Śmiki lore opisuje

+

Śmiki lore opisuje

  • Mogłoby wyjść coś ciekawego, ale niech weźmie się za to ktoś inny lepiej :P

    Votes: 0 0.0%
  • Niezbyt by mnie to interesowało, ale pisz dalej

    Votes: 0 0.0%
  • Mam to gdzieś

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    39
Śmiki lore opisuje

Ten, tego. Wracam do punktu wyjścia z 2012, czyli: wiki ssą. Jako że żadnego porządnego źródła (oprócz dzieł AS-a) opisującego gruntownie wiedźmiński świat nie mamy (podręczniki do GW są poszczerbione, redowskie Kompendium nieco zbyt ogólnikowe w niektórych kwestiach), podejmuję się napisania serii tekstów opisujących Kontynent, jego mieszkańców i historię - można to potraktować jako uzupełnienie pierwszego działu "Kompendium po świecie gier".

Na próbę wrzucam wstępny opis krainy Gelibol, żeby wybadać odzew i zdecydować, czy jest sens w ogóle tworzyć coś takiego.
 
Last edited:
Miło by było, gdybyś podawał pod każdym tekstem ŹRÓDŁA (tytuł, strona), z których zaczerpnąłeś tak barwne i dokładne opisy. Rozumiem, że 95% tekstu nie odnosi się w ogóle do informacji z książek AS-a, to po prostu czysty wymysł. Dobrze by było, gdyby ten wymysł miał ręce i nogi. Źródło danego tekstu winno wychodzić z książek Sapkowskiego, książki to rdzeń, na którym każdy opis powinien się opierać. Dobrze odczytana i zinterpretowana informacja pozwala nakładać na nią kolejne treści, przemyślane domysły, pozwala rozszerzyć uniwersum. Trzeba być jednak ostrożnym w tym swoim "wtór-tworzeniu", trzymać się narzuconych sobie zasad, by nie odpłynąć zbyt daleko, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracimy z oczu port, z którego wypłynęliśmy. Zawsze przecież będzie istniał jakiś horyzont, a za nim nieznana i nieodkryta tajemnica. I tak być powinno. Powodzenia!
 
@Torpeda
Będę dodawał cytaty na początku tekstu, nietrudno się jednak domyślić, że nie wszystko tu ma ścisłe pokrycie w ośmioksięgu.

Gelibolu dużo nie ma w powieściach, więc jak można zauważyć, popuściłem nieco wodzy fantazji doprawiając info szczyptą własnej twórczości. Z "Chrztu" wiadomo, że Falka zdobyła i sfajczyła Mirthe, "Ziarno prawdy" napomyka o świątyni Lwiogłowego Pająka pod Mirtem w której Nivellen został przeklęty, "Alfabet" informuje z kolei że Mirt powstał w miejscu Mirthe.

Niby mogłem skończyć na tym, ale że jestem właśnie w trakcie lektury "Ogniem i mieczem"... no nie mogłem sobie odmówić nawiązań do Jaremy i powstania Chmielnickiego, no :p

Uspokoję jednak, to przykład skrajny. Sprawdzałem, ile da się napisać na podstawie ledwie paru wzmianek. Dość sporo jak widać, ale inne teksty nie będą aż tak obudowane twórczością własną. Choć jeśli dobrze przemyśleć sprawę, nic to w porównaniu do wymysłów z gier Redów czy papierowego erpega ;)

---------- Zaktualizowano 19:48 ----------

A, byłbym zapomniał. W notce o Vestiborze z genealogii była wzmianka o wojnach toczonych między Redanią a koalicją państw północy, w wyniku których Redania utraciła ziemie w dolinie Nimnaru, z kolei notka o Radowidzie III informuje, że za jego rządów je odzyskała.

---------- Zaktualizowano 19:50 ----------

W sumie mogę poprawić to nieco, bo notki pamiętałem jak przez mgłę, a należałoby zaakcentować że to od czasów Vestibora nie była to ziemia redańska.
 
Garść ustaleń:
- całość ma docelowo przybrać zwartą formę czegoś w stylu sourcebooka/lorebooka/jakkolwieksiętofachowonazywa, w pdf
- podzielone toto będzie na działy, tyczące się:
* geografii i charakterystyki krain Kontynentu;
* gatunków, ras i kultur je zamieszkujących;
* państw Nordlingów i ich historii;
* mieszkańców Kontynentu, systemu feudalno-lennego, życia codziennego, zwyczajów, tradycji, religii, wartości.
 
