Sapkowski live, czyli wywiady, wywiady...

+
Heh, to tak, jak bym za parę groszy sprzedał samochód, który wydawał się złomem i nie dawał nadziei na przejechanie jednego tysiąca kilometrów, a po doinwestowaniu służył nowemu właścicielowi przez długie lata do tego wygrywając grubą kasę w znanych i liczących się na świecie wyścigach. W takim przypadku przecież nie pójdę do nowego właściciela, żeby mi odpalił procent od nagród z tych wyścigów, bo za mało wziąłem przy sprzedaży?
Tu jednak okazuje się, że CDP prawdopodobnie doceni źródło swych sukcesów i coś tam Sapkowi odpali dystansując jednocześnie tą gratyfikację od zobowiązań finansowych związanych z podpisanymi umowami. Mówiąc prościej - AS coś tam od nich pewnie wyżebrze, ale będzie to raczej w formie darowizny, a nie należności.

Całkiem niezłe porównanie, aczkolwiek jak dodamy do tego jakiś element twórczy po stronie sprzedającego (załóżmy, że jest on autorem jakiegoś istotnego elementu - jakiś innowacyjny pedał gazu - dla tego samochodu), to już przestaje być tak oczywiste ;)

Niezależnie jednak od zasadności żądań Sapkowskiego, jeżeli Redzi mogą sobie tylko pozwolić finansowo na ugadanie się z nim, to pod względem PR-u mogą tylko na tym zyskać.
 
Nie, sprzedaż licencji na wykorzystanie własności intelektualnej to nie to samo co sprzedaż samochodu.

A spółki akcyjne nie dają ot tak sobie "darowizn", bo są odpowiedzialne finansowo wobec akcjonariuszy. Zawierają ugody, które są dla nich korzystne wizerunkowo, a więc i finansowo. Na to zagrał Sapkowski, i swoje ugrał, jednocześnie ponosząc uszczerbek na własnym wizerunku. I zapewne będzie płakał całą drogę do banku.
 
AS ma już przeszło 70 lat (rocznik 48) i równie dobrze może już nic (istotnego) nie napisać.

Stąd też zapewne bardziej zależy mu na tym aby "kasa się zgadzała" niż reputacja była czysta (RED'zi, od czasów W3, też poszli w typowy marketingowy bełkot, a na dawnej swojej reputacji już w większości jechali).

Ot, czysta kalkulacja...
 
Nie, sprzedaż licencji na wykorzystanie własności intelektualnej to nie to samo co sprzedaż samochodu.

A spółki akcyjne nie dają ot tak sobie "darowizn", bo są odpowiedzialne finansowo wobec akcjonariuszy. Zawierają ugody, które są dla nich korzystne wizerunkowo, a więc i finansowo. Na to zagrał Sapkowski, i swoje ugrał, jednocześnie ponosząc uszczerbek na własnym wizerunku. I zapewne będzie płakał całą drogę do banku.
Wiem, że to nie to samo, jednak trudno znaleźć inne, równie obrazowe porównanie. To wydawało mi się w miarę odpowiednie. A to, co nazwałem darowizną, również nią nie będzie w jej dosłownym znaczeniu - chodziło mi o to, że raczej nie zechcą tego nazwać "zaległą należnością za korzystanie z licencji na własność intelektualną", gdyż tym samym przyznaliby się, że do tej pory używali praw do lore bezprawnie. Mogą na przykład wynegocjować przekazanie wszelkich praw Sapkowskiego do marki "Wiedźmin" w zakresie jej nieograniczonego wykorzystania przy tworzeniu gier komputerowych w przyszłości, co byłoby dość solidną podstawą do wypłacenia konkretnej kasy. W ten sposób i wilk syty, i owcy pół by zostało ;).
 
Pan Andrzej ma dziś urodziny (71 lat) a na forum cisza?
Twórcy Wiedźmina życzę wszystkiego najlepszego, jego upragnionych 60 milionów, żeby pseudofani przestali przekręcać jego wypowiedzi i gadać że pisze książki na podstawie gier, no i przede wszystkim zdrowia, bo wiek w jaki pan Andrzej wkracza można już określić mianem sędziwego.
z23992103FBW,Andrzej-Sapkowski-chce-od-CD-Projekt-60-mln-zl.jpg
 
Last edited:
Wszystkiego najlepszego Panie Andrzeju, zdrówka i w ogóle...

A jak jeszcze spłodzi Pan coś z "uniwersum" Wiedźmina, niech to będzie lepsze i bardziej równe niż "Sezon burz".

P.S. Tak jeszcze na koniec, więcej pokory względem innych i mniej egocentryzmu życzę, oraz lepiej przemyślanych decyzji (głównie tych finansowych).
 
Przykra sprawa. Chociaż trochę głupio przyznać, że i tak poczułem ulgę, bo czytając komentarze od dołu myślałem, że to AS umarł był :(
 
Jako ciekawostka, pomimo że AS od dawna nic nowego nie wydał, wciąż pozostaje najlepiej zarabiającym rodzimym pisarzem fantasy.

 

Attachments

  • Zrzut ekranu 2019-11-26 o 22.27.37.png
    Zrzut ekranu 2019-11-26 o 22.27.37.png
    79.1 KB · Views: 79
Top Bottom