Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność

+
Sterownik 347.88 - niecała godzina gry - wywalenie do pulpitu.
Win 8.1 - aktualizowany na bierząco.
GF970 GTX MSI Gaming 4gb
16 GB RAM
i5 3570 3,40 GHz
Wiedzmin3 v 1.06 ustawienia UBER

EDIT:
Uzylem DDU.
Zainstalowalem sterownik 347.88 bez nvidia experience i 3Dvision
2ga godzina bez wywalenia.... wczesniej srednio co 20 min ladowalem na pulpicie.

EDIT2:
Godzina 23:44 - 1,5g od ostatniej edycji. Jak na razie bez wylotu do pulpitu.

EDIT3:
Po kolejnej godzinie bez wylotu do pulpitu.
 
Last edited:
W moim przypadku problem został rozwiązany. Nie wiem co tak naprawdę pomogło, ale może ktoś z tych wskazówek skorzysta i również mu pomogą. Dlatego postanowiłem skrobnąć ostatecznego posta z podsumowaniem mojego przypadku. A skąd mam pewność, że problem zniknął? Odpukać, ale jestem po 4-5 dniach gry, dziś miałem sesję 6h i nie miałem ani jednego crasha! Poza tym jestem obecnie na Skellige, na którym wcześniej wywalało mnie nieustannie w przeróżnych sytuacjach.

Moja specyfikacja: Intel Core i7-4790K (4 rdzenie, 4.00 GHz, 8 MB cache, fabryczne ustawienia), Płyta: Intel Z97, RAM 8 GB (DIMM DDR3, 1600 MHz), MSI GeForce GTX 970 GAMING 4GB DDR5 (fabryczne ustawienia), System: Windows 8.1 64 bit (na bieżących aktualizacjach).

USTAWIENIA NVIDIA CONTROL PANEL
a) Wstępne renderowanie klatek wirtualnej rzeczywistości / Virtual Reality pre-rendered frames ustawione na „1”
b) Tryb zarządzania energią / Power Management – ustawione na Preferuj maksymalną wydajmność / Maximum Performance
c) Synchronizacja pionowa – Ustawiona na „Włącz” Aktywować V-Sync w nvidia control panel
d) Optymalizacja wielowątkowa – Ustawiona na „Włącz”

USTAWIENIA GRY
a) Synchronizacja pionowa w grze – WYŁĄCZONA
b) Limit klatek – ustawiony na „60”
c) Sposób wyświetlania gry - pełny ekran <--- to jest o tyle istotne, że przy każdym uruchomieniu gry to zmieniam, nie zapamiętuje tego ustawienia.
Redzi zaproponowali takie rozwiązanie, aby ciągle po uruchamianiu gry tego nie zmieniać, ale nie testowałem bo tak po prawdzie, 2 sekundy trwa zmiana tego ustawienia, więc nie mam z tym problemów.
Żeby dane ustawienie (np. pełny ekran) nie zmieniało się przy każdym uruchomieniu, można spróbować ustawić ustawienia w grze i od razu wejść w c:\Users\<user>\Documents\The Witcher 3\, tam otworzyć Właściwości pliku o nazwie user i zaznaczyć pole "Tylko do odczytu". Wtedy ustawienia się nie zmienią tak długo, jak nie odznaczy Pan tego pola.
d) HairWorks – Wyłączone
e) Liczebność postaci tła, jakość cieni, jakość terenu, jakość wody, zagęszczenie trawy, jakość tekstur, zasięg widoczności roślinności, poziom szczegółów – Wszystko na „UBER”
f) Sprzętowy kursor - OFF
g) Postprocesy - skorzystałem z przycisku u góry i dałem średnie choć i tak sporo jest rzeczy włączonych, a dokładnie:
- Rozmycie w ruchu (Motion Blur), Rozmycie (Blur), Antyaliasing, Bloom - WŁĄCZONE
- Wyostrzanie (Sharpen) Niskie
- Ambient occlusion - HBAO+

USTAWIENIA INNE
- Gry gram w Wiedźmina wszystkie inne aplikacje w Windowsie zamykam. Zwłaszcza przeglądarkę Chrome.
- Sterowniki Nvidii: obecnie 347.88 – chwalone przez wielu, ja również polecam. Najstabilniejsze.
- GeForce Experience i Nvidia HD Audio Driver odinstalowane.
- wysunąłem trochę kompa, żeby miał w 100% odsłonięty wylot powietrza.

