Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność

+
Jestem kompletnym laikiem w temacie, więc pytanie może i głupie, ale czy to jest bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na kartę, ani potencjalnie na gwarancję karty? Nie ukrywam, że nie da się tak grać, a widzę, że problem dotyczy wielu graczy na różnych specyfikacjach. Może to wina samej gry?

Z góry dzięki za odpowiedź!
 
Obniżenie taktowania nie wpłynie negatywnie na kartę, tak więc spokojnie możesz zbić te 50 MHz.
 
nie chce was martwić ale tego typu komunikat oznaczał zgon mojego gtx 460 jakieś dwa lata temu a ten komunikat przytrafiał się mi przez 3 lata na samym końcu ekran gasł nawet na pulpicie aż w końcu albo zawieszał kompa lub ekran nie uruchamiał się po starcie systemu jako potwierdzenie mojej tezy po wymianie na gtx 760 problem ustał i nie zdarzyło się to ani razu i nie była to wina sterów bo działo się tak na każdym
 
@Extreme96PL Raczej wątpie, nie jest to problem odosobniony. Multum graczy ma dokładnie te same objawy, więc prawdopodobieństwo, że wszystkim karty siadły jest znikome. Tym bardziej, że ja sam już reklamowałem sprzęt z tego powodu, dostałem nową kartę graficzną i procek, a problem wciąż występuje.

Tutaj mnóstwo osób opisuje ten sam problem.
http://www.reddit.com/r/witcher/comments/36hcpg/witcher_3_crashing_frequently/

Spróbuję zmniejszyć to taktowanie, pod powyższym linkiem kilka osób również to rekomendowało.
 
Nie wiem jak u was ale u mnie problemem okazał się zasilacz a komunikat ten pojawiał się u mnie gdy karta graficzna miała za mało mocy a aplikacja nVidia zamykała aplikacje która powodowała obciążenie.
Zalecam poszperać w internecie informacji o maksymalnym poborze poszczególnych podzespołów u was w komputerze .

U mnie dzięki pomocy kolegi który prowadzi sklep komputerowy i wypożyczył mi pare zasilaczy do testów problem znikł dopiero przy zasilaczu 750W przy czym mam sporo urządzeń w kompie(3 dyski ,2 napędy, czytnik, 5 wentylatorów) mam GF GTX790 4096ram i procesor i7-4790k korzystam z win7 64bit
 
Dobra sugestia, aczkolwiek u mnie to na pewno nie to. Ja mam 1 napęd i 3 dyski (2 z nich to dodatkowo Caviar Green energooszczędne). Zasilacz 630W. Przy zakupie komputera pytałem w sklepie, żeby zweryfikowali czy mogę dołożyć. Dostałem odpowiedź, że bez obaw i nawet z 3 dyskami zasilacz ma jeszcze sporo rezerwy. Niestety zarzucam na razie granie w Wiedźmina. Napisałem drogą oficjalną wiadomość do supportu i poczekam na odpowiedź. Problem dotyczy wielu osób, dopóki tego nie naprawią, to nie tykam, szkoda mi sprzętu na takie ciągłe restarty. Poza tym trudno o przyjemność z grania, gdy cały czas człowiek jest w stresie, że zaraz wywali i strach zdjąć palec z przycisku F5 do szybkiego zapisu. GTA V śmiga mi na full detalach bez żadnej zacinki, więc ewidentnie wina leży gdzieś po stronie gry i sterów nvidii.
 
Problemem może być jeszcze sprawność karty. Albo zabrudzenie wentylatorów
 
Last edited:
W nowej karcie? Niemożliwie. Tym bardziej, że tak jak wspomniałem reklamowałem ją, dostałem nowy egzemplarz i problem nadal występuje. Redzi odpisali, żeby zmniejszyć taktowanie karty bo się nagrzewa, co z kolei sugeruje, że gra nie jest dobrze zoptymalizowana. Coś jest spartaczone na linii kod gry i stery Nvidii. Nie powinno być takiej sytuacji, żebym musiał zmniejszać taktowanie karty. GTAV śmiga aż miło i wszystko na ultra ustawione. Na razie odstawiłem granie, czekam, aż otrzymamy jakiś oficjalny komunikat w tej sprawie bo wystarczy przejrzeć fora i mnóstwo osób zgłasza podobne problemy.
 
Cześć,

Spróbuj poszukać starszej wersji sterownika, np. 350.12 i zainstalować go u siebie.