Last edited:
Z postępów: zamierzam założyć zeszyt do notowania, bo inaczej marnie widzę szanse na szybkie ukończenie całości :p
 
Ta przykra sytuacja kiedy próbujesz oszukać się, że spróbujesz w końcu wziąć się do roboty, a potem naprawdę bierzesz się do roboty
:geraltsad:
View attachment 28052
View attachment 28053

Mam nadzieję, że się doczytasz, co tam zanotowałeś. Ja zawsze miałem z takim czymś później problem. ;)
To akurat w miarę czytelnie jak na mnie :p po prostu zdjęcia robione kartoflem.
 

Attachments

  • IMG_20151205_235950~2.jpg
    IMG_20151205_235950~2.jpg
    402.2 KB · Views: 112
  • IMG_20151205_235311.jpg
    IMG_20151205_235311.jpg
    258.7 KB · Views: 114
Last edited:
Mam nadzieję, że się doczytasz, co tam zanotowałeś. Ja zawsze miałem z takim czymś później problem. ;)
 
Od grudnia właściwie wiele się nie zmieniło, trochę tylko w zeszycie z notatkami pobazgrałem :v
 
A ponoć ogłoszenie ludziom, że coś się zrobi powoduje strach przed wstydem (czy czymś podobnym) i motywuje do działania...
 
Byłoby miło żebyś podzielił się czymkolwiek co wydumałeś. Nie przeczę, że mogłoby być przydatne dla mnie(może i nie tylko), bo akurat piszę fanfiki wiedźmińskie (pewnego rodzaju kontynuację przygód Geralta).
 
Byłoby miło żebyś podzielił się czymkolwiek co wydumałeś. Nie przeczę, że mogłoby być przydatne dla mnie(może i nie tylko), bo akurat piszę fanfiki wiedźmińskie (pewnego rodzaju kontynuację przygód Geralta).

Mogę zamieścić co najwyżej fragmenty opisów cechu wiedźmińskiego oraz systemu religijnego północy, ale i w owych sporo jest do dopracowania.

---------- Zaktualizowano 23:53 ----------

@kubolmem , @Azmoddan : a teraz poważnie w kwestii obsuwy - to nie jest tak, że ja tego pisać nie chce, czy mi się znudziło. Po prostu pisanie tak długiego tekstu, mającego rozszerzać opisany świat nie przeinaczając wizji AS-a, nie popadając ani w nudziarstwo, ani w nadmierne efekciarstwo, prostym zadaniem nie jest. Bywa, że gdy już zasiądę do pisania, natykam się na problem, którego wcześniej nie obmyśliłem. Bywa, że wracając po miesiącu przerwy kasuję całe akapity, bo zmieniłem zdanie w danej kwestii. Fakt, że matury zadania nie ułatwiły, ale w przypadku tutejszego zbioru opisów to raczej kwestia mnie samego niż niesprzyjających czynników zewnętrznych. Bądź to się nie klei, bądź to zdecydować się nie można. Bądź się po prostu nie chce, ze zmęczenia czy chęci robienia czegoś ciekawszego od pisania rozważań fikcyjnego uczonego nad fikcyjnymi kultami fikcyjnych bóstw, wspomnianych zdawkowo w materiale źródłowym.

Nie mówię, że kolejnych artykułów nie będzie, niemniej nie radzę nastawiać się na rychłe ich odczytanie.
 
Last edited:
Mam jeszcze coś takiego, miało być zarysem nowej mapy, ale po naniesieniu nazw nie chciało mi się już nic z tym robić.


Z tymi "niewymienionymi prowincjami" chodzi o to, że skoro z okolic Jarugi do stolicy Nilfgaardu jest 2500 mil, to znaczy że sporych połaci Imperium po prostu nie znamy. Ortelius pod terenami opisanymi w Sadze ma już bezpośrednio Etolię, Gemmerę i tereny serca Cesarstwa, co z ową odległością się nie zgadza. Na mapie Cedepu zaś po prostu rozciągnięto prowincje do absurdalnych rozmiarów. Dlatego też nie nanosiłem nic na południe od Maechtu i Ebbing, zbyt mało informacji.
 
Last edited:
Top Bottom