Spadki FPS

+
Spadki FPS

Nie spodziewałem się, że będę musiał pisać o takim problemie, ale niestety jestem do tego zmuszony. Otóż zacznę może od swojej specyfikacji
Karta graficzna: Gigabyte GTX980ti Extreme Gaming 6gb
Procesor: Intel Core I7 4770K (nie podkręcany)
RAM: 8 GB
System: Windows 10 (zaktualizowany do najnowszej wersji
Na tej o to maszynie doświadczam spadków FPS nawet do 20, gram na ustawieniach Uber z włączonymi wszystkimi możliwymi opcjami. Sam fakt tych spadków jest dosyć dziwny otóż od kiedy grałem na tym sprzęcie przy tych ustawieniach to gra bardzo rzadko traciła jakieś 5kl/s a tak to działała w stałych 60. Dopiero teraz pojawił się ten problem, już w Białym Sadzie doświadczam dropów z 60 do 40 fps, czy to gdzieś na łąkach na których zawsze trzymany był ten sam poziom płynności jak i w budynkach czy co gorsza w cut-scenkach. Ktoś powie, że 40fps to i tak bardzo dobrze, jednak dla kogoś kto jest przyzwyczajony do 60 spadek do 40 jest jak 15 dla osoby grającej w 30 fps. Nie wiem czym taki stan rzeczy może być spowodowany, zarówno sterowniki jak i system jest aktualny, gra chodzi w wersji 1.24. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł, żeby jakoś to naprawić to bardzo bym prosił, jednak zaznaczam, że obniżanie ustawień grafiki nie wchodzi w grę bo specjalnie wydałem grube pieniądze na taki komputer, żeby móc w Wiedźmina 3 grać komfortowo na ultra, co zresztą do niedawna się udawało. :/
 
Nie spodziewałem się, że będę musiał pisać o takim problemie, ale niestety jestem do tego zmuszony. Otóż zacznę może od swojej specyfikacji
Karta graficzna: Gigabyte GTX980ti Extreme Gaming 6gb
Procesor: Intel Core I7 4770K (nie podkręcany)
RAM: 8 GB
System: Windows 10 (zaktualizowany do najnowszej wersji
Na tej o to maszynie doświadczam spadków FPS nawet do 20, gram na ustawieniach Uber z włączonymi wszystkimi możliwymi opcjami. Sam fakt tych spadków jest dosyć dziwny otóż od kiedy grałem na tym sprzęcie przy tych ustawieniach to gra bardzo rzadko traciła jakieś 5kl/s a tak to działała w stałych 60. Dopiero teraz pojawił się ten problem, już w Białym Sadzie doświadczam dropów z 60 do 40 fps, czy to gdzieś na łąkach na których zawsze trzymany był ten sam poziom płynności jak i w budynkach czy co gorsza w cut-scenkach. Ktoś powie, że 40fps to i tak bardzo dobrze, jednak dla kogoś kto jest przyzwyczajony do 60 spadek do 40 jest jak 15 dla osoby grającej w 30 fps. Nie wiem czym taki stan rzeczy może być spowodowany, zarówno sterowniki jak i system jest aktualny, gra chodzi w wersji 1.24. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł, żeby jakoś to naprawić to bardzo bym prosił, jednak zaznaczam, że obniżanie ustawień grafiki nie wchodzi w grę bo specjalnie wydałem grube pieniądze na taki komputer, żeby móc w Wiedźmina 3 grać komfortowo na ultra, co zresztą do niedawna się udawało. :/

Uruchamiasz grę w oknie bez ramek, czy na pełnym ekranie?
 
