Sterowanie i inne minusy

+
Witam,
Jestem wiernym fanem całej Waszej twórczości i pewnie dlatego nie jestem teraz w stanie oddać słowami rozczarowania z jakim zmagałem się wczoraj po uruchomieniu Cyberpunka.
A ograłem wszystkie części Wiedźmina po kilka razy i nadal jestem nimi zachwycony!

Co do CP2077...

1) WIDOK
Po pierwsze i najważniejsze. W momencie zamawiania przeze mnie pre-orderu planowany był m.in. tryb trzeciej osoby. W późniejszych doniesieniach prasowych, nie wiem czy skutkiem podejmowania akcji mających na celu "optymalizację", tryb zniknął. Po co w takim razie rozbudowany (i tu wielki plus) edytor postaci?
Nie będę rozpisywał się o fizyce poruszania się postaci, bo tryb pierwszej osoby, to po prostu nie moja bajka. Ale dalej, do brzegu...

2) GRAFIKA
Grafika? Według mnie rozczarowanie (a mam XOX). Tym bardziej nadal nie rozumiem informacji o pracy nad optymalizacją gry dla XBOX ONE X na moment zakupu przeze mnie orderu - 2019.08 najmocniejszej konsoli na rynku, w kontekście kilkukrotnego przekładania daty premiery. Co dostałem w momencie odpalenia gry w dniu wczorajszym? Kilkukrotne kilkudziesięciosekundowe zwiechy przy ładowaniu lokacji / scen / ruchu postaci, w tym łącznie z kilkukrotnym samoistnym wyjściem z gry. Dalej...

3) STEROWANIE
Poprzednie dwa punkty tak na prawdę do zapomnienia w porównaniu ze sterowaniem! Świetnie, że jest odwracanie osi ale kurcze pióro, jeśli odwracam osi dla postaci to nie mam możliwości zdefiniowania oddzielnego odwracania osi dla poruszania się pojazdem. Wybaczcie Państwo, że będę dosadny ale dla mnie to totalny debilizm, dramat i porażka! Ale co mam nadzieję pocieszające...wydaje mi się, że nie trudne chyba do naprawy? Lecimy dalej...

4) OTWARTY ŚWIAT (?)
Myślę sobie, złapię kilka oddechów, włączę ponownie grę, przecież tak długo czekałem, Redsi są tak zasłużeni dla graczy na całym świecie serią Wiedźmina, że nie wspomnę o wydanych pieniądzach i złamaniu dla Was moich tytanowych zasad "NIGDY NIE KUPUJ PRE-ORDERÓW". Myślę, podniosę rzuconego pada, wezmę kilkaset spokojnych oddechów, wykrzyczę się na podwórku, policzę w środku do miliona i uruchomię ponownie grę, pojeżdżę po pustyni, spróbuję ukoić ból rozczarowania. Otwarty świat? To żart? Rozumiem, że to pewnie kolejny efekt cięcia map, "optymalizacji" gry ale żeby zjechać z drogi by już po kilku dosłownie sekundach zobaczyć komunikat Dotarłeś do końca mapy? Smutek.

5) BUGI
Mnóstwo. Po prostu mnóstwo. Nie krytykuję. Rozumiem, że to efekt ciśnienia na wypuszczenie produktu, ssanie na rynku, oczekiwania milionów, na prawdę rozumiem. Dajmy czas. Ale motyla noga zróbcie coś z tym sterowaniem na miłość boską.

6) GRYWALNOŚĆ
Zważywszy na to, że to na dobrą sprawę wynikowa sumy wszystkich kategorii 3/10. Sorry. Ładowanie, freezy, sterowanie dyskwalifikacja. Muzyka naprawdę zajebista.

Jako podsumowanie dodam, że nie jestem narzekaczem, trolem, wiecznym hamulcowym i krytykantem. Patrzę na świat z uśmiechem, jestem pozytywnie nastawionym człowiekiem. I tak według mnie:

Wiedźmin 1 - 9/10
Wiedźmin 2 - 8.9/10
Wiedźmin 3 - 10/10 (i żałuję, że nie można dać 20/10)
ale to co dostałem w Cyberpunku zasługuje w najlepszym razie na 5/10. A w odniesieniu do tego o czym już wspomniałem, że Wasza marka kojarzy się z WSZYSTKIM CO NAJLEPSZE i że jesteście GIGANTAMI, to smutek i sromota.