Może ktoś skorzysta z historii mojego przypadku i również mu te wskazówki pomogą. Życzę Wam tego, bo sam miałem z tym nieziemską frustrację, więc znam ten ból i wiem jak skutecznie odbiera to przyjemność z grania.

Powodzenia! (I dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie w tym wątku radą.)
 
U mnie na Asus strix 960 gra na full screen po wejściu do gry (ponoć pomaga) oraz najnowszy sterownik (hot fix Chrom) Nvidia GeForce 353.38 od wczoraj (1,5h Nowigrad + 3h Skelige dziś ) 0 problemów a gram się 10-20 razy dziennie wysypywała.
 
Do wiadomości innych moja konfiguracja kompa 4 GB ram, DDR3 1333MHZ Win 7x64bit Przydzielona pamięć wirtualna. 6 GB + 2 GB z GPU GTX670 ASUS, Procesor intel Quad core Q6600 2,4 GHz socket 775. 2 dyski HDD Crucial SSD 100GB system i WD 750 GB (zainstalowana gra). A teraz najważniejsze Grafika na UBER postprocesy na max. Gra chodzi płynnie. Moje problemy to 2 Bugi z misji zlecenie na ducha lasu ( misja ukończona ale nie ma osiągnięcia na steam i postać którą postanowiłem zabić odradza się za każdym razem we wsi gdzie wziołem zlecenie) i ostatni wyścig na Skellige nie moge porozmawiać z NPC (kobieta przy drzewie brak możliwości rozmowy przycisk nad głową nie pojawia się). Gra ukończona na Droga ku zagładzie. Za 2 razem postaram się zaliczyć zbugowane misje by odkryć 100 % wiedzmina. Optymalizacja jest super nie mówcie bzdur. Ocena systemu u mnie to 7.1 najsłabszy procesor i ram. Procek to nie i5 tylko stary quad więc spokojnie sobie radzi. Gra super dziękuje CDP czekam na łatki do misji.
 
Last edited:
@Bekon
Nie pisz bajek, bo tak się składa, że zanim wymieniłem kartę na obecną (GTX 970) to miałem okazję pograć właśnie na 670tce + mocniejszy procesor (2500k) i więcej RAMu (8 GB). Nie ma bata, żeby na takiej konfiguracji przy ustawieniach, które podałeś rozgrywka była płynna w rozdziałce full HD. No chyba, że kogoś satysfakcjonuje framerate na poziomie poniżej 30 klatek. Jak chcesz być pomocny, to podaj wyniki pomiarów np. Frapsem, a nie pisz o subiektywnym odczuciu płynności. A stabilność to osobna kwestia - faktem jest, że u części graczy dochodzi do crashy; sami Redzi, po początkowej bagatelizacji problemu przyznali, że badają tę kwestię.
 
Last edited:
Potwierdzam na gtx 660 0 problemów na 960 czały czas co sie zaczeło psuć albo stery wywalało albo gra się wieszała.
Keplery są bardziej stabilne
 
Maly update do mojego poprzedniego posta.
Od momentu zainstalowania starszych sterownikow (347.88) bez nvidia experiance i 3dVision wszystko smiga bez problemów.
(4dni grania po 4-5h/dzien)

Sterownik 347.88 bez nVidia Experiance i bez 3dVision
Win 8.1 - aktualizowany na bierząco.
GF970 GTX MSI Gaming 4gb
16 GB RAM
i5 3570 3,40 GHz
Wiedzmin3 v 1.06 ustawienia UBER
 
Nie pisze bajek nie wiem jak Ci to udowodnić 60 fps nie 30 mówię ze nie ustawiane suwakami tylko opcja uber i postprocesy na wysokie. fraps nie poda ci dokładnego pomiaru samo korzystanie z niego obniża fps to akurat musisz wiedzieć więc nie podawaj mi alternatywy która nie jest wiarygodna, spadek może jest ale na-pewno nie tak wielki żeby przeszkadzał w płynnej grze więc napisałem jak jest.

