Śmiki lore opisuje

+

Śmiki lore opisuje

  • Mogłoby wyjść coś ciekawego, ale niech weźmie się za to ktoś inny lepiej :P

    Votes: 0 0.0%
  • Niezbyt by mnie to interesowało, ale pisz dalej

    Votes: 0 0.0%
  • Mam to gdzieś

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    39
Dobra, content mi się długo rozpakowywał, to w międzyczasie zrobiłem Pontar z dopływami i odnogami:


---------- Zaktualizowano 19:05 ----------

I tu pytanie: jak wyglądać może runa "Eskalott", której kształt miało jezioro przy stolicy Rivii? AS twierdził, że nie ma pojęcia a nazwa jest odniesieniem do poematu lorda Tennysona. Wszyscy dotychczasowi twórcy wzmiankę o kształcie jeziora olali i zrobili z niego po prostu niekształtną plamę, nie chcę powtórzyć tego błędu - tylko jak owa runa powinna wyglądać?
 
Last edited:
tylko jak owa runa powinna wyglądać?
Bez dedukcji się chyba nie obędzie. Jak rozumiem, runy to nie jest coś jednego - znaczy są pewnie różne odmiany. Sądzę więc, zakładając, że mam rację, bo się kompletnie na tym nie znam, że trzeba by spróbować wywnioskować do jakiej grupy run należy, czyli idąc do początku tego "łańcucha", czy jak to nazwać, trzeba wyłapać gdzie ten lord Teynnson żył, ew. jeśli ten poemat zawiera zawiera jakieś dane geograficzne, wpierw wyłapać, gdzie on ma miejsce. Patrząc po imieniu, mi się wydaje, że to Wielka Brytania, nie? Następnie poszukać jaka odmiana run występowała w tym rejonie i poszukać runę o nazwie podobnej, bo pewnie o takiej samej się nie znajdzie. Moim zdaniem taka dedukcja jest lepszym rozwiązaniem niż walnąć byle jaką plamę czy Wielkiego Potwora Spaghetti, zakładając oczywiście, że cokolwiek, co napisałem, ma sens.
 
@SMiki55 Zakładając, że alfabet runiczny w Wiedźminlandzie jest w pewien sposób analogiczny do rzeczywistych alfabetów, runa Eskalott powinna moim zdaniem odpowiadać literze "E". Postawiłbym więc na protogermańską runę Ehwaz.

---------- Zaktualizowano 22:43 ----------
 
Last edited:
Postawiłbym więc na protogermańską runę Ehwaz.
Wikipedzio podpowiada, że runy prócz germańskich są jeszcze węgierskie oraz tureckie (w skrócie mówiąc), czyli się nie myliłem z odmianami, nawiasem. Jak te tureckie grafik nie mają na stronie, tak rowasz (te węgierskie) już mają, i idąc analogicznie do Ehwazu, może to być również... em... to coś -
Osobiście proponowałbym użycie runy z rowaszu, bo Węgry <3
 
Hmm, tylko jak to wpasować do planu Rivii?
Wyjechali z lasów na zbocza wzgórz i wówczas pod nimi, w dole, nagle i bez ostrzeżenia błysnęła lustrzanie tafla jeziora Loc Eskalott kształtem runy, od której wzięło nazwę, wypełniającego kotlinę. W tafli przeglądały się porośnięte jodłą i modrzewiem wzgórza Craag Ros, wysunięta rubież masywu Mahakam. I czerwone dachówki wież stojącego na jeziornym cyplu pękatego zamku Rivia, zimowej siedziby królów Lyrii. A u zatoki przy południowym krańcu Loc Eskalott leżał gród rivski, jaśniejący słomianym podgrodziem, ciemniejący domami niczym opieńki porastającymi brzeg jeziora.
Kwartał Wiązowo leżał nad samym jeziorem, w zatoce wśród olch, płaczących wierzb i — ma się rozumieć — wiązów.

Mamy więc przynajmniej jeden cypel (więc część lądu, do litery nienależącego) na którym leży zamek, zatokę na południowym (więc dolnym) krańcu, gdzie domy podgrodzia otaczają brzeg jak opieńki, oraz zatokę nad którą leży krasnoludzkie Wiązowo (o ile to nie ta sama).

Skombinuję chyba coś pomiędzy łacińskim "E" a runicznym Ehwazem. Wersji z Rowaszu nie potrafię dopasować do opisu.
 
