Strona wizualna - uwagi i propozycje

+
Siema Społeczność i Redzi (jeśli to czytacie ;)),
mam kilka drobnych uwag i sugestii co do wizualnej strony CP2077, którymi chciałbym się podzielić i rozpocząć nimi dyskusję nt. wyglądu Night City.
Jak w przypadku wielu osób trailer przy pierwszym obejrzeniu wywołał u mnie ambiwalentne odczucia i dopiero za 3-4 razem zaczął mi się podobać. Nie było to spowodowane światłem słonecznym, jak u sporej części widzów, ten element akurat bardzo mi się spodobał, jako coś świeżego i łamiącego stereotyp na temat Cyberpunku.
Jednak świat jak na dystopię wydawał mi się zbyt czysty, owszem, są tutaj elementy nieładu, ale nie widać kontrastu między poziomem ulicy, a wieżowcami, poziom ulicy jest szary ale wieżowce też stwarzają takie wrażenie.
Wiem, że część osób może uznać, że to co mi się nie podoba, to kosmetyka nieistotna dla projektu, ale moim skromnym zdaniem to detal tworzy arcydzieło i warto się nad nim pochylić chociaż na chwilę, szczególnie, że mam propozycję jak można by (chyba*) niskim kosztem takie zmiany wprowadzić.

Pierwsza propozycja jest mniej ekscytująca, więc w razie powiewu nudy zapraszam do drugiej, bardziej kolorowej ;)
Otóż, jeśli chodzi o poziom wieżowców, to brakuje mi tutaj "szklanych pudełek", czyli klasycznych wieżowców z szklaną fasadą na całej wysokości elewacji, w rodzaju One World Trade Center w NY, czy Londyńskie skupisko wieżowców, które jak na załączonym obrazku są półprzejrzyste i nawet w dzień pozwalają zajrzeć do wnętrza, oraz budynków ultra-wysokich zakończonych formą iglicy, górujących nad miastem.
Tutaj zadanie dla modelerów, część budynków można po prostu pozbawić fasady i obłożyć ścianą kurtynową od zewnątrz (jeśli modele przez to stałyby się zbyt ciężkie, można wymodelować to jako ścianę kurtynową na łącznikach, bez profili obciążających model)
pg-14-skyscrapers-1.jpg

Tak, mam świadomość, że widzieliśmy tylko fragment świata i być może inna część miasta ma takie budynki, jednak zboczenie zawodowe kazało mi zwrócić na to uwagę ;)

Druga propozycja: jak już wspomniałem poziom ulicy jest szary i jak na obraz rozpadającego się społeczeństwa robi wyjątkowo pozytywne i bezpieczne wrażenie (również metro wydaje się dość sterylne jak na siedlisko patologii, ale to temat powiązany), w poziomie ulicy jest moim zdaniem stanowczo za mało graffiti!
I tutaj pojawia się mój pomysł, gdyby zamiast zatrudniać grafików, do oszpecania miasta, zatrudnić do tego samych graczy?
Wystarczyłoby coś podobnego do narzędzia tworzenia graffiti w grach z serii Tony Hawk's Underground, albo American Wasteland...
graffiti-final-step.jpg

...Z tym że rysunki na ścianach pozostawałyby zapisane w stanie gry przynajmniej do jej odinstalowania. Większość rysunków mogłaby zostać zamalowana przez innych graczy (wykonuję graffiti w swojej grze, a ono pojawia się u pewnej ilości innych graczy [podejrzewam, że gdyby miało się pojawić u wszystkich posiadaczy CP2077, mogłoby to być karkołomne] i moje graffiti jak w prawdziwym życiu mogłoby zostać zamalowane przez kogoś złośliwego :rolleyes:)
Społeczność gry mogłaby głosować na najlepsze grafiki użytkowników, które przy aktualizacji pojawiałyby się u wszystkich graczy, w krótkim czasie świat gry stałby się małą galerią sztuki ulicznej, a to mogłoby przyciągnąć jeszcze więcej użytkowników, czy nawet spowodować szum w mediach, szczególnie, że rywalizacja między utalentowaną częścią graczy, przy takim tytule byłaby przeogromna i można by się spodziewać grafik podobnej jakości co murale Etam Cru (pic. rel.) na stałe wpisanych w świat CP2077
bezt-hobo-montreal-canada-2014_1024x1024.jpg

podpunkt "be" tej propozycji to farby świecące w ciemności co jest proste w implementacji, wystarczyłoby stworzyć "rulebook+guidebook" do tworzenia graffiti, zasady byłyby następujące:

