Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność

+
W moim przypadku przeinstalowanie sterowników na starsze pomogło. Poszperałem na forum nvidii i powodem wywalania sterownika jest usługa TDR wprowadzona przez windows'a vista i kontynuowana w tych nowszych. Chodzi o to, że windows resetuje sterownik, gdy ten przestaje odpowiadać co powoduje jego reset żeby zapobiec freezowi komputera (w teorii). Problemem jest nie tylko Wiedźmin, ale również inne gry, np. GTA V, a nawet o dziwo Chrome.

https://forums.geforce.com/default/board/33/geforce-drivers/

Tutaj można poczytać trochę więcej. "Podobno" nvidia pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Dla tych którzy korzystają z przeglądarki Chrome. Upewnijcie się, że jest ona wyłączona przed startem gry, możliwe, że pomoże.
 
Last edited:
W moim przypadku przeinstalowanie sterowników na starsze pomogło. Poszperałem na forum nvidii i powodem wywalania sterownika jest usługa TDR wprowadzona przez windows'a vista i kontynuowana w tych nowszych. Chodzi o to, że windows resetuje sterownik, gdy ten przestaje odpowiadać co powoduje jego reset żeby zapobiec freezowi komputera (w teorii). Problemem jest nie tylko Wiedźmin, ale również inne gry, np. GTA V, a nawet o dziwo Chrome.

https://forums.geforce.com/default/board/33/geforce-drivers/

Tutaj można poczytać trochę więcej. "Podobno" nvidia pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Dla tych którzy korzystają z przeglądarki Chrome. Upewnijcie się, że jest ona wyłączona przed startem gry, możliwe, że pomoże.

Jeśli to faktycznie wina sterowników, to z ochotą się pokajam, przeproszę, odwołam swoje wcześniejsze słowa i zacznę na nowo sławić imię REDów :)

Faktem jest, aczkolwiek nie łączyłem tego dotychczas ze sterami do karty, że Chrome zaczął mi się również wywalać po wczorajszym update sterownika.

Czas na lekturę...
 
Czytam i... oczom nie wierzę. Podkręcone karty graficzne przyczyną problemów? Że kę?! I CDPR umywa od tego ręce, odsyłając do producenta karty? To jest chyba jakiś żart!

Byłem podobnego zdania! Dostałem jednak wczoraj odpowiedź od supportu, która nareszcie tchnęła trochę optymizmu w całą sytuację. Nie będę tutaj kopiował całej prywatnej korespondencji z supportem, więc wkleję najistotniejszy jej fragment. Redzi napisali, że:

(...) zdajemy sobie sprawę, że u niektórych użytkowników kart NVIDIA GTX 970 w trakcie gry pojawią się crashe. Z tego względu od pewnego czasu testujemy funkcjonowanie tych kart w celu dokładnego określenia źródeł i przyczyn problemu.

Nareszcie mamy potwierdzenie, że problem nie został zbagatelizowany i podjęte zostały jakieś działania przez Redów by samodzielnie poszukać przyczyny crashów. Jest nadzieja, że w końcu zostaną definitywnie wyeliminowane.
 
Last edited:
Zbadałem trochę temat i faktycznie wynika, że to najprawdopodobniej to jednak wina sterowników. Kilka osób potwierdziło sterownik 350.12 (GTA V) jako stabilny, większość podaje jednak numerki poniżej 350. Jeden z użytkowników wrzucił rozwiązanie, które dla niego zadziałało bez zmiany sterownika:

Hanatarashi said:
Been having the "Nvidia display driver has stopped responding and has recovered" problem for a while. I got around it a few days ago by editing the registry, setting the TDR delay to 8 instead of 2. Hasn't happened since.

Czyli zmiana czasu, po którym system resetuje sterownik z 2 (domyślnie) do 8 sekund - trzeba dodać nowy klucz do rejestru Windowsa. Tak że jak ktoś nie czuje się pewnie w takich operacjach, to nie polecam. Poczytałem trochę o tym i przy systemach z jedną kartą (a właściwie z jednym GPU) maksymalną zalecaną wartością jest 9 sekund. Od 10 sekund wzwyż pojawiają się problemy związane z debuggingiem. Będę to za chwilę testował, dam znać jak poszło. Mam zapisany plik ustawień z wywindowanymi parametrami, który powoduje niemal natychmiastowy zwis gry i reset sterownika, świetnie się nada :)

W razie niepowodzenia będę sprawdzał sterownik 350.12 i ewentualnie wcześniejsze.

::EDIT::

Pierwsze testy wypadły pomyślnie. Zwiększyłem delay do 8 sekund i na tych przegiętych ustawieniach gra nie wysypała się ani razu. Wracam do swoich normalnych ustawień (manualna edycja plików, wartości powyżej Uber/Ultra) i pogram trochę, obaczym co będzie przy dłuższej sesji.
 
Last edited:
jak ktoś będzie już wiedział czy te sterownik nie będą wywoływać Crashy i czy optymalizacje poprawia to piszczcie ;)
 
Z tego co piszą na forum geforce to dalej są crashe, kolejne Geforce TDR Ready Drivers...
 
Czyli są to Crashe jak sie wyłancza gra nie ma prawa sie wyłanczać ani optymalizacja spadać jak spełniam wymagania gry
 
U mnie na sterowniku 347.88 ~20 godzin gry w wiedźminie bez żadnego wywalania itp. przy podkręconej karcie.
 
Top Bottom