopodobna wersja - wśród wielu internetowych spekulacji, jako data OB najczęściej pada maj. Devsi więc chcą zacząć drugi sezon rankingowy dokładnie na dwa miesiące przed wystartowaniem OB - ale jeszcze w tym miesiącu. Osobiście takie rozwiązanie najbardziej mi odpowiada, w tym czasie dwa większe patche ( jeden już na dniach, interpretując słowa Marcin_Momot ) i powiedzmy dwa mniejsze, balansujące te duże.

Nic dodać, nic ująć. Od patchu z Nilfgardem totalnie zero jakichkolwiek informacji czy to o sezonie, open becie czy chociażby planowanych zmianach. Ot, dwa hotfixy, dotykające i tak nie największy problem, a poza tym głucha cisza. Pozostaje nam czekać na pax. Albo wtedy czegoś się dowiemy, albo redzi naprawdę stracą w moich oczach.
 
Savro528;n8043870 said:
Nic dodać, nic ująć. Od patchu z Nilfgardem totalnie zero jakichkolwiek informacji czy to o sezonie, open becie czy chociażby planowanych zmianach. Ot, dwa hotfixy, dotykające i tak nie największy problem, a poza tym głucha cisza. Pozostaje nam czekać na pax. Albo wtedy czegoś się dowiemy, albo redzi naprawdę stracą w moich oczach.

http://forums.cdprojektred.com/foru...wienie-nadchodzącej-aktualizacji-już-15-marca

Ta. Ale z tym sezonem rankingowym racja, fajnie byłoby coś wiedzieć w tak ważnej kwestii.
 
Savro528 mi tam fakt że dużo osób wbija 15 rangę nie przeszkadza ale chętnie zobaczyłbym jeszcze jedną rangę specjalną powyżej 15. Na przykład z ograniczeniem dla 100 najlepszych graczy (wypadasz z top 100 - tracisz tę rangę).
Nie zmienia to faktu, że chociażby bardzo ogólna informacja o tym co ma przynieść najbliższa przyszłość byłaby bardzo mile widziana.
 
MajekX;n8051500 said:
Savro528 mi tam fakt że dużo osób wbija 15 rangę nie przeszkadza ale chętnie zobaczyłbym jeszcze jedną rangę specjalną powyżej 15. Na przykład z ograniczeniem dla 100 najlepszych graczy (wypadasz z top 100 - tracisz tę rangę).
Nie zmienia to faktu, że chociażby bardzo ogólna informacja o tym co ma przynieść najbliższa przyszłość byłaby bardzo mile widziana.

No co kto lubi. Jak ja widzę maksymalną rangę 15, to raczej powinno to być osiągnięcie, a nie jak teraz. Ot, każdy kto pogra dłużej niż 2 tygodnie wbije sobie 15. Tym bardziej, że duży procent ledwo(przypadkiem) wbija 15 i potem siedzi na 3500 mmr. Aktualnie to za takie top 100 ma być po prostu lepsza nagroda niż za top 1000, ale podejrzewam, że to jakiś avek, podpis mówiący o tym "top x in first season".
No i ma być 21 rang, ale to chyba za dużo, bo ten sezon trwa tak długo, a jak widać ścisła topka wbiłaby ledwo 18 rangę i to ścisła topka czyli top 2, zatem jeśli kolejne sezony miałyby trwać 2 miesiące, to pewnie nawet top 1 nie wbiłby 21 rangi przy aktualnym systemie.
 
Savro528 Każdy nie wbije, nie ma obawy. Są tacy, którzy gdy już nawet zbliżą się do tych magicznych 3900, zaczynają zjazd w dół. I z powrotem - mozolna wspinaczka i szybciutki zjazd... Jakieś fatum albo kara bogów (albo jednak umiejętności, jak to tu ktoś ładnie ujął, "ameby" ;) ).

To tak trochę żartem (a może trochę i wyrazem leciutkiej frustracji ;) ), a tak serio to zgadzam się z Tobą. Też myślę, ze sezony powinny być tak rozplanowane, żeby najwyższą rangę była w stanie zdobyć tylko ścisła czołówka. Generalnie - obecny sezon jest po prostu za długi. No, ale to beta w końcu - jest szansa, ze czemuś to służy. ;)

 
Ankalime;n8056230 said:
Savro528 Każdy nie wbije, nie ma obawy. Są tacy, którzy gdy już nawet zbliżą się do tych magicznych 3900, zaczynają zjazd w dół. I z powrotem - mozolna wspinaczka i szybciutki zjazd... Jakieś fatum albo kara bogów (albo jednak umiejętności, jak to tu ktoś ładnie ujął, "ameby" ;) ).

