Umiejętności RPG

+
Umiejętności RPG

Staram się ułożyć całkiem zgrabną listę umiejętności do systemu RPG. Miałem już gotową, liczyła 78 umiejętności, niektóre się powtarzały, a inne nie pasowały. Stopniowo ją skracałem, aż szukając pomocy z zewnątrz udało mi się ją skrócić do 41. Jednak spokojnie na nią patrząc paru umiejętności brakuję i proszę was o napisanie jakich brakuje według was. To bardzo pomogłoby mi w dalszych pracach.1.Akrobatyka 2.Aktorstwo 3.Arkana magiczne 4.Bijatyka 5.Blefowanie 6.Chemia 7.Ciche poruszanie się 8.Czytanie/pisanie 9.Gotowanie10.Hazard 11.Handel 12.Jeździectwo 13.Kradzież kieszonkowa 14.Krasomówstwo 15.Kryptografia 16.Leczenie 17.Łowiectwo 18.Nasłuchiwanie 19.Otwieranie zamków 20.Pływanie 21.Przekupstwo 22.Przeszukiwanie 23.Rzemiosło 24.Stosowanie liny 25.Sztuka przetrwania 26.Torturowanie 27.Tresura 28.Ukrywanie się 29.Uwodzenie 30.Wiedza 31.Wspinaczka 32.Wyczucie kierunku 33.Wyzwalanie z więzów 34.Zacieranie śladów 35.Zastawianie pułapek 36.Zastraszanie 37.Zauważanie 38.Zbieranie informacji 39.Zielarstwo 40.Żebractwo 41.Żeglowanie
 
Uważam, że "słabsze" umiejętności powinny być pakowane w jedną paczkę. Mam na myśli to, że bez sensu jest umiejętność Sztuka przetrwania i łowiectwo. Nie lepiej połaczyć to w jedno? Abl umiejętności takie jak: 6.Chemia, 30.Wiedza. Powinny być zawarte w jednych umiejętnościach. Rzadko wybierane umiejętności powinny być w paczkach bo nie wmówisz mi, że tak samo czesto wybieranymi umiejętnościami bedzie 29.Uwodzenie, 14.Krasomówstwo, 5.Blefowanie i 2.Aktorstwo jak "bojówki i skradacze". Nie lepiej zrobić jedną umiejętność zawierającą wszystkie cztery skille, po prostu ktoś się okresla jako postac potrafiąca dużo zdziałac metodami werbalnymi. Dzięki temu przydatnośc bedzie większa. Juz widze graczy wybierających umiejętności widmo typu: 15.Kryptografia, 10.Hazard, 21.Przekupstwo, 22.Przeszukiwanie, 24.Stosowanie liny, 31.Wspinaczka, 32.Wyczucie kierunku, 33.Wyzwalanie z więzów, 34.Zacieranie śladów, 37.Zauważanie, 38.Zbieranie informacji, 41.Żeglowanie (wkońcu są setki ludzi potrafiących żeglować a nie potrafiących pływać). Takie umiejętności powinny byc scalane a nawet wtedy będą przegrywały z cichym skradaniem, walką, magią czy kradzieżą. Wielu niedoświadcoznych graczy tworząc systemy idzie wzorem młotka i robi mase umiejętności które nigdy nie zostaną wykupione. Brakuje tylko jedzenia widelcem i mówienia bez seplenienia. Pozdrawiam.
 
A do czego Ci to?Póki co, po pobieżnej lekturze, zastanawiam się do czego takie Rambo skrzyżowane z zielarzem i jakimś molem książkowym... :hmmm:I po co umiejętność "Torturowanie"...
 
Według mnie takie punkty to statystyka. A nie chcemy suchych statystyk. Wolę miećRozłupanie ++niżKrasomówstwo 5.Bo widzę różnicę. Wyczuwam swoją postać.
 
"Torturowanie" he he w tej kwestii wystarczy chyba samo zastraszanie Najbardziej mi się podoba: Stosowanie liny ,Aktorstwo,Czytanie/pisanie ;D
 
Faktycznie niektóre umiejętności to nie wiadomo po co. Tak jak stosowanie liny i wyzwalanie się. Podczas sesji szansa, że będziemy z nich korzystać to jakieś 10%, a są to sztandarowe umiejętności D&D. Trochę pogdybałem i ułożyłem taką listę:1.Akrobatyka 3.Arkana magiczne 4.Bijatyka 7.Skradanie się 10.Hazard 11.Targowanie się12.Jeździectwo 13.Kradzież kieszonkowa 16.Leczenie 18.Nasłuchiwanie 19.Ślusarstwo 20.Pływanie 22.Przeszukiwanie 23.Rzemiosło: Kowalstwo, Płatnerstwo, itp.25.Sztuka przetrwania 26.Torturowanie 27.Tresura 28.Ukrywanie się 30.Wiedza: Zielarstwo, Żegluga, Aktorstwo, Czytanie/pisanie itp.31.Wspinaczka 35.Pułapki 37.Zauważanie 42.Perswazja43.Walka wręcz44. Broń palna45.Łucznictwo46.Rzucanie47.Uniki48.Naprawa
 