Załącznik z konfiguracją systemu zobacz czy to co wcześniej napisałem to bajka. Tyle powinno wystarczyć za szczerość. Każda konfiguracja jest inna. Wersja sterownika, sprzęt, czy wiry na kompie mogą spowodować spadek, nawet na identycznych maszynach i parametrach.


View attachment 18021

Model płyty nie pozwala mi na kolejna rozbudowę pamięci ram wykorzystałem ja na max i jestem w trakcie kompletowania nowych części. Miło zaskoczony że jednak udzwignął W3 więc o zlej optymalizacji nie ma co mówić sama gra jak i jej silnik wydajny bardzo brawo CDP.

To tyle ode mnie nie będę się kłócić każdy może uwierzyć na słowo bądź nie.
Pozdrawiam.
 

Attachments

  • Parametry.jpg
    Parametry.jpg
    111.2 KB · Views: 56
Last edited:
Maly update do mojego poprzedniego posta.
Od momentu zainstalowania starszych sterownikow (347.88) bez nvidia experiance i 3dVision wszystko smiga bez problemów.
(4dni grania po 4-5h/dzien)

Sterownik 347.88 bez nVidia Experiance i bez 3dVision
Win 8.1 - aktualizowany na bierząco.
GF970 GTX MSI Gaming 4gb
16 GB RAM
i5 3570 3,40 GHz
Wiedzmin3 v 1.06 ustawienia UBER


Potwierdzam, po downgradzie do 347.88 śmiga jak złoto (plus brak problemów z akceleracją sprzętową w Chrome). Dodam, że mam zainstalowaną do tego najnowszą wersję GeForce Experience.
 
@Bekon
Czyli reasumując, żadnych pomiarów nie robiłeś, tylko na oko uważasz, że "jest płynnie". Jeżeli tobie to wystarcza, to OK. Niektórym wystarcza 20 fps do komfortowego grania, inni potrzebują 30 (chociażby posiadacze konsol; zazwyczaj taka wartość jest uznawana za granicę płynności). Dla mnie płynna rozgrywka to dopiero 40+ fps.
A teraz popatrz na ten test. i7 4790k, 16 GB RAM. GTX 670 (swoją drogą fajna na karta, na której siedziałem prawie 3 lata) z ustawieniami medium wyciągał 29-33 fps. W ustawieniach high i uber nawet nie uwzględniono tej karty w testach, bo mocniejszy GTX 770 już przy high balansował na granicy płynności (na Uber osiągał 20-23 fpsy). Dlatego, jak już pisałem wcześniej, nie ma opcji żeby konfig jaki podałeś zapewnił płynną (czyli dla większości 30+ fps) rozgrywkę w rozdzielczości full HD przy ustawieniach jakie podałeś (UBER + włączone postprocesy). I nie zrozum mnie źle - jeżeli tobie osiągany framerate nie przeszkadza, to OK, tylko się cieszyć. Ale nie pisz beztrosko o "płynnej rozgrywce" na podstawie tylko subiektywnego odczucia, bo wprowadzasz innych w błąd.

Co do osób zmagających się z crashami: chyba udało mi się wyeliminować problem (codziennie od tygodnia po 2-4 godziny; najdłuższa sesja 4 godziny, ani jednego wywalenia do pulpitu). Poniżej moja recepta:
1. Panel sterowania nVidia -> preferowanie maksymalnej wydajności w profilu gry
2. W ustawieniach gry: Hairworks OFF, grafika Uber, postprocesy wszystkie włączone; pełny ekran, limit klatek nieograniczony, włączony VSync
3. Zmieniony TDR w rejestrze Windows. Było kilka linków w tym temacie, ale tak na szybko większość podawała sposób niewłaściwy dla systemu Win7 64 bit (niewłaściwy klucz lub utworzenie wartości DWORD zamiast QWORD). Jak to należy zrobić: regedit -> szukamy klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet002\Control\GraphicsDrivers -> tworzymy wartość QWORD o nazwie TdrDelay -> ustawiamy jej wartość na 8.