Nie spodziewałem się, że będę musiał pisać o takim problemie, ale niestety jestem do tego zmuszony. Otóż zacznę może od swojej specyfikacji
Karta graficzna: Gigabyte GTX980ti Extreme Gaming 6gb
Procesor: Intel Core I7 4770K (nie podkręcany)
RAM: 8 GB
System: Windows 10 (zaktualizowany do najnowszej wersji
Na tej o to maszynie doświadczam spadków FPS nawet do 20, gram na ustawieniach Uber z włączonymi wszystkimi możliwymi opcjami. Sam fakt tych spadków jest dosyć dziwny otóż od kiedy grałem na tym sprzęcie przy tych ustawieniach to gra bardzo rzadko traciła jakieś 5kl/s a tak to działała w stałych 60. Dopiero teraz pojawił się ten problem, już w Białym Sadzie doświadczam dropów z 60 do 40 fps, czy to gdzieś na łąkach na których zawsze trzymany był ten sam poziom płynności jak i w budynkach czy co gorsza w cut-scenkach. Ktoś powie, że 40fps to i tak bardzo dobrze, jednak dla kogoś kto jest przyzwyczajony do 60 spadek do 40 jest jak 15 dla osoby grającej w 30 fps. Nie wiem czym taki stan rzeczy może być spowodowany, zarówno sterowniki jak i system jest aktualny, gra chodzi w wersji 1.24. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł, żeby jakoś to naprawić to bardzo bym prosił, jednak zaznaczam, że obniżanie ustawień grafiki nie wchodzi w grę bo specjalnie wydałem grube pieniądze na taki komputer, żeby móc w Wiedźmina 3 grać komfortowo na ultra, co zresztą do niedawna się udawało. :/
Sprawdzałeś temperatury? Jak dawno czyściłeś w środku PC? Tak wiem, może wydawać się to głupie ale ma to wpływ znam przypadek że po prostu jeden z wentylatorów stanął bo dostały się do osi jakieś śmieci.
 
Uruchamiasz grę w oknie bez ramek, czy na pełnym ekranie?
Uruchamiam na pełnym ekranie, swoją drogą nie za bardzo wiem po co ta opcja z oknem bez ramek skoro to to samo co pełny ekran. :p
Sprawdzałeś temperatury? Jak dawno czyściłeś w środku PC? Tak wiem, może wydawać się to głupie ale ma to wpływ znam przypadek że po prostu jeden z wentylatorów stanął bo dostały się do osi jakieś śmieci.
Temperatury są w normie, a komputer staram się czyścić co pół roku, a ostatnie czyszczenie robiłem pod koniec maja.
 
Uruchamiam na pełnym ekranie, swoją drogą nie za bardzo wiem po co ta opcja z oknem bez ramek skoro to to samo co pełny ekran. :p

Temperatury są w normie, a komputer staram się czyścić co pół roku, a ostatnie czyszczenie robiłem pod koniec maja.

Uruchom w oknie bez ramek, większa wydajność, serio. Mi zniknął stuttering.
 
Uruchom w oknie bez ramek, większa wydajność, serio. Mi zniknął stuttering.
W takim razie uruchomię tak jak napisałeś i zaraz dam znać czy coś pomogło. :D

Niestety nic z tego, nadal są spadki. Sprawdziłem teraz stare save'y z miejscami w których zawsze miałem stałe 60 a w których teraz również zdarzają się spadki. Nie wiem czy to może być spowodowane tym, że dysk mam już nieźle zagracony bo ten 1TB twardziel nie był formatowany już ładne 3/4 lata i może to wina właśnie zapchanego dysku. :/
 
Last edited:
Sprawdź dysk czy niema uszkodzonych sektorów danych.
Zrobiłem format i na szczęście pomogło, gra chodzi teraz na prawdę stabilnie, więc dysk raczej w porządku tylko był zaśmiecony przez co wszystko działało tak a nie inaczej. Także problem już rozwiązany i dzięki chłopaki za chęć udzielenia pomocy @PATROL @Revanche25 :D

EDIT: Jednak za wcześnie pochwaliłem, bo przy większej eksploracji Białego Sadu okazało się, że spadki nadal występują i teraz nie wiem, albo to ta aktualizacja 1.24 jest winna albo aktualizacja windowsa, albo nie wiem. Bo sprawdziłem te sektory danych i wszystko jest w porządku więc dysk można wykluczyć.
 
Last edited:
Sprawdź, czy przypadkiem podczas tych spadków nie mieli ci w tle Windows Update (proces svchost.exe, obciążający całkowicie jeden rdzeń). U mnie miała miejsce taka sytuacja, pomogło zablokowanie usługi Windows Update.
 
Sprawdź, czy przypadkiem podczas tych spadków nie mieli ci w tle Windows Update (proces svchost.exe, obciążający całkowicie jeden rdzeń).
Sprawdziłem i mam włączony ten proces i to całe 14 razy, ale każda próba wyłączenia kończy się komunikatem o ponownym uruchomieniu komputera, no ale porestartuję te 14 razy i zobaczymy czy coś pomoże.

