Super detal obrazu bez wyostrzania - ustawienia sterownika NVidia

+
Pragnę podzielić się sposobem na uzyskanie niesamowitej jakości obrazu w grze poprzez ustawienie odpowiednich opcji w panelu sterownika dla kart graficznych NVidia.

Gra Wiedźmin 3 wykorzystuje tzw. ujemne wyostrzanie tekstur, które domyślnie blokowane jest przez sterownik karty graficznej NVidia.
W praktyce przywrócenie tego "wyostrzania" powoduje wyświetlanie niesamowitej ilości detalu na ekranie - jesteśmy w stanie dostrzec pojedyncze źdźbła trawy z odległości 10 metrów, słoje na drewnie, pory na skórze postaci i inne detale, których nie są w stanie wyostrzyć żadne algorytmy nawet najbardziej egzotyczne korzystając z Reshade. Ponieważ wyostrzają one tylko to co jest widoczne na ekranie, a bez odblokowania "ujemnej anizotropii" nie są w stanie wydobyć tak drobnych detali.

Otóż należy w ustawieniach panelu sterownika NVidia ustawić anizotropię na x16 oraz co najważniejsze - zezwolić na ujemną kompensację, wyłączyć optymalizację anizotropii, co domyślnie sterownik włącza. Wówczas mamy do czynienia z niesamowicie ostrym obrazem z detalem najdrobniejszych widocznych struktur.

1717216168184.pngIstnieją jednak pewne przeciwskazania :
1. Obraz będzie migotał podczas obracania kamery przy klatkach poniżej 60-70 bez korzystania z G-Sync
2. Absolutnie nie należy stosować żadnego dodatkowego wyostrzania dostępnego w opcjach gry, ewentualnie niewielkie poprzez Reshade.
3. Należy liczyć się ze spadkiem FPS - korzystając z RTX 4090 spadek FPS 9-12 klatek.
 
Last edited:
Top Bottom