Aha - sterowniki najnowsze (z fixem rzekomo naprawiającym błąd sterownika). Na starszych z serii 347 też działało.
 
jak masz 60 fps ja mam gtx 770 i lekkie spadki fpss w ker morhen novigrad @arturius_c mi na gtx 770 w uber wysokich chodzi ładnie na otwartej przestrzeni tylko gorzej novigrad miejsca zabudowane spada do 40 35 gtx 770 jest dobrą kartą lepsza od 960
 
Last edited:
jak masz 60 fps ja mam gtx 770 i lekkie spadki fpss w ker morhen novigrad @arturius_c mi na gtx 770 w uber wysokich chodzi ładnie na otwartej przestrzeni tylko gorzej novigrad miejsca zabudowane spada do 40 35 gtx 770 jest dobrą kartą lepsza od 960

Połowa tych co mierzą fps w grach nie rozumie że nr. "rodziny" karty a jej parametry ro nie to samo wcale GTX serii 9 XX nie musi być mocniejsze niż 6.XX. Płynie dla mnie to na tyle wygodne granie by spadki animacji nie powodowały tzw. Lagów. jeden poważny spadek miałem podczas walki w Kaer Morhen widoczny gra zwolniła znacząco ale tylko przez kilka sekund. i to był jeden raz podczas całej gry. Nie można więc powiedzieć złego słowa o optymalizacji bo nie mam 8 GB ram i mocnego procesora. Zbieram części do nowego PC ramy i procesor i mogę składać płytę kupiłem z podstawką intela 1150 i max 32 GB ram więc się nie martwię o dalszy upgrade. Ale zdania nie zmieniam gra działa super na ultra.
 
Tylko że gtx770 jest lepsza od 670 :) pokazuja to wynki Bedmarka i inne :) ale masz racje nie wszystkie karty z gtx 9XX są dobre powiem wiecej niektóre starsze karty są wydajniejsze moj gtx 770 jest lepszy od 960 :)
 
@Bekon
Inni potrzebują 30 (chociażby posiadacze konsol; zazwyczaj taka wartość jest uznawana za granicę płynności). Dla mnie płynna rozgrywka to dopiero 40+ fps.

To teraz pojechałeś do twojej wiadomości posiadam działające A500. PSX ( szara) PS2 x 2 slim fat Wii i PSP fps konsol przy Pal to przeważnie 50 FPS przy NTSC 60 i o ile PS czyta z płyty w czasie rzeczywistym to gra zawsze jest płynna umieszczenie jej dodatkowo na hdd znacząco skraca loadingi tak do 3 sekund. Przy wymagających grach. Do Twojej wiadomości mam 34 lata grałem na snes atari 800xl i innych w gry których nawet nie znasz. Co do PSX to nadal jest najlepszą konsolą do gier. Pod wzgledem grywalności i wydanych tytułów jak narazie nic jej nie przebije. Teraz konsole wychodzą średnio co 4 - 6 lat. Kiedyś była jedna i gry które swoją "miodnością" przebijają większość tego co teraz wychodzi.

Jesli chodzi o rpg i survival horror to moje ulubione gatunki. Polecam Xenogears i Xenoblade, Pandora Tower i Last Story. Chrono Cross. Vagrant Story. Legend of Dragoon. Final Fantasy 6789 i X (inne naciągane ale dobre) te polecam i Fatal Frame. Xenosaga. Metal Gear Solid Integral, Valkyrie Profile 1 i 2 i tak mogę wymieniać. Zapewniam że każdy z tych tytułów to gra warta ukończenia. A jesli chodzi o Wii to nie jest to konsola jak mówili dla dzieci. Jest tam tyle dobrych tytułów a Xenoblade jest jednym z najlepszych RPG jakie przyszło mi ukończyć w życiu. ( Mówi to osoba która nie znosi żadnej gry związanej z Mario Bross ).
 
