Tworzenie własnego terenu

+
Tworzenie własnego terenu

Witam wszystkich,
Jak w temacie, tzn. jak stworzyć własny teren? Zbiór udostępniony w asset browserze nie wystarcza, potrzebuję stworzyć coś nowego;) W redkicie nie mogę sobie z tym poradzić...
Umiem skopiować jakiś detail material - kiedy edytuję jego właściwości otwiera mi się okno z CDetail Material i dwiema ścieżkami do plików xbm. mam swój plik xbm, ale nie mogę go wrzucić (bo to wydaje mi się logicznym krokiem do stworzenia tekstury). Proszę o pomoc, z góry dzięki.
 
Lepiej zrobić materiał od nowa.

Napiszę Ci szybki tutek jak stworzyć swój własny materiał, którym będziesz mógł malował teren.

1) W REDkit (asset browser) w jakimś folderze tworzysz sobie nowy materiał:
PPM --> Create --> Detail material
2) Otwierasz nowo powstały plik.
Masz takie okno:
View attachment 2321
W miejscu diffuseMap dodajesz teksturę typu diffuse --> podstawowa tekstura
W miejscu normalMap dodajesz teksturę typu normal --> fioletowo-niebieska tekstura. Jest ona odpowiedzialna za odpowiednie cieniowanie. Przyczynia się to do tego, że oko ludzkie widzi nierówności na tej teksturze (nawet jeśli jest ona nałożona na płaskim obszarze)

renderParams --> ustawiasz wedle uznania
color --> zazwyczaj ciemno-szary
soundMaterial --> wedle uznania

i to tyle.
Natomiast jeśli chodzi o dodanie własne tekstury, lub edycję tej z W2 to:

a) Jeśli chcesz edytować, to zaznaczasz wybraną teksturę w Asset Browser. Następnie klikasz na nią prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję:
--> Load from disc (jeśli nie jest wczytana)
Później:
--> klikasz PPM na teksturę i wybierasz "Export Asset". Pojawi się okienko w który wpisujesz nazwę i wybierasz format (wedle uznania. Domyślnie *dds)
--> Edytujesz teksturę w jakimś programie graficznym.
b) Import tekstury do edytora:
--> W asset browser klikasz prawym przyciskiem myszy na wolne pole i wybierasz opcję "Import --> 2D Texture"
--> Wybierasz w oknie swoją nową teksturę i naciskasz OK
--> Wybierasz w polu "TextureGroup" TerrainDiffuse, lub TerrainNormal (zależnie jaką teksturę importujesz)
View attachment 2323

Później wstawiasz teksturę do materiału, tak jak opisałem to w punkcie 2 i zapisujesz.

Koniec. Mam nadzieję, że jakoś pomogłem ::)
 

Attachments

  • a.JPG
    a.JPG
    23.6 KB · Views: 44
  • b1.jpg
    b1.jpg
    65.8 KB · Views: 56
Last edited:
Odpowiedź jest bardzo wyczerpująca, także dziękuję za pomoc. Niemniej jednak, tekstury które tworzę, są znacznie ciemniejsze niż oryginalne, które eksportuję:(
 

Attachments

  • przykład.jpg
    przykład.jpg
    29.4 KB · Views: 43
Musisz odpowiednio pozmieniać parametry tego materiału.
To są te opcje:

renderParams --> pozmieniaj opcje (specularThreshold i specular Intensity) (możesz spróbować je zwiększyć)
color --> zazwyczaj ciemno-szary (ewentualnie spróbuj lekko jaśniejszy)
 
Zmniejszyłem dwa parametry i wreszcie jest tak jak powinno - na razie wiem wszystko (a dopiero zaczynam;)). Jeszcze raz dziękuję!
 
Top Bottom