To tak trochę żartem (a może trochę i wyrazem leciutkiej frustracji ;) ), a tak serio to zgadzam się z Tobą. Też myślę, ze sezony powinny być tak rozplanowane, żeby najwyższą rangę była w stanie zdobyć tylko ścisła czołówka. Generalnie - obecny sezon jest po prostu za długi. No, ale to beta w końcu - jest szansa, ze czemuś to służy. ;)

Łączę się w bólu... znaczy we frustracji. ;)

I żeby nie było offtopicznie, to popieram Wasze zdanie na temat sezonów na tyle krótkich, by tylko ścisły top był na najwyższej randze.
Podejrzewam, że i w rangach, i w zasadach dotyczących sezonów czekają nas jeszcze spore zmiany przed otwartą betą, więc znoszę obecną sytuację dość cierpliwie (nie licząc myśli o umiejętnościach "ameby" ;).
 
A ta ścisła topka to jaki wg. was powinien być odsetek graczy: 1%, 0,1%, 0,01%?
Mi się wydaje że najwyższa ranga (nieważne jaki będzie miała numerek) powinna być dostępna dla każdego kto gra dobrze i regularnie, a znalezienie się w TOP1000 powinno być celem/wyzwaniem/osiągnięciem do którego się dąży.
W HS na świecie co miesiąc najwyższą rangę wbija około 60 000 osób a jakoś nie słychać narzekań że jest za łatwo, czy za szybko.
 
komensal;n8058370 said:
A ta ścisła topka to jaki wg. was powinien być odsetek graczy: 1%, 0,1%, 0,01%?
Mi się wydaje że najwyższa ranga (nieważne jaki będzie miała numerek) powinna być dostępna dla każdego kto gra dobrze i regularnie, a znalezienie się w TOP1000 powinno być celem/wyzwaniem/osiągnięciem do którego się dąży.
W HS na świecie co miesiąc najwyższą rangę wbija około 60 000 osób a jakoś nie słychać narzekań że jest za łatwo, czy za szybko.

60 000 na 10 mln? A w Gwincie jak ten sezon się nie skończy, to będzie 10k na 100k graczy. HS poza tym ma zupełnie inny system. Tam faktycznie trzeba wygrywać, by awansować wyżej, a nie, wygram 1 na 4 gry i jestem na plus, bo tak zdecydowało mmr.
 
komensal;n8058580 said:
Nie mam żadnych rzetelnych danych odnośnie ilości aktywnych kont w HS.

Do jakiej rangi udało Ci się dojść wygrywając 1 na 4 gry?

Mi? Mi nie,bo mnie 3 razy częściej paruje w dół. Ale ludzie wbijają tak 15 rangę, multum streamów widziałem z czymś takim. I wbiłem 4k mmr po prostu, walcząc tracąc przez jedną przegraną 3 poprzednie wygrane.

Dostajesz - 20 za 3 przegrane... a potem 75 za wygraną i już jesteś na plus. Grając wystarczająco dużo w taki sposób awansujesz po prostu zamiast spadać.
 
Savro528 nie jestem pewna, czy to reguła. Takie 75 zdarzyło mi się może z raz czy dwa. Zwykle jednak system paruje graczy, którzy są w pobliżu i można zarówno zyskać, jak i stracić ok. 40-50 punktów. Jak przegrywam, to jednak spadam. Wspinanie się za to jest u mnie właśnie żmudne i na pewno nie udaje się wspiąć mając tak ujemny bilans gier.
Albo mam więc wyjątkowego pecha, albo ci, których oglądałeś wyjątkowe szczęście.

komensal niektórzy gracze po osiągnięciu tej 15 rangi nieco narzekali na to, że tracili motywację, że chcieliby mieć możliwość dalszego wspinania się.
Może nawet nie powinna być to ranga, ale jakiś jasny system zdobyczy, osiągnięć. Na pewno w tak długim sezonie ranga 15 to za mało, widać to po punktach w topie. Obecnie top 1 to chyba 4900? Ale przy krótszych sezonach może być inaczej.
Ale myślę, że te sprawy zostaną unormowane przed otwarciem gry. W to akurat nie wątpię, bo już teraz w sumie chyba przyjęte założenia w rankingu nie są złe.
 