Last edited:
Skombinuję chyba coś pomiędzy łacińskim "E" a runicznym Ehwazem.
A idź ty, foch!
A tak na serio, przecież Ehwaz to M właściwie jest. Jak chcesz to połączyć, kopnąć o 90 st. w lewo? Będzie ni to "E", ni to "M" i z głowy :D
Moim zdaniem mimo wszystko w rowaszu może to lepiej wyglądać, ponieważ no po prostu Ehwaz ze względu na potężną podobiznę do "M" będzie wyglądał dziwnie znajomo - tutaj jakoś tajemniczo, że jezioro od nazwy runy, a tu praktycznie łacińska litera. Rowaszowe "E" wygląda mnie znajomo, znaczy "dziwniej", przez co, moim zdaniem, lepiej pasuje.
 
No ale gdzie w tym znaczku masz zatoki, cyple? :p

---------- Aktualizacja 02-08-2016 00:27 ----------

Tak BTW. Okolice Chiavy, Pustuli i Skakunowego Zęba to koszmar. Nawet z notatkami Daasta za cholerę nie ogarniam, którędy smokobójcza ferajna szła i w którą stronę płynęła Braa.
 
No ale gdzie w tym znaczku masz zatoki, cyple?
No dobra, masz rację :sad:
ak BTW. Okolice Chiavy, Pustuli i Skakunowego Zęba to koszmar.
Ja osobiście proponuję strategię pisania egzaminów - nie wiesz? Idziesz dalej. Kiedy przerobisz wszystko, co wiesz, wracasz do tego, czego nie wiesz. Skoro tamten rejon jest potwornie trudny, zamiast stać w miejscu, sądzę, że można wziąć się za inne skrawki mapy. A właśnie... Jak się będzie ona nazwała? Oreliusówka V2 czy Śmikówka? :p
 
Jak się będzie ona nazwała? Oreliusówka V2 czy Śmikówka?
Z racji faktu, że spora część linii brzegowej oraz biegu kilku rzek jest inspirowana pracą Komárka, swoim imieniem na pewno jej nie nazwę. Nie wiem, na Wykopie ktoś miał żal, że nie zamiast polskich kartografów wzięto Orteliusa na patrona, to dla równowagi twórcą in-lore może być redański szlachcic Eugene von Roemer.
Skoro tamten rejon jest potwornie trudny, zamiast stać w miejscu, sądzę, że można wziąć się za inne skrawki mapy.
Już go zrobiłem. Gorzej będzie, jak zabiorę się za góry tameczne, bo ilość dolin, wąwozów...

W każdym razie, na ten moment wygląda to tak:

Później poprawię deltę Pontaru, bo w przypadku Buiny wyszła IMHO wiele ładniej.
 
Last edited:
No dobra, zrobię razem z Nilfgaardem i okolicami. Geralt w końcu podróżował na południe bez mapy i prawdopodobnie nigdy w Cesarstwie nie był, a w razie wydania kolejnej powieści AS-a zawsze mogę narysować te tereny od nowa.

Ale że co, mapę? Bo tak trochę ni z gruszki żeś napisał :p
Nie, pielgrzymkę. Zostałem wyznawcą Wielkiego Słońca, udaję się na Cesarskie Dni Młodzieży.
 
Last edited:
No no, miło zobaczyć jakieś rezultaty "prac" :)

Co do mapy:
1. Co to za czcionka od nazw?
2. Czy we wschodniej części Cintry nie znajdowała się dzielnica Strept, pod panowaniem Lorda Strepta, który miał trzech synów? :p
3. Paint, czy jakiś inny program?

Pozdrawiam.
 
1. Co to za czcionka od nazw?
Apolonia cośtam. Potem zmienię, bo jakieś obwarowania są dotyczące użytku prywatnego.

2. Czy we wschodniej części Cintry nie znajdowała się dzielnica Strept, pod panowaniem Lorda Strepta, który miał trzech synów?
Znajdowała, ale nie ma sensu umieszczać wszystkich nazw jeszcze przed naniesieniem rzek i gór. BTW, ale "Strept" nie było owego władyki nazwiskiem raczej...

3. Paint, czy jakiś inny program?
Inkscape.

PS: Gdyby jakiś moderator przypadkiem zajrzał, mógłby przenieść posty dotyczące mapy do tego tematu? Tam chciałem ją na początku wstawić, ale nie mogłem znaleźć, a jest to raczej temat o poważniejszej (potencjalnie lepiej przyciągającej specjalistów) nazwie od tego tutaj.
 
@SMiki55 No i co tam, jak tam z pracami? Tydzień mnie nie było, martwiłem się, że stracę informacje na bieżąco, a tu cisza jak makiem zasiał, podobnie widzę w tym temacie, który zalinkowałeś.
 
Last edited:
Holender, tak patrzę, i sporo stron dot. państw, geografii itd. (przynajmniej na polskiej wiki) posiada wiele wyciętych fragmentów mapy, użytych jako wizualizacja. Będziesz coś z tym robił, kiedy skończysz mapę?
 
Top Bottom