Nadal mam mgliste pojęcie o co biega, ale nevermind...Sugerowałabym Ci pogrupowanie tych umiejętności wg jakiegoś klucza, np społeczne, cechy charakteru, umiejętności fizyczne, magiczne itp lub jak tam wolisz, bo póki co to trochę chaotyczne to masz.
 
Składając umiejętności do systemu RPG najlepiej wyobrazić sobie sytuacje w jakich znajdą się gracze. Co powinni zrobić, jakie mają opcje itp. Na początek można spróbować poprowadzić wirtualną sesję bez graczy a tylko w wyobraźni. Poprowadzić drużynę przez wyzwania jakich mogliby się spodziewać (lub nie :p ) gracze podczas kampanii.Na pewno potrzebne będą zdolności bojowe typu "walka wręcz", "walka bronią" (danym typem, logicznie jest to podzielić na podskille walki mieczami, toporami, maczugami i co tam jeszcze można wymyślić) i różne skradankowe jak "kradzież kieszonkowa", "ukrywanie się".Co do umiejętności społecznych to dobre jest ekstremalne załatwienie problemu i pozbycie się ich całkiem z listy... Niech się gracze trochę wysilą a nie tylko rzucają kośćmi :p Wyobraźmy sobie sytuację kiedy drużyna musi przekonać strażnika miejskiego do otwarcia bramy. Czy wystarczy, że gracz z najwyższą wartością skilla "przekonywanie"/"krasomówstwo" itp. powie "Otwórz drzwi."? Mnie by to nie przekonało :p Można też pomyśleć nad wykonywaniem rzutów na statystykę (np. w tym przypadku charyzmę) zamiast na skilla jeśli zajdzie taka potrzeba. Zresztą duża ilość umiejętności na które wykonuje się rzuty prowadzi czasem (albo często :p ) do różnych absurdów i w sumie przeszkadza we wczuciu się w postać i odgrywaniu roli (bo zamiast odgrywać zachowanie rzuca się na skilla).Jak uda ci się okroić listę do umiejętności, które są zupełnie niezbędne możesz spróbować zagrać jeszcze raz, tym razem z beta-testerami. W czasie gry jednej czy drugiej wyjdzie czego brakuje i czego używać będą gracze. Np. łowca całe życie spędzający w lesie powinien umieć tropić, polować, zdobywać pożywienie w dziczy (co można zebrać w jeden skill) ale też zrobić sobie strzały ("rzemiosło - łucznictwo").
 
Może i lepiej żeby gracze się wysilali przy zdolnościach społecznych (blefowanie, perswazja, zastraszanie). Tylko, że nie każdy kto chce się wcielić w postać wygadanego dyplomaty jest tym wygadanym na co dzień, co znacznie utrudnia mu pole manewrów. I co zabronisz mu grania taką postacią, bo nie jest wygadany jak jego postać. Pomyśl. Oczywiście jestem za, aby testy takich umiejętności poprzedzać odpowiednią kwestią, wręcz jest to (moim zdaniem) konieczne. Tylko jak gracz nie potrafi sklecić zdania to trzeba mu odpuścić.Umiejętności są pogrupowane na: bojowe, złodziejskie, społeczne, natury i rzemieślnicze.Bojowe Złodziejskie Społeczne Natury RzemieślniczeAkrobatyka Skradanie się Hazard Nasłuchiwanie ŚlusarstwoBijatyka Kradzież kiesz. Targowanie się Pływanie RzemiosłoWspinaczka Przeszukiwanie Leczenie Jeździectwo PułapkiWalka wręcz Ukrywanie się Torturowanie Sztuka przetrwania NaprawaBroń palna Zauważanie Wiedza Tresura Łucznictwo Uniki Perswazja Rzucanie
 
Walka wręcz i bijatyka? IMO to to samo.Skradanie się i ukrywanie? Jak wyżej.Przeszukiwanie wywalić i dać do kradzieży. Zauważanie? Połączyć z nasłuchiwaniem.Tresura? A po kie licho?
 