Last edited:
a powiedz mi czy i5 jest lepsza czy i7 moim zdaniem i5 wydajniejsza

Cześć i5 jeśli to Quad to w grach nie zobaczysz różnicy i7 przydaje się jedynie gry renderujesz materiały video lub korzystasz z programów typu Adobe After Effect wtedy tak wydajniejszy będzie i7, I znacząco skróci czas pracy.

Zapas mocy się przydaje ale komputer jest tak wydajny jak jego najsłabszy podzespół, proste. Zawsze patrz na jakość i wydajność w stosunku do ceny. nie warto przepłacać za procesor i7 jesli i5 jest tak samo mocny w grach. To co mówisz o wydajności może się zgadzać ponieważ stare gry wykorzystywały 2 rdzenie i mój biedny Q6600 4 rdzenie. był słabszy niż wiekszość duali. teraz jednak komputer dostał nowe życie, przez wykorzystanie 4 rdzeni więc. W 3 smiga mimo że bałem się o to czy ruszy że względu na socket 775 i 4 GB ram na Gigabyte GA-P35-DS3L
Gdzie rozbudowałem ją maksymalnie.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-p35-ds3l_10

Pisze ze do 8 GB jednak jak sprawdzałem to nie do końca bo 8 GB w trybie dual channel więc zostaje mi opcja dokupić gdzieś identyczne kości jak moje i włożyć do kompa. zobaczymy czy jeszcze posłuży zanim dozbieram około 1500 zł na nowy zestaw części.
Przyrost wydajności o 5 - 7 % i przepłacanie za to około 2 tyś mija się z celem. Masz kompa za 5 tyś a zagrasz na nim praktycznie tak samo komfortowo jak na takim za powiedzmy 3,5 tys, bo jeśli i5 Quad bedzie wystarczający do gier to kup lepiej dobra grafikę niż procesor i7 z którego 8 bądz 12 rdzeni wykorzystasz maksymalnie 1/3 mocy.
W sumie to mój problem jest taki ze obecnie procek i pamięć Ram ma identyczną wydajnośc w Win7 ogólna ocena to 7.1 więc dokładanie ram nie ma sensu. lepiej zmienić słabe podzespoły na nowe bo dołożenie ram nic nie zmieni w wydajności. Nadal procesor będzie blokować cały zestaw. Ostatnia sprawa to overclockng ( podkrecanie) procesory intela i5 z odblokowanym mnożnikiem mają na końcu literkę K podkrecić można chociaź wiąże się to z zakupieniem lepszego chłodzenia. Na to też zwracaj uwage podczas kupna procka bo opcja ta kosztuje dużo więcej, weź pod uwage to czy naprawdę podkręcanie będzie ci potrzebne. Może byc to na tyle silny procesor że wytrzyma np 4 lata i który zmienisz podczas zakupu kolejnego PC.

To tyle pozdrawiam Geralt ; )

---------- Zaktualizowano 13:24 ----------

Tylko że gtx770 jest lepsza od 670 :) pokazuja to wynki Bedmarka i inne :) ale masz racje nie wszystkie karty z gtx 9XX są dobre powiem wiecej niektóre starsze karty są wydajniejsze moj gtx 770 jest lepszy od 960 :)
Zgoda ale pamiętaj moja karta w teści W3 otrzymuje 10 punktów maksymalnie. Bardziej martwi mnie procek no to on odpowiada za fizykę oświetlenie itd. To czy wiatr wyrwie z płotu w chacie Geralta sztachety z efektownym dla jego siły efektem oblicza procek. Karta graficzna jest po to żebyś widział że twoja postać to nie tzw. Cztery Kwadraty...