1. pliki umieszczane jako graffiti muszą być zapisane w formacie jpg/png/wstaw dowolny format.
2. kolory które w systemie RGB mają wartość którejkolwiek barwy po zaimportowaniu do gry będą emitowały światło w nocy.
3. grafika musi mieć format 900x900px, co odpowiada rozmiarowi 2mx2m w grze.
4. w razie potrzeby umieszczenia większej grafiki trzeba podzielić ją na fragmenty o WW wymiarach.
5. Barwa biała (R:255 G:255 B:255) jest przezroczysta
6. grafiki umieszczone na wypukłościach zniekształcają się razem z wypukłością.
7. grafiki umieszczone na poziomych powierzchniach (jak ulica, czy chodnik) z czasem zanikają.
8. szkło to szkło i aluminium to aluminium... tego nie pomalujesz. ;)
9. miejsca w których przebywają ludzie z wyższych klas społecznych są utrzymywane w czystości, twoje graffiti nie utrzyma się w nich długo.
10. bądź cywilizowanym człowiekiem, treści rasistowskie, seksistowskie itd. mogą zakończyć się banem na rozgrywkę multiplayer.
11. jeśli chcesz, by twoja grafika została poddana ocenie, i być może pojawiła się na stałe w Night City po stworzeniu jej z elementów 900x900px zaznacz elementy tworzące grafikę i wybierz grupowanie
12. sam(a) możesz oceniać grafiki innych użytkowników w skali od 1 do 10 przez wykonanie akcji "xyz" przy grafice
13. grafiki niestosowne można zgłosić przez wykonanie akcji zyx
itd...

Guidebook mógłby zawierać porady dotyczące grafiki dla początkujących, czy dobrych praktyk, przy tworzeniu rysunków. :D

Niezależnie czy gracz stworzyłby grafikę w paincie, czy w PS/IL, czy wyrenderował, przy jednym spójnym formacie uploadu każdy miałby szansę zabłysnąć, a społeczność weryfikowałaby jakość grafików i nawet na podstawie ocen jakości uploadów można spowodować, że grafiki użytkownika mającego rangę 10 pojawiałyby się u powiedzmy 1% graczy na całym świecie, a grafiki gracza, którego męczy talent, ale bez wzajemności i ranga waha się w okolicach 2 pojawiałyby się tyko u kilku osób na świecie, w celu weryfikacji, czy jednak nie miał jakiegoś przebłysku geniuszu :cool:

Jako nagrody dla twórców najlepszych grafik, moglibyście dać vouchery na następną grę studia (jeszcze nie zapowiedzianą najlepiej :giggle:) to stworzyłoby niesamowity hype i dałoby namiastkę modowania gry zwykłym graczom i spowodowałoby mocne przywiązanie do marki, a wam kilka punktów do PRu!

Na ten moment to tyle, bo już za dużo czasu zmarnowałem pisząc ten post :ROFLMAO:

*nie wiem, czy z programistycznego punktu widzenia ta propozycja nie jest koszmarem, ale liczę, że zostanie przemyślana ;)
 
A co jeśli byłyby latające miasta-nie jak w Star Wars ale coś na kształt Helicarriera z Avengers zaimplementowanego jako środowisko miejskie. Albo gdyby niektóre budynki Megakorporacji mogły podnieść się z poziomu gruntu i poszybować. Można by to wykorzystać w którejś z misji. Ale takie latające przyczepy kempingowe.

Mnie bardzo ciekawi czy będzie można odwiedzić kanalizacje pod miastem. Mogło by tam być sporo nawiązać do wcześniejszych etapów rozwoju Night City.
 
Top Bottom