Bijatyka, czyli walka pięściami, a Walka wręcz to walka bronią białą, obuchową, drzewcową itd.Skradanie to ciche poruszanie się za czyimiś plecami, a Ukrywanie to schowanie się w jakąś dziurę żeby nas nie wykryli.Przeszukiwanie do kradzieży? Chodzi o przeszukiwanie załóżmy pomieszczenia, czy jest w nim coś wartościowego, a nie ludzi.Zauważanie to zmysł wzroku, a Nasłuchiwanie to zmysł słuchu, więc mam połączyć dwa zmysły? To wyszłaby Percepcja - czyli atrybut.Tresura? Nigdy jak cię wilki atakowały, a byłeś słaby nie starałeś się na nie wpływać by się odpieprzyły?
 
Tersowanie - oswajanie zwierzat, zapanowanie nad koniem. Nada się.Skradanie i Ukrywaine - koniecznie jedna umiejętność. Nie ma co rozdrabniać. Ktoś bedzie mistrzem skradania ale nie bedzie potrafił ukrywac się w miejscu?Zauważanie i przeszukiwanie - połącz w jedno bo nikt tego nie kupi.Wspinaczke daj do natury. Reszta moim zdainem może być.
 
Tylko po co naprawa? Kurtki?Miecza? Z tego, co wiem, miecze tu się nie zużywają. Chyba, że w sesji byłyby takie przypadki.
 
Kurtki? Ależ ograniczona wyobraźnia. Zbroje płytowe, kolcze, łuskowe, kirysy, napierśniki,miecze, sztylety, glewie, jatagany, sejmintary, katany to wszystko podczas walki może się zepsuć. Każdy przedmiot ma określoną wytrzymałość. Ile razy jakiś głupi nekromanta, który chce zamienić się w licza lub przywołać jakiegoś demona, zaczął rzucać kule ognia i zniszczył mi zbroję i broń. Lepiej chyba samemu sklecać te kółeczka kolczugi, na spokojnie w obozie, niż wydawać cenne pieniądze dla jakiegoś gburowatego krasnoludzkiego kowala. ;D
 
To może delikatny upgrade nazwy umiejętności? Bo naprawa strasznie kojarzy mi się z Falloutem. Ale z drugiej strony kowalstwo też nie pasuje, chyba że ktoś sam by wytwarzał takie cusie.
 
Garcia15 said:
Może i lepiej żeby gracze się wysilali przy zdolnościach społecznych (blefowanie, perswazja, zastraszanie). Tylko, że nie każdy kto chce się wcielić w postać wygadanego dyplomaty jest tym wygadanym na co dzień, co znacznie utrudnia mu pole manewrów. I co zabronisz mu grania taką postacią, bo nie jest wygadany jak jego postać. Pomyśl. Oczywiście jestem za, aby testy takich umiejętności poprzedzać odpowiednią kwestią, wręcz jest to (moim zdaniem) konieczne. Tylko jak gracz nie potrafi sklecić zdania to trzeba mu odpuścić.
Oczywiście. Dlatego też podrzuciłem pomysł aby wykonywać rzut niejako pomocniczy na statystykę główną (atrybut) jak np. Charyzma (lub inny w zależności od systemu). Wtedy osoba, której nie bardzo odpowiada rola dyplomaty miałaby bonus za tą statystykę.Inna sprawa, że najlepiej do tej pory pamiętam sesje z kolegą, któremu stylowi gry najlepiej sprawdziłby się Półork barbarzyńca a zagrał Aasimarem dyplomatą :p Do tego dochodziły jego obłędnie wysokie rzuty (miał chyba średnią coś koło 17-18 na k20 :p ), które sprawiały, że mimo zupełnego nieprzystawania jego słów do sytuacji udawało mu się wszystkich do siebie przekonywać ;)Ale to zależy na co mistrz gry pozwala i jakie klimaty preferuje :p-----------------------------------------------------
Garcia15 said:
Hmmm, ciekawe jak. Może "reperacja"? :evil:
A może po prostu "rzemiosło"? Jak się ktoś zna na rzemiośle (konkretnym) to może dane przedmioty i wytwarzać i naprawiać :)
 
Otaku said:
Otaku said:
Hmmm, ciekawe jak. Może "reperacja"? :evil:
A może po prostu "rzemiosło"? Jak się ktoś zna na rzemiośle (konkretnym) to może dane przedmioty i wytwarzać i naprawiać :)
Myślałem, aby wytwarzanie i naprawianie rozdzielić. Przecież to, że umiesz wykuć miecz z kruszcu nie znaczy, że potrafisz scalić rozwarstwione żelazo lub "doklepać" go w szczerbiny. :p
 
Top Bottom