Ale nie czas siedzieć z czerwonymi uszami i mamrotać przekleństwa pod adresem niewdzięcznych klientów tylko czas zakasać rękawy i brać się za poprawki.
Zróbcie coś proszę z tym sterowaniem (odwracaniem osi oddzielnie dla postaci i pojazdów) to wybaczę jak zdradzona żona, przytulę i pokocham ponownie. A reszta to mam nadzieję kwestia kilku / kilkunastu dalszych poprawek.

Powodzenia!

Pozdrawiam
drabisko
 
Last edited:
Witam,
Bardzo Wam dziękuję że już w Hotfix'ie 1.04 znalazły się poprawki sterowania o których pisałem!
Muszę spadać bo czekają na mnie w Night City ;)

Pozdrawiam
drabisko
 
Platforma XBOX ONE X - moim zdaniem graficznie gra wygląda imponująco jak na możliwości sprzętu, obecnie problemem jest stabilność rozgrywki i spadek animacji w czasie rozgrywki.

Wyłapane problemy:

Techniczne

-zawieszanie się gry podczas wchodzenia lub wychodzenia z trybu fotograficznego, w najgorszym przypadku gra wyrzuca nas do menu konsoli i wyłącza.
-spadek animacji podczas dynamicznych misji, nie ważne czy jest to misja główna czy poboczna, konsola po prostu nie wyrabia kiedy na ekranie dużo się dzieje i na dodatek akcja ma miejsce w jakimś otoczeniu składającym się z wielu elementów, efektów cząsteczkowych itp.
Wczoraj np taki efekt miał miejsce podczas strzelaniny w klubie, konsola ledwo wyrabiała.
-pojawianie się ludzi czy aut spod ziemi podczas przemieszczania się po mieście
-w wersji PL kwestie nie są zsynchronizowane z tym jak zachowują się NPC, tekst się kończy a usta nadal się ruszają, miałem tak np z tekstami wypowiadanymi przez Silverhand-a
-w misji odbicia VIP-a w której pomaga nam Pam motocykl dojeżdża na miejsce bez Pam. Pam pojawia się dopiero po dotarciu do VIP-a
-NPC którzy pomagają nam w misjach często zacinają się za osłonami, wstają i pomimo że są ostrzeliwani to nie reagują
-GPS na minimapie wskazuje często najdłuższą drogę do punktu docelowego
-napotkani na mieście ludzie mówią nie ruszając ustami, jednak nie wszyscy dlatego kwalifikuję to jako błąd
-obiekty trzymane przez NPC typu broń, telefon (inne elementy pojawiające się w ramach danej misji) odczepiają się od postaci i zastygają w powietrzu. Czasem przedmioty te podążają za postacią lewitując w powietrzu
-skradanie się jest często niemal niemożliwe, przeciwnicy widzą nas z bardzo daleka i reagują alarmowo zbyt szybko. Jak dotąd udało mi się tylko raz przejść w 100% taką misję bez alarmu a jestem weteranem skradanek. Przeciwnicy nie zwracają czasem uwagi na elementy otoczenia którymi odwracamy uwagę.
-w czasie rozmów z NPC nie można czasem dokonać wyboru odpowiedzi ponieważ przy wciskaniu krzyżaka na padzie na ekranie widzimy jedynie przybliżanie i oddalane się kamery zamiast możliwości wyboru (jest to bardzo częsty błąd i pomaga tutaj głównie restart gry)
-ekran postaci nie odświeża się za każdym razem kiedy zmieniamy jakiś element stroju przez co nie widać wizualnych zmian
-czasem misja sugeruje że jest na poziomie średnim jednak na miejscu okazuje się że wrogowie są jak bogowie, niewrażliwi na atak i zmiatają nas jednym strzałem