Edit: Niestety nie udało mi się tego wyłączyć bo wyskakiwał komunikat, że może to spowodować problemy z systemem. Natomiast udało mi się zaobserwować, że podczas grania procesor jest wykorzystywany tylko w 20-22% co jest chyba trochę zbyt małą liczbą, jak na taką wymagającą grę, z kolei zużycie ramu to 4.1 gb z 8 co też jest trochę zastanawiające.
 
Last edited:
Nie wyłączaj tego procesu - on poza WUpdate obsługuje parę innych rzeczy. Zamiast tego:
1. Klawisz Windows+R (skrót do "Uruchom")
2. Wpisujesz services.msc
3. Otwiera się okno Usług - przewijasz na dół do Windows Update: klik prawym przyciskiem myszy -> Zatrzymaj; następnie klik prawym przyciskiem myszy -> Właściwości -> Typ uruchomienia -> Wyłączony.
 
@arturius_c
Niestety to nic nie pomogło, ale coraz bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że wina leży albo po stronie aktualizacji 1.24 albo sterowników do karty graficznej. :/ Bo na tyle sposobów gra jak miała spadki tak ma dalej. A najgorsze jest to, że te spadki sięgają 40 kl/s co nigdy przedtem nie miało miejsca. :/
 
Cofnij się do wersji 1.22 i sprawdź, czy sytuacja wróci do normy. Ten patch 1.24 u wielu osób namieszał na różne sposoby. Jesli nie poskutkuje, to zainstaluj poprzednią wersję sterowników, tą na której działało prawidłowo.
 
Samo cofnięcie do 1.22 nic nie dało, ale właśnie pobieram starszą wersję sterowników i zobaczymy czy coś to pomoże.

EDIT: Dobra zainstalowałem starsze sterowniki, jakaś tam poprawa jest, potem zainstalowałem te najnowsze i też jest w miarę spoko. Spadki są już tylko doświadczalne w gęstych lasach i przy większej watasze wilków. Natomiast zauważyłem, że zmiana cieni z uber na wysokie powoduje stałe 60 fps w każdych warunkach. Chociaż jak już na początku wspomniałem, mam chore wymaganie co do tego, żeby mieć wszystko na uber w Wiedźminie i pomimo, że wysokie praktycznie nie różnią się od uber to jakoś nie mogę grać ze świadomością, że coś w ustawieniach nie ma maksymalnej wartości. No ale pożyjemy zobaczymy, aktualizacje do sterów czy systemów wychodzą co jakiś czas, do Edycji Roku też ma wyjść jeszcze jakaś poprawka, więc może wszystko jeszcze będzie tak jak było. Na ten moment dziękuje wszystkim za chęć pomocy i pomysły mogące rozwiązać mój problem. :)
 
Last edited:
Uruchom w oknie bez ramek, większa wydajność, serio. Mi zniknął stuttering.


Tak już jest dawno, że na oknie 5 - 10 fps więcej ale chwilami wydaję się gorsza grafika jakby jakaś opcja z ustawień graficznych czy z gry czy z karty dobrze nie działała bo na innych grach są opcje, że wszystko działa tylko przy pełnym ekranie z ustawień 3D karty graficznej.
 
Last edited:
Tak już jest dawno, że na oknie 5 - 10 fps więcej
W moim przypadku było odwrotnie, przy oknie bez ramek fps było o 2-5 mniej niż na pełnym ekranie, także z tym to jest chyba pewna losowość jak zresztą z działaniem zdecydowanej większości nowych gier. :p
 
W moim przypadku było odwrotnie, przy oknie bez ramek fps było o 2-5 mniej niż na pełnym ekranie, także z tym to jest chyba pewna losowość jak zresztą z działaniem zdecydowanej większości nowych gier. :p

Problem u mnie nie był po patchu 1.30 z fps ale widać większe i szybciej się grzeje trochę karta jak i kilka stopni procesor, do tego nie działało i na nowo instalacja Microsoft visual c++ 2013 wersja (x86) i wersja (x64), bo z GOG jak by odinstalowało i nie zainstalowało na nowo, przy automatycznej aktualizacji.
 
Top Bottom