Pozdrawiam

Ale co to ma w ogole znaczyc moze wy jako firma wspolpracujaca z Nvidia powiecie wprost ze sterowniki dedykowane do wieska sa zepsute alby wy nie zoptymalizowaliscie dobrze gry pod stery nvidii bo jakos nie che mi sie wierzyc ze nagle jakas pandemia padajacych kart od nvidii niezaleznie od modelu u mnie na gtx 970 to samo. Chłopaki bez jaj

Profilaktycznie dla malkontentow napisze ze sprzet jest nowy , bez OC, nie przegrzewa sie ( max temp karty 70st, procek 52st) inne gry smigaja az milo
Nie powinno być takiej sytuacji, żebym musiał zmniejszać taktowanie karty
Zgadzam sie z tym w 200%
 
Last edited:
Gwoli podsumowania:
Dostałem odpowiedź od Redów, aby zainstalować sterowniki dedykowane dla Wiedźmina 3 (352.86 z 18 maja). Obecnie wróciłem do sterów z marca 347.88 (są najstabilniejsze i pozwalają pograć do 1h). Na sterownikach dedykowanych do W3 zaliczałem częstsze black screeny, nawet po 10-15 minutach w trakcie gry, cutscenek, bez różnicy. W dzienniku systemowym najczęściej pojawiał się komunikat:
„Sterownik ekranu nvlddmkm przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność. Dostęp aplikacji witcher3.exe do sprzętu graficznego został zablokowany.”
Musiałem wtedy ręcznie restartować kompa. Rzadko ekran odzyskiwał sprawność, ale i tak się zdarzało. Crashe do pulpitu również występują na porządku dziennym. Dźwięk w tle pozostawał, gra ewidentnie działała, mogłem zapisać postęp przyciskiem F5. Gdy takowy black screen się zdarzy raz, to później występuje już regularnie i częściej. Redzi napisali również, że opisany problem może również wskazywać na podkręconą kartę graficzną. Aplikacja zawiesza się w wyniku przegrzania komponentów komputera. Aby obniżyć taktowanie proszę postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

1. Pobierz nVidia Inspector z - http://www.guru3d.com/files-details/nvidia-inspector-download.html.
2. Rozpakuj i uruchom nvidiaInspector.exe. Microsoft NET Framework jest również potrzebny.
3. Kliknij na 'show overclocking' guzik - http://i.imgur.com/RH2NChj.jpg
4. Kliknij dwa -20 klawisze aby obniżyć taktowanie karty graficznej o -20 MHz. Kliknij Apply Clocks & Voltage. - http://i.imgur.com/G95yyjF.jpg
5. Uruchom 'Wiedźmina 3: Dziki Gon.

Tego jedynego rozwiązania nie testowałem, gdyż tak jak napisałem wyżej żadna gra nie powinna zmuszać mnie do grzebania w ustawieniach karty graficznej. Tym bardziej, że polecony program Nvidia Inspector ostrzega, że grzebanie w tych ustawieniach może uszkodzić kartę. Kto mi później za nią zwróci? Mój GTX 970 jest nowy, jak zresztą cały komputer. Żaden składak, wszystko firmowe, testowane w danej konfiguracji. Zbierałem na niego specjalnie pod Wiedźmina. Mało tego, z powodu tych problemów reklamowałem już podzespoły, wymieniono mi kartę i procek na nowy (pewnie w obawie, że zwrócę sprzęt bo miałem taką możliwość, gdyż minęło dopiero 11 dni od daty zakupu), a problem i tak pozostał, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nie tu należy szukać przyczyny.

Czego jeszcze próbowałem?
- zmniejszyłem rozdzielczość w grze
- zmniejszyłem ustawienia graficzne na średnie/wysokie, choć na uber działa płynnie w 60 klatkach.
- wyłączyłem postprocesy
- odinstalowałem GeForce Experience
- odinstalowałem Nvidia HD Audio Driver
- uruchamiałem w trybie zgodności z Win7 i prawami admina.
- ustawiłem wskaźnik tutaj na wydajność http://i.imgur.com/GYm6fon.jpg
- wydłużyłem czas przetwarzania procesora graficznego (TDR Delat) przez dostosowanie wartości rejestru dla funkcji wykrywania limitu czasu i odzyskiwania (według zaleceń Microsoftu https://support.microsoft.com/pl-pl/kb/2665946/pl)