Tak wygląda słoń w najwyższej rozdzielczości na atari. ( choć wiemy ze wygląda gorzej ):)

Podsumowując moja GTX670 spokojnie sobie radzi wymienię części które ją blokują i Fallout 4 również powinien ruszyć bez problemu. Ocena w Win7 to 7.9 lepiej się nie da puki co.

Ach zerknij na swoja wypowiedz. Widzisz magiczną końcówkę z nazwy GTX X70 własnie ten numerek sprawia róznicę a nie X rodzinki karty. Pomiędzy GTX650 a GTX670 jest przepaść dlatego zgadzam się ze 770 jest lepsza niż 960 70 a 60 to różnica : ) Dlatego mierzenie FPS w grach nie zaczyna się od nazwy karty tylko ogólnej wydajności zestawu. Komputer złożyć łatwo, ale przy okazji uczynić go wydajnym to juz inna bajka. Potem właśnie mam takie posty na forum bo każdy zarzuca mi kłamstwo i opowiadanie bajek.
 
Last edited:
. Bardziej martwi mnie procek no to on odpowiada za fizykę oświetlenie itd. To czy wiatr wyrwie z płotu w chacie Geralta sztachety z efektownym dla jego siły efektem oblicza procek. Karta graficzna jest po to żebyś widział że twoja postać to nie tzw. Cztery Kwadraty...

I nie masz racji. Za obliczenia fizyki w Wiedzminie odpowiadaja rdzenie CUDA na karcie nVidii, nie procek.
Inne herezje, ktore opowiadasz o plynnnosci animacji i ilosci klatek w starych konsolach, to tylko twoje subiektywne odczucie. Dla wiekszosci graczy PC, "płynnie" to znaczy ze stałymi 60 klatkami na sekundę. Jesli jest mniej, to przestaje być płynnie. To dosyc proste.
Także, jak wspomnial juz ktos wczesniej, przestań wprowadzac ludzi w blad, ze na twoim leciwym juz sprzecie W3 działa płynnie, ponieważ jest to dalekie do prawdy.
 
@Bekon
Nie bardzo rozumiem, czemu się unosisz? Licytowanie się na wiek? Naprawdę? Abstrahując już od dziecinady, jaką są tego rodzaju osobiste przytyki, to tak się składa, że jesteśmy równolatkami. Ale faktycznie, w gry mogliśmy grać inne, bo ja zaczynałem od Commodore64 (Super Mario rządziło :) ). A pisząc o konsolach, miałem na myśli oczywiście obecną i poprzednią generację. Wyciąganie teraz starszych modeli (które w swoim czasie kładły na łopatki dostępne wtedy PCty) jest kompletnie pozbawione sensu.
@geralt678
i7 ma sens w momencie, kiedy gra obciąża więcej niż 4 rdzenie procesora (oraz kiedy potrzebujesz komputera do pracy w rodzaju rendering, photoshop, obróbka filmów; ale wtedy raczej bierze się coś z jeszcze wyższej półki - np. Xeon E5, gdzie masz 8 fizycznych rdzeni / 16 z hyperthreadingiem). Na chwilę obecną większość gier wykorzystuje 2 do 4 rdzeni więc i5 spokojnie wystarcza (AC: Unity z tego co kojarzę potrafiło wykorzystać 8 rdzeni).
Widzisz magiczną końcówkę z nazwy GTX X70 własnie ten numerek sprawia róznicę a nie X rodzinki karty.
I tak i nie. Popatrz na specyfikację GTX'a 770 - to jest GTX 680 z podbitym zegarem oraz pamięcią. Karta mocniejsza od topowej jednordzeniówki poprzedniej generacji. A jeśli już pogrzebać trochę głębiej to mamy: GTX 480 (topowy Fermi I generacji) jest słabszy od GTX 650Ti. Różnica tylko dwóch generacji, za to zmiana architektury.
 
Last edited:
Zostaje przy mojej i5 :) tańsza i prawie taka sama wydajnosć z tego co wiem gtx 960 to dziadostwo to jest coś miedzy 750 mój gtx 770 go wyprzedza
 
Top Bottom