Sugestie odnośnie świata gry, SI itp

-na ulicach jest dość mało ludzi jak na 2077 roku, chyba że to efekt szczepień w 2020 roku ;)
-jak wyżej ale tyczy się aut i bardzo rzuca się w oczy, samochodów na ulicach jest naprawdę bardzo mało
-pewne przypadkowe kwestie, zachowania przypadkowo napotkanych ludzi powtarzają się bez względu na to kiedy byśmy w to miejsce nie trafili, oni stoją tam cały czas i w kółko powtarzają lub robią to samo. To powinny być sytuacje losowe mające miejsce w różnych punktach miasta
-reakcje ludzi na mieście są dość prymitywne, nie reagują na to że idziemy po mieście z wielką giwerą, dzieje się coś dopiero po wycelowaniu ale i tutaj reakcja jest nienaturalna. Nie ma natychmiastowej ucieczki, nikt nie dzwoni na policję, nic się specjalnego nie dzieje
-jak wyżej ale tyczy się kierowców aut, zero reakcji do momentu ostrzelania auta a w momencie strzału nie ma próby ucieczki autem, rozjechania nas, postać wysiada z auta i kuli się ze strachy zaraz obok
-prowadzenie samochodów jest naprawdę ciężkie, samochody mają fatalne hamulce i zarzucają tyłem w zakrętach
-skutki kolizji aut są kosmetyczne, dobrze byłoby to nieco poprawić bo jest wrażenie poruszania się pojazdem pancernym
-przeciwnicy maja problem z ogarnięciem pola walki, nie flankują, zachowują się tak samo bez względu na to czy mają przewagę czy też nie czyli na początku ostrzał zza osłony i ostre ruszenie w stronę gracza, potrafią też zwiesić się za osłoną i zapomnieć o tym co właściwie się dzieje
-policja wyskakuje spod ziemi, nie ma tutaj pościgów policyjnych, w tym mieście można poczuć się bezkarnym
-auta nie potrafią ominąć pozostawionego przez nas samochodu, trąbią i stoją w miejscu bez końca
-są problemy z fizyką świata, potrącony pieszy wpada pod auta a samochód wyskakuje w powietrze jakby wyskoczył z rampy, kolizja z pieszy-pieszy jest nieodczuwalna, nie można przestrzelić opon w aucie, woda także nie reaguje na strzały z broni, widać deszcz ale nie widać efektu tego deszczu na ulicy, obiektach, nasza postać nie ma dynamicznego cienia przechodząc pod latarnią bądź reflektorem samochodu ... drobiazgów tego typu jest sporo, nie są one istotne na tle innych problemów ale mają wpływ na klimat
-brakuje interakcji z różnymi sprzedawcami, nie można kupić burgera w budce ale można kupić broń i prochy od gościa obok
-w powietrzu unosi się bardzo mało pojazdów co mnie zaskoczyło, myślałem że kiedy spojrzę w górę zobaczę dosłownie podniebną autostradę, nie mówię tu o pełnoprawnych obiektach 3D które by obciążył system ale o prostych animacjach 2D, nieco niżej, bliżej postaci te pojazdy powinny już lepiej wyglądać jak teraz ale powinno ich być więcej mimo wszystko

Ogólnie gra jest bardzo dobra, mimika twarzy, kwestie, wątek fabularny, misje poboczne, klimat to wszystko zadziałało ale zostało przysłonięte problemami. Jakość grafiki na XBOX ONE X uważam za bardzo dobrą i trudno oczekiwać więcej. Gdyby nie powyższe błędy, niedopatrzenia uznałbym że to naprawdę solidna produkcja.
Myślę że większość graczy nie oczekuje tutaj realizmu na poziomie RDR2, miasto jest tłem fabularnym ale mimo wszystko odnosi się wrażenie że wkład pracy w aspekt życia miasta był marginalny i to mocno rzuca się w oczy, żadna fabuła nie jest w stanie tego zatuszować, to są tak naprawdę standardy gier z otwartym światem i interakcja z tym światem jest czymś czego się oczekuje od tego typu gier.
 
Top Bottom