Offka;n8058790 said:
Savro528 nie jestem pewna, czy to reguła. Takie 75 zdarzyło mi się może z raz czy dwa. Zwykle jednak system paruje graczy, którzy są w pobliżu i można zarówno zyskać, jak i stracić ok. 40-50 punktów. Jak przegrywam, to jednak spadam. Wspinanie się za to jest u mnie właśnie żmudne i na pewno nie udaje się wspiąć mając tak ujemny bilans gier.
Albo mam więc wyjątkowego pecha, albo ci, których oglądałeś wyjątkowe szczęście.

No im niżej, tym większa szansa na dostawanie kogoś z większym mmr. I niestety nie zgodzę się z tym, że dobiera wyrównanie. Mi po 5 sekundach nawet dobiera ludzie 200 mmr niżej. A topka ścisła to nawet nie ma po co grać, bo zawsze dostanie kogoś niżej. Taki top 5 aktualnie musiałby wygrać 4 gry, żeby awansować, a przegrałby jedną i spadł na top 30-40.
I przykład po mnie. Wygrałem właśnie dwie gry i jedną przegrałem(właściwie to najpierw przegrałem, potem wygrałem dwie), ledwo 20 na plus. A jakbym wygrał tylko jedną grę na kogoś wyżej ode mnie, zamiast niżej, to byłbym co najmniej 50 na plus.
 
Savro528 ale to, że top będzie musiał grać z niżej notowanymi graczami i bronić swojej pozycji jest akurat normalne. Myślę, że system musi premiować graczy niżej w drabince, bo inaczej nie mieliby oni po prostu motywacji by w ogóle zaczynać gry rankingowe. Tak było zresztą na samym początku rankingu.
Ale napisałam jedynie o swoich wrażeniach z rankingu, który nie wydaje mi się na tej 14 randze specjalnie niesprawiedliwy. Niestety gdy przegrywam to nie wystarcza mi jedna wygrana, by się wspiąć. Nie będę rozwijać jednak tego tematu, bo systemu rankingowego oraz doboru graczy nie znam.
Jeśli będzie dużo uwag na ten temat, to pewnie Redzi to zmienią. Oby tylko nie na system, w którym gracz niżej nie ma szans wspinać się wyżej, jeśli nie zrobił tego w pierwszych dniach nowego sezonu.
 
Savro528 Bierzesz pod uwagę bardzo małe próbki. Pomijając wartości brzegowe (mam namyśli kilkuset graczy od góry czy dołu) na przestrzeni powiedzmy 100 gier powinieneś mieć mniej więcej tyle samo starć z lepszymi i gorszymi zawodnikami.
Natomiast co do tego że gracz z samej góry ma trudniej walczyć o wyższe pozycje to też chyba jest dopuszczalne, nie znam idealnego systemu rankingowego. Mam wrażenie że gdyby do zdobywania punktów rankingowych wystarczało utrzymanie winratio na poziomie 51% i multum gier to na szczycie siedziała by osoba która poświęci na grę najwięcej czasu a niekoniecznie jest najlepsza.

Offka;n8058790 said:
niektórzy gracze po osiągnięciu tej 15 rangi nieco narzekali na to, że tracili motywację
W pełni to rozumiem sam też gram znacznie, ZNACZNIE mniej od wbicia 15 rangi, ale wydaje mi się że istnienie rang dostępnych tylko dla nielicznych i w dodatku tylko takich którzy mogą poświęcać wiele godzin dziennie na grę zniechęca większą liczbę osób.
Chętnie poznam na ten temat opinię osób którym mimo regularnej gry nie udało się wbić wysokich rang. Czy perspektywa "udało mi się wbić 13 z 21" jest bardziej kusząca od "13 z 15"?
 