Oczywiście nic nie pomogło. Podobnie jak inni, ja również jestem mocno sfrustrowany z tego powodu, ale nie zamierzam rzucać mięsem, bo wiem, że różne rzeczy mogą wyskoczyć przy grze tych rozmiarów i domyślam się, że Redzi dostają mnóstwo maili w tej sprawie. Fakt, że dostałem odpowiedź od supportu w Święto Bożego Ciała też mnie pozytywnie zaskoczył. Jedynie czego bym oczekiwał, to jakiegoś jasnego komunikatu od Redów, że są świadomi TEGO problemu i że jakieś działania są w tej kwestii z Nvidią podjęte. Nic więcej! Według mnie to jest sprawa priorytetowa, a nie mniejsze bugi w grze. Na ten problem narzekają wszędzie, na forum Nvidii, Steama, no i tutaj.
Na razie jestem zmuszony zarzucić granie, bo nie chcę sobie „zarżnąć” nowego komputera. Sprzęt na pewno jest sprawny, nie wierzę w sytuację, w której setki innych graczy, którzy mają podobne problemy (na różnych specyfikacjach) ma wadliwe karty. Nabiłem już 65h gry, fabuła cholernie wciąga i ciężko przerwać, ale trzeba zacisnąć zęby i poczekać na jakieś oficjalne stanowisko w tej sprawie. Na razie wysłałem maila do supportu z zapytaniem, czy coś w tej kwestii zostało podjęte i wyraziłem obawy związane z zaleceniem grzebania w ustawieniach karty.
Profilaktycznie dla malkontentow napisze ze sprzet jest nowy , bez OC, nie przegrzewa sie ( max temp karty 70st, procek 52st) inne gry smigaja az milo
Jakiej firmy masz GTX’a? Ja mam od MSI, znalazłem na stronie producenta ciekawą informację. MSI GTX 970 4 GB Gaming jest fabrycznie "podkręcona" Jak wiele kart od MSI tak i ta jest fabrycznie podkręcona. Sprawia to że gracz dostaje wydajniejszą kartę i nie musi tracić czasu na sprawdzanie granic przetaktowania swojej karty. Dostając podkręconą fabrycznie kartę graficzną otrzymujesz większą wydajność i nie martwisz się o utratę gwarancji na skutek uszkodzenia karty z powodu jej przetaktowania.
Czyli co? Mam zbyt wydajną kartę na Wieśka ?:) A poważnie, nawet jeśli karta jest fabrycznie podkręcona, to i tak jestem zdania, że spartaczona jest optymalizacja gry, która nie powinna powodować aż takiego grzania się karty. Podkreślam, że problem występuje TYLKO w Wiedźminie. Ani w Windowsie, ani w GTA V nie mam żadnych problemów. W produkcji Rockstara mam wszystkie ustawienia na max (zjada mi 3700 z 4000 pamięci karty), temperatura oscyluje w granicach 56-60 stopni. W W3 ewidentnie temperatura jest z jakiegoś powodu wyższa. Boli to człowieka, bo wykosztowałem się na kompa za 5k, a teraz okazuje się, że być może trzeba było kupić konsolę, na której tego typu problemów nie uświadczyłbym, no i miałbym 3,5k w portfelu. No ale cóż, nie chciałem konsoli dla jednej gry, a komputer ma mi służyć również do pracy. Cóż, trzeba wrócić do GTAV i czekać. Liczę, że jakiś komunikat niebawem otrzymamy. Jeśli dostanę maila zwrotnego od supportu, to nie omieszkam się tutaj podzielić.
 
Last edited:
Jakiej firmy masz GTX’a? Ja mam od MSI
Ja tez mam msi gaming 4g i owszem nasze karty sa po fabrycznym OC a jesli po fabrycznym to karta ma smigac na tych zegarach jak głupia bez zadnych bledow jesli sie pojawaija to karta jest wadliwa albo jak w tym przypadku optymalizacja gry bo jakos nie wierze ze mam uwalona karte bo tylko na wiesku takie cuda a na innych grach spokoj. Sprobuj sterow 347.52 u mnie poki co daja rade i gra odpukac wywalila mi tylko raz:)
 
Więcej razy mi gra się minimalizowała bez powodu wyłączała niż tego problem ze sterownikiem, ale teraz na łatce 1.05 pojawił się błąd ze sterownikiem grafiki...
 
Ja również mam kartę fabrycznie podkręconą i tak jak w innych grach nigdy się nie przegrzewała, tak Wiesiek wyciska z niej siódme poty. Standardowo GTX 660 ti powinien mieć 915 mhz, moja wersja ma 1033 z możliwością boost do 1111 MHz. Sprawdziłem ile osiąga podczas gry - aż 1250 MHz mimo zablokowania FPS do 30! ( bez limitu wyciąga ok 40)

Skoro Wisiek zmusza kartę do mocnego OC, to ja ją skręcam o 50 MHz co skutkuje prędkością 1150. Wytłumaczcie mi o co w tym chodzi bo chyba jestem na typ za stary...
 
@kmieciu Muszę zweryfikować te dane w MHz równie szczegółowo jak Ty, ale gołym okiem widzę, że moja karta także pracuje na maxa. Słyszę, że wentylatory chodzą bardzo intensywnie, a obudowa jest cieplejsza niż zwykle. Wczoraj odpaliłem Wiedźmina, to w minutę osiągałem temperaturę taką, jak w GTAV mam po kilku godzinach gry (tj. 58 stopni). Tylko w przypadku produkcji Rockstara ta temperatura się utrzymuje, a w Wieśku jeszcze rośnie. Do ilu? Pewnie do limitu, który wynosi 79 stopni. W innym wypadku raczej układ graficzny nie byłby blokowany, co skutkuje black screen'em.

Zweryfikowałem jednak kwestię taktowania swojej karty i wychodzi na to, że w przypadku mojej grafy (MSI GTX 970 4 GB) jest ona zgodna z zaleceniami nVidia! Wniosek pozostaje więc jeden: niedopracowana optymalizacja. Czekam na odzew Redów, szkoda zaorać sobie sprzęt.
 
Last edited:
weź sobie zainstaluj msi afterburner i ustaw sobie wentylator na kontrolowany przez krzywą gdyż te półpasywne jest do kitu i wentylator słabo się kręci.

Kliknij to co zaznaczone i musi się pojawić czerwona ramka oraz Auto musi być zaznaczone :

 
Zweryfikowałem jednak kwestię taktowania swojej karty i wychodzi na to, że w przypadku mojej grafy (MSI GTX 970 4 GB) jest ona zgodna z zaleceniami nVidia! Wniosek pozostaje więc jeden: niedopracowana optymalizacja.
Zły wniosek, przegrzewanie się karty to problem sprzętu i jeśli gra nie może wykorzystać pełnej mocy karty bo ta się przegrzewa, to jest to problem karty a nie gry.
 
@ultimate_pl

Ja tez mam karte MSI GTX 970 Gaming 4g i az tak mi sie nie grzeje max temperatura ktora uswiadczylem po wyjsciu z gry na GPU-Z to 73 st przy wentylach skreconych do 50% (od 74 stopni mam ustawiony wentyl na 65%) ale chyba tylko 2 razy mi weszlo na ten zakres, a monitorujac sprzet na biezaco za pomoca OSD z riva tunera to po kilku goidzinach gry srednie temperatury grafy to przewaznie od 65st-70st procka 48-54st choc max temperatura jaka mi pokazal procek w core tempie to 58 stopni bez podkrecania co jest i tak wysoka temperatura bo 1 raz widze zeby mi gra rozgrzewala procek do takiej temperatury (i5 4690k) ale trzeba wziac pod uwage temperatury za oknem

Ps : sterowniki grafy pewnie tez duzo do tego maja sprobuj proponowanych przeze mnie sterow mamy takie same grafy moze i u ciebie beda stabilne 347.52
 
Last edited:
@albireoima Może i miałbyś rację, gdyby nie fakt, że kartę mi wymienili w reklamacji raptem 2 tygodnie temu (2 sztuka, problem wciąż, sprzęt nowy, wszystko testowane w danej konfiguracji, problem dotyczy wyłącznie W3 i mam go nie tylko ja, a wielu graczy na podkreślam RÓŻNYCH specyfikacjach.

@tery Ja siedzę obecnie na sterach 347.88. Są naprawdę stabilne i wszystko śmiga na nich jak marzenie, zwłaszcza GTAV (poza W3 oczywiście). Z tą temperaturą może przesadziłem,że sięga max bo rzuciłem to na oko, poniekąd wnioskując, że gra crashuje, gdy grafika sięga maxu. Skoro mówisz, że u Ciebie temperatura sięga 65-70 st, to jestem skłonny uwierzyć, że u mnie jest podobnie. Zweryfikuję to sobie na spokojnie korzystając z softu, o którym wspomniałeś (Riva Tuner)

Natomiast w planach mam obecnie spróbowanie nowych rozwiązań, jakie zasugerował support i które inni polecali jako te, które rzekomo pomagają.
- aktualizacja bibliotek CUDA Nvidii
- i coś takiego:

1. Wyregulować ustawienia obrazu, korzystając z podglądu -> Użyj zaawansowanych ustawień obrazu 3D -> Przejdź do ustawień
2. W zakładce "Ustawienia globalne" proszę ustawić:
a) Wstępne renderowanie klatek wirtualnej rzeczywistości na "1"
b) Ustawić Tryb zarządzania energią na "Preferuj maksymalną wydajność"
c) Włączyć V-Sync w Panelu Kontrolnym NVIDIA
3. W grze:
a) Wyłączyć V-Sync
b) Ustawić Nieograniczoną liczbę klatek na sekundę
 
Top Bottom