Offka;n8059100 said:
Savro528 ale to, że top będzie musiał grać z niżej notowanymi graczami i bronić swojej pozycji jest akurat normalne. Myślę, że system musi premiować graczy niżej w drabince, bo inaczej nie mieliby oni po prostu motywacji by w ogóle zaczynać gry rankingowe. Tak było zresztą na samym początku rankingu.
Ale napisałam jedynie o swoich wrażeniach z rankingu, który nie wydaje mi się na tej 14 randze specjalnie niesprawiedliwy. Niestety gdy przegrywam to nie wystarcza mi jedna wygrana, by się wspiąć. Nie będę rozwijać jednak tego tematu, bo systemu rankingowego oraz doboru graczy nie znam.
Jeśli będzie dużo uwag na ten temat, to pewnie Redzi to zmienią. Oby tylko nie na system, w którym gracz niżej nie ma szans wspinać się wyżej, jeśli nie zrobił tego w pierwszych dniach nowego sezonu.

Zwyczajnie są za duże różnice. 0-100 punktów mmr za wygrane/przegrane chociaż marginalne, nie powinny mieć miejsca nigdy. Gdybym miał wybór, to cały czas chciałbym grać na ludzi wyżej, bo wtedy udowadniałbym, że zasługuję na wyższą pozycję... wygrywając 1 na 3 gry i będąc średnio wtedy z 50 na plus. Zwyczajnie te różnice punktowe powinny być mniejsze. Tylko tyle. I bądźmy szczerzy. Takie 200 mmr wcale nie oznacza ogromnej różnicy umiejętności(wyżej to tak naprawdę ta różnica nie oznacza zupełnie nic) przez co czasem ktoś traci starannie zdobywane punkty, bo trafił na gorszy matchup, karty doszły ten raz na 100 gier wyjątkowo kiepsko.
 
Savro528 Nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem, wiesz że 200 punktów rankingowych nie oznacza zasadniczej różnicy umiejętność, jednego dnia zagrasz 3 gry wszystkie przegrasz załóżmy -200 następnego dnia na odwrót +200. System cały czas dobiera Ci osoby na zbliżonym poziomie czyli cały czas spełnia swoją podstawową funkcję, parowania osób o podobnych umiejętnościach. A to że dzienne wahania są na poziomie 200 pkt to ma jakiekolwiek znaczenie? Jakby wszystkie punkty podzielić przez 10 było by lepiej?

Savro528;n8059460 said:
Gdybym miał wybór, to cały czas chciałbym grać na ludzi wyżej
Tak samo zapewne chciałbyś aby to przeciwnik zaczynał, ale losowość w obu tych przypadkach wydaje mi się być bardziej na miejscu.
 
komensal;n8059870 said:
Savro528 Nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem, wiesz że 200 punktów rankingowych nie oznacza zasadniczej różnicy umiejętność, jednego dnia zagrasz 3 gry wszystkie przegrasz załóżmy -200 następnego dnia na odwrót +200. System cały czas dobiera Ci osoby na zbliżonym poziomie czyli cały czas spełnia swoją podstawową funkcję, parowania osób o podobnych umiejętnościach. A to że dzienne wahania są na poziomie 200 pkt to ma jakiekolwiek znaczenie? Jakby wszystkie punkty podzielić przez 10 było by lepiej?

200 punktów nie ma znaczenia pod względem umiejętności, ale ma już cholernie duże znaczenie pod względem tego jak jesteśmy za grę nagradzani. I może dobierać nawet i 500 mmr różnicy, ale ze zmianami w nagradzaniu, żebym toczył walkę o coś. A aktualnie bardziej gra się nie o zysk, a o to, by nie stracić czegoś, co zdobyło się trzema poprzednimi grami. Może niektórym podobają się tak ogromne różnice w zdobywanych i traconych punktach, ale momentami to wygląda tak jakby jeden gracz grał na starym systemie, gdzie dostawał po 10 punktów, a ktoś na nowym, gdzie dostaje po 80. Wahania są za duże i w ten sposób też zaburzają ranking tak naprawdę. Topka. Gracz x walczy na gracza 200 mmr niżej, przegrywa z jakiegoś powodu, spada o 50 miejsc. Gracz y gra na gracza wyżej od siebie o 200 mmr. Przegrywa również, ale spada o 2 miejsca... I przegrywa tak jeszcze 2 razy. Jest 20-25 miejsc do tyłu.
 
Top Bottom